|
Пәні: Биология |
Сынып: 8 |
Күні: |
Мектеп: №86 |
Мұғалім:Құрбанова Г.А Қатысқаны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қалқанша маңы, айырша және бүйрекүсті бездер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: |
Оқушыларға қалқанша маңы бездерінің туралы мағлұмат беру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Қалқанша маңы безі мен айырша без турлы тусінеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі : гормондардың басым бөлігі өсу қызметін атқаратынын біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар Гормондардың түрлері: Қалқанша безі, айырша және қалқанша маңы безі туралы талқылай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Оқушылар биология пәнінен термин сөздерді біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қалқанша маңы безі, паратгармон, айырша без, (тимус) тимозин, бүйрек үсті безі, адреналин, кортизон. Аддисон ауруы, эндокринолог. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Қалқанша безі, құрылысы, қызметі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Уақыты |
Табыс критерийі |
Ресурс тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы Қызығу шылықты ояту 8 мин |
1.Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. 2.Психологиялық ақуал орнату (шаттық шеңбері) Әр оқушы өз атын тез-тез кезекпен атап, есімінің бас әрпінен басталатын сын есім сөз айтады. Мысалы: Сандуғаш қандай? Сұлу, сымбатты т.б. 2.Топқа бөлу (эндокриндік бездердің атауын құрастыру арқылы) |
2 мин 2 мин 3 мин 3 мин |
Сәлемдесу Бір - біріне сәттілік тілеуді жалғастырады. 1 - топ «Қалқанша» 2 - топ «Қалқанша маңы» 3 - топ «Айырша» 4-топ «бүйрек үсті» |
Үлестірме қағаздар АКТ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы Мағананы ажырату 21 мин |
Жаңа сабақтың мақсатын түсіндіру. Постер қорғау 1-топ «Бүйрек үсті безді» 2-топ «Айырша безді» 3-топ «Қалқанша маңы» 4-топ «Ауру белгілері» |
5-мин 13-мин |
Оқушылар көру арқылы өз ойларын плакатқа жазып, өз ойларын жеткізеді.
|
АКТ (Компьютер, проектор). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті. |
Әр топ шығып бір әріп құрайды. Басқа топ сол әріпті табу керек.. |
2-мин |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы |
Қалқанша маңы бездері қайда орналасқан? Бүйрек үсті бездерінің құрылысын талда Парат гормон шамандан тыс бөлінгенде қандай аурулар болады? Қола ауруы деп неліктен атаған? Аддисон ауруының пайда болу себептері? Оң жақты бүйрек үсті безі мен сол жақты бүйрек үсті безінің айырмашылығы? Адреналин гормонының препаратын медецинада қолдана ма? |
7 мин |
10 = 2балл 7-5=1балл, 4-1=балл |
Бақылау парақшасы, АКТ (Компьютер, проек Ватман, маркер Дәптер, қаламсап |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
«Бағдаршам » арқылы сабақты қалай түсінгендерін белгілейді Қызыл-түсіндім Жасыл-толық түсінбедім Сары-түсінбедім |
4 мин |
Оқушылар өз пікірін білдіреді. |
Стикерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсыр- масы |
Қалқанша маңы безі туралы түсінік, айырш без бен бүйрек үсті бездерінің қызметі. Орналасуы, жетіспеген жағдайда пайда болатын аурулар. |
1мин |
Үй тапсырмасын орындап келеді. |
оқулықтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Топтық бағалау (смайликтер арқылы))
|
3 мин |
Оқушылар өзін - өзі смайликтер рақылы бағалайды. 12-1= "5" 9-7="4" 6-4="3" |
Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың қабілетіне қарай, тақырыбына байланысты тапсырманы күрделендіремен. Әртүрлі деңгейлік тапсырманы талдау, талқылау, дәлелдеу, қорғау жұмыстарын ұйымдастырамын. |
- формативті (критерийалды, өзін-өзі бағалау, өзара бағалау); - суммативті бағалау түрлерін қолданамын. |
- Тарих, көркем әдебиет пәндерімен байланыс бар; - Интерактивті тақта, ноутбук пайдаланамын; - Тәрбиелік мәні жоғары. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия - Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды? 1.................................................................................................................................................................. 2.................................................................................................................................................................. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? .............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қалқанша маңы, айырша және бүйрекүсті бездер.
|
Пәні: Биология |
Сынып: 8 |
Күні: |
Мектеп: №86 |
Мұғалім:Құрбанова Г.А Қатысқаны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қалқанша маңы, айырша және бүйрекүсті бездер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: |
Оқушыларға қалқанша маңы бездерінің туралы мағлұмат беру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Қалқанша маңы безі мен айырша без турлы тусінеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі : гормондардың басым бөлігі өсу қызметін атқаратынын біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар Гормондардың түрлері: Қалқанша безі, айырша және қалқанша маңы безі туралы талқылай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Оқушылар биология пәнінен термин сөздерді біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қалқанша маңы безі, паратгармон, айырша без, (тимус) тимозин, бүйрек үсті безі, адреналин, кортизон. Аддисон ауруы, эндокринолог. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Қалқанша безі, құрылысы, қызметі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Уақыты |
Табыс критерийі |
Ресурс тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы Қызығу шылықты ояту 8 мин |
1.Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. 2.Психологиялық ақуал орнату (шаттық шеңбері) Әр оқушы өз атын тез-тез кезекпен атап, есімінің бас әрпінен басталатын сын есім сөз айтады. Мысалы: Сандуғаш қандай? Сұлу, сымбатты т.б. 2.Топқа бөлу (эндокриндік бездердің атауын құрастыру арқылы) |
2 мин 2 мин 3 мин 3 мин |
Сәлемдесу Бір - біріне сәттілік тілеуді жалғастырады. 1 - топ «Қалқанша» 2 - топ «Қалқанша маңы» 3 - топ «Айырша» 4-топ «бүйрек үсті» |
Үлестірме қағаздар АКТ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы Мағананы ажырату 21 мин |
Жаңа сабақтың мақсатын түсіндіру. Постер қорғау 1-топ «Бүйрек үсті безді» 2-топ «Айырша безді» 3-топ «Қалқанша маңы» 4-топ «Ауру белгілері» |
5-мин 13-мин |
Оқушылар көру арқылы өз ойларын плакатқа жазып, өз ойларын жеткізеді.
|
АКТ (Компьютер, проектор). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті. |
Әр топ шығып бір әріп құрайды. Басқа топ сол әріпті табу керек.. |
2-мин |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы |
Қалқанша маңы бездері қайда орналасқан? Бүйрек үсті бездерінің құрылысын талда Парат гормон шамандан тыс бөлінгенде қандай аурулар болады? Қола ауруы деп неліктен атаған? Аддисон ауруының пайда болу себептері? Оң жақты бүйрек үсті безі мен сол жақты бүйрек үсті безінің айырмашылығы? Адреналин гормонының препаратын медецинада қолдана ма? |
7 мин |
10 = 2балл 7-5=1балл, 4-1=балл |
Бақылау парақшасы, АКТ (Компьютер, проек Ватман, маркер Дәптер, қаламсап |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
«Бағдаршам » арқылы сабақты қалай түсінгендерін белгілейді Қызыл-түсіндім Жасыл-толық түсінбедім Сары-түсінбедім |
4 мин |
Оқушылар өз пікірін білдіреді. |
Стикерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсыр- масы |
Қалқанша маңы безі туралы түсінік, айырш без бен бүйрек үсті бездерінің қызметі. Орналасуы, жетіспеген жағдайда пайда болатын аурулар. |
1мин |
Үй тапсырмасын орындап келеді. |
оқулықтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Топтық бағалау (смайликтер арқылы))
|
3 мин |
Оқушылар өзін - өзі смайликтер рақылы бағалайды. 12-1= "5" 9-7="4" 6-4="3" |
Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың қабілетіне қарай, тақырыбына байланысты тапсырманы күрделендіремен. Әртүрлі деңгейлік тапсырманы талдау, талқылау, дәлелдеу, қорғау жұмыстарын ұйымдастырамын. |
- формативті (критерийалды, өзін-өзі бағалау, өзара бағалау); - суммативті бағалау түрлерін қолданамын. |
- Тарих, көркем әдебиет пәндерімен байланыс бар; - Интерактивті тақта, ноутбук пайдаланамын; - Тәрбиелік мәні жоғары. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия - Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды? 1.................................................................................................................................................................. 2.................................................................................................................................................................. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? .............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













