Қысқа мерзімді жоспар
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
||||
|
Күні: 06.10.2025 |
Оқытушының аты-жөні: |
||||
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Бөлім: |
Визуалды өнер |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қала пейзажы. Сызықтық перспектива |
||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
5.1.1.1. Қоршаған ортаның ассоциативті мағынасы мен визуалды сипаттамасын зерделеу және анықтау (композиция, түс, пішін, фактура, тепе – теңдік) 5.2.1.1. Өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға сызықтық перспективаның негізгі заңдылықтарын түсіндіру, кеңістікті дұрыс бейнелеу дағдыларын қалыптастыру және қала пейзажын салып үйренуге бағыттау. |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбек пен шығармашылық – оқушылар өз қолымен дәлдікпен, ұқыптылықпен жұмыс жасап, көркемдік көзқарасын қалыптастырады. Жауапкершілік – жұмысты соңына дейін орындау, құрал – саймандарды дұрыс пайдалану. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгелдеу. Психологиялық ахуалды орнату. Оқушыларды «Тақия» әдісі арқылы топқа бөлу. Өткен тақырыпты қайталау мақсатында LearningApps.org платформасын қолдана отырып сәйкестендіру жұмысы беріледі. Бағалау критерийі: - Жанрлар бойынша суреттерді дұрыс ажыратады; - Ұлттық натюрморт элементтерін таниды; - Сәйкестендіруде дәлдік көрсетеді. |
Оқушылар амандасып, бір – біріне сәттілік тілейді.
Оқушылар екі топқа бөлінеді: «Пейзаж» және «Перспектива»
Дескрипторлар: - Түрлі жанрдағы суреттерді (портрет, пейзаж, натюрморт) дұрыс ажыратады; - Ұлттық заттар мен ерекшеліктері бар натюрмортты дәл анықтайды; - Әр суретті тиісті жанрға сәйкестендіреді; - Ұлттық дәстүр мен мәдениетке тән заттарды ажырата біледі. |
Мадақтау: Жарайсыңдар!
Өзін – өзі бағалау Графикалық қолдау: Сабаққа жақсы дайындалыпсыңдар! Керемет! |
Оқулық Топқа бөлу слайды «Тақия таңда» әдісі |
|
|
Ортасы
|
Қызығушылықты ояту «Сызықтық перспектива» тақырыбы бойынша бейнебаян көрсетіледі. Бейнебаян көрсету арқылы жаңа сабақтың тақырыбын болжайды. Мұғалім оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіреді. Қала пейзажы Қала пейзажы – бейнелеу өнерінің бір жанры. Онда қалалық орта: ғимараттар, көшелер, көпірлер, көлік, адамдар бейнеленеді. Суретші қаланың көркемдік сипатын, заманауи немесе тарихи келбетін көрсетеді. Қала пейзажы арқылы: - архитектура сұлулығы; - кеңістік құрылымы; - қаланың тыныс-тіршілігі суреттеледі. Сызықтық перспектива Сызықтық перспектива – заттардың алыстаған сайын кішірейіп көрінуін бейнелеуге арналған тәсіл. Бұл әдіс кеңістікті, тереңдікті дұрыс салуға көмектеседі. Негізгі ұғымдар: - Көкжиек сызығы – адамның көз деңгейі. - Жайылу нүктесі (нүкте схода) – барлық бағыт сызықтары бағытталатын нүкте. - Көмекші сызықтар – кеңістікті дәл көрсету үшін қолданылады. Қала пейзажын салуда сызықтық перспектива өте маңызды, себебі ол ғимараттардың көлемін, арақашықтығын және тереңдігін дұрыс бейнелеуге мүмкіндік береді. Бір нүктеден шығатын сызықты перспектива туралы оқушыларға тиянақты түсіндіру. Оқушыларға сызықтық перспектива негізінде салынған жұмыстарды көрсету Оқушыларға төмендегі сұрақтар беріледі:
Топтық жұмыс жүргізіледі. Қала пейзажының сызықтық перспектива арқылы берілген кезең – кезеңімен салу жолы көрсетілген нобай беріледі. Нобайды пайдалана отырып, суретті салып аяқтау тапсырмасы беріледі. Бағалау критерийі: 1.Сызықтық перспективаның ережелерін дұрыс қолданады; 2. Нобайдағы құрылым мен бағыттарды сақтай отырып суретті жалғастырады; 3. Қала пейзажының элементтерін шынайы әрі үйлесімді орналастырады; 4. Шығармашылық және эстетикалық көркемдік элементтер қосады.
Сергіту сәті ЖИ
Шығармашылық жеке жұмыс:
1- нобай - «Қала пейзажының» нобайы 2- ші нобай – «Дала пейзажының» нобайы
Бағалау критерийлері: 1.Сызықтық перспектива ережелерін сақтай отырып, қосымша элементтерді дұрыс орналастырады; 2. Кеңістікті тереңдікпен бейнелейді; 3. Шығармашылық идея көрсетеді; 4. Суретің мазмұнын толықтырады.
Сабақты қорытындылау. Тақырыпқа сәйкес пейзаж түрлерін learningApps.org платформасында сәйкестендіру |
- Назарын бейнебаянға аударады; - Тыңдай отырып, негізгі ақпаратты түртіп алады; Оқушылар сызықтық перспектива ережелерін естіп, мысалдарды бақылап отырады. Оқушылар жаңа тақырып бойынша сұрақтары болса қояды немесе мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді - Белсенді диалогқа қатысады. Оқушылар мұғалім ұсынған нобай, бейне, сурет үлгілерін қарап, салыстырады - Жаңа білімді қорытындылап, дәптерге негізгі ұғымдарды түртіп алады; - Тақырып бойынша тапсырманың мәнін түсінеді. Wordwall платформасы қолданып «Доңғалақты айналдыр» әдісі бойынша әрбір топ мүшесі өзіне берілген сұрақтарға жауап береді Оқушылар топта қала пейзажының суретін салып аяқтайды Дескрипторлар: ✔Бір сызықтық перспектива нүктесін сақтап, сызықтарды дәл бағытта жүргізеді; ✔Нобайдағы негізгі элементтердің пропорциясы мен орналасуын сақтайды; ✔ Қала ғимараттары мен көше элементтерін нақты және ұқыпты салады ✔ Суретке өз қиялынан қосымша көркемдік детальдар (ағаш, адамдар, жарық, көлеңке) енгізеді ✔ Жұмысын толық, ұқыпты аяқтайды Оқушылар сілтеме арқылы кіріп қызықты жатттығу жасап сергіп алады Жеке жұмыс барысында оқушылар төмендегі дескрипторларды негізге алады: ✓ Сурет композициялық жағынан аяқталған ✓ Қосымша элементтер (адам, жануар, табиғат т.б.) мазмұнға сай енгізілген ✓ Жұмыс ұқыпты орындалған, бояуы немесе сызығы таза Оқушылар сілтеме арқылы тақырыпқа сәйкес пейзаж түрлерін learning Apps.org платформасында сәйкестендіреді |
Сабақ барысында әрбір оқушы «Домбыра» әдісі бойынша өзін – өзі бағалайды Ауызша мадақтау Оқушылардың белсенділіктеріне қарай ауызша мадақтау білдіреді: Жарайсыңдар! Бүгін белсенділіктерің керемет! Қалыптастырушы бағалау: Графикалық қолдау
Өзін – өзі бағалау «Бәйге» әдісі бойынша топты бағалау Графикалық қолдау Мадақтау «Домбыра» әдісі бойынша өзін – өзі бағалау Графикалық қолдау Мадақтау Графикалық қолдау Ауызша мадақтау Керемет жұмыс! |
«Перспектива» Сызықтық перспектива негізінде салынған жұмыстар Wordwall платформасы «Бәйге» бағалау парағы Қала пейзажының сызықтық перспектива арқылы берілген кезең – кезеңімен салу жолы көрсетілген нобай «Қала пейзажы» және «Дала пейзажының» нобайлары |
|
|
Аяқталуы
|
«Білім ағашы» әдісі Мазмұны: - Тамыр – мен сабаққа дейін не білетін едім? - Діңі – сабақ барысында не білдім, не үйрендім? - Жапырақтар/жеміс – мен үшін қандай жаңалық болды, неге қуандым? - Бұтақ – алда нені білгім келеді? |
Стикерге өз ойын жазып, сәйкес ағаш бөлігіне жапсырады |
– Бүгінгі сабақта сендердің белсенділіктерің маған ұнады. – Сызықтық перспектива мен пейзаж жанры бойынша жақсы түсінік қалыптасты. Тамаша жұмыс жасадыңдар! |
«Білім ағашы» макеті, стикерлер |
|
|
Раздел |
Дизайн и технология |
|||||
|
ФИО педагога |
|
|||||
|
Дата 04.11.2024 |
|
|||||
|
Класс 8 “Б” |
Количество присутствующих: |
отсутствующих: |
||||
|
Тема урока |
Ознакомление с национальными предметами быта казахского народа |
|||||
|
Цели обучения, которые достигаются на данном уроке (ссылка на учебную программу) |
8.1.2.1 - Демонстрировать понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения |
|||||
|
Цель урока |
познакомить с видами казахской национальной посуды, с их изготовлением, значением в жизни казахского народа; закрепить знания о национальном орнаменте; |
|||||
|
Критерии успеха |
Знает обычаи и обряды казахов, национальные традиции и праздники; Умеет образно описывать историю и культуру казахского народа Знает культурную историю предметов; Знает особенность рукоделия и дизайна ; |
|||||
|
Ход урока |
||||||
|
Этапы урока |
Деятельность учителя |
Деятельность обучающихся |
Оценивание |
Ресурсы |
||
|
Организационный этап |
«Мозговой штурм» Объявляется тема урока. Составляет вместе с учиниками критерий оценивания касательно сегодняшней темы. В начале урока для создания психологической среды и развития позновательного интереса учащихся демонстрируется такие бытовые предметы казахского народа как:
Учащиеся сами составляют критерий оценивания совместно с учителем. Так же можно самим написать цель урока на доске. |
Просмотр видео. Приветствие учителя. Подготовка рабочего места к уроку. Ответы на вопросы |
Интерактивное обучение |
видеоролик Картинки-пазлы |
||
|
Изучение нового материала |
Ребята, посмотрите, что стоит у меня на столе, что это за предметы? (показываю пиалу для кумыса, сосуд для кумыса-торсық, ложка-ожау для кумыса) -Дети, это предметы быта казахского народа. -Какие предметы вам знакомы, назовите их. (ответы детей) -Сила батыра отражается не только через игру, но еще ему дает здоровье национальный напиток кумыс. -А что такое кумыс? -Кумыс – это молоко кобылицы, лечебный напиток, он очень полезный и делают его, и употребляют его только в Казахстане. Хранят его, вот в таком сосуде. (показ сосуда) -Обратите внимание на орнамент, он называется «бараньи рога». -У вас на партах лежит контур кувшина. Предлагаю вам обвести этот контур, вырезать и раскрасить кувшин орнаментом. (в ходе занятия провожу индивидуальную работу)
А сейчас
давайте мы познакомимся с некоторыми видами национальных бытовых
предметов казахского народа. Посмотрите на экран:
(слайды) Пиала и кесе- использовали для чаепития. Торсык - сосуд для хранения кумыса из конской кожи. Торсык использовался не только для хранения, но и для приготовления кумыса. Торсық привязывали к седлу. Во время движения напиток внутри взбивался и вкус его становился лучше. Посуда была образцом самобытного национального искусства казахов. -Теперь познакомившись с торсыком мы будем его сейчас рисовать. Но сначала давайте Работа в группах. 1 группа «Свадебные ритуалы» 2 группа «О воспитании» 3 группа « Дом- святое место» Вот таким образом распределены ваши блоки. А теперь задание, внимательно слушаем!
Еще один блок «Национальные игры» -Какие мы знаем национальные игры? - Как играют в эту игру? Смотрим! (просмотр видео тенге алу) - Итак, ребята, тема урока интересна? Мы проходим далекий XIX век и какой можно сделать вывод из презентации? -Традиции и обычаи казахского народа мы соблюдаем сегодня, в Казахстане, здесь, в Березовке. Стихотворение об ауле – Шугалей Настя
Мне видится – во-он там стоит Ковчег потопа /ЕсенгалиРаушанов/
Работа в парах: Учащимся предлагается исследовать виды и эфективность бытовых предметов казахского народа с помощью ряда вопросов. Сделать постер. Обсудите бытовые предметы казахского народа: Вопросы для обсуждения:
Учащиеся ответят на вопросы. Исследуйте бытовые предметы казахского народа в историко-культурном аспекте. Отметить основное влияние традиции и культуры на прикладное искусство. Предлагается провести ссследование бытовых предметов казахского народа в историко-культурном аспекте в группе. Исследование истории бытовых предметов предлагается провести в виде исслдеование с целью увеличения познавательного интереса. Учащиеся исследуют вопросы для обсуждения, ищут ответы касательно этих вопросов, рзаберут особенности |
Записать тему урока в тетрадь Ученики в группах изучают разные виды скульптуры, находят сходства и различия, определяют период создания и материал, инструмент. Анализируя работы художников-скульпторов, учащиеся должны особое внимание уделить технике работы, материалам и формам, которые создает скульптор. Они должны дать разъяснение о визуальных преимуществах объемных форм над другими формами искусства (графика, живопись, фотография и др.). |
Словесная оценка учителя . « Светофор» Взаимооценивание Стратегия «Стикер» |
ИКТ Учебник, маркеры, флипчарт, стикеры |
||
|
Рефлексия |
Вернуться к «Корзине идей». Учитель вместе с учениками выясняется реализованы ли все поставленные задачи. Рефлексия урока. Учащийся выбирает и дополняет следующее предложение: - Сегодня на уроке я научился… - Сегодня на уроке я повторил… - Сегодня на уроке я закрепил… - Сегодня на уроке я оцениваю себя… - Сегодня на уроке мне понравилось… - Помог ли урок продвинуться в знаниях, умениях, навыках по теме «Решение неравенств» … - Кому, над чем следовало бы еще поработать… - Насколько результативным был урок сегодня… ФО. Самооценка учащихся. |
Оценивают работу своих одноклассников. На стикерах записывают свое мнение по поводу урока. |
Самооценивание |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қала пейзажы. Сызықтық перспектива
Қала пейзажы. Сызықтық перспектива
Қысқа мерзімді жоспар
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
||||
|
Күні: 06.10.2025 |
Оқытушының аты-жөні: |
||||
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Бөлім: |
Визуалды өнер |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қала пейзажы. Сызықтық перспектива |
||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
5.1.1.1. Қоршаған ортаның ассоциативті мағынасы мен визуалды сипаттамасын зерделеу және анықтау (композиция, түс, пішін, фактура, тепе – теңдік) 5.2.1.1. Өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға сызықтық перспективаның негізгі заңдылықтарын түсіндіру, кеңістікті дұрыс бейнелеу дағдыларын қалыптастыру және қала пейзажын салып үйренуге бағыттау. |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбек пен шығармашылық – оқушылар өз қолымен дәлдікпен, ұқыптылықпен жұмыс жасап, көркемдік көзқарасын қалыптастырады. Жауапкершілік – жұмысты соңына дейін орындау, құрал – саймандарды дұрыс пайдалану. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгелдеу. Психологиялық ахуалды орнату. Оқушыларды «Тақия» әдісі арқылы топқа бөлу. Өткен тақырыпты қайталау мақсатында LearningApps.org платформасын қолдана отырып сәйкестендіру жұмысы беріледі. Бағалау критерийі: - Жанрлар бойынша суреттерді дұрыс ажыратады; - Ұлттық натюрморт элементтерін таниды; - Сәйкестендіруде дәлдік көрсетеді. |
Оқушылар амандасып, бір – біріне сәттілік тілейді.
Оқушылар екі топқа бөлінеді: «Пейзаж» және «Перспектива»
Дескрипторлар: - Түрлі жанрдағы суреттерді (портрет, пейзаж, натюрморт) дұрыс ажыратады; - Ұлттық заттар мен ерекшеліктері бар натюрмортты дәл анықтайды; - Әр суретті тиісті жанрға сәйкестендіреді; - Ұлттық дәстүр мен мәдениетке тән заттарды ажырата біледі. |
Мадақтау: Жарайсыңдар!
Өзін – өзі бағалау Графикалық қолдау: Сабаққа жақсы дайындалыпсыңдар! Керемет! |
Оқулық Топқа бөлу слайды «Тақия таңда» әдісі |
|
|
Ортасы
|
Қызығушылықты ояту «Сызықтық перспектива» тақырыбы бойынша бейнебаян көрсетіледі. Бейнебаян көрсету арқылы жаңа сабақтың тақырыбын болжайды. Мұғалім оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіреді. Қала пейзажы Қала пейзажы – бейнелеу өнерінің бір жанры. Онда қалалық орта: ғимараттар, көшелер, көпірлер, көлік, адамдар бейнеленеді. Суретші қаланың көркемдік сипатын, заманауи немесе тарихи келбетін көрсетеді. Қала пейзажы арқылы: - архитектура сұлулығы; - кеңістік құрылымы; - қаланың тыныс-тіршілігі суреттеледі. Сызықтық перспектива Сызықтық перспектива – заттардың алыстаған сайын кішірейіп көрінуін бейнелеуге арналған тәсіл. Бұл әдіс кеңістікті, тереңдікті дұрыс салуға көмектеседі. Негізгі ұғымдар: - Көкжиек сызығы – адамның көз деңгейі. - Жайылу нүктесі (нүкте схода) – барлық бағыт сызықтары бағытталатын нүкте. - Көмекші сызықтар – кеңістікті дәл көрсету үшін қолданылады. Қала пейзажын салуда сызықтық перспектива өте маңызды, себебі ол ғимараттардың көлемін, арақашықтығын және тереңдігін дұрыс бейнелеуге мүмкіндік береді. Бір нүктеден шығатын сызықты перспектива туралы оқушыларға тиянақты түсіндіру. Оқушыларға сызықтық перспектива негізінде салынған жұмыстарды көрсету Оқушыларға төмендегі сұрақтар беріледі:
Топтық жұмыс жүргізіледі. Қала пейзажының сызықтық перспектива арқылы берілген кезең – кезеңімен салу жолы көрсетілген нобай беріледі. Нобайды пайдалана отырып, суретті салып аяқтау тапсырмасы беріледі. Бағалау критерийі: 1.Сызықтық перспективаның ережелерін дұрыс қолданады; 2. Нобайдағы құрылым мен бағыттарды сақтай отырып суретті жалғастырады; 3. Қала пейзажының элементтерін шынайы әрі үйлесімді орналастырады; 4. Шығармашылық және эстетикалық көркемдік элементтер қосады.
Сергіту сәті ЖИ
Шығармашылық жеке жұмыс:
1- нобай - «Қала пейзажының» нобайы 2- ші нобай – «Дала пейзажының» нобайы
Бағалау критерийлері: 1.Сызықтық перспектива ережелерін сақтай отырып, қосымша элементтерді дұрыс орналастырады; 2. Кеңістікті тереңдікпен бейнелейді; 3. Шығармашылық идея көрсетеді; 4. Суретің мазмұнын толықтырады.
Сабақты қорытындылау. Тақырыпқа сәйкес пейзаж түрлерін learningApps.org платформасында сәйкестендіру |
- Назарын бейнебаянға аударады; - Тыңдай отырып, негізгі ақпаратты түртіп алады; Оқушылар сызықтық перспектива ережелерін естіп, мысалдарды бақылап отырады. Оқушылар жаңа тақырып бойынша сұрақтары болса қояды немесе мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді - Белсенді диалогқа қатысады. Оқушылар мұғалім ұсынған нобай, бейне, сурет үлгілерін қарап, салыстырады - Жаңа білімді қорытындылап, дәптерге негізгі ұғымдарды түртіп алады; - Тақырып бойынша тапсырманың мәнін түсінеді. Wordwall платформасы қолданып «Доңғалақты айналдыр» әдісі бойынша әрбір топ мүшесі өзіне берілген сұрақтарға жауап береді Оқушылар топта қала пейзажының суретін салып аяқтайды Дескрипторлар: ✔Бір сызықтық перспектива нүктесін сақтап, сызықтарды дәл бағытта жүргізеді; ✔Нобайдағы негізгі элементтердің пропорциясы мен орналасуын сақтайды; ✔ Қала ғимараттары мен көше элементтерін нақты және ұқыпты салады ✔ Суретке өз қиялынан қосымша көркемдік детальдар (ағаш, адамдар, жарық, көлеңке) енгізеді ✔ Жұмысын толық, ұқыпты аяқтайды Оқушылар сілтеме арқылы кіріп қызықты жатттығу жасап сергіп алады Жеке жұмыс барысында оқушылар төмендегі дескрипторларды негізге алады: ✓ Сурет композициялық жағынан аяқталған ✓ Қосымша элементтер (адам, жануар, табиғат т.б.) мазмұнға сай енгізілген ✓ Жұмыс ұқыпты орындалған, бояуы немесе сызығы таза Оқушылар сілтеме арқылы тақырыпқа сәйкес пейзаж түрлерін learning Apps.org платформасында сәйкестендіреді |
Сабақ барысында әрбір оқушы «Домбыра» әдісі бойынша өзін – өзі бағалайды Ауызша мадақтау Оқушылардың белсенділіктеріне қарай ауызша мадақтау білдіреді: Жарайсыңдар! Бүгін белсенділіктерің керемет! Қалыптастырушы бағалау: Графикалық қолдау
Өзін – өзі бағалау «Бәйге» әдісі бойынша топты бағалау Графикалық қолдау Мадақтау «Домбыра» әдісі бойынша өзін – өзі бағалау Графикалық қолдау Мадақтау Графикалық қолдау Ауызша мадақтау Керемет жұмыс! |
«Перспектива» Сызықтық перспектива негізінде салынған жұмыстар Wordwall платформасы «Бәйге» бағалау парағы Қала пейзажының сызықтық перспектива арқылы берілген кезең – кезеңімен салу жолы көрсетілген нобай «Қала пейзажы» және «Дала пейзажының» нобайлары |
|
|
Аяқталуы
|
«Білім ағашы» әдісі Мазмұны: - Тамыр – мен сабаққа дейін не білетін едім? - Діңі – сабақ барысында не білдім, не үйрендім? - Жапырақтар/жеміс – мен үшін қандай жаңалық болды, неге қуандым? - Бұтақ – алда нені білгім келеді? |
Стикерге өз ойын жазып, сәйкес ағаш бөлігіне жапсырады |
– Бүгінгі сабақта сендердің белсенділіктерің маған ұнады. – Сызықтық перспектива мен пейзаж жанры бойынша жақсы түсінік қалыптасты. Тамаша жұмыс жасадыңдар! |
«Білім ағашы» макеті, стикерлер |
|
|
Раздел |
Дизайн и технология |
|||||
|
ФИО педагога |
|
|||||
|
Дата 04.11.2024 |
|
|||||
|
Класс 8 “Б” |
Количество присутствующих: |
отсутствующих: |
||||
|
Тема урока |
Ознакомление с национальными предметами быта казахского народа |
|||||
|
Цели обучения, которые достигаются на данном уроке (ссылка на учебную программу) |
8.1.2.1 - Демонстрировать понимание особенностей произведений искусства, ремесла и дизайна различного исторического и культурного происхождения |
|||||
|
Цель урока |
познакомить с видами казахской национальной посуды, с их изготовлением, значением в жизни казахского народа; закрепить знания о национальном орнаменте; |
|||||
|
Критерии успеха |
Знает обычаи и обряды казахов, национальные традиции и праздники; Умеет образно описывать историю и культуру казахского народа Знает культурную историю предметов; Знает особенность рукоделия и дизайна ; |
|||||
|
Ход урока |
||||||
|
Этапы урока |
Деятельность учителя |
Деятельность обучающихся |
Оценивание |
Ресурсы |
||
|
Организационный этап |
«Мозговой штурм» Объявляется тема урока. Составляет вместе с учиниками критерий оценивания касательно сегодняшней темы. В начале урока для создания психологической среды и развития позновательного интереса учащихся демонстрируется такие бытовые предметы казахского народа как:
Учащиеся сами составляют критерий оценивания совместно с учителем. Так же можно самим написать цель урока на доске. |
Просмотр видео. Приветствие учителя. Подготовка рабочего места к уроку. Ответы на вопросы |
Интерактивное обучение |
видеоролик Картинки-пазлы |
||
|
Изучение нового материала |
Ребята, посмотрите, что стоит у меня на столе, что это за предметы? (показываю пиалу для кумыса, сосуд для кумыса-торсық, ложка-ожау для кумыса) -Дети, это предметы быта казахского народа. -Какие предметы вам знакомы, назовите их. (ответы детей) -Сила батыра отражается не только через игру, но еще ему дает здоровье национальный напиток кумыс. -А что такое кумыс? -Кумыс – это молоко кобылицы, лечебный напиток, он очень полезный и делают его, и употребляют его только в Казахстане. Хранят его, вот в таком сосуде. (показ сосуда) -Обратите внимание на орнамент, он называется «бараньи рога». -У вас на партах лежит контур кувшина. Предлагаю вам обвести этот контур, вырезать и раскрасить кувшин орнаментом. (в ходе занятия провожу индивидуальную работу)
А сейчас
давайте мы познакомимся с некоторыми видами национальных бытовых
предметов казахского народа. Посмотрите на экран:
(слайды) Пиала и кесе- использовали для чаепития. Торсык - сосуд для хранения кумыса из конской кожи. Торсык использовался не только для хранения, но и для приготовления кумыса. Торсық привязывали к седлу. Во время движения напиток внутри взбивался и вкус его становился лучше. Посуда была образцом самобытного национального искусства казахов. -Теперь познакомившись с торсыком мы будем его сейчас рисовать. Но сначала давайте Работа в группах. 1 группа «Свадебные ритуалы» 2 группа «О воспитании» 3 группа « Дом- святое место» Вот таким образом распределены ваши блоки. А теперь задание, внимательно слушаем!
Еще один блок «Национальные игры» -Какие мы знаем национальные игры? - Как играют в эту игру? Смотрим! (просмотр видео тенге алу) - Итак, ребята, тема урока интересна? Мы проходим далекий XIX век и какой можно сделать вывод из презентации? -Традиции и обычаи казахского народа мы соблюдаем сегодня, в Казахстане, здесь, в Березовке. Стихотворение об ауле – Шугалей Настя
Мне видится – во-он там стоит Ковчег потопа /ЕсенгалиРаушанов/
Работа в парах: Учащимся предлагается исследовать виды и эфективность бытовых предметов казахского народа с помощью ряда вопросов. Сделать постер. Обсудите бытовые предметы казахского народа: Вопросы для обсуждения:
Учащиеся ответят на вопросы. Исследуйте бытовые предметы казахского народа в историко-культурном аспекте. Отметить основное влияние традиции и культуры на прикладное искусство. Предлагается провести ссследование бытовых предметов казахского народа в историко-культурном аспекте в группе. Исследование истории бытовых предметов предлагается провести в виде исслдеование с целью увеличения познавательного интереса. Учащиеся исследуют вопросы для обсуждения, ищут ответы касательно этих вопросов, рзаберут особенности |
Записать тему урока в тетрадь Ученики в группах изучают разные виды скульптуры, находят сходства и различия, определяют период создания и материал, инструмент. Анализируя работы художников-скульпторов, учащиеся должны особое внимание уделить технике работы, материалам и формам, которые создает скульптор. Они должны дать разъяснение о визуальных преимуществах объемных форм над другими формами искусства (графика, живопись, фотография и др.). |
Словесная оценка учителя . « Светофор» Взаимооценивание Стратегия «Стикер» |
ИКТ Учебник, маркеры, флипчарт, стикеры |
||
|
Рефлексия |
Вернуться к «Корзине идей». Учитель вместе с учениками выясняется реализованы ли все поставленные задачи. Рефлексия урока. Учащийся выбирает и дополняет следующее предложение: - Сегодня на уроке я научился… - Сегодня на уроке я повторил… - Сегодня на уроке я закрепил… - Сегодня на уроке я оцениваю себя… - Сегодня на уроке мне понравилось… - Помог ли урок продвинуться в знаниях, умениях, навыках по теме «Решение неравенств» … - Кому, над чем следовало бы еще поработать… - Насколько результативным был урок сегодня… ФО. Самооценка учащихся. |
Оценивают работу своих одноклассников. На стикерах записывают свое мнение по поводу урока. |
Самооценивание |
|
||
шағым қалдыра аласыз













