Тексерілді.......................................
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ұзын – Ата жалпы білім беретін мектебі |
|
|
Бөлім: |
Қайта өрлеу дәуірі |
|
|
Педагогтіңаты-жөні |
Ералиева А |
|
|
Күні: |
02.04.2026ж |
|
|
Сынып:6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қайта өрлеу дәуірі өнердің дамуын қалай өзгертті? |
|
|
Оқубағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.2.3 Антикалық мәдениетпен байланыс орнату арқылы Қайта өрлеу дәуірінің мәдениетін (бейнелеу, мүсін өнері) сипаттау; 6.2.3.2 гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ренессанс мәдениетін сипаттау; Ортағасырлық мәдениетпен (бейнелеу өнері, мүсін) салыстыру; Гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау; |
|
|
Құндылықтар |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік |
|
|
Апта дәйексөзі: |
«Еңбек еткеннің жүзі жарқын, жолы ашық» |
|
|
Кәсіби минут |
«Мектепке арналған жоба: тексереміз және жақсартамыз» |
|
Сабақтыңбарысы
|
Сабақтыңкезеңі |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгелдеу. Сабаққа назарларын аударып,көңіл-күйлерін анықтау. Комикс әдісі
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар жауаптарын ұсынады |
мадақтау |
Дүниежүзінің саяси картасы Комикс |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
(М) XV ғасырдың аяғында және XVI ғасырда қайта өрлеу мәдениеті толық гүлдену деңгейіне жетті. Сол дәуірде дүниеге келген тамаша мәдениет туындылары адамзат баласын әлі күнге дейін таңғалдырып келеді. Италияда бұл кезеңде мәдениеттің барлық түрі өте тез дамыды. Италияның түрлі аудандарында жергілікті көркемсурет мектептері ашылып, қайта өрлеу дәуірінің перзенттері — кейінгілерге үлгі болған ұлы суретшілер дүниеге келді. Флоренция бүкіл Италияның мәдени орталығына айналды. — Италияның қайта өрлеу дәуірінің аса ірі қайраткерлері: Данте (1265–1321) өмір сүрді. Атақты еңбегі «Құдіретті комедия». Джотто ди Бондоне (1266 немесе 1267–1337) Донателло (1386–1466) Леонардо да Винчи (1452–1519) — Италияның қайта өрлеу дәуірінің аса ірі қайраткері және оның негізін қалаушылардың бірі. Микеланджело Буонарроти (1475–1564) – итальян мүсіншісі, кескіндемеші, архитектор әрі ақын, XVI ғасырдағы және одан кейінгі Еуропа өнерінің дамуына зор үлес қосты. Құлпытасқа арнап Микеланджело бірнеше мүсін жасады. Оның таңдаулылары «Моисей», «Көтеріліске шыққан құл» және «Хал үстіндегі құл» болып табылады. Рафаэль Санти (1483–1520) адам бойындағы барлық тамаша қасиеттерді – сымбатты да қайратты денені, асқан ақылдылықты, ізгі мінезді бейнелеуге тырысты. Тапсырма 1 Берілген сөз тіркестерімен сөйлем құрастырыңдар Қажетті сөздер: рухани даму, жаңа саты, мәдениет, қайта өрлеу, зайырлы, географиялық ашылулар, Флоренция қаласы Тапсырма Тұлғаны таны
Тапсырма 2 Кестені толтырыңыздар
Тапсырма 3 Венн диаграммасы Ерекшелік пен ұқсастықтарын айқындаңдар
ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды Қайта өрлеу орталығы қай ел? «Құдіретті комедияның» авторы? Римде әулие Петр соборының құрылысына басшылық еткен аса көрнекті суретші? Суретшілер мен олардың еңбектерін сәйкестендіріңдер 1. Леонардо да Винчи — б) «Мона Лиза» 2. 2. Микеланджело Буонарроти — а) «Хал үстіндегі құл» 3. Рафаэль Санти — ә) «Сикст мадоннасы» |
Мәтінгмен жұмыс
Дескрипторлар Берілген сөз тіркестерімен сөйлем құрастырады
«Мона Лиза» туындысы туралы жазады
Леонардо да Винчидің өмір сүрген жылдарын, лауазымын, жаңалықтарынанықтайды; Микеланджело Буанарротти дің өмір сүрген жылдарын, лауазымын, жаңалықтарынанықтайды; Рафаэль Санти дің өмір сүрген жылдарын, лауазымын, жаңалықтарынанықтайды; Леонардо да Винчидің шығармашылығының ерекшеліктерін анықтайды; Рафаэль Сантидің шығармашылығының ерекшеліктерін анықтайды; Ұқсастықтарын анықтайды. Суретшілер мен олардың еңбектерін сәйкестендіреді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»
«Бармақпен»
|
Қосымша 1
Қосымша 2
Қосымша 3
Дүниежүзі тарихы 6 сынып оқулық 122 бет
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы
|
Сабақты қорытындылау Үй тапсырмасы: Қайта өрлеу дәуірі өнердің дамуын қалай өзгертті? Шығармашылықпен жұмыс Өз арманыңды суретпен бейнеле Бағалау Кері байланыс: Қ – қостым Ұ – ұсынысым С – сұрағым
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
А4, конспект
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қайта өрлеу дәуірі өнердің дамуын қалай өзгертті?
Тексерілді.......................................
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ұзын – Ата жалпы білім беретін мектебі |
|
|
Бөлім: |
Қайта өрлеу дәуірі |
|
|
Педагогтіңаты-жөні |
Ералиева А |
|
|
Күні: |
02.04.2026ж |
|
|
Сынып:6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қайта өрлеу дәуірі өнердің дамуын қалай өзгертті? |
|
|
Оқубағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.2.3 Антикалық мәдениетпен байланыс орнату арқылы Қайта өрлеу дәуірінің мәдениетін (бейнелеу, мүсін өнері) сипаттау; 6.2.3.2 гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ренессанс мәдениетін сипаттау; Ортағасырлық мәдениетпен (бейнелеу өнері, мүсін) салыстыру; Гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау; |
|
|
Құндылықтар |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік |
|
|
Апта дәйексөзі: |
«Еңбек еткеннің жүзі жарқын, жолы ашық» |
|
|
Кәсіби минут |
«Мектепке арналған жоба: тексереміз және жақсартамыз» |
|
Сабақтыңбарысы
|
Сабақтыңкезеңі |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгелдеу. Сабаққа назарларын аударып,көңіл-күйлерін анықтау. Комикс әдісі
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар жауаптарын ұсынады |
мадақтау |
Дүниежүзінің саяси картасы Комикс |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
(М) XV ғасырдың аяғында және XVI ғасырда қайта өрлеу мәдениеті толық гүлдену деңгейіне жетті. Сол дәуірде дүниеге келген тамаша мәдениет туындылары адамзат баласын әлі күнге дейін таңғалдырып келеді. Италияда бұл кезеңде мәдениеттің барлық түрі өте тез дамыды. Италияның түрлі аудандарында жергілікті көркемсурет мектептері ашылып, қайта өрлеу дәуірінің перзенттері — кейінгілерге үлгі болған ұлы суретшілер дүниеге келді. Флоренция бүкіл Италияның мәдени орталығына айналды. — Италияның қайта өрлеу дәуірінің аса ірі қайраткерлері: Данте (1265–1321) өмір сүрді. Атақты еңбегі «Құдіретті комедия». Джотто ди Бондоне (1266 немесе 1267–1337) Донателло (1386–1466) Леонардо да Винчи (1452–1519) — Италияның қайта өрлеу дәуірінің аса ірі қайраткері және оның негізін қалаушылардың бірі. Микеланджело Буонарроти (1475–1564) – итальян мүсіншісі, кескіндемеші, архитектор әрі ақын, XVI ғасырдағы және одан кейінгі Еуропа өнерінің дамуына зор үлес қосты. Құлпытасқа арнап Микеланджело бірнеше мүсін жасады. Оның таңдаулылары «Моисей», «Көтеріліске шыққан құл» және «Хал үстіндегі құл» болып табылады. Рафаэль Санти (1483–1520) адам бойындағы барлық тамаша қасиеттерді – сымбатты да қайратты денені, асқан ақылдылықты, ізгі мінезді бейнелеуге тырысты. Тапсырма 1 Берілген сөз тіркестерімен сөйлем құрастырыңдар Қажетті сөздер: рухани даму, жаңа саты, мәдениет, қайта өрлеу, зайырлы, географиялық ашылулар, Флоренция қаласы Тапсырма Тұлғаны таны
Тапсырма 2 Кестені толтырыңыздар
Тапсырма 3 Венн диаграммасы Ерекшелік пен ұқсастықтарын айқындаңдар
ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды Қайта өрлеу орталығы қай ел? «Құдіретті комедияның» авторы? Римде әулие Петр соборының құрылысына басшылық еткен аса көрнекті суретші? Суретшілер мен олардың еңбектерін сәйкестендіріңдер 1. Леонардо да Винчи — б) «Мона Лиза» 2. 2. Микеланджело Буонарроти — а) «Хал үстіндегі құл» 3. Рафаэль Санти — ә) «Сикст мадоннасы» |
Мәтінгмен жұмыс
Дескрипторлар Берілген сөз тіркестерімен сөйлем құрастырады
«Мона Лиза» туындысы туралы жазады
Леонардо да Винчидің өмір сүрген жылдарын, лауазымын, жаңалықтарынанықтайды; Микеланджело Буанарротти дің өмір сүрген жылдарын, лауазымын, жаңалықтарынанықтайды; Рафаэль Санти дің өмір сүрген жылдарын, лауазымын, жаңалықтарынанықтайды; Леонардо да Винчидің шығармашылығының ерекшеліктерін анықтайды; Рафаэль Сантидің шығармашылығының ерекшеліктерін анықтайды; Ұқсастықтарын анықтайды. Суретшілер мен олардың еңбектерін сәйкестендіреді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»
«Бармақпен»
|
Қосымша 1
Қосымша 2
Қосымша 3
Дүниежүзі тарихы 6 сынып оқулық 122 бет
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы
|
Сабақты қорытындылау Үй тапсырмасы: Қайта өрлеу дәуірі өнердің дамуын қалай өзгертті? Шығармашылықпен жұмыс Өз арманыңды суретпен бейнеле Бағалау Кері байланыс: Қ – қостым Ұ – ұсынысым С – сұрағым
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
А4, конспект
|
шағым қалдыра аласыз




