Қан айналым мүшелері жануарлардағы тасымал

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қан айналым мүшелері жануарлардағы тасымал

Материал туралы қысқаша түсінік
Қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы
Қысқамерзімді жоспар
8-Бөлім.Заттардың тасымалдануы
Әмірхан Мөлдір Нұрболқызы
17.10.2023
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
&21.Қан айналым мүшелері жануарлардағы тасымал

Бөлім:
Педагогтің аты-жөні:
Күні:
Сыныбы:
Сабақтың тақырыбы:
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
Сабақтың мақсаты:

7.1.3.6. Жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу



Барлық оқушылар үшін: Қан айналу жүйесін білу;
Көпшілік оқушылар үшін:Қан айналу жүйесінің маңызын түсіну;
Кейбір оқушылар үшін:Омыртқалы және омыртқасыз организмдердің
қан айналу жүйелерінің ерекшеліктерін салыстыра алу;

ОДД
Сабақтың барысы:
Сабақ
Педагогтің іскезеңі/
әрекеті
Уақыты
Сабақтың
І.Ұйымдастыр
басы
у кезеңі:
10 мин.
Оқушыларме
н сәлемдесу,
түгендеу.
Сергіту
сәті
арқылы
оқушылар бірбіріне
жақсы
тілектер
айтып,жағымды
көңіл
күй
қалыптастырад
ы.
Мақсаты:
Оқушылардың
көңіл-күйін
игере
білуге
және басқаруға,
қадағалауға,
дұрыс бағалай
білуге
үйренеді.
Өткен білімді
еске түсіру.
Қол көтеру
арқылы
сұрақтарға
жауап алып, үй
жұмысын
пысықтайды.

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурста
р

Оқушылар барлығы орындарынан
тұрып
шаттық
шеңберін
жасайды,солай бір-біріне бүгінгі
күнге жақсы тілектер айтып көңіл
күйлерін көтереді және сабаққа
белсенділікпен қатысады.

Оқушылар мұғалім қойған сұрақтарға
қол көтеру арқылы жауап береді.

Қалыптастырушы бағалау:
Талқылауға белсенділікпен
қатысқан оқушыға ынталандыру
стикерлері таратылады.

Оқулық
Алматы:
«Атамұра
» 2017.
А.Р.Солов
ьева
Б.Т.Ибраи
мов

Сабақтың
ортасы
Мағынаны
ашу.
30 мин.

«Қан айналым
мүшелері
жануарлардағ
ы тасымал
»деген
тақырыпқа
презентация
түрінде сабақ
өтіледі.

Оқушылар презентация көрсетілген
материалдарды және термин сөздерді
дәптерлеріне жазып алады.
Тапсырма 1.
Оқушылар оқулықтағы мәліметтерді
пайдала отырып орындайды,суретте
берілген ағзаларды қай айналу
ерекшелігі бойынша топтастырыңыз;
А)Ашық қан айналым жүйесі;
Б)Тұйық қан айналым жүйесі;

1-сурет

2-сурет

3-сурет

4-сурет

5-cурет
Тапсырма 2.
«Сәйкестендір
»

Тапсырма 1.

Бағалау
критерийі

Дескрипто
р

1.Организ
мдердің
қан
айналым
жүйелері
н
ажыратуд
ы
үйренеді

1.Оқушыл
ар қан
айналым
жүйелерін
ажыратад
ы;

Балл

2

Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау:
Талқылауға белсенділікпен
қатысқан оқушыға «1,2 балдық»
стикер таратылады.

6-сурет

Тапсырма 2.
Оқушылар берілген ақпараттарды
суреттермен сәйкестендіреді;

Бақаның
жүрегі
Үш
қуысты
Екі
жүрекше
Бір
қарынша

Қалыптастырушы бағалау: Өз
ойын дұрыс мағынада білдіріп,
талқылауға белсенділікпен қатысқан
оқушыға қазақша ынталандыру
стикерлері таратылады.

Балықтың
жүрегі
Екі
қуысты
Бір
қарынша
Бір
жүрекше

Құстың
жүрегі
Төрт
қуысты
Екі
жүрекше
Екі
қарынша

Тапсырма 2.
Бағалау
критерий
і

Дескриптор

1.Омыр 1. Оқушыла
р
қалылар
омыртқал
дың қай
ы
айналы
жануарла
м
рдың қай
жүйесім
айналым
ен
жүйесіме
танысад
н
ы;
танысады;
2. Қай
айналым
2.Омыр
жүйелерін
тқалыла
ажыра
рдың
алады;
бір

бірінен
айырма

Балл

3

Оқулық
Алматы:
«Атамұр
а» 2017.
А.Соловь
ева,
Б.Ибраим
ова
66-сурет

Тапсырма 3.
«Топпен »

Тапсырма 3.
Оқушылар 3-топқа бөлінеді,әр
топқа сурет беріледі,сол сурет
бойынша организмнің қай айналу
жүйесін басқа топтарға түсіндіреді;

шылқта
рын
ажырата
ды;
Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау:
Талқылауға белсенділікпен
қатысқан оқушыға ынталандыру
стикерлері таратылады.

Тапсырма 3.
Бағалау
критерий
і

1-топ

2-топ

Дескриптор

1.Қан
1. Оқушыл
айналу
ар топқа
жүйесін
бөлініп,
ің
топпен
ерекшел
бірге
ітерін
талқылай
анықтай
ды;
ды;
2. Әр
2.Топпе
организм
н
нің қан
жұмыс
айналым
жасау
ерекшелі
арқылы
терін
білімдер
анықтай
ін
ды;
жетілдір
еді;

Балл

3

Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау:
Талқылауға белсенділікпен қатысқан
оқушыға ынталандыру стикерлері
таратылады.

3- топ

Тапсырма 4.
«Ұяшықтар»
әдісі

Тапсырма 4.
Оқушылар ұяшықтаржы таңдап,
ұяшықтың артындағы сұрақтарға
жауап береді;
Бағалау
критерийі

Дескрипт
ор

Балл
2

1.Ұяшықтарда 1.Сұрақт
ғы сұрақтарға арға
жауап береді; жауап
береді;

Сабақтың
соңы
Ой
толғаныс.
Рефлексия
5 мин.

«Үй
тапсырмасы»
1.Термин
сөздерді жазу;
2.Оқулық
мәтінін
пайдаланып,
бақа,балық,
құс жүрегінің
құрылысын
салыстыру;
3.Білу және
түсіну;
«Білім
сандығы»
әдісі. Мұғалім
сабақты
қорытындылау
мақсатында
оқушыларға
стикер таратып
береді.
Мақсаты:
Оқушы алған
білімін саралай

Оқушылар берілген стикерге сабақтан
алған әсерлерін немесе түйгенін
жазады.

білуге
дағдыланады.
Тиімділігі:
Тақырып
бойынша
оқушылардың
пікірін
анықтайды.
Жинақталған
деректердің
құнды болуын
қадағалайды.
Саралау: Бұл
кезеңде
саралаудың
«Қорытынды»
тәсілі көрінеді.
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті
оқушылардың
алдына
қандай
тапсырмалар қоясыз?
«Диалог және қолдау көрсету»,
«Тапсырма», «Жіктеу».

Бағалау. Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
«Мадақтау сөзі» әдісі

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді
жұмыс түрлерін қолданамын.
Осы сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
орындалады.

Саралау тапсырмаларды
іріктеуді,
белгілі бір оқушыдан күтілетін
нәтижені, оқушыға жеке қолдау
көрсетуде,
оқу
материалы
мен
ресурстарды
оқушылардың
жеке
қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді
қамтиды.
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі
сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:
Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
pdf
21.11.2023
375
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі