Сабақ жоспары.
Мектеп №91 жом Күні: 28 .11.2017 жыл Мұғалімнің аты-жөні:Б.Букурова
Сынып:8 Қатысқандар: Қатыспағандар:
-
Сабақтың тақырыбы
Қаңқаның негізгі бөлімдері: бассүйек, түлға қаңқасы, иық және жамбас белдеулерінің қаңқасы, қол-аяқ қаңқасы.
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары
Қаңқаның негізгі бөлімдері: бассүйек, түлға қаңқасы, иық және жамбас белдеулерінің қаңқасы, қол-аяқ қаңқасы туралы білу.
Сабақтың мақсаттары:
Барлық оқушы істей алады:
Адам қаңқасының бөліктерімен таныса отырып, маңызын білім алады
Көпшілігі істей алады:
Қаңқаның негізгі бөлімдері: бассүйек, тұлға қаңқасы, иық және жамбас белдеулерінің қаңқасы, қол-аяқ қаңқасы туралы білім алады.
Кейбірі істей алады:
Адам қаңқасының бөліктері туралы біледі,олардың маңызы мен олардың орналасу ерекшеліктерін дәлелдеп көрсете алады
Бағалау критерийі
1. Адам қаңқасының бөліктерін біледі
2.Қаңқаның негізгі бөлімдері: бассүйек, тұлға қаңқасы, иық және жамбас белдеулерінің қаңқасы, қол-аяқ қаңқасы туралы біледі.
3.Адам қаңқасының бөліктері туралы біледі,олардың маңызы мен олардың орналасу ерекшеліктерін біледі.
Тілдік мақсаттар
Жазылым. Негізгі сөздер мен тіркестер,терминдер: Остеон, сүйектен анорганикалық қосылыстары, дәнекер тінді жұқа қабыршақ
Құндылықтарға
баулу
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы; бір-біріне көмек көрсету,ынтымақшыл ,ашық болу.
Пәнаралық байланыс
Химия-сүйектердің химиялық құрылысы ретінде
Алдыңғы білім
Оқушылар білуі тиіс:Адам қаңқасы.(жаратылыстану 5-сынып)
Сабақ барысы
-
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
1.Ұйымдастыру кезеңі.
-
Шаттық шеңбері. Денім сау болсын десең................
-
Топқа бөлу. Сүйек аттарына байланысты. 2 минут
-
Жалпақ- жауырын, бас сүйектің ми сүйектері, бет сүйектері, жамбас, қабырғалар
-
Қысқа – омыртқа , білезік, алақан, башпай,
-
Ұзын- тоқпан жілік, ортан жілік, кәрі жілік, асықты жілік, шынтақ сүйек.
І. Білу.
II. Үй тапсырмасын сұрау . Сүйектер, бұлшық ет, сіңірлер - тірек қимыл жүйесінің құрамдас бөліктері.
«Көпір» тапсырмалары.
1. Тірек-қимыл жүйесіне не жатады?
2. Тірек-қимыл жүйесінің маңызы қандай?
3. Сүйектердің байланысу түрлерін ата.
4. Сүйектердің жіктелуін ата.
5.Қысқа сүйектер қандай сүйектер жатады?
6. Жалпақ сүйектеріне қандай сүйектер жатады?
7. Ұзын сүйектерге қандай сүйектер жатады?
В) Дискуссиялық өрнек мазмұны
Жоқ иа
Жалпақ сүйектерге бет сүйектері жатады. +
Жік арқылы қозғалмайтын болып байланысу бас сүйектеріне тән. +
Қаңқаның сүйектену процесі 15-18 жаста аяқталады. +
Ересектерде сүйек заты баяу жаңарады. +
Омыртқа – жалпақ сүйек. +
Тест кілті:1.Б, 2.В, 3.В, 4.А, 5.Б, 6.А, 7.Б, 8.Б, 9.А, 10.Б.
БАҒАЛАУ: 9-10 -«5»; 6-8-«4»; 3-5-«3»; 0-2-«2»
Парақшалар
Карточкалар
тест
Сабақтың ортасы
ІІІ.Жаңа тақырыпты түсіндіру,талдау.
1.Топтық талдау.
2.Кластер құрастыру.
3.Жауаптарын дәлелдеу.
ІV. Сергіту сәті.Адам қаңқасының бөліктері.
V.Қорытынды,бекіту кезеңі.
Тапсырмалар:
1.Карта ойыны арқылы жаңа сабақты бекіту,қайталау. Топтық жұмыс.
А) 1-топқа «Бас қаңқасының бөліктері» тақырыбы бойынша
Б) 2-топқа «Кеуде қуысының бөліктері» тақырыбы бойынша
В) 3-топқа «Иық белдеуі мен қолдың еркін қозғалатын бөліктері» тақырыбы бойынша
Г) 4-топқа «Жамбас белдеуі мен аяқтың еркін қозғалатын бөліктері» тақырыбы бойынша.
2.Жекелеме жұмыстар ұйымдастыру.Әр оқушы алдына жеке таратылады.Кестені толтыр:
Адам қаңқасының бөліктері;Оны құрайтын сүйектер
Бас сүйек; Омыртқа жотасы
Кеуде қуысы Иық белдеуі
Қол сүйектері Жамбас белдеуі
Аяқ сүйектері
3.Жұптық жұмысқа ауысу.
Адам қаңқасының бөліктерінің ерекшеліктері
Қаңқаларының ұқсастықтары
А4 парақшалар,маркерлер
Сабақтың соңы
Ү. Жинақтау. «Борт журналы» әдісі.
І топ ІІ топ ІІІ топ
ҮІ. Қорытынды. Кері байланыс:
«Себеттер»
стикерлер
1 мин
Үйге тапсырма
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық
Және
Қауіпсіздік
Техникасын
сақтау
Топтық,жұптық және жеке жұмыс.
-
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қаңқа бөлімдері
Қаңқа бөлімдері
Сабақ жоспары.
Мектеп №91 жом Күні: 28 .11.2017 жыл Мұғалімнің аты-жөні:Б.Букурова
Сынып:8 Қатысқандар: Қатыспағандар:
-
Сабақтың тақырыбы
Қаңқаның негізгі бөлімдері: бассүйек, түлға қаңқасы, иық және жамбас белдеулерінің қаңқасы, қол-аяқ қаңқасы.
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары
Қаңқаның негізгі бөлімдері: бассүйек, түлға қаңқасы, иық және жамбас белдеулерінің қаңқасы, қол-аяқ қаңқасы туралы білу.
Сабақтың мақсаттары:
Барлық оқушы істей алады:
Адам қаңқасының бөліктерімен таныса отырып, маңызын білім алады
Көпшілігі істей алады:
Қаңқаның негізгі бөлімдері: бассүйек, тұлға қаңқасы, иық және жамбас белдеулерінің қаңқасы, қол-аяқ қаңқасы туралы білім алады.
Кейбірі істей алады:
Адам қаңқасының бөліктері туралы біледі,олардың маңызы мен олардың орналасу ерекшеліктерін дәлелдеп көрсете алады
Бағалау критерийі
1. Адам қаңқасының бөліктерін біледі
2.Қаңқаның негізгі бөлімдері: бассүйек, тұлға қаңқасы, иық және жамбас белдеулерінің қаңқасы, қол-аяқ қаңқасы туралы біледі.
3.Адам қаңқасының бөліктері туралы біледі,олардың маңызы мен олардың орналасу ерекшеліктерін біледі.
Тілдік мақсаттар
Жазылым. Негізгі сөздер мен тіркестер,терминдер: Остеон, сүйектен анорганикалық қосылыстары, дәнекер тінді жұқа қабыршақ
Құндылықтарға
баулу
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы; бір-біріне көмек көрсету,ынтымақшыл ,ашық болу.
Пәнаралық байланыс
Химия-сүйектердің химиялық құрылысы ретінде
Алдыңғы білім
Оқушылар білуі тиіс:Адам қаңқасы.(жаратылыстану 5-сынып)
Сабақ барысы
-
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
1.Ұйымдастыру кезеңі.
-
Шаттық шеңбері. Денім сау болсын десең................
-
Топқа бөлу. Сүйек аттарына байланысты. 2 минут
-
Жалпақ- жауырын, бас сүйектің ми сүйектері, бет сүйектері, жамбас, қабырғалар
-
Қысқа – омыртқа , білезік, алақан, башпай,
-
Ұзын- тоқпан жілік, ортан жілік, кәрі жілік, асықты жілік, шынтақ сүйек.
І. Білу.
II. Үй тапсырмасын сұрау . Сүйектер, бұлшық ет, сіңірлер - тірек қимыл жүйесінің құрамдас бөліктері.
«Көпір» тапсырмалары.
1. Тірек-қимыл жүйесіне не жатады?
2. Тірек-қимыл жүйесінің маңызы қандай?
3. Сүйектердің байланысу түрлерін ата.
4. Сүйектердің жіктелуін ата.
5.Қысқа сүйектер қандай сүйектер жатады?
6. Жалпақ сүйектеріне қандай сүйектер жатады?
7. Ұзын сүйектерге қандай сүйектер жатады?
В) Дискуссиялық өрнек мазмұны
Жоқ иа
Жалпақ сүйектерге бет сүйектері жатады. +
Жік арқылы қозғалмайтын болып байланысу бас сүйектеріне тән. +
Қаңқаның сүйектену процесі 15-18 жаста аяқталады. +
Ересектерде сүйек заты баяу жаңарады. +
Омыртқа – жалпақ сүйек. +
Тест кілті:1.Б, 2.В, 3.В, 4.А, 5.Б, 6.А, 7.Б, 8.Б, 9.А, 10.Б.
БАҒАЛАУ: 9-10 -«5»; 6-8-«4»; 3-5-«3»; 0-2-«2»
Парақшалар
Карточкалар
тест
Сабақтың ортасы
ІІІ.Жаңа тақырыпты түсіндіру,талдау.
1.Топтық талдау.
2.Кластер құрастыру.
3.Жауаптарын дәлелдеу.
ІV. Сергіту сәті.Адам қаңқасының бөліктері.
V.Қорытынды,бекіту кезеңі.
Тапсырмалар:
1.Карта ойыны арқылы жаңа сабақты бекіту,қайталау. Топтық жұмыс.
А) 1-топқа «Бас қаңқасының бөліктері» тақырыбы бойынша
Б) 2-топқа «Кеуде қуысының бөліктері» тақырыбы бойынша
В) 3-топқа «Иық белдеуі мен қолдың еркін қозғалатын бөліктері» тақырыбы бойынша
Г) 4-топқа «Жамбас белдеуі мен аяқтың еркін қозғалатын бөліктері» тақырыбы бойынша.
2.Жекелеме жұмыстар ұйымдастыру.Әр оқушы алдына жеке таратылады.Кестені толтыр:
Адам қаңқасының бөліктері;Оны құрайтын сүйектер
Бас сүйек; Омыртқа жотасы
Кеуде қуысы Иық белдеуі
Қол сүйектері Жамбас белдеуі
Аяқ сүйектері
3.Жұптық жұмысқа ауысу.
Адам қаңқасының бөліктерінің ерекшеліктері
Қаңқаларының ұқсастықтары
А4 парақшалар,маркерлер
Сабақтың соңы
Ү. Жинақтау. «Борт журналы» әдісі.
І топ ІІ топ ІІІ топ
ҮІ. Қорытынды. Кері байланыс:
«Себеттер»
стикерлер
1 мин
Үйге тапсырма
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық
Және
Қауіпсіздік
Техникасын
сақтау
Топтық,жұптық және жеке жұмыс.
-
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз













