Материалдар / Қайнау, меншiктi булану жылуы. Қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анықтау.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қайнау, меншiктi булану жылуы. Қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анықтау.

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ ҚМЖ 8-сынып Меншікті булану жылуының физикалық мағынасын түсінеді; Қайнау температурасының қалыпты атмосфералық қысымға тәуелді екенін түсінеді; булану, қайнау, конденсация процестері кезінде жылу мөлшерін анықтауға арналған формулаларды есеп шығару барысында қолдана алады;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
30 Қазан 2024
59
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Қайнау, меншiктi булану жылуы. Қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анықтау.


Білім беру ұйымының атауы


Бөлімі:

Заттың агрегаттық күйлері

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қайнау, меншiктi булану жылуы. Қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анықтау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.3.2.15 меншікті булану жылуын анықтау;

8.3.2.16 қайнау температурасының сыртқы қысымға тәуелділігін түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

  • меншікті булану жылуының физикалық мағынасын түсінеді;

  • қайнау температурасының қалыпты атмосфералық қысымға тәуелді екенін түсінеді;

  • булану, қайнау, конденсация процестері кезінде жылу мөлшерін анықтауға арналған формулаларды есеп шығару барысында қолдана алады;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ -

тың басы

2 мин.





5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.


Белсенді оқыту әдісі:

«Кім жылдам» әдісі


БК. Алдыңғы білімді пысықтайды.


Оқушылар заттың агрегаттық күйлеріне байланысты берілген сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор:

  • МКТ негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттайды;

  • Заттың агрегаттық күйлерінің өзгеруі біздің өміріміз үшін маңыздылығын біледі;

  • Зат бір агрегаттық күйден екіншісіне ауысу үшін қандай шарт орындалатынын біледі.


Оқулық

8– сынып


Сабақ -

тың ортасы


10 мин



Білім дағдысы: Түсіну (Д)

Белсенді оқыту әдісі:

«Тәжірибе» әдісі


БК. Тәжірибе арқылы жаңа сабақ тақырыбын ашады.


Мұғалім тәжірибе көрсетеді. Қайнау температурасының атмосфералық қысымға тәуелділігін зерттеу. Колбаға су құйып оған жылу береді. Оқушыға қойылатын жетелеуші сұрақтар:

1. Қайнау кезінде қандай құбылыстар қатар жүреді?

2. Көпіршіктер неліктен және қай жерде пайда болды? 3. Көпіршіктер неліктен көлемін ұлғайтады?

4. Көпіршіктерге әсер ететін қандай күш

5. Неліктен су «шуылдайды»? 6. Сұйықтың кебу процесінен қайнаудың айырмашылығы қандай?


Тақырып бойынша сабақ түсіндіру.

Оқушылар қайнау процесі кезіндегі құбылысты сипаттайды, тақырыпты ашады.


Дескриптор:

  • Жылу балансы ұғымын біледі, мысалдар келтіреді.

Жалпы балл: 1


ДЭ

Презентация

Оқулық 8-сынып.


Колба, термометр, су, штатив.


Жеке жұмыс

5 мин








































Жұптық жұмыс

10 мин




























Топтық жұмыс

10 мин

Білім дағдысы: Қолдану

Белсенді оқыту әдісі: «Тақия» әдісі («иә» «жоқ»)

БК: Берілген сұрақтарға дұрыс жауап береді.



Сұрақ

Иә

Жоқ

1

Қайнау кезінді сұйықтың температурасы өзгермейді

+


2

қайнау сұйықтың ішінде журетін булану процесі

+


3

Молекуласы ыдыстың барлық көлеміне таралатын заттың күйі-қатты


+

4

Молекулалардың қозғалыс жылдамдығы температураға тәуелді өзгереді

+


5

Сұйықтың қатты күйге ауысу құбылысы конденсация


+

6

Меншікті булану жылуы конденсацияның меншікті жылуына тең

+


7

Меншікті булану жылуының өлшем бірлігі Дж/кг

+




Білім дағдысы: Қолдану

Белсенді оқыту әдісі: «Кім жүйрік» әдісі (есеп шығару)

БК: Берілген тапсырма бойынша есеп шығарады.

1-тапсырма (І)

  1. 80°С температурадағы 500 г суды 100°С буға айналдыру үшін қажетті энергияны есептеңдер.

  2. 5л суды буға айналдыру үшін 11,5Мдж энергия жұмсалады. Осы температурадағы судың меншікті булану жылуы қандай?

  3. Температурасы 20°С -қа тең 2кг суды толығымен буға айналдыру үшін қанша жылу мөлшері қажет.





Білім дағдысы: Қолдану

Белсенді оқыту әдісі: «Эврика» (топтық жұмыс)

БК: Берілген график бойынша зерттеу жүргізіп, талдау жасайды.


График оқып білеміз ба? Зерттеу, жинақтау тапсырмалары. Оқушылар график арқылы өз ойларын айтып түсіндіреді.

1 график

Тапсырма .Графикте қандай да бір сұйықтың балқу,қыздыру,қайнау процесстері берілген. График бойынша мына сұрақтарға жауап беріңіздер?

1.Графикте қандай сұйықтық берілген?

2.Қайнау температурасы неге тең?

3. Балқу температурасы неге тең?

4.Графиктің қай бөлігі қайнау процессіне ,қай бөлігі балқу процессіне сәйкес келеді?

2 график


3 график

Picture 6

Тапсырма .Графикте бірдей массадағы екі сұйықтың қыздыру және қайнау процессі көрсетілген.

1.Графикте қандай сұйықтар берілген?

2.Сұйықтардың бастапқы температуралары неге тең?

3. Сұйықтарды қыздыру және қайнауы көрсетілген график бөліктерін атаңыздар?

Сабақты пысықтау мақсатында арнайы https://quizizz.com/ платформасын пайдалана отырып аз уақытта сабақты пысықтаймыз.


Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.














.































Берілген тапсырмадағы есептерді шығарады, хбж келтіріп, формуласын жазады.















Оқушылар алдарына берілген графикке топ болып ақылдасып, талдау жасайды. Өз ойларын жинақтап айтады.






Дескриптор:

өзін-өзі бағалау

Жалпы балл: 2








































Дескриптор:

  • Булану процесі кезіндегі жылу мөлшерінің формуласын біледі;

  • Формуланы есеп шығару барысында қолдана алады;

  • Белгісіз шаманың формуласын жалпы түрде өрнектеп шығарады;

  • Физикалық шамалардың берілген мәндерін орнына қойып белгісіз шаманың мәнін анықтай алады.

Жалпы балл -4





















Дескриптор:

  • Графикте кандай сұйықтық берілгенін біледі.

  • Қайнау температурасының неге тең екенін анықтайды.

  • Балқу температурасының неге тең екенін анықтайды.

Жалпы балл -3



ДК экраны

8-сынып оқулығы.

Тақия







































ДК экраны

8-сынып оқулығы.

Қағаз қиындылары


Сабақ -

тың соңы.



Рефлексия

3 мин

Рефлексия

Орындай аламын........

Түсінемін ...........

Білемін..........

Үйге тапсырма: 2.2 –жаттығу


Бағалау

Оқушылар сұраққа жауап береді







Термометр қиындылары






























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!