|
Білім беру ұйымының атауы |
«Шүлбі жалпы орта білім беретін мектебі» КММ |
|
Пәні: |
Химия |
|
Оқытушының аты-жөні: |
Абылгазина Б.Т |
|
Күні: |
07.10.2025 |
|
Сынып:10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қанықпаған көмірсутектер. Алкендер. Алкадиендер. Алкиндер |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.1.1 - Көмірсутектер. Қанықпаған көмірсутектердің классификациясы. Қанықпаған көмірсутектердің құрылысы мен қасиеті |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Оқушылардың қанықпаған көмірсутектер тақырыбы бойынша алған білімдерін қорытындылап, жүйелеу; жүйелеу номенклатурасы бойынша заттарды дұрыс атау, химиялық реакция теңдеулерін дұрыс жаза білуін, есептер шығару тәсілдерін дамыту, өзін және бір-бірін тексеріп, топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. |
|
Бағалау критерийлері: |
«Көмірсутектер» тарауынан алған білімдері негізінде қанықпаған көмірсутектердің құрылыстары мен қасиеттеріндегі ұқсастықтары мен айырмашылықтарын , өздеріне тән қасиеттерін ажырату |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге баулу |
|
Күтілетін нәтиже |
Қанықпаған көмірсутектерді жіктей біледі.Көмірсутектердің химиялық қасиеттеріне тән реакция теңдеулерін жазады. Барлық оқыған көмірсутектердің құрамы→құрылысы→ қасиеттері→ қолданылуы арасындағы өзара байланыстың себебін түсініп, жүйелейді. |
|
Сабақтың өтілу әдісі мен тәсілдері: |
Топтық, жұптық, жеке жұмыс . интербелсенді әдіс-тәсілдер. |
|
Пәнаралық байланыстар: |
Геометрия –бұрыштардың мәнін анықтау, жазықтық, перпендикуляр жазықтықтар |
|
АКТ қолдану дағдылары |
twig-bilim, bilimland ресурстарын қолдана алу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа сабаққа кіріспе
Сабақтың ортасы
|
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру, түгендеу. Аудиторияда жағымды психологиялық ахуал орнату. Шаттық шеңбері “Киіз үй” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу «Атомдар мен молекулалар » ойыны арқылы Топ ережесін ілу «4 сурет , 1сөз» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу «Қанықпаған көмірсутектер» Үй тапсырмасын сұрау «Химиялық ой жинау» тесті 1.« Органикалық химия » терминін алғаш енгізген ғалым. а) И.Я. Берцелиус ә) М.В. Ломоносов б) Д.И. Менделеев 2. « Органикалық » деген термин қандай сөзден шыққан. а)көміртек ә) организм б) өнімдер 3.Органикалық қосылыстар саны бейорганикалық қосылыстардан аз ба, көп па? а) аз ә)көп б)орташа 4. Органикалық қосылыс қандай элементтен тұрады? а) натрий, калий ә) көміртек, сутек б) көмірқышқыл газы 5. Органикалық заттардың құрамына мына элементтердің қайсысы кіреді? а) Ca, S, N, C, Mg ә) C, H, O, N, S б) Zn, Ba, C, O, H, S «Ыстық орындық» әдісі Көмірсутектердің гомологтық қатарын атау Тәжірибе «Жанатын көпіршіктер» Бүгінгі тақырыбымыз Қанықпаған көмірсутектерге арналады. (сабақ тақырыбын айқындау) 2.Сабақ мақсаттарын анықтауға арналған сұрақтар: Қанықпаған көмірсутектердің құрылыс ерекшеліктері неде? Олардың алкандардан айырмашылықтары неде? Неліктен алкендер алкандармен салыстырғанда химиялық әрекеттесулерге жеңіл түседі? Қанықпаған көмірсутектерді қалай танып біле аламыз? «Постер құру» Алкендер. Алкадиендер. Алкиндер «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады.
«Желпуіш» әдісі арқылы |
Шеңбер бойына тұру
Оқушылар бір-біріне тілек айтады
1. Атом дегеніміз не? 2.Молекула дегеніміз не?
Сұрақтарға жауап береді Органикалық зат атауы мен молекулалық формуласын жазу Химия – қиында қызықты пән. Оның қиындығы бастауышта 42 әріпті жаттасақ, химияда элементті жаттаймыз, реакция теңдеулерін жазып үйренеміз. Ал қызықтысы әр түрлі тәжірибе жасаймыз. Топтық жұмыс «Кім көбірек? Кім тезірек?» Сұрақтарға жауап береді Органикалық зат атауы мен молекулалық формуласын жазу |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.
Дескриптор: Органикалық зат атауы мен молекулалық формуласын жаза алады |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Топ ережесі жазылған плакат
Плакат, түрлі-түсті маркер
Интерактивті тақта
Түрлі-түсті беттер
|
|
|
|
«Конверттегі сұрақ» әдісі |
Химиялық есеп шығару |
Дескриптор: Есептің шығару жолын түсіндіреді. |
Конверт |
|
|
|
Білу және түсіну айдарындағы тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. «Think-Pare-Share» әдісінің көмегімен: «этилен» тақырыбына синквейн құрастырыңыз (жеке); «Модельдеу» әдісі |
Дескриптор: Есепті шығара алады
Жұпта бір-біріңізге таныстырып, одан 1 синквейн жасаңыз; Кейін топта жұп синквейнімен бөлісіп, 1 синквейн ұсыныңыздар Көмірсутек моделің модельдеу |
Жұмыс дәптерлері.
Топтар сәтті құрастырылған синквейнді бағалайды «Шапалактау» әдісі арқылы |
||
|
Сабақтың соңы
Рефлексия
|
«Кahoot» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. «SMS» әдісі арқылы Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. Үйге тапсырма Кесте |
Жеке жұмыс.
|
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын!
Сонымен қатар баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу». Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
«Мадақтау сөзі» әдісі |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
|||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қанықпаған көмірсутектер. Алкендер. Алкадиендер. Алкиндер
Қанықпаған көмірсутектер. Алкендер. Алкадиендер. Алкиндер
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Шүлбі жалпы орта білім беретін мектебі» КММ |
|
Пәні: |
Химия |
|
Оқытушының аты-жөні: |
Абылгазина Б.Т |
|
Күні: |
07.10.2025 |
|
Сынып:10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қанықпаған көмірсутектер. Алкендер. Алкадиендер. Алкиндер |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.1.1 - Көмірсутектер. Қанықпаған көмірсутектердің классификациясы. Қанықпаған көмірсутектердің құрылысы мен қасиеті |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Оқушылардың қанықпаған көмірсутектер тақырыбы бойынша алған білімдерін қорытындылап, жүйелеу; жүйелеу номенклатурасы бойынша заттарды дұрыс атау, химиялық реакция теңдеулерін дұрыс жаза білуін, есептер шығару тәсілдерін дамыту, өзін және бір-бірін тексеріп, топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. |
|
Бағалау критерийлері: |
«Көмірсутектер» тарауынан алған білімдері негізінде қанықпаған көмірсутектердің құрылыстары мен қасиеттеріндегі ұқсастықтары мен айырмашылықтарын , өздеріне тән қасиеттерін ажырату |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге баулу |
|
Күтілетін нәтиже |
Қанықпаған көмірсутектерді жіктей біледі.Көмірсутектердің химиялық қасиеттеріне тән реакция теңдеулерін жазады. Барлық оқыған көмірсутектердің құрамы→құрылысы→ қасиеттері→ қолданылуы арасындағы өзара байланыстың себебін түсініп, жүйелейді. |
|
Сабақтың өтілу әдісі мен тәсілдері: |
Топтық, жұптық, жеке жұмыс . интербелсенді әдіс-тәсілдер. |
|
Пәнаралық байланыстар: |
Геометрия –бұрыштардың мәнін анықтау, жазықтық, перпендикуляр жазықтықтар |
|
АКТ қолдану дағдылары |
twig-bilim, bilimland ресурстарын қолдана алу |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа сабаққа кіріспе
Сабақтың ортасы
|
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру, түгендеу. Аудиторияда жағымды психологиялық ахуал орнату. Шаттық шеңбері “Киіз үй” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу «Атомдар мен молекулалар » ойыны арқылы Топ ережесін ілу «4 сурет , 1сөз» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу «Қанықпаған көмірсутектер» Үй тапсырмасын сұрау «Химиялық ой жинау» тесті 1.« Органикалық химия » терминін алғаш енгізген ғалым. а) И.Я. Берцелиус ә) М.В. Ломоносов б) Д.И. Менделеев 2. « Органикалық » деген термин қандай сөзден шыққан. а)көміртек ә) организм б) өнімдер 3.Органикалық қосылыстар саны бейорганикалық қосылыстардан аз ба, көп па? а) аз ә)көп б)орташа 4. Органикалық қосылыс қандай элементтен тұрады? а) натрий, калий ә) көміртек, сутек б) көмірқышқыл газы 5. Органикалық заттардың құрамына мына элементтердің қайсысы кіреді? а) Ca, S, N, C, Mg ә) C, H, O, N, S б) Zn, Ba, C, O, H, S «Ыстық орындық» әдісі Көмірсутектердің гомологтық қатарын атау Тәжірибе «Жанатын көпіршіктер» Бүгінгі тақырыбымыз Қанықпаған көмірсутектерге арналады. (сабақ тақырыбын айқындау) 2.Сабақ мақсаттарын анықтауға арналған сұрақтар: Қанықпаған көмірсутектердің құрылыс ерекшеліктері неде? Олардың алкандардан айырмашылықтары неде? Неліктен алкендер алкандармен салыстырғанда химиялық әрекеттесулерге жеңіл түседі? Қанықпаған көмірсутектерді қалай танып біле аламыз? «Постер құру» Алкендер. Алкадиендер. Алкиндер «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады.
«Желпуіш» әдісі арқылы |
Шеңбер бойына тұру
Оқушылар бір-біріне тілек айтады
1. Атом дегеніміз не? 2.Молекула дегеніміз не?
Сұрақтарға жауап береді Органикалық зат атауы мен молекулалық формуласын жазу Химия – қиында қызықты пән. Оның қиындығы бастауышта 42 әріпті жаттасақ, химияда элементті жаттаймыз, реакция теңдеулерін жазып үйренеміз. Ал қызықтысы әр түрлі тәжірибе жасаймыз. Топтық жұмыс «Кім көбірек? Кім тезірек?» Сұрақтарға жауап береді Органикалық зат атауы мен молекулалық формуласын жазу |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.
Дескриптор: Органикалық зат атауы мен молекулалық формуласын жаза алады |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Топ ережесі жазылған плакат
Плакат, түрлі-түсті маркер
Интерактивті тақта
Түрлі-түсті беттер
|
|
|
|
«Конверттегі сұрақ» әдісі |
Химиялық есеп шығару |
Дескриптор: Есептің шығару жолын түсіндіреді. |
Конверт |
|
|
|
Білу және түсіну айдарындағы тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. «Think-Pare-Share» әдісінің көмегімен: «этилен» тақырыбына синквейн құрастырыңыз (жеке); «Модельдеу» әдісі |
Дескриптор: Есепті шығара алады
Жұпта бір-біріңізге таныстырып, одан 1 синквейн жасаңыз; Кейін топта жұп синквейнімен бөлісіп, 1 синквейн ұсыныңыздар Көмірсутек моделің модельдеу |
Жұмыс дәптерлері.
Топтар сәтті құрастырылған синквейнді бағалайды «Шапалактау» әдісі арқылы |
||
|
Сабақтың соңы
Рефлексия
|
«Кahoot» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. «SMS» әдісі арқылы Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. Үйге тапсырма Кесте |
Жеке жұмыс.
|
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын!
Сонымен қатар баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу». Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
«Мадақтау сөзі» әдісі |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
|||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: |
|||||
шағым қалдыра аласыз
















