Тексерілді:
ДТІЖО:
|
Тәрбие сағаты |
«Қамқор» жобасы «Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!» акциясы |
|
|
Күні |
02.12.2024ж |
|
|
Сынып жетекшісі: |
|
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Қамқор» жобасы «Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!» акциясы Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 13-САБАҚ 5- сыныптар: «Үйге қауіпсіз оралу: қолайсыз ауа- райында не істек керек? |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Табиғат құндылығының маңыздылығы, табиғат пен адамның қатынасының үйлесімділігі туралы түсіндіру. Табиғат байлықтарын бағалауға, сақтауға, табиғатты аялай білуге, қамқорлықпен қарай білуге тәрбиелеу |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты |
Оқушыларға қолайсыз ауа-райында (қар, жаңбыр, боран) үйге қайтқанда қандай қауіпсіздік шараларын сақтау керектігін үйрету. |
|
|
Қауіпсіздік міндеті |
Оқушыларға қолайсыз ауа-райында (қар, жаңбыр, боран) үйге қайтқанда қандай қауіпсіздік шараларын сақтау |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларға қолайсыз ауа- райында не істек керек туралы мағлұмат бере отырып, өздері жүрген орталарында қолайсыз ауа- райында не істек керек екенін , бұзақылық істерге бармауға, адами бойларындағы қасиеттерін сақтауға, әдепті де, тәртіпті де тұлға болып өсуін тәрбиелеу. |
|
|
Апта дәйек сөзі |
Бірлігі күшті ел озады |
|
|
Сабақтың барысы |
||
Сабақ барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
Сәлемдесу.Ұйымдастыру кезеңі - Балалар денелеріңді тік ұстап, бастарыңды жоғары көтеріп, ыңғайланып отырайық. Көздерімізді жұмуға да болады. Ауаны терең жұтып, еркін тыныс алайық. Денелерімізді бос ұстайық. Айналадағы барлық тіршілік иелерін аялап, қоршап, қамқорлап жатқанымызды сезінейік. (Осылайша 2 мин. отырады, үнтаспадан табиғат әуені ойналады.) - Балалар, енді көзімізді ашайық. Табиғатқа қамқорлық жасағанымызды көз алдымызға қалай елестеттік? - Мен сынып қалған ағашты байлап, оған қамқорлық жасап жатқанымды елестеттім. - Мен гүлдерге су құйып жатқанымды елестеттім. Табиғат - адам үшін адам үшін ерекше қасиетті ұғым.
Табиғат жерге қандай көрік берсе, адам да
өмірге сондай көрік береді. Сондай көрік пен сұлулықтан, жылылықтан
тұратын табиғаттағы өсімдіктер мен суларды, жан-жануарлар мен
құстарды сақтау, қасиетті жерімізді таза ұстау, аялау - біздің
адами борышымыз. |
Оқушылар шеңбер болып тұрады
Оқушы өз ойларын ортаға салады. Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді
|
Тақырыптық суреттер сілтемеде суреттер
|
|
Сабақтың ортасы 7 мин |
Табиғатты
сүю оған деген құштарлықтан, оның үйлесімділігі мен сұлулығына
тәнті болудан
басталады.
Табиғатты қорғау жөнінде Қазақстан Республикасы ата-заңының 38-бабында Қазақстан Республикасы азаматтарына табиғатты сақтау және табиғат байлықтарын қорғауға міндеттілігі айтылған.
Табиғат
дегеніміз – аң, құс, өсімдік, тау, тас, өзен, көл, ауа, жер. Біздің
тіршілік ортамыз. Олардың барлығы табиғаттың бізге берген
сыйы.
|
-Балалар мен қазір сендерге жұмбақ жасырамын. Мұқият мені тыңдап отырыңдар. Жұмбақтар Қар еріп, қыр көгерді, Қыс қиқуы көбейді. Жерге дән сеуіп, Қорадан жас төл өрді. (көктем) Дала тегіс сарғайды, Шаруа қысқа қамданды. Күн қысқара бастады, Тауға тұңғыш қар жауды. (күз) Күн ысып, су жылынып, Егін басын тұр иіп. Жеміс тердік бақшадан, Жеңімізді түрініп. (жаз) Сұлық жатыр ақ дала, Сирек жортқан аң ғана. Көтеріп бір аяғын, Қаздарым тұр аулада. (қыс) -Өте жақсы, балалар! -Балалар, табиғат мезгілдеріне сай қандай қамқорлық жасауға болады? ( Мысалы, көктемде ағаш отырғызу, оны жаз бойы баптап, суарып өсіріп, күзде жемісін аламыз). |
|
|
Сабақтың соңы
Қауіпсіздік сабағы (10 минут) |
Қолайсыз ауа райында үйге қауіпсіз оралу үшін келесі ережелер мен кеңестерді сақтау маңызды:
2. Киімді дұрыс таңдау3. Қауіпсіз маршрутты таңдау4. Баяу және абайлап жүру5. Жол қозғалысы ережелерін сақтау6. Телефонды дайын ұстау7. Жақын жерлерден көмек сұрау8. Қолайсыз ауа райында көмек шақыру9. Тыныштықты сақтауОсы ережелерді ұстана отырып, қолайсыз ауа райында қауіпсіз үйге оралу мүмкіндігін арттырасыз.
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Қамқор» жобасы «Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!» акциясы
«Қамқор» жобасы «Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!» акциясы
Тексерілді:
ДТІЖО:
|
Тәрбие сағаты |
«Қамқор» жобасы «Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!» акциясы |
|
|
Күні |
02.12.2024ж |
|
|
Сынып жетекшісі: |
|
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
«Қамқор» жобасы «Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!» акциясы Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 13-САБАҚ 5- сыныптар: «Үйге қауіпсіз оралу: қолайсыз ауа- райында не істек керек? |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Табиғат құндылығының маңыздылығы, табиғат пен адамның қатынасының үйлесімділігі туралы түсіндіру. Табиғат байлықтарын бағалауға, сақтауға, табиғатты аялай білуге, қамқорлықпен қарай білуге тәрбиелеу |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты |
Оқушыларға қолайсыз ауа-райында (қар, жаңбыр, боран) үйге қайтқанда қандай қауіпсіздік шараларын сақтау керектігін үйрету. |
|
|
Қауіпсіздік міндеті |
Оқушыларға қолайсыз ауа-райында (қар, жаңбыр, боран) үйге қайтқанда қандай қауіпсіздік шараларын сақтау |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларға қолайсыз ауа- райында не істек керек туралы мағлұмат бере отырып, өздері жүрген орталарында қолайсыз ауа- райында не істек керек екенін , бұзақылық істерге бармауға, адами бойларындағы қасиеттерін сақтауға, әдепті де, тәртіпті де тұлға болып өсуін тәрбиелеу. |
|
|
Апта дәйек сөзі |
Бірлігі күшті ел озады |
|
|
Сабақтың барысы |
||
Сабақ барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
Сәлемдесу.Ұйымдастыру кезеңі - Балалар денелеріңді тік ұстап, бастарыңды жоғары көтеріп, ыңғайланып отырайық. Көздерімізді жұмуға да болады. Ауаны терең жұтып, еркін тыныс алайық. Денелерімізді бос ұстайық. Айналадағы барлық тіршілік иелерін аялап, қоршап, қамқорлап жатқанымызды сезінейік. (Осылайша 2 мин. отырады, үнтаспадан табиғат әуені ойналады.) - Балалар, енді көзімізді ашайық. Табиғатқа қамқорлық жасағанымызды көз алдымызға қалай елестеттік? - Мен сынып қалған ағашты байлап, оған қамқорлық жасап жатқанымды елестеттім. - Мен гүлдерге су құйып жатқанымды елестеттім. Табиғат - адам үшін адам үшін ерекше қасиетті ұғым.
Табиғат жерге қандай көрік берсе, адам да
өмірге сондай көрік береді. Сондай көрік пен сұлулықтан, жылылықтан
тұратын табиғаттағы өсімдіктер мен суларды, жан-жануарлар мен
құстарды сақтау, қасиетті жерімізді таза ұстау, аялау - біздің
адами борышымыз. |
Оқушылар шеңбер болып тұрады
Оқушы өз ойларын ортаға салады. Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді
|
Тақырыптық суреттер сілтемеде суреттер
|
|
Сабақтың ортасы 7 мин |
Табиғатты
сүю оған деген құштарлықтан, оның үйлесімділігі мен сұлулығына
тәнті болудан
басталады.
Табиғатты қорғау жөнінде Қазақстан Республикасы ата-заңының 38-бабында Қазақстан Республикасы азаматтарына табиғатты сақтау және табиғат байлықтарын қорғауға міндеттілігі айтылған.
Табиғат
дегеніміз – аң, құс, өсімдік, тау, тас, өзен, көл, ауа, жер. Біздің
тіршілік ортамыз. Олардың барлығы табиғаттың бізге берген
сыйы.
|
-Балалар мен қазір сендерге жұмбақ жасырамын. Мұқият мені тыңдап отырыңдар. Жұмбақтар Қар еріп, қыр көгерді, Қыс қиқуы көбейді. Жерге дән сеуіп, Қорадан жас төл өрді. (көктем) Дала тегіс сарғайды, Шаруа қысқа қамданды. Күн қысқара бастады, Тауға тұңғыш қар жауды. (күз) Күн ысып, су жылынып, Егін басын тұр иіп. Жеміс тердік бақшадан, Жеңімізді түрініп. (жаз) Сұлық жатыр ақ дала, Сирек жортқан аң ғана. Көтеріп бір аяғын, Қаздарым тұр аулада. (қыс) -Өте жақсы, балалар! -Балалар, табиғат мезгілдеріне сай қандай қамқорлық жасауға болады? ( Мысалы, көктемде ағаш отырғызу, оны жаз бойы баптап, суарып өсіріп, күзде жемісін аламыз). |
|
|
Сабақтың соңы
Қауіпсіздік сабағы (10 минут) |
Қолайсыз ауа райында үйге қауіпсіз оралу үшін келесі ережелер мен кеңестерді сақтау маңызды:
2. Киімді дұрыс таңдау3. Қауіпсіз маршрутты таңдау4. Баяу және абайлап жүру5. Жол қозғалысы ережелерін сақтау6. Телефонды дайын ұстау7. Жақын жерлерден көмек сұрау8. Қолайсыз ауа райында көмек шақыру9. Тыныштықты сақтауОсы ережелерді ұстана отырып, қолайсыз ауа райында қауіпсіз үйге оралу мүмкіндігін арттырасыз.
|
|
|
шағым қалдыра аласыз






















