Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
Жаһандық мәселелер: Көші-қон мәселесі Қабдеш Жұмаділов «Қаздар қайтып барады» |
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Жаксиева Г.Б |
|
Күні |
04.03 |
|
Сынып |
11 «А» |
|
Зерттеу тақырыбы |
Қазақ тілі мен әдебиеті сабағында саралау әдістерін тиімді қолдану арқылы 11 «А» сынып оқушыларының тілдік дағдысын дамыту мүмкіндіктері |
|
Зерттеу мақсаты |
Оқушылардың тілдік дағдысын дамыту үшін саралау әдістерін сабақтың оқу мақсатына сәйкес ұтымды қолдану |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қабдеш Жұмаділов -қаламгер |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау; 11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация) |
|
Сабақтың мақсаттары |
Мәтіндегі детальді ақпараттарды және астарлы ойды анықтайды; Тақырып бойынша мәтінге жоспар құрады; Жоспар бойынша негізгі мәліметтерді жинақтап таныстырады (тірек-схема, ментальді карта) |
|
Ақпарат көзі |
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі/уақыты |
Педагогтің ісәрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру Өткен сабақты еске түсіру, үй тапсырмасын сұрау. Айтылым 10-тапсырма, 105-бет Қарым-қатынас формасы арқылы саралау Топтық жұмыс. Ақпарат көздерінен алынған мәлімет бойынша «Қазақстандағы көші-қон тарихы» тақырыбында жоба қорғау Ой қозғау. Проблемалық сұрақ тастау. Қазіргі кезде кітап оқитындар саны күрт төмендеп кетті. Мұның себебі неде деп ойлайсыңдар? Кітаптың өткен тақырыппен қандай байланысы болуы мүмкін? Жаңа тақырыпты хабарлау. Қабдеш Жұмаділов – қаламгер Жаңа тақырыптың кітаппен және өткен сабақпен баланысын нақтылау, соған сәйкес сабақ мақсатын айқындау |
Үй тапсырмасын жұп болып қорғайды Тапсырма дескрипторы: 1.Жобада статистикалық мәліметтерді көрсетеді-1ұпай; 2.Дәйексөз қолданады-1ұпай; 3.Тақырыпты ашады-1ұпай. Оқушылар өз жауаптарын айтады |
Мадақтау Топ жұмысына кері байланыс Оқушы пікіріне кері байланыс Оқушы пікіріне кері байланыс |
Тақырыптың таныстырылым материалдары Қ.Жұмаділіов туралы бейнебаян |
|
Сабақтың ортасы |
Оқылым. Ресурс бойынша саралау Оқушыларға тақырыпқа сәйкес мәтін ұсыну. Тапсырманың орындалу шартын түсіндіру Тапсырма бойынша саралау |
Тапсырма дескрипторы: 1.Мәтіннен детальді және фактілі ақпаратты табады-1ұпай; 2.Мәтіннен астарлы ойды анықтайды-1ұпай; 3. Мәтінге жоспар құрады-1ұпай; 4.Мәліметті жинақтап таныстырады (сызба, ментальді карта)-1 ұпай Тапсырма дескрипторы: 1.Мәтін мазмұнын «Төрт сөйлем» құрылымы арқылы тұжырымдайды-1ұпай. 2.Мәтіндегі ойды негізге ала отырып, құрылымы сақталған шағын эссе жазады-1ұпай; 3.Мәтін мазмұнын ашатын 3 ашық сұрақ жазады-1ұпай |
Қолпаштау Дескрипторға сай критериалды бағалау Дескрипторға сай критериалды бағалау |
Тақырыпқа сәйкес мәтін Түрлі түсті конферт |
|
Сабақтың соңы |
Тапсырма бойынша саралау Үйге тапсырма. «РАФТ» әдісі арқылы шығармашылық ізденіс «Спиральді даму динамикасы» бойынша сабақта алған білімін бағалауды түсіндіру
|
Оқушылар өз таңдаулары бойынша шығармашылық жұмыс ұсынады Роль: жазушы, ұрпақ Аудитория; ұрпақ, жазушы Форма: монолог, диалог Тақырып: көші-қон Тақырыпты өткен сабақпен байланыстыра отырып, өзінің алған ақпаратының динамикасын көрсетеді |
Оқушы бағалауына кері байланыс |
|
Оқушы жұмысын бағалау критерийі
|
тапсырма |
Тапсырма дескрипторы |
ұпай |
|
Үй тапсырмасы |
1.Жобада статистикалық мәліметтерді көрсетеді-1ұпай; 2.Дәйексөз қолданады-1ұпай; 3.Тақырыпты ашады-1ұпай. |
3 |
|
Мәтінмен жұмыс |
1.Мәтіннен детальді және фактілі ақпаратты табады-1ұпай; 2.Мәтіннен астарлы ойды анықтайды-1ұпай; 3. Мәтінге жоспар құрады-1ұпай; 4.Мәліметті жинақтап таныстырады (сызба, ментальді карта)-1 ұпай |
4 |
|
Деңгейлік тапсырма |
Мәтін мазмұнын ашатын 3 ашық сұрақ жазады-1ұпай |
1 |
|
Мәтін мазмұнын «Төрт сөйлем» құрылымы арқылы тұжырымдайды-1ұпай. |
1 |
|
|
Мәтіндегі ойды негізге ала отырып, құрылымы сақталған шағын эссе жазады-1ұпай; |
1 |
|
|
барлығы |
|
10 |
Жазушы Қабдеш Жұмаділов 1936 жылы 24-сәуірде Қытайдың Шыңжаң өлкесі, Тарбағатай аймағы, Шәуешек ауданында дүниеге келген. Қабдеш 1949-жылы Шәуешектегі жеті жылдық қазақ мектебіне оқуға түседі. 1952-1956 жылдар аралығында алдымен Шәуешек гимназиясында, одан соң 1956 жылы Қытай үкіметінің жолдамасымен Қазақ Мемлекеттік университетінің физика факультетіне оқуға қабылданады. Алайда, 1958 жылы Қытай үкіметі оны кері шақыртып сол кездегі Қытайдағы саяси науқандарға байланысты жазушыға “ұлтшыл” деп айып тағады. Жұмаділов осылайша жастайынан саяси қуғын-сүргінге ұшырайды. Бірақ 1962 жылы Шыңжаңнан ауған қазақ жастарымен бірге Қазақстанға оралады. Боданға шыққан жас талант Қазақ Мемлекеттік университетіндегі оқуын қайта жалғастырып, оны 1965 жылы тәмамдайды. Еңбек жолы 1965 – 67 жылдары «Қазақ әдебиеті» газетінде басталады. Одан соң 1967 – 76 жылдары «Жазушы» баспасында, кейін 1976 – 81 жылдар аралығында Қазақстанның «Баспа, полиграфия және кітап саудасы істері» жөніндегі мемлекет комитетінде қызметте болады.
1981 жылдан бастап жеке шығармашылық жұмыстарымен айналыса бастайды. Оның алғашқы өлеңдері 1954 жылдан бастап жергілікті баспасөз бетінде жарық көрген. “Жамал” атты тырнақалды әңгімесі 1956 жылы Үрімжідегі «Шұғыла» журналында жарияланды. Содан бері Жұмаділовтың шығаршылығы тарихи роман, повесть, әңгімелермен толығып, қазақ әдебиетінің мұрасын байытып келеді. Атап айтқанда, оның «Жас дәурен» атты өлеңдер жинағы, «Қаздар қайтып барады», «Сары жайлау», «Шарайна», «Сәйгүліктер» атты әңгіме, повесть жинақтары, «Көкейкесті», «Соңғы көш» «Бақыт жолында», «Атамекен» тағы басқа еңбектері оқырман жылы қабылдаған туындылар деуге болады. Жазушы Тағдыр романы үшін Қазақстан Республикасының Абай атындағы Мемлекеттік сыйлығына ие болды. 1998-жылдың 23-інші қазанында Президент Нұрсұлтан Назарбаевтың жарлығымен Қабдеш Жұмаділовке «Қазақстанның халық жазушысы» құрметті атағы берілді. Қабдеш Жұмаділовтің көптеген шығармалары шетел тілдеріне аударылып, орыс, украин, беларусь, өзбек, ұйғыр, қырғыз тілдерінде жарық көрген.
Қабдеш Жұмаділов – сонау елуінші жылдардың соңынан бері қарайғы алпыс жылдан астам уақытта қазақ әдебиетінде өнімді еңбек етіп, өзіндік ситилін қалыптастырып, өзінің және шекараның арғы бетінде өмір сүрген және сүріп жатқан миллиондған қазақтың өмірін шығармашылығымен өрнектеген жазушы.
Қазақ әдебиетіне шетелдегі қазақтар туралы тақырыпты әкелген жазушы ретінде аталатын Қабдеш Жұмаділов өзінің шығармашылық ғұмыры, ата-бабасы, ата-анасы, өскен ортасы, білім алуы, Қытай жерінен Атажұртқа өтіп қоныс аударуы мен бұл жақтағы өмір сүріп, өсу жолдары туралы «Таңғажайып дүние» атты мемуарлық романында жан-жақты баяндағаны белгілі. Жалпы алғанда жазушының «Таңғажайып дүние» мемуарлық романынан өзге, әр кезеңдері жазылған «Сарыжайлау» «Сәйгүліктер», «Бір қаланың тұрғындары», «Бір топ тораңғы» хикаяттары мен бірқатар әңгімелері, «Соңғы көш» дилогиясы, «Атамекен», «Тағдыр», «Дарабоз» романдары – қалың оқырман көпшілікке кеңінен танымал болған туындылар.
Шетелдегі қазақтар тағдыры – Қабдеш Жұмаділовтің ең көп қаузаған тақырыбы болар. Бұл тұрғыдағы алғашқы туындысы – «Қаздар қайтып барады» әңгімесі. Қаншама қиыншылықтарды көре жүріп, шекарадан өтіп, туған жеріне оралған Байтас шалдың тағдыры баяндалатын туынды оқырманды бірден-ақ елең еткізгені анық еді. Себебі, бұл – замана құйыны шашыратып, шашып-шашып тастаған, өз елінде отырып та бодандық күй кешіп отырған замандағы қазақ жанының сыздауығы, көкіректегі шемен болған мұңы еді. «Қабдеш – өз ұлтының жазушысы. Енді, міне өмірден көрген, бастан кешкен сол ұланғайыр мол материал жазушының сарқылмас азығына айналып отыр. Бір елде туып-өсіп, есейген шағында екінші бір елге келіп, сол ер туралы көркем шығарма жазу – екінің бірінің қолынан келер жеңіл нәрсе емес. Бірақ Қабдеш ол сыннан сүрінбей өтті», - деп жазушы Әкім Тарази атап көрсеткеніндей, Қабдеш Жұмаділовтің шығармашылығы – оқиғасы расымен екі бірдей елдің, жалпы алғанды бір қазақтың өмірі дегенімізбен, екі үлкен субмәдениет аясын қамтып суреттеуімен ерекше.
Оқушы жұмысын бағалау критеийі
|
тапсырма |
Тапсырма дескрипторы |
ұпай |
|
Үй тапсырмасы |
1.Жобада статистикалық мәліметтерді көрсетеді-1ұпай; 2.Дәйексөз қолданады-1ұпай; 3.Тақырыпты ашады-1ұпай. |
3 |
|
Мәтінмен жұмыс |
1.Мәтіннен детальді және фактілі ақпаратты табады-1ұпай; 2.Мәтіннен астарлы ойды анықтайды-1ұпай; 3. Мәтінге жоспар құрады-1ұпай; 4.Мәліметті жинақтап таныстырады (сызба, ментальді карта)-1 ұпай |
4 |
|
Деңгейлік тапсырма |
Мәтін мазмұнын ашатын 3 ашық сұрақ жазады-1ұпай |
1 |
|
Мәтін мазмұнын «Төрт сөйлем» құрылымы арқылы тұжырымдайды-1ұпай. |
1 |
|
|
Мәтіндегі ойды негізге ала отырып, құрылымы сақталған шағын эссе жазады-1ұпай; |
1 |
|
|
|
|
10 |
Оқушы жұмысын бағалау критеийі
|
тапсырма |
Тапсырма дескрипторы |
ұпай |
|
Үй тапсырмасы |
1.Жобада статистикалық мәліметтерді көрсетеді-1ұпай; 2.Дәйексөз қолданады-1ұпай; 3.Тақырыпты ашады-1ұпай. |
3 |
|
Мәтінмен жұмыс |
1.Мәтіннен детальді және фактілі ақпаратты табады-1ұпай; 2.Мәтіннен астарлы ойды анықтайды-1ұпай; 3. Мәтінге жоспар құрады-1ұпай; 4.Мәліметті жинақтап таныстырады (сызба, ментальді карта)-1 ұпай |
4 |
|
Деңгейлік тапсырма |
Мәтін мазмұнын ашатын 3 ашық сұрақ жазады-1ұпай |
1 |
|
Мәтін мазмұнын «Төрт сөйлем» құрылымы арқылы тұжырымдайды-1ұпай. |
1 |
|
|
Мәтіндегі ойды негізге ала отырып, құрылымы сақталған шағын эссе жазады-1ұпай; |
1 |
|
|
|
|
10 |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қабдеш Жұмаділов - қаламгер
Қабдеш Жұмаділов - қаламгер
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
Жаһандық мәселелер: Көші-қон мәселесі Қабдеш Жұмаділов «Қаздар қайтып барады» |
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Жаксиева Г.Б |
|
Күні |
04.03 |
|
Сынып |
11 «А» |
|
Зерттеу тақырыбы |
Қазақ тілі мен әдебиеті сабағында саралау әдістерін тиімді қолдану арқылы 11 «А» сынып оқушыларының тілдік дағдысын дамыту мүмкіндіктері |
|
Зерттеу мақсаты |
Оқушылардың тілдік дағдысын дамыту үшін саралау әдістерін сабақтың оқу мақсатына сәйкес ұтымды қолдану |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қабдеш Жұмаділов -қаламгер |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау; 11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация) |
|
Сабақтың мақсаттары |
Мәтіндегі детальді ақпараттарды және астарлы ойды анықтайды; Тақырып бойынша мәтінге жоспар құрады; Жоспар бойынша негізгі мәліметтерді жинақтап таныстырады (тірек-схема, ментальді карта) |
|
Ақпарат көзі |
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі/уақыты |
Педагогтің ісәрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру Өткен сабақты еске түсіру, үй тапсырмасын сұрау. Айтылым 10-тапсырма, 105-бет Қарым-қатынас формасы арқылы саралау Топтық жұмыс. Ақпарат көздерінен алынған мәлімет бойынша «Қазақстандағы көші-қон тарихы» тақырыбында жоба қорғау Ой қозғау. Проблемалық сұрақ тастау. Қазіргі кезде кітап оқитындар саны күрт төмендеп кетті. Мұның себебі неде деп ойлайсыңдар? Кітаптың өткен тақырыппен қандай байланысы болуы мүмкін? Жаңа тақырыпты хабарлау. Қабдеш Жұмаділов – қаламгер Жаңа тақырыптың кітаппен және өткен сабақпен баланысын нақтылау, соған сәйкес сабақ мақсатын айқындау |
Үй тапсырмасын жұп болып қорғайды Тапсырма дескрипторы: 1.Жобада статистикалық мәліметтерді көрсетеді-1ұпай; 2.Дәйексөз қолданады-1ұпай; 3.Тақырыпты ашады-1ұпай. Оқушылар өз жауаптарын айтады |
Мадақтау Топ жұмысына кері байланыс Оқушы пікіріне кері байланыс Оқушы пікіріне кері байланыс |
Тақырыптың таныстырылым материалдары Қ.Жұмаділіов туралы бейнебаян |
|
Сабақтың ортасы |
Оқылым. Ресурс бойынша саралау Оқушыларға тақырыпқа сәйкес мәтін ұсыну. Тапсырманың орындалу шартын түсіндіру Тапсырма бойынша саралау |
Тапсырма дескрипторы: 1.Мәтіннен детальді және фактілі ақпаратты табады-1ұпай; 2.Мәтіннен астарлы ойды анықтайды-1ұпай; 3. Мәтінге жоспар құрады-1ұпай; 4.Мәліметті жинақтап таныстырады (сызба, ментальді карта)-1 ұпай Тапсырма дескрипторы: 1.Мәтін мазмұнын «Төрт сөйлем» құрылымы арқылы тұжырымдайды-1ұпай. 2.Мәтіндегі ойды негізге ала отырып, құрылымы сақталған шағын эссе жазады-1ұпай; 3.Мәтін мазмұнын ашатын 3 ашық сұрақ жазады-1ұпай |
Қолпаштау Дескрипторға сай критериалды бағалау Дескрипторға сай критериалды бағалау |
Тақырыпқа сәйкес мәтін Түрлі түсті конферт |
|
Сабақтың соңы |
Тапсырма бойынша саралау Үйге тапсырма. «РАФТ» әдісі арқылы шығармашылық ізденіс «Спиральді даму динамикасы» бойынша сабақта алған білімін бағалауды түсіндіру
|
Оқушылар өз таңдаулары бойынша шығармашылық жұмыс ұсынады Роль: жазушы, ұрпақ Аудитория; ұрпақ, жазушы Форма: монолог, диалог Тақырып: көші-қон Тақырыпты өткен сабақпен байланыстыра отырып, өзінің алған ақпаратының динамикасын көрсетеді |
Оқушы бағалауына кері байланыс |
|
Оқушы жұмысын бағалау критерийі
|
тапсырма |
Тапсырма дескрипторы |
ұпай |
|
Үй тапсырмасы |
1.Жобада статистикалық мәліметтерді көрсетеді-1ұпай; 2.Дәйексөз қолданады-1ұпай; 3.Тақырыпты ашады-1ұпай. |
3 |
|
Мәтінмен жұмыс |
1.Мәтіннен детальді және фактілі ақпаратты табады-1ұпай; 2.Мәтіннен астарлы ойды анықтайды-1ұпай; 3. Мәтінге жоспар құрады-1ұпай; 4.Мәліметті жинақтап таныстырады (сызба, ментальді карта)-1 ұпай |
4 |
|
Деңгейлік тапсырма |
Мәтін мазмұнын ашатын 3 ашық сұрақ жазады-1ұпай |
1 |
|
Мәтін мазмұнын «Төрт сөйлем» құрылымы арқылы тұжырымдайды-1ұпай. |
1 |
|
|
Мәтіндегі ойды негізге ала отырып, құрылымы сақталған шағын эссе жазады-1ұпай; |
1 |
|
|
барлығы |
|
10 |
Жазушы Қабдеш Жұмаділов 1936 жылы 24-сәуірде Қытайдың Шыңжаң өлкесі, Тарбағатай аймағы, Шәуешек ауданында дүниеге келген. Қабдеш 1949-жылы Шәуешектегі жеті жылдық қазақ мектебіне оқуға түседі. 1952-1956 жылдар аралығында алдымен Шәуешек гимназиясында, одан соң 1956 жылы Қытай үкіметінің жолдамасымен Қазақ Мемлекеттік университетінің физика факультетіне оқуға қабылданады. Алайда, 1958 жылы Қытай үкіметі оны кері шақыртып сол кездегі Қытайдағы саяси науқандарға байланысты жазушыға “ұлтшыл” деп айып тағады. Жұмаділов осылайша жастайынан саяси қуғын-сүргінге ұшырайды. Бірақ 1962 жылы Шыңжаңнан ауған қазақ жастарымен бірге Қазақстанға оралады. Боданға шыққан жас талант Қазақ Мемлекеттік университетіндегі оқуын қайта жалғастырып, оны 1965 жылы тәмамдайды. Еңбек жолы 1965 – 67 жылдары «Қазақ әдебиеті» газетінде басталады. Одан соң 1967 – 76 жылдары «Жазушы» баспасында, кейін 1976 – 81 жылдар аралығында Қазақстанның «Баспа, полиграфия және кітап саудасы істері» жөніндегі мемлекет комитетінде қызметте болады.
1981 жылдан бастап жеке шығармашылық жұмыстарымен айналыса бастайды. Оның алғашқы өлеңдері 1954 жылдан бастап жергілікті баспасөз бетінде жарық көрген. “Жамал” атты тырнақалды әңгімесі 1956 жылы Үрімжідегі «Шұғыла» журналында жарияланды. Содан бері Жұмаділовтың шығаршылығы тарихи роман, повесть, әңгімелермен толығып, қазақ әдебиетінің мұрасын байытып келеді. Атап айтқанда, оның «Жас дәурен» атты өлеңдер жинағы, «Қаздар қайтып барады», «Сары жайлау», «Шарайна», «Сәйгүліктер» атты әңгіме, повесть жинақтары, «Көкейкесті», «Соңғы көш» «Бақыт жолында», «Атамекен» тағы басқа еңбектері оқырман жылы қабылдаған туындылар деуге болады. Жазушы Тағдыр романы үшін Қазақстан Республикасының Абай атындағы Мемлекеттік сыйлығына ие болды. 1998-жылдың 23-інші қазанында Президент Нұрсұлтан Назарбаевтың жарлығымен Қабдеш Жұмаділовке «Қазақстанның халық жазушысы» құрметті атағы берілді. Қабдеш Жұмаділовтің көптеген шығармалары шетел тілдеріне аударылып, орыс, украин, беларусь, өзбек, ұйғыр, қырғыз тілдерінде жарық көрген.
Қабдеш Жұмаділов – сонау елуінші жылдардың соңынан бері қарайғы алпыс жылдан астам уақытта қазақ әдебиетінде өнімді еңбек етіп, өзіндік ситилін қалыптастырып, өзінің және шекараның арғы бетінде өмір сүрген және сүріп жатқан миллиондған қазақтың өмірін шығармашылығымен өрнектеген жазушы.
Қазақ әдебиетіне шетелдегі қазақтар туралы тақырыпты әкелген жазушы ретінде аталатын Қабдеш Жұмаділов өзінің шығармашылық ғұмыры, ата-бабасы, ата-анасы, өскен ортасы, білім алуы, Қытай жерінен Атажұртқа өтіп қоныс аударуы мен бұл жақтағы өмір сүріп, өсу жолдары туралы «Таңғажайып дүние» атты мемуарлық романында жан-жақты баяндағаны белгілі. Жалпы алғанда жазушының «Таңғажайып дүние» мемуарлық романынан өзге, әр кезеңдері жазылған «Сарыжайлау» «Сәйгүліктер», «Бір қаланың тұрғындары», «Бір топ тораңғы» хикаяттары мен бірқатар әңгімелері, «Соңғы көш» дилогиясы, «Атамекен», «Тағдыр», «Дарабоз» романдары – қалың оқырман көпшілікке кеңінен танымал болған туындылар.
Шетелдегі қазақтар тағдыры – Қабдеш Жұмаділовтің ең көп қаузаған тақырыбы болар. Бұл тұрғыдағы алғашқы туындысы – «Қаздар қайтып барады» әңгімесі. Қаншама қиыншылықтарды көре жүріп, шекарадан өтіп, туған жеріне оралған Байтас шалдың тағдыры баяндалатын туынды оқырманды бірден-ақ елең еткізгені анық еді. Себебі, бұл – замана құйыны шашыратып, шашып-шашып тастаған, өз елінде отырып та бодандық күй кешіп отырған замандағы қазақ жанының сыздауығы, көкіректегі шемен болған мұңы еді. «Қабдеш – өз ұлтының жазушысы. Енді, міне өмірден көрген, бастан кешкен сол ұланғайыр мол материал жазушының сарқылмас азығына айналып отыр. Бір елде туып-өсіп, есейген шағында екінші бір елге келіп, сол ер туралы көркем шығарма жазу – екінің бірінің қолынан келер жеңіл нәрсе емес. Бірақ Қабдеш ол сыннан сүрінбей өтті», - деп жазушы Әкім Тарази атап көрсеткеніндей, Қабдеш Жұмаділовтің шығармашылығы – оқиғасы расымен екі бірдей елдің, жалпы алғанды бір қазақтың өмірі дегенімізбен, екі үлкен субмәдениет аясын қамтып суреттеуімен ерекше.
Оқушы жұмысын бағалау критеийі
|
тапсырма |
Тапсырма дескрипторы |
ұпай |
|
Үй тапсырмасы |
1.Жобада статистикалық мәліметтерді көрсетеді-1ұпай; 2.Дәйексөз қолданады-1ұпай; 3.Тақырыпты ашады-1ұпай. |
3 |
|
Мәтінмен жұмыс |
1.Мәтіннен детальді және фактілі ақпаратты табады-1ұпай; 2.Мәтіннен астарлы ойды анықтайды-1ұпай; 3. Мәтінге жоспар құрады-1ұпай; 4.Мәліметті жинақтап таныстырады (сызба, ментальді карта)-1 ұпай |
4 |
|
Деңгейлік тапсырма |
Мәтін мазмұнын ашатын 3 ашық сұрақ жазады-1ұпай |
1 |
|
Мәтін мазмұнын «Төрт сөйлем» құрылымы арқылы тұжырымдайды-1ұпай. |
1 |
|
|
Мәтіндегі ойды негізге ала отырып, құрылымы сақталған шағын эссе жазады-1ұпай; |
1 |
|
|
|
|
10 |
Оқушы жұмысын бағалау критеийі
|
тапсырма |
Тапсырма дескрипторы |
ұпай |
|
Үй тапсырмасы |
1.Жобада статистикалық мәліметтерді көрсетеді-1ұпай; 2.Дәйексөз қолданады-1ұпай; 3.Тақырыпты ашады-1ұпай. |
3 |
|
Мәтінмен жұмыс |
1.Мәтіннен детальді және фактілі ақпаратты табады-1ұпай; 2.Мәтіннен астарлы ойды анықтайды-1ұпай; 3. Мәтінге жоспар құрады-1ұпай; 4.Мәліметті жинақтап таныстырады (сызба, ментальді карта)-1 ұпай |
4 |
|
Деңгейлік тапсырма |
Мәтін мазмұнын ашатын 3 ашық сұрақ жазады-1ұпай |
1 |
|
Мәтін мазмұнын «Төрт сөйлем» құрылымы арқылы тұжырымдайды-1ұпай. |
1 |
|
|
Мәтіндегі ойды негізге ала отырып, құрылымы сақталған шағын эссе жазады-1ұпай; |
1 |
|
|
|
|
10 |
шағым қалдыра аласыз














