Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім |
Биотехнология |
||||||||||||||||||
Педагогтің аты–жөні: |
Каденова З.А |
||||||||||||||||||
Күні: |
|
||||||||||||||||||
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
ПТР-ді қолдану. |
||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.3.2 - полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицинада мен криминалистикада және маңызын сипаттау |
||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицинада мен криминалистикада және маңызын сипаттау |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс–әрекеті
|
Оқушының іс–әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі. |
Берілген смайликтерді көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат береді. Бағалау парақтары таратылады |
Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген назарын бұру. Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ алдындағы көңіл-күйін анықтау. Саралау: оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында өткізіледі. «Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады
|
Презентация, қол смайликтері
Бағалау парақтары
|
|||||||||||||||
Жаңа сабаққа кіріспе 7 мин
|
Үй тапсырмасын еске түсіру. Гендік инженерия әдісі нәтижесінде алынған жануарлардың артықшылықтарын дәлелдеу
Медуза гені қосылған флуоресцентті қоян мен тышқан |
Оқушылар үй тапсырмасын еске түсіру мақсатында суреті түсіндіріп, дәлелдейді
|
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай орнату.
Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады. Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу жүргізіледі.
|
Презентация
|
|||||||||||||||
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 12 мин
|
Бейнематериал ұсыну. Бейнематериалдан не көрдіңдер? Бейнематериал мазмұнына сипаттама айтыңыздар? Бүгінгі сабағымыз не туралы болмақ? |
Оқушылар бейнематериалды көру арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады. Өз ойларымен бөлісіп, ортаға салады. |
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен бөлісу, ақпаратты анализдей алу.
|
||||||||||||||||
Ұжымдық жұмыс 5 мин |
Тапсырма 1. Әр топқа 3 түрлі тақырып беріледі. Тақырыпты топта талқылап, сыныпқа түсіндіреді. 1 топ. ПТР ашылу тарихы 2 топ. ПТР қолданудың маңызы: медициналық диагностикада, әкелікті анықтау 3 топ. ПТР қолданудың маңызы: сот медициналық сараптамада, криминалистикада, таксономияда. |
Дескрипторы:
«Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады Жалпы– 4 балл Мақсаты: Білім алушы өз ойын талдайды және сараптайды, ойлау логикасын дамытады. |
Постер |
||||||||||||||||
Жұптық жұмыс 4 мин
|
Тапсырма 2. Жұптық жұмыс. ПТР анимациясын көру. https://www.youtube.com/watch?v=iQsu3Kz9NYo ДНҚ нуклеотидтарының жүру механизмін схема түрінде көрсету. |
Жұппен жұмыс орындайды. Мұғалім ұсынған анимациялы бейнематериалды көріп ДНҚ молекуласының жүру механизмін схема түрінде жасап көрсетеді
|
Дескриптор: - ПТР-үдерісін талдау; - ДНҚ молекуласының жүру механизмін көрсету. «Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады Жалпы– 2 балл |
Бейнематериал суреттер |
|||||||||||||||
Жеке жұмыс 2мин |
Дәптермен жұмыс. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары. Тапсырма 1. Полимеразды тізбекті реакцияға ДНҚ-ның бір молекуласы қолданылда. Жеті циклден кейін қанша ДНҚ молекула саны қанша болды?
A 32 Тапсырма 2. ПТР әдісін қолданатын таксономия (1 мысал), медицина (1 мысал) мен криминалистика (1 мысал) салаларынан 3 мысалдар келтіріңіз. Таксономия.................................................................................................................................. Медицина...................................................................................................................................... Криминлистика .......................................................................................................................... Жауабы. Таксономияда (археологияда / тасқа айналған қазба қалдықты қолданып, өлі ағзаларды жіктеу/ тірі ағзалардың өзара байланысын анықтау) (1 ұпай) Медицинада (белгісіз ауруды анықтау диагностика/ босанудан бұрынғы диагностика / патогенді анықтау кезінде / эпидемиологияда / ракты диагнозында); (1 ұпай) Криминалистика (ДНҚ саусақ іздері, генетикалық сәйкестікті құруда). (1 ұпай) Тапсырма 3. Қылмыскерді іздестіру ісін жүргізу кезінде ПТР пайдаланудың маңызын сипаттаңыз. ................................................................................................................................ Жауабы. Криминалистикада ПТР әдісін қолдану кез-келген жолды пайдалана отырып, қылмыстық адамды табу болып табылады |
Оқушылар дәптермен жұмыс жасайды. Берілген кестені толтырыпғ сызба түрінде жазады. |
Дескриптор: - терминдерге анықтама берді; - ПТР -да ДНҚ молекула санын көрсетті; - ПТР әдісінің қолданылуына мысалдар келтірді. «Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады Жалпы– 2 балл |
Оқулық Жұмыс дәптерлері |
|||||||||||||||
Сабақты бекіту 5мин |
Викторина: «Сәйкестендіру» ПТР кезерінің суреттері мен сипаттамаларын сәйкестендіріңіз
Жауап: 1____, 2 ____, 3 ____, 4 ____, 5 _____
1-Е; 2-С; 3-В,
4-D Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |