Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: «Қантамырлар жүйесінің түрлері. Ашық және тұйық қанайналым жүйелері. Үлкен және кіші қанайналым шеңберлері. Адамның қанайналым жүйесі.».
|
Бөлім: |
8.2А Заттардың тасымалдануы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Утенбаева М |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қантамырлар жүйесінің түрлері. Ашық және тұйық қанайналым жүйелері. Үлкен және кіші қанайналым шеңберлері. Адамның қанайналым жүйесі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.10 жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттау |
|
Сабақтың мақсаттары: |
Қантамырлар жүйесінің түрлерін біледі Үлкен және кіші қанайналым шеңберлерін көрсетіп түсіндіре алады. Адам жүрегінің қызметін сипаттай алады. |
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Пәнаралық байланыс |
валеология |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. 5-мин 7-мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. 3. Оқушыларды топтарға біріктіру. Үй тапсырмасы «Ақиқат,жалған » әдісімен сұралады. Қантамырларға келтірілген деректердің ақиқат я жалған екенін айтады. 1. Үй тапсырмасын пысықтауға «Кездесу» әдісі арқылы бір-біріне сұрақ қою арқылы сұрайды |
Топқа 1,2,3,4 сандар жазылған қима қағаздар арқылы бөлінеді Оқушыларкелтірілген деректердің ақиқат я жалған екенін айтады
Оқушылар арнайы таратылған А4 парақ-шасына қай оқушы- мен кездесетінін жазып,кездесетін оқушыға сұрақ қояды. |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. «Ақиқат ,жалған » әдісінің барлық дұрыс жауабы- 2 балл «Кездесу» әдісінің барлық дұрыс жауабы- 2 балл |
Оқулық, жұмыс дәптерлері 1,2,3,4 сандар бейнеленген қима қағаздар топтамасы «Ақиқат, жалған » әдісі
Маркер, оқулық, А4 қағазы, қалам |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 23-мин |
Мұғалім жаңа сабақты меңгерту мақсатында интербелсенді тақтада электронды оқулықты пайдаланады. 1-тапсырма «Т кестесі» арқылы оқушылар дәптерлеріне кесте толтырады. Жаңа cабақты бeкіту үшін 2-тапсырма «Ұшақ » әдіcін пайдалана отырып сұрақтарға жауап береді 3-тапсырма «Борт журналы» әдіcін пайдалана отырып қорытынды жаcау |
Оқушылар дәптерле-ріне Т- кестесін сызып толтырады
Оқушылар топтарымeн ақыл- даcып жауап бeрeді
оқушылар өз тобы мүшeлeрімeн ақылда-cа отырып,плакатқа түcіріп,тақырыпты қорғайды. |
«Т-кестесі» әдісінің барлық дұрыс жауабы- 2 балл Дескриптор: – Мәтінді толық меңгеріп, қан тамырлар жүйесінің типтерін, қан айналым шеңберлерін біледі. Жүректің қызметімен танысады.
2-балл
2-балл Дескриптор:
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. плакат, маркeрлeр, түрлі-түcті қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай
білуге дағдыла Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қысқамерзімді
жоспар Сабақтың тақырыбы:
«Қантамырлар жүйесінің түрлері. Ашық және тұйық қанайналым
жүйелері. Үлкен және кіші қанайналым шеңберлері. Адамның қанайналым
жүйесі.».
Бөлім:
8.2А Заттардың
тасымалдануы
Педагогтің
аты-жөні:
Утенбаева
М
Күні:
Сыныбы:
8
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Қантамырлар
жүйесінің түрлері. Ашық және тұйық қанайналым жүйелері. Үлкен және
кіші қанайналым шеңберлері. Адамның қанайналым
жүйесі.
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты
8.1.3.10 жануарлардың
қантамырлар жүйесі түрлерін
сипаттау
Сабақтың
мақсаттары:
Қантамырлар
жүйесінің түрлерін біледі
Үлкен және кіші
қанайналым шеңберлерін көрсетіп түсіндіре
алады.
Адам жүрегінің
қызметін сипаттай алады.
Бағалау
критерийлері Қан тамырлар жүйесінің
типтерін біледі, өткен тақырыптарды еске түсіре отырып, ашық
және тұйық қан айналым жүйесі бар ағзаларды
жүйелейді. Үлкен және кіші қан
айналым шеңберлерінің эволюциясын айқындайды. Үлкен және кіші қан айналым
шеңберлерін суретке қарап отырып, сипаттап береді,
салыстырады, ажыратады, ерекшеліктерін нақтылайды. Адам жүрегінің
жұмысын талқылайды, циклдерді рет-ретімен қояды.
Пәнаралық
байланыс
валеология Сабақтың
барысы:
Сабақ
кезеңі/Уақыты
Педагогтің
іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту.
5
мин.
5-мин
7-мин
(Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі:
1. Оқушылармен
амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыруда шаттық
шеңбері жүзеге
асырылады.
3. Оқушыларды
топтарға біріктіру.
Үй
тапсырмасы
«Ақиқат,жалған »
әдісімен сұралады.
Қантамырларға
келтірілген деректердің ақиқат я жалған екенін
айтады.
1. Үй тапсырмасын пысықтауға
«Кездесу» әдісі арқылы
бір-біріне сұрақ
қою
арқылы
сұрайды Топқа 1,2,3,4 сандар жазылған
қима қағаздар арқылы
бөлінеді
Оқушыларкелтірілген
деректердің ақиқат я жалған екенін
айтады
Оқушылар
арнайы
таратылған А4 парақ-шасына қай
оқушы-
мен
кездесетінін
жазып,кездесетін оқушыға сұрақ
қояды. Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек
білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық
оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі
артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту
арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын
оятады. Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Жіктеу» тәсілі
көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру
мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі
беріледі. «Ақиқат ,жалған » әдісінің барлық дұрыс
жауабы- 2
балл «Кездесу» әдісінің барлық
дұрыс жауабы- 2 балл
Оқулық, жұмыс
дәптерлері
1,2,3,4 сандар
бейнеленген қима қағаздар
топтамасы
«Ақиқат,
жалған »
әдісі
Маркер,
оқулық,
А4
қағазы,
қалам Сабақтың
ортасы 23-мин Мұғалім жаңа сабақты меңгерту
мақсатында интербелсенді тақтада электронды оқулықты
пайдаланады. 1-тапсырма
«Т кестесі»
арқылы
оқушылар
дәптерлеріне
кесте
толтырады.
Жаңа cабақты бeкіту
үшін 2-тапсырма
«Ұшақ » әдіcін
пайдалана отырып
сұрақтарға жауап
береді
3-тапсырма
«Борт журналы»
әдіcін пайдалана отырып қорытынды
жаcау
Оқушылар дәптерле-ріне Т-
кестесін
сызып
толтырады
Оқушылар
топтарымeн
ақыл- даcып жауап
бeрeді
оқушылар өз тобы
мүшeлeрімeн ақылда-cа
отырып,плакатқа түcіріп,тақырыпты
қорғайды. «Т-кестесі» әдісінің барлық
дұрыс жауабы- 2 балл Дескриптор: – Мәтінді толық меңгеріп, қан
тамырлар жүйесінің типтерін, қан айналым шеңберлерін
біледі. Жүректің қызметімен танысады. 2-балл 2-балл Дескриптор: үлкен және
кіші қан айналым шеңберлерін суретке қарап сипаттап бере алады; үлкен және
кіші қан айналым шеңберлерінің жолын көрсетіп, бөліктерінің атын суретке жазады; жүрек жұмысының кезеңдерін
ажыратады;
Қалыптастырушы
бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан
оқушыға «Жарайсың!» деген
мадақтау
сөзімен ынталандыру.
плакат,
маркeрлeр,
түрлі-түcті
қағаздар
Сабақтың
соңы
Ой
толғаныс.
Рефлексия
5
мин. «Бір ауыз сөз»
әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау
мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын
тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай
білуге дағдыла |













