|
Білім беру ұйымының атауы |
ЖОББМ 13 |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
9.3Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар) |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шуренова А |
|||||
|
Күні: |
13.01.2025ж |
|||||
|
Сынып: 9 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қайта құру» жылдарындағы Қазақстандағы демократиялық процестер. Зерттеу сұрағы: Демократиялық процестер қоғамдық сананы қалай өзгертті? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру,меңгерілген материал бойынша дәйекті қорытынды жасау; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой шақыру Сабақ интерактивті тақтадан, қайта құру кезеңіндегі қоғамдағы демократияландыру процесінің қаншалықты өріс алғаны туралы ақпараттар беретін Желтоқсан, Жаңаөзен және Қарағанды оқиғалары мен Невада-Семей қозғалыстары туралы деректі фотосуреттер топтамасын көрсетіледі Суреттерде қандай оқиғалар көрсетілген? Біздің тақырыбымызбен қандай байланыс болуы мүмкін? Алдыңғы сабақта алған білімдері мен қалыптасқан түсініктерін қолдана отырып, бүкіл сыныппен талқылау жұмысы ұйымдастырылып жаңа тақырыпқа шығу. Сабақтың мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру. ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қазақстан тарихы (1985 - 2000 гг.) Шеретов С.Г. «Дәнекер», 2002 Тарих толқынында. Назарбаев Н.Ә. Атамұра. 2003 ж. |
||
|
Жаңа білім |
Мәтінмен жұмыс 1985-1990 жылдар аралығында Қазақстанда демократиялық өзгерістердің қаншалықты орын алды? Зерттеу 1986-90 жылдары демократияландыру шараларын зерттейді:
«Тілдер саясаты » туралы есеп дайындау Қазақ тілінің жағдайының нашарлауына қандай факторлар әсер етті? 1989 жылғы «Тілдер туралы заң» қандай өзгерістер әкелді? Қазақ тілінің қазіргі жағдайда дамытуға ұсыныстар ЕБҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді «Қоғамдық ұйымдар» хабарлама дайындау - Мақсатын сипаттау - Басты өзгерісті анықтау - Оқиға маңызын дәйекпен дәлелдеу «Қайта оралған есімдер» мақала дайындау - Дәйекті сипаттау -Дәлелдер келтіру -Пікірді ұсыну -Бағалау -Сауатты жазылуы «Семей - Невада қозғалысы» деректі талдау Дерек қашан жазылған? Деректің авторы кім? Деректің түрі қандай? Дереккөзін шынайы деп бағалауға бола ма? Дерек арқылы қандай қорытынды жасауға болады? Деректің құндылығын бағала? ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау «Қарағанды ереуілі» инфографика дайындау -Себебін анықтау -Мақсатын көрсету -Маңызын анықтау «Жаңа өзен оқиғасы »постер дайындау -Себебін анықтау -Мақсатын көрсету -Маңызын анықтау « ПТМС формуласы » бойынша «Демократиялық үдерістер қоғамда жағымды өзгерістер әкелді» түжырымын бағала Тақырыбына жазбаша жауап жазады.
ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі. |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор: 1986-90 жылдары демократияландыру шараларын зерттейді Қазақ тілінің жағдайын анықтайды; Қоғамдық ұйымдардың мақсаттарын сипаттайды; Қайта оралған есімдердерді анықтайды; Семей - Невада қозғалысының ерекшеліктерін ажыратады; Қарағанды ереуілідің мақсатараны анықтайды; Қарағанды ереуілідің тарихы маңызына талдау жасайды; Жаңа өзен оқиғасының сеьептерін анықтайды; Жаңа өзен оқиғасының мақсаттарынын айқындайды; Жаңа өзен оқиғасының тарихи маңызына талдау жасайды; Демократиялық үдерістер қоғамда өзгерістерін жазады, |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау
|
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 5-том. – Алматы, 2010. https://www.youtube.com/watch?v=4R67oSjv9x4 Семей Невада қозғалысы Б.Ғ.Аяған, Х.М.Әбжанов, Д.А.Махат. Қазіргі Қазақстан тарихы. Алматы «Раритет» 2010ж https://www.youtube.com/watch?v=cYGDH9RhKl0 – Невада-Семей қозғалысы
https://www.youtube.com/watch?v=QgcvXDCwPkg - Невада-Семипалатинск https://www.youtube.com/watch?v=QvYrDpEec-I – Қарағанды ереуілі http://el.kz/2486 Қазақ тілі туралы заң |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Тақырып бойынша қосымша ақпараттар қарап келу. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
- Нені білдім? Нені үйрендім? - Нені толық түсінбедім? - Немен жұмысты жалғастыру қажет? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалай ды |
А4, конспект |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Қайта құру» жылдарындағы Қазақстандағы демократиялық процестер.
«Қайта құру» жылдарындағы Қазақстандағы демократиялық процестер.
|
Білім беру ұйымының атауы |
ЖОББМ 13 |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
9.3Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар) |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шуренова А |
|||||
|
Күні: |
13.01.2025ж |
|||||
|
Сынып: 9 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қайта құру» жылдарындағы Қазақстандағы демократиялық процестер. Зерттеу сұрағы: Демократиялық процестер қоғамдық сананы қалай өзгертті? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру,меңгерілген материал бойынша дәйекті қорытынды жасау; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой шақыру Сабақ интерактивті тақтадан, қайта құру кезеңіндегі қоғамдағы демократияландыру процесінің қаншалықты өріс алғаны туралы ақпараттар беретін Желтоқсан, Жаңаөзен және Қарағанды оқиғалары мен Невада-Семей қозғалыстары туралы деректі фотосуреттер топтамасын көрсетіледі Суреттерде қандай оқиғалар көрсетілген? Біздің тақырыбымызбен қандай байланыс болуы мүмкін? Алдыңғы сабақта алған білімдері мен қалыптасқан түсініктерін қолдана отырып, бүкіл сыныппен талқылау жұмысы ұйымдастырылып жаңа тақырыпқа шығу. Сабақтың мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру. ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қазақстан тарихы (1985 - 2000 гг.) Шеретов С.Г. «Дәнекер», 2002 Тарих толқынында. Назарбаев Н.Ә. Атамұра. 2003 ж. |
||
|
Жаңа білім |
Мәтінмен жұмыс 1985-1990 жылдар аралығында Қазақстанда демократиялық өзгерістердің қаншалықты орын алды? Зерттеу 1986-90 жылдары демократияландыру шараларын зерттейді:
«Тілдер саясаты » туралы есеп дайындау Қазақ тілінің жағдайының нашарлауына қандай факторлар әсер етті? 1989 жылғы «Тілдер туралы заң» қандай өзгерістер әкелді? Қазақ тілінің қазіргі жағдайда дамытуға ұсыныстар ЕБҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді «Қоғамдық ұйымдар» хабарлама дайындау - Мақсатын сипаттау - Басты өзгерісті анықтау - Оқиға маңызын дәйекпен дәлелдеу «Қайта оралған есімдер» мақала дайындау - Дәйекті сипаттау -Дәлелдер келтіру -Пікірді ұсыну -Бағалау -Сауатты жазылуы «Семей - Невада қозғалысы» деректі талдау Дерек қашан жазылған? Деректің авторы кім? Деректің түрі қандай? Дереккөзін шынайы деп бағалауға бола ма? Дерек арқылы қандай қорытынды жасауға болады? Деректің құндылығын бағала? ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау «Қарағанды ереуілі» инфографика дайындау -Себебін анықтау -Мақсатын көрсету -Маңызын анықтау «Жаңа өзен оқиғасы »постер дайындау -Себебін анықтау -Мақсатын көрсету -Маңызын анықтау « ПТМС формуласы » бойынша «Демократиялық үдерістер қоғамда жағымды өзгерістер әкелді» түжырымын бағала Тақырыбына жазбаша жауап жазады.
ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі. |
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор: 1986-90 жылдары демократияландыру шараларын зерттейді Қазақ тілінің жағдайын анықтайды; Қоғамдық ұйымдардың мақсаттарын сипаттайды; Қайта оралған есімдердерді анықтайды; Семей - Невада қозғалысының ерекшеліктерін ажыратады; Қарағанды ереуілідің мақсатараны анықтайды; Қарағанды ереуілідің тарихы маңызына талдау жасайды; Жаңа өзен оқиғасының сеьептерін анықтайды; Жаңа өзен оқиғасының мақсаттарынын айқындайды; Жаңа өзен оқиғасының тарихи маңызына талдау жасайды; Демократиялық үдерістер қоғамда өзгерістерін жазады, |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау
|
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 5-том. – Алматы, 2010. https://www.youtube.com/watch?v=4R67oSjv9x4 Семей Невада қозғалысы Б.Ғ.Аяған, Х.М.Әбжанов, Д.А.Махат. Қазіргі Қазақстан тарихы. Алматы «Раритет» 2010ж https://www.youtube.com/watch?v=cYGDH9RhKl0 – Невада-Семей қозғалысы
https://www.youtube.com/watch?v=QgcvXDCwPkg - Невада-Семипалатинск https://www.youtube.com/watch?v=QvYrDpEec-I – Қарағанды ереуілі http://el.kz/2486 Қазақ тілі туралы заң |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Тақырып бойынша қосымша ақпараттар қарап келу. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||
|
Кері байланыс |
- Нені білдім? Нені үйрендім? - Нені толық түсінбедім? - Немен жұмысты жалғастыру қажет? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалай ды |
А4, конспект |
||
шағым қалдыра аласыз













