Қан айналым жүйесі ҚМЖ

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қан айналым жүйесі ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
7.1.3.6 - жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу І. Ұйымдастыру кезеңі: а)Оқушылармен амандасып,бүгінгі күнге сәттілік тілейді. «Жүректен-жүрекке» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Қан айналым жүйесі» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:


Бөлім:

Заттардың тасымалдануы

Педагогтің аты-жөні:

Жеңісова Е.Ө.

Күн:

Сыныбы : 7

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Жануарлардағы қанайналым мүшелері: буылтық құрттар, ұлулар,

буынаяқтылар және омыртқалылар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.1.3.6 - жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу


Сабақтың мақсаты:

  • жануарларда заттар тасмалына қатысатын мүшелерді танып білу;

  • тұйық және ашық қан айналымының ерекшеліктерін ажырата алу,

Құндылықтар

  • тәртіп, мақсатқа талпынушылық, өзін-өзі бақылау

  • байсалдылық, парасаттылық, заңға бағынушылық,

  • басқаларды құрметтеу,өзгенің пікірін құрметтеу

  • адалдық, объективтілік, риясыздық


Сабақ барысы/уақыты

Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


3 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі:

а)Оқушылармен амандасып,бүгінгі күнге сәттілік тілейді.


«Жүректен-жүрекке» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады



«Қан айналым жүйесі» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді.

Оқушылар мұғаліммен амандасады.



Оқушылар шеңберге тұрып «Жүректен-жүрекке» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады


«Қан айналым жүйесі» бойынша топтарға бірігеді.

1-топ Ашық қан айналым

2-топ Тұйық қан айналым


Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

7 мин

ІІ Үй тапсырмасы

«Stop music» тәсілі арқылы сұрайды.





Оқушылар қолдарына қамшыны алып қазақтың күйі қосылған кезде кезек-кезек қамшыны бір-біріне береді. Әуен тоқтаған кезде қамшы қай оқушының қолында қалады үй тапсырасы сол оқушыдан сұралады.



Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап»т .б


Әуен,


Сабақтың ортасы


15 мин

ІII. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді.

«MOZAIK3D» платформасы арқылы қан айналым жүйесін және макет арқылы оқушыларға түсіндіреді

IV. Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді.

Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазады.



Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы беріледі








15мин

Сабақты бекіту тапсырмалары.

Білімді тиянақтау мақсатында мұғалім оқушыларға тапсырма жазылған материалдармен жұмыс істеуді ұсынады.




Тапсырма орындау барысында бағыт бағдар беріп, қолдау көрсетеді.







1-тапсырма

«АСЫҚ» тәсілі

Кубикті айналдыра асықтың түрлері түскен сұрақтың жауабын айтады.

1)Барлық қантамырлар жүйесін 2 тобын атаңыз.(ашық және тұйық)

2)Жүрек дегеніміз не?(қанды ағза ішінде үнемі қозғалуын қамтамасыз етіп,бір бағытта айдайды.

3)Тұйық қантамырлар жүйесі (ағзаларда қан үнемі тамырларда ғана болады. Ол деген қуысына төгілмейде және жасушааралық немесе қуыс сұйықтығына араласпайды)

4)Ашық қан айналым жүйесі(ағзаларда бірнеше тамырлар болады,олар үзіліп,қан дене қуысына төгіліп,тікелей мүшелерді шаяды)

5)Алғаш қан және қантамырлар жүйесі пайда болды (буылтық құрттарда)

6)Буылтық құрттар қантамыр жүйесі (ірі екі тамырдан –арқа және құрсақ тамырдан және дененің әрбәр сегментінде орналасқан едәуір майда көлденең буылтық тамырдан тұрады.


2-тапсырма

«БӘЙГЕ»ойыны

1)Бірінші жүрек пайда болған жануар(ұлуларда)

2)Ұлулардың жүрегі (ағзадан келетін қан жүректің кішкентай бөлігі жүрекшеге құяды.Одан қанды үлкен қуыс қарыншаға құяды.)

3) Қарапайым ұлу жүрегі (1қарынша,1жүрекше)

4)Сегізаяқ сияқты жоғары құрымдағы ұлуларда жүрегі 3қуысты (2жүрекше,1қарынша)

5) Шаянның жүрегі (баскөкірегінде орналасқан бес қуысты қапшық тәрізді)

6)Балықтың жүрегі және қан айналым жүйесі (бір қуысты және қан айналым бір шеңберлі)

7)Омыртқалылардың қан айналым жүйесі (тұйық)

8)Қосмекенділердің жүрегі (3қуысты. 2жүрекше, 1қарынша)

9)Өкпемен тыныс алатын барлық омыртқалылырадың қан айналым шеңбері (Қан айналым шеңберу екеу. Үлкен қан айналым жүйесі-өкпеден басқа барлық денеден өтеді. Кіші қан айналым жүйесі –тек өкпеде болады. )

3-тапсырма


«Сиқырлы қобдиша» әдісі

1-Балық

2-Құс

3-Ұлу

4-Буынаяқтылар класының қан айналым жүйесін түсіндіреді.


https://learningapps.org/watch?v=p75m2fbek24





Дескриптор :

Жануарлардағы қанайналым мүшелері тақырыбы бойынша сұрақтарға дұрыс әрі толық жауап беред

Жалпы балл -

2































Дескриптор :

Жануарлардағы қанайналым мүшелері тақырыбы бойынша сұрақтарға дұрыс әрі толық жауап беред

Жалпы балл -

2

















































Дескриптор :

Жануарлардағы қанайналым мүшелері тақырыбы бойынша сұрақтарға дұрыс әрі толық жауап беред

Жалпы балл -2



































Сабақ

тың соңы

4 мин

Кері байланыс

«Асықтар жинау» әдісі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады

Қатысушылар «Асықтар жинау» әдісі арқылы кері байланыс жасайды

Кері байланыс:

« Асықтар жинау» арқылы


1 мин

Үй тапсырмасы §22 оку




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
13.12.2024
199
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі