Материалдар / Қандай жануарлар жойылып бара жатыр?
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қандай жануарлар жойылып бара жатыр?

Материал туралы қысқаша түсінік
4-сыныпқа дүниетану пәніне арналған сабақ жоспары. Сабақтың тақырыбы: Қандай жануарлар жойылып бара жатыр? Мұғалімдерге арналған 130 бұйрықпен жасалған жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Желтоқсан 2021
1799
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«М.О. Әуезов атындағы педагогикалық колледжі» КМҚК

«Бекітемін»__________

Колледж әдіскері: Музапарова Д.Б «Келісемін» ___________

Сынып жетекшісі:


Дүниетану пәнінен сабақ жоспары





Тақырыбы: «Қандай жануарлар жойылып бара жатыр?»

Өтетін орыны: №4 ЖОББМ КММ

Сынып: 4 «Ә»

Мерзімі: 07.10.21ж

Тобы: 401

Машықкер: Сырлыбай Аяжан

Баға: «___» ___________________






2021 ж


Қысқа мерзімді жоспар

     

Бөлім:

Жануарлар

Машықкердің аты-жөні:

Сырлыбай Аяжан

Күні: 07.10.21ж


Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қандай жануарлар жойылып бара жатыр?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.2.2.7 Жойылу шегінде тұрған жануарларға мысал келтіру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Жойылып бара жатқан жануарлармен таныса отырып, оларды қорғау жолдарын ұсыну;

Көптеген оқушылар: Сирек кездесетін жануарлардың жойылу себебін анықтау арқылы, олар мекен ететін қорықтың моделін жасайды;

Кейбір оқушылар: Мәтінді оқып, жойылу шегінде тұрған жануарларды қызыл кітаптың арнайы бөлімдеріне жіктейді.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Оқушылармен амандасу, тақырыпты болжау, құрал жабдықтар дайындау,

сабақ мақсатымен таныстыру.

«Өзіңізді тексеріңіз» әдісі (Иә немесе жоқ)

1. Қазақстанда пингвиндер мекен етеді ме? Жоқ

2.Құстар биікке қалықтап ұша алады. Иә

3. Шұбалшындар топырақта өмір сүрмейді. Жоқ

4. Түйеқұстар ұшпайды. Иә

5. Жылан суда да, құрлықта да өмір сүреді. Иә

- Жарайсыңдар, балалар!

  • Балалар, тақтадан қандай жануарларды көріп тұрмыз. Қай жануарлар сендерге таныс.




Суреттер

Сабақтың ортасы

30 мин





































(МК.Ө.ҚБ) 1-тапсырма

Негеш пен Эврика еліміздегі саны азайып бара жатқан жануарлар туралы ақпарат жинады. Оны әр жануардың атынан жазылған хат ретінде құрастырып, кітапша жасады.
– Ендеше, кітапшадағы ақпаратпен танысайық!


  • Жойылып бара жатқан қандай жануарлармен таныстық?

  • Бұл жануарлар неліктен жойылып барады?

  • Оларды қорғау үшін не істеуіміз керек?

Ендеше, балалар, жойылып бара жатқан жануарларды қорғау жолдарын қарастырайық!

Дескриптор:

  • Жойылып бара жатқан жануарлардың атайды;

  • Олардың жойылу себебін анықтайды;

  • Оларды қорғау жолдарын ұсынады.

Кітаптың мұқабасына қараңдаршы, неліктен қызыл?

Олай болса, мына бейнежазбаны тамашалайық!

https://youtu.be/gQYksMUgm2Q

Жойылып бара жатқан жануарларды қорғау үшін оларды тек қызыл кітапқа енгізу жеткілікті ме? Жоқ

Сондықтан, олар арнайы қорықтарда мекен етеді.

Қорық– аумағындағы барлық табиғи кешен толығымен үкіметтің қорғауында болатын, сақтауға арналған қорғалатын табиғи аумақ.Қорықтарда жануарлар мен өсімдіктер болады. Қазақстанда қазіргі уақытта 10 қорық ұйымдастырылған.

Сен білесің бе? Қызғылт қоқиқаз Қорғалжын қорығында меккен етеді.

(МК.Ж.ҚБ) 2-тапсырма

Қорықтың моделі қандай болуы мүмкін?

Өз ойыңдағы қорықтың моделін жаса.

Дескриптор:

  • Қорық ұғымын таниды

  • Сирек кездесетін жануарларды таниды

  • Қорықтың моделін жасайды.

(МК.Ж.ҚБ) 3-тапсырма

Оқулықтан және мәтіннен жойылып кету шегінде тұрған жануарларды тауып, оларды Қызыл кітаптың парағына жаз.

Дескриптор:

  • Мәтінді оқиды;

  • Жойылу шегінде тұрған жануарларды табады;

  • Олардың атауын Қызыл кітаптың парағына жазады.




Жойылып бара жатқан жануарлармен таныса отырып, оларды қорғау жолдарын ұсынады.











































Сирек кездесетін жануарлардың жойылу себебін анықтау арқылы, олар мекен ететін қорықтың моделін жасайды.

Мәтінді окып, жойылу шегінде тұрған жануарларды қызыл кітаптың арнайы бөлімдеріне жіктейді.








Мәтінді оқып, жойылу шегінде тұрған жануарларды қызыл кітаптың арнайы бөлімдеріне жіктейді.


ҚБ:
















Отшашу арқылы

































Отшашу арқылы















Отшашу арқылы





























Оқулық, дәптер










Ашық хаттар






















Бейнежазба






























Сабақтың соңы

3 мин

Рефлексия:

Балалар, құбылғы ағашта мекен етеді. Құбылғыны сабақты толық әрі жақсы түсінсек ағаш басына,

Әлі толық түсінбесек ағаш жотасына,

Мүлде түсінбесек ағаштың түбіне орналастырыңдар.

Оқу тапсырмасы: Ғаламтордың көмегімен Қызғылт қоқиқаздың елімізге қай айда ұшып келетінін анықта

Рефлексия жасайды.

ҚБ қойыла-ды.






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!