Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:6.1А Қатынастар және пропорциялар |
Мектеп:№3 Талапкер орта мектебі |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні:Скакова Жаныл Маканбетқызы |
|||||||
|
Сынып: 6 «Д» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтақырыбы |
Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті. |
|||||||
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары |
6.1.2.3 пропорция анықтамасын білу; 6.1.2.4 пропорцияларды ажырату және құрастыру; 6.1.2.5 пропорцияның негізгі қасиетін білу және қолдану; |
|||||||
|
Сабақмақсаттары |
Оқушылар: - пропорцияны оқиды және жазады; - пропорция анықтамасын біледі; - пропорцияларды ажыратады және құрастырады; - пропорцияның негізгі қасиетін біледі және қолданады. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушы - пропорцияны оқи және жаза біледі; - пропорция анықтамасын біледі; - пропорцияларды ажырата және құрастыра алады; - пропорцияның негізгі қасиетін біледі және қолданады. |
|||||||
|
Құндылықтардыдарыту |
Өмірбойыбілімалу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық |
|||||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
Химия, өмірмен байланысты есептер |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтамен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар жай бөлшек, бүтін сан, рационал сан ұғымдарын біледі; |
|||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 0 - 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгелдеу, көңіл-күйлерін сұрау. Оқушыларды топқа бөлу. Оқушылар «Сиқырлы сандықшадан» әртүрлі түспен боялған бірдей дөңгелек фигураларды қалауы бойынша алады. Алынған түстерге байланысты оқушылар 3 топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын тексеру. Үйге берілген тапсырманы «Көршіңді тексер» әдісі бойынша есептің слайдта берілген дұрыс шешімі бойынша бір-бірімен дәптер алмасу арқылы тексереді, бір-бірін қатесін талқылап, бағалайды. |
Слайд 1 |
||||||
|
Сабақиың ортасы |
«Миға шабуыл». 100:20; 10:5; 40:8; 1:5; 50:10;
10:50; 5-ке тең болатын қатынастардың теңдігін жаз
Бұл теңдіктерді басқаша қалай жазуға болады?
Анықтама: Екі қатынастың теңдігі пропорция деп аталады. Мысалы, Пропорцияны әріптер арқылы мына түрде жазады
Мұндағы,
Оқылуы: «a ның b ға қатынасы c ның d ға қатынасына тең» a:b=c:d пропорциясындағы а және d пропорцияныңшеткімүшелері, ал b және c пропорцияның ортаңғымүщелері деп аталады. Пропорцияның шеткі мүшелерінің көбейтіндісінің мәні орта мүшелерінің көбейтіндісінің мәніне тең Яғни, a:b=c:d , ad=bc Бұл қасиет пропорцияның негізгі қасиеті деп аталады Мысалы: Шешуі: Пропорцияның негізгі қасиетін қолданамыз 28
Жауабы: 7 |
Слайд 2 |
||||||
|
|
Топтық жұмыс. 1 топ 1. b–ның қандай мәнінде берілген теңдік пропорция болады? 1) 2. Төмендегі берілген сандардан пропорция құрыңыз. 1) 3; 4; 2; 6 2) 2; 3; 6; 9 2 топ 1. a–ның қандай мәнінде берілген теңдік пропорция болады? 1) 2. Төмендегі берілген сандардан пропорция құрыңыз. 1) 4; 5; 15; 12 2) 0,6; 1,5; 2; 5. 3 топ 1. c–ның қандай мәнінде берілген теңдік пропорция болады? 1) 2. Төмендегі берілген сандардан пропорция құрыңыз. 1) 3; 10; 6; 2 2) 5; 1,5; 2; 0,6. Дескриптор: Білім алушы
Бірінші болып аяқтаған жұп мадақталып, жұптар бір-бірін от шашу әдісімен бағалап отырады |
Қосымша 1 |
||||||
|
|
(деңгейлік тапсырмаларды жеке орындайды) А деңгей №93 Мұнайдың 14 литрінің массасы 11,2кг. Мұнайдың 30 литрінің массасы неше килограмм? Шешуі:
Жауабы: 56 кг Дескриптор: -есептің шарты бойынша пропорция құрайды; -амалды орындайды
В деңгей №102 Тракторшы жыртуға тиісті жердің 76% -ін жыртқанда, 6 га жер жыртылмай қалды. Тракторшы барлығы неше гектар жер жыртуға тиіс еді? Шешуі:
Жауабы: 25га Дескриптор: -есептің шарты бойынша белгісіздерді анықтайды; - пропорция құрайды; -амалды орындап шешімін табады. С деңгей . №111 Жұмысшылар 3 күнде ені 10 метр көпірдің 360 метрін жасап бітірді. Олар 8 күнде ені 12 м көпірдің қандай ұзындығын жасап бітіреді? Шешуі:
Жауабы: 800 м Дескриптор: -есептің шарты бойынша белгісіздерді анықтайды; -ауданын табады; - пропорция құрайды; -амалды орындап шешімін табады. Деңгейлік тапсырмаларды «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалаймын. Толық орындаса жасыл түсті, қателер болса қызыл түсті, орындамаса сары түсті жоғары көтереді. |
Қосымша 2 |
||||||
|
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма: Пропорция. Пропорцияның негізігі қасиеті. №112. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: «Білім желкені» бойынша оқушылармен кері байланыс орнату.
|
|
||||||
|
Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
Саралаудың жіктеу тәсілі бойынша «сиқырлы сандықша» әдісімен аралас топқа бөлінеді. Тапсырмалар беру арқылы оқушылар топпен, жұппен жұмыс жасайды. |
Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айту. Топтық жұмыста тапсырманы орындауда өзара бағалау жүзеге асады. |
Снитарлық норманы сақтау. Топқа бөлінгенде қауіпсіздік ережесін сақтау. |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті.
Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:6.1А Қатынастар және пропорциялар |
Мектеп:№3 Талапкер орта мектебі |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні:Скакова Жаныл Маканбетқызы |
|||||||
|
Сынып: 6 «Д» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтақырыбы |
Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті. |
|||||||
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары |
6.1.2.3 пропорция анықтамасын білу; 6.1.2.4 пропорцияларды ажырату және құрастыру; 6.1.2.5 пропорцияның негізгі қасиетін білу және қолдану; |
|||||||
|
Сабақмақсаттары |
Оқушылар: - пропорцияны оқиды және жазады; - пропорция анықтамасын біледі; - пропорцияларды ажыратады және құрастырады; - пропорцияның негізгі қасиетін біледі және қолданады. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушы - пропорцияны оқи және жаза біледі; - пропорция анықтамасын біледі; - пропорцияларды ажырата және құрастыра алады; - пропорцияның негізгі қасиетін біледі және қолданады. |
|||||||
|
Құндылықтардыдарыту |
Өмірбойыбілімалу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық |
|||||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
Химия, өмірмен байланысты есептер |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтамен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар жай бөлшек, бүтін сан, рационал сан ұғымдарын біледі; |
|||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 0 - 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгелдеу, көңіл-күйлерін сұрау. Оқушыларды топқа бөлу. Оқушылар «Сиқырлы сандықшадан» әртүрлі түспен боялған бірдей дөңгелек фигураларды қалауы бойынша алады. Алынған түстерге байланысты оқушылар 3 топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын тексеру. Үйге берілген тапсырманы «Көршіңді тексер» әдісі бойынша есептің слайдта берілген дұрыс шешімі бойынша бір-бірімен дәптер алмасу арқылы тексереді, бір-бірін қатесін талқылап, бағалайды. |
Слайд 1 |
||||||
|
Сабақиың ортасы |
«Миға шабуыл». 100:20; 10:5; 40:8; 1:5; 50:10;
10:50; 5-ке тең болатын қатынастардың теңдігін жаз
Бұл теңдіктерді басқаша қалай жазуға болады?
Анықтама: Екі қатынастың теңдігі пропорция деп аталады. Мысалы, Пропорцияны әріптер арқылы мына түрде жазады
Мұндағы,
Оқылуы: «a ның b ға қатынасы c ның d ға қатынасына тең» a:b=c:d пропорциясындағы а және d пропорцияныңшеткімүшелері, ал b және c пропорцияның ортаңғымүщелері деп аталады. Пропорцияның шеткі мүшелерінің көбейтіндісінің мәні орта мүшелерінің көбейтіндісінің мәніне тең Яғни, a:b=c:d , ad=bc Бұл қасиет пропорцияның негізгі қасиеті деп аталады Мысалы: Шешуі: Пропорцияның негізгі қасиетін қолданамыз 28
Жауабы: 7 |
Слайд 2 |
||||||
|
|
Топтық жұмыс. 1 топ 1. b–ның қандай мәнінде берілген теңдік пропорция болады? 1) 2. Төмендегі берілген сандардан пропорция құрыңыз. 1) 3; 4; 2; 6 2) 2; 3; 6; 9 2 топ 1. a–ның қандай мәнінде берілген теңдік пропорция болады? 1) 2. Төмендегі берілген сандардан пропорция құрыңыз. 1) 4; 5; 15; 12 2) 0,6; 1,5; 2; 5. 3 топ 1. c–ның қандай мәнінде берілген теңдік пропорция болады? 1) 2. Төмендегі берілген сандардан пропорция құрыңыз. 1) 3; 10; 6; 2 2) 5; 1,5; 2; 0,6. Дескриптор: Білім алушы
Бірінші болып аяқтаған жұп мадақталып, жұптар бір-бірін от шашу әдісімен бағалап отырады |
Қосымша 1 |
||||||
|
|
(деңгейлік тапсырмаларды жеке орындайды) А деңгей №93 Мұнайдың 14 литрінің массасы 11,2кг. Мұнайдың 30 литрінің массасы неше килограмм? Шешуі:
Жауабы: 56 кг Дескриптор: -есептің шарты бойынша пропорция құрайды; -амалды орындайды
В деңгей №102 Тракторшы жыртуға тиісті жердің 76% -ін жыртқанда, 6 га жер жыртылмай қалды. Тракторшы барлығы неше гектар жер жыртуға тиіс еді? Шешуі:
Жауабы: 25га Дескриптор: -есептің шарты бойынша белгісіздерді анықтайды; - пропорция құрайды; -амалды орындап шешімін табады. С деңгей . №111 Жұмысшылар 3 күнде ені 10 метр көпірдің 360 метрін жасап бітірді. Олар 8 күнде ені 12 м көпірдің қандай ұзындығын жасап бітіреді? Шешуі:
Жауабы: 800 м Дескриптор: -есептің шарты бойынша белгісіздерді анықтайды; -ауданын табады; - пропорция құрайды; -амалды орындап шешімін табады. Деңгейлік тапсырмаларды «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалаймын. Толық орындаса жасыл түсті, қателер болса қызыл түсті, орындамаса сары түсті жоғары көтереді. |
Қосымша 2 |
||||||
|
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма: Пропорция. Пропорцияның негізігі қасиеті. №112. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: «Білім желкені» бойынша оқушылармен кері байланыс орнату.
|
|
||||||
|
Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
Саралаудың жіктеу тәсілі бойынша «сиқырлы сандықша» әдісімен аралас топқа бөлінеді. Тапсырмалар беру арқылы оқушылар топпен, жұппен жұмыс жасайды. |
Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айту. Топтық жұмыста тапсырманы орындауда өзара бағалау жүзеге асады. |
Снитарлық норманы сақтау. Топқа бөлінгенде қауіпсіздік ережесін сақтау. |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
||||||||
шағым қалдыра аласыз
























