Бекітемін:
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары
__________________ Мамытова Г.Е.
Қысқа мерзімді жоспар
|
9.1В Бейорганикалық қосылыстардың сапалық талдауы |
||
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Қайтымды және қайтымсыз химиялық реакциялар. Химиялық тепе теңдік |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.3.1 – қайтымды және қайтымсыз реакцияларды білу 9.3.3.2 – тепе-теңдікті динамикалық үрдіс ретінде сипаттау және Ле Шателье-Браун принципіне сәйкес химиялық тепе-теңдіктің ығысуын болжау |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтар |
«Бірлік және ынтымақ» -бірлікпен ынтымақтастықпен жұмыс жасайды «Жасампаздық және жаңашылдық» - бақылау, өлшеу, эксперименттер мен тәжірибелер жүргізу; |
|
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 6 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгелдеу, сыныптың тазалығына мән беру, сабаққа назар аударту. Жағымды психологиялық ахуал орнатады «Серпілген сауал» тәсілі арқылы үй тапсырмасын сұралады |
Жағымды психологиялық ахуал орнатады Сұраққа жауап береді Аптаның дәйек сөзімен танысады |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Қағаз қиындылары Окулык Химия 9-сынып Сурет |
|||||||||
|
Сабақ ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ. Жаңа тақырып бойынша ақпарат береді
|
Жаңа ақпаратты дәптерге жазып алады.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран Қайтымды қайтымсыз реакциялар -1 Окулык Химия 9-сынып |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. ЕБҚ 1-тапсырма. Жұптық жұмыс Қайтымды және қайтымсыз реакциялардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жеке бөліп жазыңдар: 1.Тура бағытта ғана жүреді 2. Қарама-қарсы бағытта жүретін реакция 3. Химиялық тепе-теңдік 4.Бұл реакцияның теңдеуі үшін қарама-қарсы бағдарша қолданамыз 5. Бұл реакцияның теңдеуі үшін теңдік белгісін қолданамыз 6.Химиялық тепе-теңдік динамикалық, жылжымалы болады 7. Жүйеде тепе-теңдік орнасада, химиялық реакцияның жүруі тоқтамайды
Дескриптор: : қайтымды және қайтымсыз реакциялардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажырата алады; Жалпы балл-4 Құндылық:
2-тапсырма Жеке жұмыс «Терминдерді сипатта!» тәсілі Қайтымды реакция дегеніміз______________________________________________________ Қайтымсыз реакция дегеніміз______________________________________________________ Химиялық тепе теңдік ____ _ Дескриптор : берілген терминдерге сипаттама береді; Жалпы балл-3 Құндылық:
2 тапсырма Сөйлемді қажет сөздерді пайдаланып толықтыр (айдау , циркуляциялық, суытып, температурасын көтеріп) Түзілетін аммиактың шығымы өте аз болғандықтан, шикізатты тиімді пайдалану үшін процесті үздіксіз ......................... әдіспен жүргізеді. Түзілген газдар қоспасынан аммиакты .............., сұйыққа айналдырып айырғышта бөліп алады.
Дескриптор: аммиак алатын қондырғының атын жазады; қажетті сөздерді тауып, сөйлемді толықтырады; Жалпы балл-3 Құндылық:
|
Қайтымды және қайтымсыз реакциялардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жеке бөліп жазады. «Терминдерді сипатта!» тәсілі арқылы иерминдерге сипаттама береді. Пиза тапсырмасы мәтінді оқып өндірісте аммиакты алуда қолданылатын қондырғылардың атын жазады.
Тірек сөздерді пайдаланып, сөйлемді толықтырады |
ҚБ: ҚБ: ҚБ: |
А4 парағы Маркер флипчарт |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс « Плюс, минус, қызықты» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады Үй тапсырмасы: Катиондарды сапалық анықтау § 17 оку |
Қатысушылар «Плюс, минус, қызықты» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Плюс, минус, қызықты» тәсілі арқылы |
Кесте |
ЖҰМЫС ПАРАҒЫ
Тақырып : Қайтымды және қайтымсыз химиялық реакциялар. Химиялық тепе теңдік

1-тапсырма. Жұптық жұмыс
Қайтымды және қайтымсыз реакциялардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жеке бөліп жазыңдар:
1.Тура бағытта ғана жүреді
2. Қарама-қарсы бағытта жүретін реакция
3. Химиялық тепе-теңдік
4.Бұл реакцияның теңдеуі үшін қарама-қарсы бағдарша қолданамыз
5. Бұл реакцияның теңдеуі үшін теңдік белгісін қолданамыз
6.Химиялық тепе-теңдік динамикалық, жылжымалы болады
7. Жүйеде тепе-теңдік орнасада, химиялық реакцияның жүруі тоқтамайды
|
қайтымды |
ұқсастықтары |
айырмашылықтары |
|
Қайтымды |
|
|
|
қайтымсыз |
|
|
Дескриптор: :
қайтымды және қайтымсыз реакциялардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажырата алады;
Жалпы балл-4
2-тапсырма Жеке жұмыс
«Терминдерді сипатта!» тәсілі
Қайтымды реакция дегеніміз______________________________________________________
Қайтымсыз реакция дегеніміз______________________________________________________
Химиялық тепе теңдік ____ _
Дескриптор :
берілген терминдерге сипаттама береді;
Жалпы балл-3
3-тапсырма Пиза тапсырмасы
Қайтымды реакциялар
Қазір аммиак синтезін көптеген зауыттарда шамамен 30 мПа кысымда, 450—550°С-та өндіретін қондырғы экономикалық жағынан тиімді деп есептеледі.
Азот-сутек қоспасы (3 көлем сутек пен 1 көлем азот) компрессорда сығылады да синтездік колоннаға беріледі. .
1 тапсырма Өндірісте аммиакты алуда қондырғылардың атын жаз

2 тапсырма Сөйлемді қажет сөздерді пайдаланып толықтыр (айдау , циркуляциялық, суытып, температурасын көтеріп)
Түзілетін аммиактың шығымы өте аз болғандықтан, шикізатты тиімді пайдалану үшін процесті үздіксіз ......................... әдіспен жүргізеді. Түзілген газдар қоспасынан аммиакты .............., сұйыққа айналдырып айырғышта бөліп алады.
Дескриптор:
аммиак алатын қондырғының атын жазады;
қажетті сөздерді тауып, сөйлемді толықтырады;
Жалпы балл-3
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қайтымды және қайтымсыз химиялық реакциялар. Химиялық тепе теңдік
Қайтымды және қайтымсыз химиялық реакциялар. Химиялық тепе теңдік
Бекітемін:
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары
__________________ Мамытова Г.Е.
Қысқа мерзімді жоспар
|
9.1В Бейорганикалық қосылыстардың сапалық талдауы |
||
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Қайтымды және қайтымсыз химиялық реакциялар. Химиялық тепе теңдік |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.3.1 – қайтымды және қайтымсыз реакцияларды білу 9.3.3.2 – тепе-теңдікті динамикалық үрдіс ретінде сипаттау және Ле Шателье-Браун принципіне сәйкес химиялық тепе-теңдіктің ығысуын болжау |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтар |
«Бірлік және ынтымақ» -бірлікпен ынтымақтастықпен жұмыс жасайды «Жасампаздық және жаңашылдық» - бақылау, өлшеу, эксперименттер мен тәжірибелер жүргізу; |
|
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 6 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгелдеу, сыныптың тазалығына мән беру, сабаққа назар аударту. Жағымды психологиялық ахуал орнатады «Серпілген сауал» тәсілі арқылы үй тапсырмасын сұралады |
Жағымды психологиялық ахуал орнатады Сұраққа жауап береді Аптаның дәйек сөзімен танысады |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Қағаз қиындылары Окулык Химия 9-сынып Сурет |
|||||||||
|
Сабақ ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ. Жаңа тақырып бойынша ақпарат береді
|
Жаңа ақпаратты дәптерге жазып алады.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран Қайтымды қайтымсыз реакциялар -1 Окулык Химия 9-сынып |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. ЕБҚ 1-тапсырма. Жұптық жұмыс Қайтымды және қайтымсыз реакциялардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жеке бөліп жазыңдар: 1.Тура бағытта ғана жүреді 2. Қарама-қарсы бағытта жүретін реакция 3. Химиялық тепе-теңдік 4.Бұл реакцияның теңдеуі үшін қарама-қарсы бағдарша қолданамыз 5. Бұл реакцияның теңдеуі үшін теңдік белгісін қолданамыз 6.Химиялық тепе-теңдік динамикалық, жылжымалы болады 7. Жүйеде тепе-теңдік орнасада, химиялық реакцияның жүруі тоқтамайды
Дескриптор: : қайтымды және қайтымсыз реакциялардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажырата алады; Жалпы балл-4 Құндылық:
2-тапсырма Жеке жұмыс «Терминдерді сипатта!» тәсілі Қайтымды реакция дегеніміз______________________________________________________ Қайтымсыз реакция дегеніміз______________________________________________________ Химиялық тепе теңдік ____ _ Дескриптор : берілген терминдерге сипаттама береді; Жалпы балл-3 Құндылық:
2 тапсырма Сөйлемді қажет сөздерді пайдаланып толықтыр (айдау , циркуляциялық, суытып, температурасын көтеріп) Түзілетін аммиактың шығымы өте аз болғандықтан, шикізатты тиімді пайдалану үшін процесті үздіксіз ......................... әдіспен жүргізеді. Түзілген газдар қоспасынан аммиакты .............., сұйыққа айналдырып айырғышта бөліп алады.
Дескриптор: аммиак алатын қондырғының атын жазады; қажетті сөздерді тауып, сөйлемді толықтырады; Жалпы балл-3 Құндылық:
|
Қайтымды және қайтымсыз реакциялардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жеке бөліп жазады. «Терминдерді сипатта!» тәсілі арқылы иерминдерге сипаттама береді. Пиза тапсырмасы мәтінді оқып өндірісте аммиакты алуда қолданылатын қондырғылардың атын жазады.
Тірек сөздерді пайдаланып, сөйлемді толықтырады |
ҚБ: ҚБ: ҚБ: |
А4 парағы Маркер флипчарт |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс « Плюс, минус, қызықты» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады Үй тапсырмасы: Катиондарды сапалық анықтау § 17 оку |
Қатысушылар «Плюс, минус, қызықты» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Плюс, минус, қызықты» тәсілі арқылы |
Кесте |
ЖҰМЫС ПАРАҒЫ
Тақырып : Қайтымды және қайтымсыз химиялық реакциялар. Химиялық тепе теңдік

1-тапсырма. Жұптық жұмыс
Қайтымды және қайтымсыз реакциялардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жеке бөліп жазыңдар:
1.Тура бағытта ғана жүреді
2. Қарама-қарсы бағытта жүретін реакция
3. Химиялық тепе-теңдік
4.Бұл реакцияның теңдеуі үшін қарама-қарсы бағдарша қолданамыз
5. Бұл реакцияның теңдеуі үшін теңдік белгісін қолданамыз
6.Химиялық тепе-теңдік динамикалық, жылжымалы болады
7. Жүйеде тепе-теңдік орнасада, химиялық реакцияның жүруі тоқтамайды
|
қайтымды |
ұқсастықтары |
айырмашылықтары |
|
Қайтымды |
|
|
|
қайтымсыз |
|
|
Дескриптор: :
қайтымды және қайтымсыз реакциялардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажырата алады;
Жалпы балл-4
2-тапсырма Жеке жұмыс
«Терминдерді сипатта!» тәсілі
Қайтымды реакция дегеніміз______________________________________________________
Қайтымсыз реакция дегеніміз______________________________________________________
Химиялық тепе теңдік ____ _
Дескриптор :
берілген терминдерге сипаттама береді;
Жалпы балл-3
3-тапсырма Пиза тапсырмасы
Қайтымды реакциялар
Қазір аммиак синтезін көптеген зауыттарда шамамен 30 мПа кысымда, 450—550°С-та өндіретін қондырғы экономикалық жағынан тиімді деп есептеледі.
Азот-сутек қоспасы (3 көлем сутек пен 1 көлем азот) компрессорда сығылады да синтездік колоннаға беріледі. .
1 тапсырма Өндірісте аммиакты алуда қондырғылардың атын жаз

2 тапсырма Сөйлемді қажет сөздерді пайдаланып толықтыр (айдау , циркуляциялық, суытып, температурасын көтеріп)
Түзілетін аммиактың шығымы өте аз болғандықтан, шикізатты тиімді пайдалану үшін процесті үздіксіз ......................... әдіспен жүргізеді. Түзілген газдар қоспасынан аммиакты .............., сұйыққа айналдырып айырғышта бөліп алады.
Дескриптор:
аммиак алатын қондырғының атын жазады;
қажетті сөздерді тауып, сөйлемді толықтырады;
Жалпы балл-3
шағым қалдыра аласыз














