Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
2-бөлім. Шығармашылық және компьютер (ортақ тақырыбы: «Менің мектебім» |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 2 « » |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Программалар құруды жалғастырамыз |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
2.4.1.1 берілген сценарий бойынша ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) тармақталу алгоритмін әзірлеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Scratch программасында ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) ауызша тармақталу алгоритімін іске асырады. |
|
Құндылықтарға баулу: |
Бірлік және ынтымақ |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (10 мин)
|
1.Оқушылармен сәлемдесу.
2.Психологиялық дайындық жүргізу.
3. Үй тапсырмасын сұрау «Umaigra» платформасында өткен сабақты еске түсіру мақсатында «Пойызбен саяхат» ойыны арқылы сұрақ -жауап өткізу.
4.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары мен таныстыру.
Жаңа тақырып: Программалар құруды жалғастырамыз.
Оқу мақсаты: 2.4.1.1 берілген сценарий бойынша ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) тармақталу алгоритмін әзірлеу; |
- Мұғаліммен сәлемдеседі - Сабаққа дайындалады.
3.Үй тапсырмасын қайталайды.
Сабақтың мақсаттарымен танысады.
Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. |
Дескриптор: - Берілген сұрақтарға жауап береді.
Қ/Б: Oқyғa дeгeн қызығyшылығын apттыpy мaқcaтындa «Жapaйcың!», «Кepeмeт!», «Тaмaшa!» дeгeн cөздepмeн ayызшa мaдaқтay apқылы оқушылар ынтaлaндыpылады |
Интерактивті тақта, Оқулық
https://wordwall.net/ru/resource/67168459
«Umaigra» платформасы https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=118782&mygames=s&tk=
|
|
Сабақтың ортасы (8 мин)
Жеке жұмыс (20 мин)
Сергіту сәті
(2 мин) |
Жаңа тақырыпты түсіндіру: Тармақталған алгоритм белгілі бір шартқа байланысты әрекеттердің біреуін ғана орындауды көрсетеді. Тармақталған алгоритмде егер, онда, әйтпесе (болмаса) тірек сөздері қолданылады. Скрипт – Scratch – те құрылған программа.
Мысалы: демалыста достарыңмен ойнауды жоспарладың делік. Жоспардың жүзеге асуы неге байланысты? Егер ертең күн ашық болса, онда достарыммен ойнаймын, әйтпесе тбасыммен үйде боламын. Демек сенің жоспарыңның екі нұсқасы бар.
Практикалық жұмыс: Әр оқушы тармақталған алгоритмді Scratch – те жасап көреді. Программа терезесінде спрайттың сұрағына жауап берейік:
“Алгоритімді тап!”ойыны. Мұғалім оқушыларға қәзір біз алгоритмді табамыз дейді. Мысалдар: 1. "Егер үстіңде қызыл түсті киім болса, онда қолыңды жоғары көтер, айтпесе алақаныңды шапалақта."
2."Егер сенде қасыңда достарың отырса, онда бір-біріңе күлімде, айтпесе көршіңе қол бұлға."
3."Егер сен Scratch бағдарламасын қолданып көрген болсаң, онда оң қолыңды көтер, әйтпесе сол қолыңды көтер." |
Мұғалімді тыңдайды...
- Түсіндіруді тыңдайды;
- Өз ойларын ортаға салады.
- Scratch ортасында жұмыс істейді; - Бір –біріне көмектесіп, тапсырманы орындайды.
-Оқушылар тармақталған алгоритм құрылымын (Егер – онда – айтпесе) түсінеді
-Сабақ барысында сергіп, белсенділік арттырады |
Дескриптор: Тармақталған алгоритмнің құрылымын дұрыс қолданады. - Scratch ортасында
спрайттың сұрағына жауап беретін шартты алгоритм құрастырады. -Алгоритмнің екі түрлі бөлігінің (шартқа байланысты) дұрыс жұмысын тексереді.
Қ/Б: Oқyғa дeгeн қызығyшылығын apттыpy мaқcaтындa «Жapaйcың!», «Кepeмeт!», «Тaмaшa!» дeгeн cөздepмeн ayызшa мaдaқтay apқылы оқушылар ынтaлaндыpылады
Дескриптор: -Берілген жағдайларды дұрыс түсінеді және оған сәйкес әрекет етеді. - Өзі жаңа алгоритмдік шешімдер тауып, сыныптастарын сынай
алады. |
Оқулық, Интерактивті тақта
|
|
Сабақтың соңы
(3 мин) |
«Бағдаршам көзқарасы» әдісі арқылы кері байланыс алу
|
«Бағдаршам картасына» бүгінгі сабақ бойынша алған әсерлерін жазады |
|
«Бағдаршам картасы» |
|
Үй тапсырмасы (2 мин) |
Кітаптағы 28-бет. Орында, «Тармақталған алгоритмге шарт құру» тапсырмасы
|
Үй тапсырмасын жазып алады |
|
Оқулық |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Программалар құруды жалғастырамыз
Программалар құруды жалғастырамыз
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
2-бөлім. Шығармашылық және компьютер (ортақ тақырыбы: «Менің мектебім» |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 2 « » |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Программалар құруды жалғастырамыз |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
2.4.1.1 берілген сценарий бойынша ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) тармақталу алгоритмін әзірлеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Scratch программасында ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) ауызша тармақталу алгоритімін іске асырады. |
|
Құндылықтарға баулу: |
Бірлік және ынтымақ |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (10 мин)
|
1.Оқушылармен сәлемдесу.
2.Психологиялық дайындық жүргізу.
3. Үй тапсырмасын сұрау «Umaigra» платформасында өткен сабақты еске түсіру мақсатында «Пойызбен саяхат» ойыны арқылы сұрақ -жауап өткізу.
4.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары мен таныстыру.
Жаңа тақырып: Программалар құруды жалғастырамыз.
Оқу мақсаты: 2.4.1.1 берілген сценарий бойынша ойын бағдарламалау ортасында (Scratch (скретч)) тармақталу алгоритмін әзірлеу; |
- Мұғаліммен сәлемдеседі - Сабаққа дайындалады.
3.Үй тапсырмасын қайталайды.
Сабақтың мақсаттарымен танысады.
Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. |
Дескриптор: - Берілген сұрақтарға жауап береді.
Қ/Б: Oқyғa дeгeн қызығyшылығын apттыpy мaқcaтындa «Жapaйcың!», «Кepeмeт!», «Тaмaшa!» дeгeн cөздepмeн ayызшa мaдaқтay apқылы оқушылар ынтaлaндыpылады |
Интерактивті тақта, Оқулық
https://wordwall.net/ru/resource/67168459
«Umaigra» платформасы https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=118782&mygames=s&tk=
|
|
Сабақтың ортасы (8 мин)
Жеке жұмыс (20 мин)
Сергіту сәті
(2 мин) |
Жаңа тақырыпты түсіндіру: Тармақталған алгоритм белгілі бір шартқа байланысты әрекеттердің біреуін ғана орындауды көрсетеді. Тармақталған алгоритмде егер, онда, әйтпесе (болмаса) тірек сөздері қолданылады. Скрипт – Scratch – те құрылған программа.
Мысалы: демалыста достарыңмен ойнауды жоспарладың делік. Жоспардың жүзеге асуы неге байланысты? Егер ертең күн ашық болса, онда достарыммен ойнаймын, әйтпесе тбасыммен үйде боламын. Демек сенің жоспарыңның екі нұсқасы бар.
Практикалық жұмыс: Әр оқушы тармақталған алгоритмді Scratch – те жасап көреді. Программа терезесінде спрайттың сұрағына жауап берейік:
“Алгоритімді тап!”ойыны. Мұғалім оқушыларға қәзір біз алгоритмді табамыз дейді. Мысалдар: 1. "Егер үстіңде қызыл түсті киім болса, онда қолыңды жоғары көтер, айтпесе алақаныңды шапалақта."
2."Егер сенде қасыңда достарың отырса, онда бір-біріңе күлімде, айтпесе көршіңе қол бұлға."
3."Егер сен Scratch бағдарламасын қолданып көрген болсаң, онда оң қолыңды көтер, әйтпесе сол қолыңды көтер." |
Мұғалімді тыңдайды...
- Түсіндіруді тыңдайды;
- Өз ойларын ортаға салады.
- Scratch ортасында жұмыс істейді; - Бір –біріне көмектесіп, тапсырманы орындайды.
-Оқушылар тармақталған алгоритм құрылымын (Егер – онда – айтпесе) түсінеді
-Сабақ барысында сергіп, белсенділік арттырады |
Дескриптор: Тармақталған алгоритмнің құрылымын дұрыс қолданады. - Scratch ортасында
спрайттың сұрағына жауап беретін шартты алгоритм құрастырады. -Алгоритмнің екі түрлі бөлігінің (шартқа байланысты) дұрыс жұмысын тексереді.
Қ/Б: Oқyғa дeгeн қызығyшылығын apттыpy мaқcaтындa «Жapaйcың!», «Кepeмeт!», «Тaмaшa!» дeгeн cөздepмeн ayызшa мaдaқтay apқылы оқушылар ынтaлaндыpылады
Дескриптор: -Берілген жағдайларды дұрыс түсінеді және оған сәйкес әрекет етеді. - Өзі жаңа алгоритмдік шешімдер тауып, сыныптастарын сынай
алады. |
Оқулық, Интерактивті тақта
|
|
Сабақтың соңы
(3 мин) |
«Бағдаршам көзқарасы» әдісі арқылы кері байланыс алу
|
«Бағдаршам картасына» бүгінгі сабақ бойынша алған әсерлерін жазады |
|
«Бағдаршам картасы» |
|
Үй тапсырмасы (2 мин) |
Кітаптағы 28-бет. Орында, «Тармақталған алгоритмге шарт құру» тапсырмасы
|
Үй тапсырмасын жазып алады |
|
Оқулық |
шағым қалдыра аласыз





















