Тақырып бойынша 13 материал табылды

Қан топтары. Қан құю. Резус – фактор. Агглютинация. Резус – конфликт.

Материал туралы қысқаша түсінік
Қан топтары. Қан құю. Резус – фактор. Агглютинация. Резус – конфликт.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Қан топтары. Қан құю. Резус – фактор. Агглютинация. Резус – конфликт.

Бөлім:

8.2 А Заттардың тасымалдануы

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қан топтары. Қан құю. Резус – фактор. Агглютинация. Резус – конфликт

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.3.7 агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Қан топтарын біледі, оларды белгіленуіне байланысты ажырата алады;

Антиген мен антиденеге байланысты қан топтарын салыстырады, қан құю кестесін қолданып, қан құюды болжайды;

Резус- фактор маңызын түсінеді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы






Жаңа сабақ

І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу «Қал қалай» әдісі арқылы.

1. «Кім жылдам» әдісі арқылы үй жұмысын тексеру.

2. Оқушылар нәтижесін бақылайды.

3. «Миға шабуыл» әдісі арқылы видео көріп, жаңа сабақтың тақырыбын болжайды.

1. Қан неден тұрады? (плазма және қан жасушалары)

2. Қан жасушаларын ата? (эротроциттер, лейкоциттер және тромбоциттер)

3. ЖИТС тің алдын алу шаралары (жалпы мем., жеке шаралар жеке бас гигиенасы)

4. ЖИТС дегеніміз не? Оның алғашқы белгілеріқандай? (жүре пайда болатын имундық тапшылық синдромы, аурудың алғашқы кезінде ешбір ауырсыну сезбейді, дене тем. Көтеріледі, лимфа түйіні ұлғаяды, қаназдық байқалып, адам тез шаршайды)

5. Гемоглобин дегеніміз не? ( қанда оттегін тасымалдайды)

6. Иммунитет дегеніміз не, негізін салған кім? (жұқпалы аурулар мен бөгде денеге қарсы тұру. Негізін салған – И.И. Мечников)

7. Иммунитет нешеге бөлінеді?

8. Антидене дегеніміз не?

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық ойлау, шапшаңдық дағдысы артады.




Дескриптор:

1. Әр сұрақтың дұрыс нұсқасын табады


Интер белсенді тақта




https://www.youtube.com/watch?v=4xXlfqfYb18

Сабақтың ортасы


2. Топтық жұмыс. Оқушыларды «Flippity.net» платформасы арқылы 5 топқа бөледі және әр топқа қан топтары бойынша тапсырма береді.









2 тапсырма. Әр топ өздеріне берілген қан топтары бойынша мәлімет береді.

1-топ: ОО қан тобы

2-топ: АА, АО қан тобы

3-топ: ВВ, ВО қан тобы

4-топ: АВ қан тобы

5-топ: Резус-фактор



Дескриптор:

1. Қан топтарының белгілерін біледі

2. Әр қан тобын сипаттайды.





А3 қағаз, маркер, оқулық, қосымша материалдар




3. Жұптық жұмыс

«Кесте толтыру» әдісі арқылы қан топтарының сәйкестігін тауып нәтижені кестеге жазыңыздар.



Кестенің дұрыс толтырылуын бақылайды.

3 тапсырма. «Кесте толтыру»


1 (00)

2 (А)

3 (В)

4 (АВ)

1 (00)





2 (А)





3 (В)





4 (АВ)






Дескриптор:

1. Антиген мен антиденеге байланысты қан топтарын салыстырады, қан құю кестесін толтырып, қан құюды болжайды;


Интернет көздерін пайдалану

(ұялы телефон)





































































Сабақтың соңы





Кері байланыс






4. А) Қосымша мәлімет

1. Қан топтарының ашылу тарихы

2. Резус-фактор



5. «LearningApps.org» ойыны арқылы бүгінгі тақырыпқа қорытынды жасайды.

Дұрыс жауап беруді бақылайды.


























































Рефлексия

«БББ» кестесін толтыртады.




«ТТТ» кестесі арқылы кері байланыс жасатады.

Қан топтарының ашылу тарихы, резус-фактор туралы мәлімет береді.




5 тапсырма.

«LearningApps.org»

(тест тапсырмасы)

https://learningapps.org/display?v=pcf0tv28n22

Оқушылар тапсырманы орындайды.

Тапсырма төмендегідей:

Сұрақтар:

1.Адамда қанша қан тобы бар?

А. 1

В. 2

С. 3

Д. 4

2. Әмбебап донор болатын қан тобы

А. 1

В. 2

С. 3

Д. 4

3. Эритроциттердегі нәруыздар қалай аталады?

А. аглютиногендер

В. глобулиндер

С. аглютининдер

Д. альбуминдер

4. Бірінші қан тобының белгіленуі

А.А

В.АВ

С.ОО

Д.В

5. Бір адам қанының екінші адам қанына сәйкес келмейтіні қашан анықталды?

А. 1900

В. 1901

С. 1903

Д.1905

6. Қан топтарын ашқан ғалым

А.И.И.Мечников

В. К. Ландштейнер

С.Луи Пастер

Д.И.М. Сеченов

7. Әмбебап реципиент болатын қан тобы

А. 1

В. 2

С. 3

Д. 4

8. Резус-фактор алғаш рет------қанынан табылды?

А. адамның

В. маймылдың

С. жылқының

Д. егеуқұйрықтың

9. Төртінші қан тобының белгіленуі

А.А

В.АВ

С.ОО

Д.В

10. Плазма нәруыздары қалай аталады?

А. аглютиногендер

В. глобулиндер

С. аглютининдер

Д. альбуминдер


«БББ» кестесін толтырады.

Білемін

Білдім

Білгім келеді






«ТТТ» кестесі арқылы кері байланыс жасайды.






Дескриптор:

1. Әр сұрақтың дұрыс нұсқасын табады


Интернет көздері

https://www.youtube.com/watch?v=JF_2RAYNqD4


Интер белсенді тақта













Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
16.12.2024
187
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12