Ақтөбе
облысы Мұғалжар ауданы Ембі қалалық №2 орта мектептің әлеуметтік
педагог және өзін-өзі тану пәнінің мұғалімі
Б.Е.Зинекешова
С/т :
«Қанағат, рақым ойлап
қой!» 08.12.2017 ж
3-сабақ
Өзін - өзі тану 10
сынып
Құндылығы:
Парыз.
Қасиеттер:төзімділік, шүкіршілік ,
қанағатсыздық ұғымдарын ұғындыру, қанағатшылдық, рақымшылық,
сабырлылық.
Сабақтың
мақсаты: адамгершілік қасиет тұрғысынан
қанағат, рақым ұғымдарының мәнін
ашу.
б
Ойланайық
,пікірлесейік
Үй
тапсырмасы
ілімділік
Міндеттері: Білімділігі: - Ү.Есдаулетовтың «Қара пима »
өлеңінің мағанасын аша отырып түсіндіру ,адам бойындағы асыл
қасиеттерін аңғарту ,өлең талдау машығын жетілдіру ;
Дамытушылығы: - еліктіретін, қызықтыратын дүниеге өз сезімдерін
тежеп, ойына, іс - әрекетіне сыни көзбен қарауын дамыту;
Тәрбиелілігі: - оқушылардың өз қанағат сезімдерін басқара алуын
тәрбиелеу.
видио
әңгімелесу
Шығармашылық жұмыс
қортындылау
Сергіту сәті
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың әдісі: тыныштық сәті, әңгімелесу, топпен жұмыс мәнерлеп
оқу, талдау.
Ресурстар(құралдар): интерактивті тақта, үнтаспа, бейнетаспа,
мәтін, нақыл сөздер т. б.
Сабақтың барысы. Ұйымдастыру жұмыстары. Т «5» талап.
Тыныштық сәті. Үнтаспадан баяу әуен ойналады./классикалық музыка
/
Оқушылар денелерін тік ұстап, қолдарын тізелеріне қойып, ыңғайлы
отырады. Жан - жаққа көңілдері бөлінбеу үшін көздерін жұмғаны
дұрыс. « Балалар, қысқы сая - бақты көз алдарыңа елестетіңдерші!
Жан - жағымыз теп - тегіс аппақ, ақ жамылғы жамылғандай, ағаштар ақ
күміс көйлек киген қарша қыздар секілді. Ағаштардың арасымен ұлпа
қарды кеше, тап - таза ауаны жұтып терең демаламыз, аздап аяз да
бар, бетімізді шымшылайды. Күн мен ақ күміс қар көзімізді
шағылыстырады. Қандай керемет, таза ауа! Терең демаламыз. Тынысымыз
ашылды. Қысқы бақтың әдемі көрінісі біздің көңілімізді көтерді.
Көңіліміз шат, жағдайымыз жақсы, жанымыз рахатқа бөленді. Біз
көзімізді ашып, сыныпқа ораламыз»
Үй тапсырмасын тексеру. «Егер қаласа ,адамның қолынан көп іс
келеді»тақырыбында шағын шығарманы талдау. Видио «Қанағат ,рақым
ойлап қой !»
Дәйексөздің мәнін
түсіндіру.
«Қанағат – қарын тойғызар, қанағатсыздық – жалғыз атын
сойғызар.»
Топтық шығармашылық жұмыс.
Оқушылар екі топқа бөлінеді. Топтарға «Қанағат», «Рақым» деп
жазылған аттардың біреуін таңдап
алады.
Рақым
Қанағат
І-топ ІІ-топ
1- тапсырма. «Сіздер кімдерсіздер?» Өз топтарының атауының
мағынасын айту.
Барына риза болу
Өзін-өзі тежеу ежеу
Ереже : І- топ .
шыдау
Аллаға риза болу
Қанағат
Шүкіршілік лік
ету
Ақылға сүйену
Өзгелерге мұқтаж болмау
төзім
ІІ-топ
Жүрек пен сезім
Мейірімділік шапағаты
Қайырымдылық жасау
Рақым
көмектесу
Адамдарға қамқорлық жасау
Жанашырлық жасау
2
Жеке
тұлға
-
тапсырма. «Ой ланайық,пікірлесейік» Сұрақтарға жауап беру.(2
сұрақтан)
1. Қанағат, қанағатшылдық деген ұғымды қалай түсінесіздер?
2. Қанағатшылдық сезімі адамды қандай жағдайларға жетелейді?
3. Рақым, рақымшылдық деген ұғымды қалай түсінесіздер?
4. Рақымшылдық адамдарды қандай жағдайларға жетелейді?
3 - тапсырма.Сергіту сәті : «Кім жылдам?» Адамгершілік, ізгі
қасиеттерін сипаттайтын сөздерді жазып, ақ сандыққа, керісінше
адамның жағымсыз қасиеттерін сипаттайтын сөздерді жазып, қара қоқыс
жәшігіне салу.
4 - тапсырма.Шығармашылық жұмыс : «Ұлылардан ұлағат» Тақтада
көрсетілген өлең шумағының авторы кім? Талап, еңбек, терең ой
Қанағат, рақым ойлап қой -
Бес асыл іс көнсеңіз. /Абай/
Азға қанағат қылыңыз - дәулетті боласыз,
Кішіпейіл болыңыз - досыңыз көп болады. /халық мақалы/ «Тапшылықта
азға қанағат еткенің,
Өзіңе - өзің патша боп, еркін өмір сүргенің» /Хорезми/ «Қанағат -
табиғаттың төл перзенті,
Тағы да денсаулықты ол күзетеді» /Әль - Фараби/
Түйіндеу. Бүгінгі сабағымызды қорыта келе, ізгілік пен
рақымшылыққа, қанағатшылдыққа ұмтылу барлық адамзатқа тән қасиет.
Бірақ бұл қасиеттер адам бойында туа біткеннен бола бермейді.
Ізгілікке, адамгершілікке, қанағатшылдыққа өз болмысын шектей
алатын адамдар ғана қол жеткізе алады. Барға қанағат, тәубе ете
білу – әсіресе, бізге қазақ баласына тамыры терең жатқан ата -
бабаларымыздың ұлағатты сөздері ұлттық салт - дәстүр, әдет -
ғұрыптарымыздан қалған тамаша адамгершілік мұрамыз.
Елінің
қамын ойлайтын
Иманы
жоғары
Қоғамда өз орнын табатын
азамат
Отанын
сүйетін
Қорытындылау, белсенді оқушыларды мадақтау.
Үйге тапсырма: «Өсиет әңгіме » мәтінін оқып келу
Соңғы тыныштық сәті. Үнтаспадан баяу әуен қосылады. Бүгінгі
сабағымызда білген - түйгендеріміз біздің көңіл күйімізге,
жанымызға жайлы әсер қалдырады деп сенемін. Көңіліміз шат, жанымыз
тыныштықта болсын. Тыныштық, тыныштық. Тыныштық барлық жерде,
тынышытық бүкіл әлемде!