Материалдар / Қантамырлар жүйесінің түрлері.Ашық және тұйық қанайналым жүйелері.Үлкен және кіші қанайналым шеңберлері,

Қантамырлар жүйесінің түрлері.Ашық және тұйық қанайналым жүйелері.Үлкен және кіші қанайналым шеңберлері,

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді сабақ жоспары биология пәнінен 8-сыныпқа арналған.Жас мамандарға сабақ жоспарлауда пайдасы көп.
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар


Білім беру ұйымының атауы

Қарашілік орта мектебі

Пән:

Биология

Бөлім

8.2А Заттардың тасымалдануы

Педагогтің аты-жөні:

Мухамеджанова М.М.

Күні:

5.12.2022ж

Сыныбы: 8

Қатысушылар саны: 7 Қатыспағандар саны:-0

Сабақтың тақырыбы:

Қантамырлар жүйесінің түрлері.Ашық және тұйық қанайналым жүйелері.Үлкен және кіші қанайналым шеңберлер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.3.10 жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттау;

Сабақтың мақсаты:

Жануарлардың қанайналым жүйесі түрлерін анықтайды;үлкен және кіші қанайналым шеңберлері туралы түсіндіреді,көрсетеді; адамның қанайналым жүйесі туралы білімін біледі;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

4 минут












5 минут















Жаңа сабаққа кіріспе

6 минут







Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

«Ақ тілек» әдісі арқылы психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.



«Атом,молекула» әдісі арқылы топқа бөлу






Үй тапсырмасын тексеру:

«Миға шабуыл» әдісі арқылы

Ірі қан тамырларының қабырғалары неше қабаттан түзіледі?

Қан тамырларының қабырғаларын сипаттап бер?

Қан тамырлар неше топқа бөлінеді?

Артерия қан тамырын сипатта?

Вена қантамыры туралы не білесің?

Капиллярлар қандай қызмет атқарады?

Жануарлардың жүрек құрылысының ерекшеліктерін сипатта?



«Ой қозғау» әдісі.

1.*** Мас адам неге түзу жүре алмайды?

(Алкоголь – адам ағзасы үшін улы. Арақ ішкен адамда алкоголь зардабы 21 күнге дейін созылады. Алкоголь әсіресе жас баланың жүйке жасушаларына өте зиянды. Алкоголь – күллі әлемге таралған ертеден келе жатқан есірткі, адам өміріне өте қауіпті у )




2.Бейнематериал көрсетіледі

.


,


Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін,

тілектерін білдіреді.





Оқушылар «атом» дегенде жан-жаққа шашырайды, «молекула» дегенде 2-4 тен бірігіп,2 топқа топтасады.

Әр топқа бағалау парағы таратылып,

«Топтық бағалау» әдісі арқылы бағаланатындарын біледі.


Оқушылар интербелсенді тақтадан сұрақтарға жылдам жауап береді.














Берілген тапсырманы оқып,оқушылар сыни ойлана отырып, өз ойларын айтады.












Осы бейнероликті көру арқылы оқушыларға жалпылама сұрақтар қою арқылы жаңа тақырыпты ашады

Оқушылар көрсетілген бейнематериалмен жаңа тақырыпты байланыстырады.











«Топтық бағалау» әдісі




Қалыптастырушы бағалау:

Белсенділік танытқан оқушыларға «Жарайсың!»,

«Жақсы!» деген мадақтау сөздерімен ынталандыру




Қалыптастырушы бағалау:

Белсенділік танытқан оқушыларға «Жарайсың!»,

«Жақсы!» деген мадақтау сөздерімен ынталандыру












Қосымша №1:

Бағалау парағы










Интербелсендітақта


























Бейне-материал

https://www.youtube.com/watch?v=0ud12QXqxv8





Сабақтың ортасы

12 минут














Жеке жұмыс:

5 минут

















Жұптық жұмыс:



5 минут

«Өкіл» әдісі арқылы топтық жұмыс:

1-топ: Этанолды этиленді гидратациялау арқылы алу;

2-топ:Глюкозаны ашыту арқылы алу;


Дескриптор:

1. Этанолды этиленді гидратациялау арқылы алынуын түсіндіреді;реакция теңдеуін жазып көрсетеді;

2. Глюкозаны ашыту арқылы алынуын түсіндіреді; реакция теңдеуін жазып көрсетеді;




«Кім тапқыр?» әдісі

Реакция теңдеулерін құрастыру.

1.Метаннан метанол;бутаннан бутанол-1 алу реакцияларының теңдеулерін құрастырыңдар.


2.Этеннен этанол алуды көрсететін реакция теңдеулерін жазыңыз.


*«Химиялық диктант»

1.Өндірісте .......... әртүрлі әдістермен алады.2.Олардың ішінде ертеден келе жатқаны қантты заттардың ашуынан түзілген ......... айдау арқылы алады.





«Өзара тапсырма» әдісі

1) Этанолды этиленді гидратациялап және глюкозаның спирттік ашуы арқылы алуға болады.Этанолды алудың осы екі әдісінің ерекшеліктерін талдап,салыстырыңыз.


Параметрлері

Этиленді гидратациялау

Глюкозаның спирттік ашуы

1.Реакция теңдеуі



2.Реакцияның жүру жағдайы



3.Жылу эффектісі



4.Қайтымды

лығы



5.1 кг спирт алуға жұмсалатын шикізат мөлшері



2) Реакция теңдеуі бойынша есеп.

*1,5 моль глюкозаның спирттік ашуы кезінде түзілетін этанолдың массасын есептеңіз.

Оқушылар этанолдың алыну әдістерін топта талқылап,постерге түсіреді.

«Өкіл» әдісі арқылы постерлерін қорғайды,әр топтан сайланған «өкілдер» ауысып ,постерін 2-топқа түсіндіреді.











Оқушылар реакция теңдеулерін құрастырады,жазады.








ЕҚБ химиялық диктантты орындайды.








Оқушылар этанолды алу әдістерінің ерекшеліктерін атайды,салыстырады.
























Берілген реакция теңдеуі бойынша есепті шығарады.

«Жапондық әдіс» арқылы топтар бірін- бірі бағала

Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!