"Python тіліндегі алгоритімдерді программалау"

Тақырып бойынша 31 материал табылды

"Python тіліндегі алгоритімдерді программалау"

Материал туралы қысқаша түсінік
Python тіліндегі алгоритімдерді программалау оқушыларға үйрету.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Түркістан облысы Мактаарал ауданы
«О. Бапышев атындағы №8 ЖББМ» КММ

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Бөлім:

4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау»

Педагогтің аты-жөні

Молдиярова Гульнур

Күні: 22.01.2024


Сынып: 7 «Б»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы

4.4. Тармақталған алгоритмдерді программалау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу;

Сабақтың мақсаты

  • Тармақталған алгоритмдерді программалау жолдарын білу.

  • Шарт тексеру операторының қысқа және толық жазылу құрылымдарын ажырату;

  • Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді есептер шығаруда қолдану;

Бағалау критерийі

  • Тармақталған алгоритмдерді программалау жолдарын біледі.

  • Шарт тексеру операторының қысқа және толық жазылу құрылымдарын ажыратады;

  • Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді есептер шығаруда қолданады;

Ерекше білім беруді қажет ететін оқушылар үшін

-Қарым-қатынас деңгейінде сөздік қорын, сипап сезу дағдыларын дамыту

-Көруінде кемістігі бар балаларды ауызша жауап беруге деген ынтасын ескеру

( практика түрінде жауап беруге жағдай жасау)

Ойлау дағдыларының деңгейі

білу, түсіну, қолдану



Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурс-тар

Сабақ-тың басы



2 мин

(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгендеу, психологиялық жағымды ахуал туғызу.

« Гүлмен тілек тілеу» әдісі арқылы (сергіту және топқа біріктіру).


Оқушылар гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі.


Қағаздан жасалған гулдер қиынды-лары



Сабақтың ортасы

7 мин















3 мин











5 мин











5 мин




«Миға шабуыл» әдісі

Оқушылардан сұраймыз: «Егер» деген сөзді қай уақытта және қайда қолданатыңызды айтыңыз, мысал келтіріңіз. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттармен таныстыру

Тармақталу алгоритмі. Күнделікті өмірде алгоритмдер негізінен тармақтарға бөлінеді. Бұл тармақтардың орындалуы шарттың орындалуына байланысты болады. Тармақталу алгоритмінде біріншіден, арифметикалық теңсіздік түрінде берілген логикалық шарт тексеріледі. Егер шарт орындалса, алгоритм бір тармақ бойынша

(Shape1 1-ші серия) , ал егер орындалмаса, екінші тармақ бойынша (2-ші серия) орындалады.







  1. «Бірге ойлаймыз» әдісі


Өзеннің жағасында қасқыр, ешкі, капуста және қайықпен тасушы бар екен. Тасушы қасқыр, ешкі, капуста үшеуін, қасқырды ешкімен, ешкіні капустамен жеке қалдырмай отырып өзеннің келесі жағасына көшіруі керек. Мұны қалай жасауға болады.”


Бұл әдіс оқушылардың сыни ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамытады. «Есте сақтау» қабілеттерін дамытады.


« Ойға шабуыл » әдісі

Тапсырма 1

Шартты оператор көмегімен жазыңыздар «Егер ертең жаңбыр болса, онда мен үйде қаламын, олай болмаса, қыдыруға барамын»










Тапсырма 2 Топтық жұмыс


Шартты оператор көмегімен жазыңыздар « Егер мен жақсы оқысам, мен ақылды боламын» сөйлемін өз пікіріңді қосып аяқтаңыз. Python программалау тілінде топпен бірігіп жазыңыз.




«Егер» деген сөзін пайдалана отырып, мысалдар келтіреді







Дәптерге керекті мәліметтерді жазады.











Есепті топтар бірігіп талқылайды. Бір- бірінің пікірін ескереді. Дұрыс жауапты болған топ тақтаға шығып дәлелдейді. Қалған топтар неге? деген сұрақ арқылы тапсырманың дұрыстығына көз жеткізеді.


ЕББҚ бар (көруінде кемістігі бар бала) оқушылармен еркін араласуға, ойын еркін білдіруге жағдай жасалады. Есту арқылы есте сақтау, пікір айту, зейінін шоғырландыру қабілеттері дамиды. Пікір айтқысы келсе ғана жауап береді. Мұғалім тарапынан талап етілмейді.







Тапсырма 1

x=input()

j='жанбыр'

k=' ауа ашык'

if x== j:

print('уйде каламын')

else:

print('кыдыруга барамын')

жанбыр

уйде каламын

====================

ауа ашык

кыдыруга барамын

дәптерге жазады, шарттын не үшін керек болғанын топта талқылайды.


Тапсырма 2

Тапсырмадағы « Егер мен жақсы оқысам, мен ақылды боламын» сөйлемді өз пікірлеріңді қосып аяқтаңыз.

шартты оператор көмегімен программа кодын топпен біріге жазады.


https://www.youtube.com/watch?v=SAWr-KZhD0E

Көрсетілім











Стикерлер


Белсенді жауап берген оқушыларды мұғалім мадақтап отырады. «Ойың құнды», «Жарайсың!», «Керемет!»










Белсенді жауап берген оқушыларды мұғалім мадақтап отырады. «Ойың құнды», «Жарайсың!», «Керемет!»





3 мин


«Егер ..., онда не болар еді?» әдісі

(жұптық жұмыс)

Тапсырма 3


К саны берілген. Осы санның жұп немесе тақ екенін анықтайтын программа құрастыр.


Егер сан тақ болса экранға «1», әйтпесе

«0» шықсын.

Мысалы:

Нәтиже

17 1

62 0


k=int(input())

if k%2==0:

print('жуп сан')

else:

print('так сан')


Дескриптор:

  • Берілген санның жұп екенін анықтайды;

  • Берілген санның тақ екенін

анықтайды;

  • Программа кодын жазады;



Өзара бағалау жүреді



5 мин

«Ой күмбезі» әдісі

Тапсырма 4


Велосипедші Бурабай трассасында V м/с жылдамдықпен қозғалса, S м жолды t секундта жүріп өте ме, анықта. Егер жүріп өтсе«ia», әйтпесе «joq» жауаптарының бірі экранға шықсын. Деректердің енгізілу реті: v-жылдамдық, s- жол және t-уақыт.


Мысалы Нәтиже

5 100 15 joq

10 800 90 ia

Бұл әдіс оқушылардың сыни ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамытады. «Есте сақтау» қабілеттерін дамытады. Болашақта өз бетімен жобалар дайындауға дағдыланады.





Тақтада дұрыс жауапқа қарап оқушылар өзара бірін- бірі бағалайды

v,s,t=map(int,input().split())

t1=s/v

if t1<t:

print('YES')

else:

print('NO')


5 100 15

NO


===================== RESTART:

10 800 90

YES


Дескриптор:

  • Велосипедшінің жүріп өткен жолының формуласын біледі;

  • жылдамдығын және уақытын енгізе алады;

  • Шартпен тексере алады;

  • Программа кодын жаза алады;

ЕББҚ бар (көруінде кемістігі бар бала) оқушылармен еркін араласуға, ойын еркін білдіруге жағдай жасалады. Болжам жасау, пікір айту, есте саұтау дағдылары дамиды. Мұғалім тарапынан талап етілмейді.



Бағалау: Оқушы-лар



Бірін- бірі бағалау











5 мин


«Пікірлер базары» әдісі ( жеке жұмыс)


Тапсырма 5 Қыста күн жылы болса, мұз үстінде хоккей ойнау мүмкін емес. 7-сынып оқушылары бүгін сабақтан соң хоккей ойнауды жоспарлауда. Мұғалім оқушыларға хоккей ойнау үшін соңғы үш күнгі тіркелген ауа райы температурасының ең кіші мәні t температурадан төмен болса ғана ойнаулары мүмкін екенін

ескертті. Берілген деректерді пайдаланып оқушылар бүгін хоккей ойнай ала ма, соны анықтайтын программа құр.


Деректердің енгізілу реті: соңғы үш күндегі ауа райының мәндері:

a, b, c және t температура.

Мысалы Нәтиже

-8 -10 -6 -5 ia

-3 -6 -4 -5 jok



a,b,c,t=map(int,input().split())

s=(a+b+c)

if s<t:

print('ойнауга болады')

else:

print('ойнауга болмайды')



Дескриптор:

  • айнымалыларды дұрыс енгізеді;

  • формуланы құрастыра алады;

  • шартты қоя алады;

  • программа кодын дұрыс жазады;




Бағалау: Оқушы-лар

өзін-өзі

бағалайды.

7-сынып оқулы-ғы.

Компьютер

3 мин

«Біліміңді шыңда!» әдісі

төменде берілген сұрақтарға жауап беріңіз:

Тармақталған алгоритм қандай алгоритм?

Тармақталған алгоритмге күнделікті өзің

орындайтын іс- әрекеттердің қайсысын мысал

ретінде келтіре аласың?

Шарт тексеру операторының құрылымдары жайлы не білесің?

Шарт тексеру операторының қысқа және толық жазылу құрылымдарының қандай айырмашылықтары бар? Себебін түсіндір.





Әр дұрыс жауапқа 1 балдан қойып өзін-өзі бағалау жасайды.



Өзін-өзі бағалау



Сабақтың соңы




3 мин



Рефлексия




  1. «Басбармақ» басты мәселе. Бүгінгі

  2. сабақта ең құнды мәселе не болды?

  3. «Балалы үйрек» –бірлесу.

  4. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза еттім?

  5. «Ортан терек» ойлану. Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым?

  6. «Шылдыр шүмек»

шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

5 «Кішкентай бөбек» көңіл күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалай сезіндім?


Бағалау:


Оқушылар бірін-бірі бағалайды


Мұғалімнің қорытынды бағасы.



https://learningapps.org/watch?v=pi45i7na522


2 мин

Үй тапсырмасы



Шарт тексеру операторының программалаудағы маңызын бағала.



Үй тапсырмасы

120 бет



Дескриптор бойынша алған бағалары бойынша қорытындылаймын












































Қосымша мәліметтер:

Барлық сыныптағы оқушыларды сабақта «Миға шабуыл» әдісі арқылы сыни ойлауға шақырамын.

1. «Бірге ойлаймыз» әдісі



Өзеннің жағасында қасқыр, ешкі, капуста және қайықпен тасушы бар екен. Тасушы қасқыр, ешкі, капуста үшеуін, қасқырды ешкімен, ешкіні капустамен жеке қалдырмай отырып өзеннің келесі жағасына көшіруі керек. Мұны қалай жасауға болады.”

ЕББҚО – ны қолдау мақсатында суретпен болжау, топтық жұмысқа тарту , епшілдікке тәрбиелеу дағдысы қалыптасады.

«Ой күмбезі» әдісі

Тапсырма 4

Велосипедші Бурабай трассасында V м/с жылдамдықпен қозғалса, S м жолды t секундта жүріп өте ме, анықта. Егер жүріп өтсе«ia», әйтпесе «joq» жауаптарының бірі экранға шықсын. Деректердің енгізілу реті: v-жылдамдық, s- жол және t-уақыт.

Мысалы Нәтиже

5 100 15 joq

1. 10 800 90 ia





Қабілеті жоғары оқушылардың ой қорыту мен шығармашылыққа баулу мақсатында қолданамын.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
29.03.2025
245
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі