|
Пәні: Дүниежүзі тарихы Күні? Сынып:6 сынып |
Мектеп: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы |
6-бөлім.XIV–XV ғасырдың бірінші жартысындағы ортағасырлық Еуропалық қоғам |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қара індет» не себепті жылдам таралды? |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары |
6.2.4.1.-Адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Адам өміріндегі қоршаған ортаның ролін түсінеді Көптеген оқушылар: «Қара індеттің» не себепті жылдам таралғанын біледі Кейбір оқушылар: «Қара індеттің»себеп-салдарын анықтайды |
||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
||||||||
|
Бағалау критерииі |
Адам өміріндегі қоршаған ортаның ролін түсінеді «Қара індеттің» не себепті жылдам таралғанын біледі «Қара індеттің»себеп-салдарын анықтайды «Қара індеттің» таралу себебін түсіндіреді |
||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: -Тақырып бойынша мәтінмен жұмыс жасайды -Өз білімін кестеге түсіре алады Мәтіннен «Қара індеттің »таралу себептерін,оның Еуразия аймақтарына әсері және салдарын көрсететін негізгі мәліметтерді жазып алады. Пәнге қатысты лексика мен терминдер:Пандемия,қара өлім,қысқа мерзімді әсер,орта мерзімді,ұзақ мерзімді Диалогқа /жазылымға қажетті тіркестер: Қара індеттің салдары.............. Қара індеттің әсері.............. |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және руханият |
|
|||||||
|
Пән аралық байланыс |
Биология- оба ауруы туралы ақпарат |
|
|||||||
|
Алдыңғы білім |
Орталық Қытайда обыр шегірткелерінің қаптап кетуін біледі |
|
|||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 2минут 3минут 4 минут 1 минут |
I.Ұйымдастыру сәті II.Оқушылар қоржындағы 3 түске боялған асықтарды алады.Түсіне байланысты топқа бірігеді. I-топ «Зерттеуші» II-топ «Алғырлар» III-топ «Білімділер» Б 1-тапсырма«Допты лақтыру» әдісі 1.Ильхандар мемлекеті деп аталған ел (Иран) 2.XIV-ғасырдың ортасында Шағатай мемлекетінің орнына құрылған мемлекет (Моғолстан) 3.1312- жылы қай хан Ислам дінін Алтын Орданың мемлекеттік діні етіп жариялады (Өзбек хан) 4.Шыңғысханның заңдар жинағы (Яса) 5.Қытайдағы Юань әулетінің негізін салушы (Құбылай хан) Қ.Өзара бағалау |
асықтар |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 10 минут |
Мұғалімнің түсіндірмесі:Еуропада XIV ғасырдан бастап климат нашарлады,ауа райы суытып,қуаңшылық орын алды.Жиі-жиі ашаршылық болып тұрды.1347 жылы қауіпті індет басталды.Үш жыл ішінде осы аурудан Еуропа халхының үштен бірі қаза тапты.XIV ғасырдың ортасындағы қорқынышты бұл ауру «Қара өлім» деп аталды. Жаңа сабақ: «Қара індет» не себепті жылдам таралды? Мақсаты:Адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің ролін түсінеді Б/Т.2-тапсырма «Ақпаратты сүзу» әдісі Мәтінмен жұмыс Саралау түрі: дереккөздер Ж/Т.3-тапсырма.Кестені толтыру
Дескриптор
Cаралаудың түрі:Тапсырма Б/Т.Бағалау Критерииі: 1.Тапсырманың нақты орындалуы 2.Уақытты ұтымды пайдалануы 3.Дәлелдерді жүйелі қолдана алуы Қ. «Бағалау ағашы»
|
Карта
|
|||||||
|
Сабақтың соңы 5минут
|
«Бес саусақ» әдісі (кері байланыс) 1.Бас бармақ-мен үшін ............маңызды және қызықты болды 2.Балан үйрек-Мен бүгін.............. түсіндім 3.Ортан терек-Мен үшін.......... қиын болды 4.Шылдыр шүмек-Менің бағам, өйткені.......... 5.Кішкене бөбек-Мен .........білгім келеді Қ.Топтық бағалау Үйге тапсырма: «Қара індеттің» экологиялық факторына байланысты мәліметтер жинап келу
|
|
|||||||
|
|
|
|
|||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Барлық оқушылар:Адам өміріндегі қоршаған ортаның рөлін түсінеді. Көптеген оқушылар: «Қара індеттің»не себепті жылдам таралғанын біледі. Кейбір оқушылар: «Қара індетттің»себеп-салдарын анықтайды Саралау түрі: дереккөздер Cаралаудың түрі:Тапсырма
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Ауызша кері байланыс «Бес саусақ»әдісі «Бағалау ағашы»
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Сабақ кезінде қауіпсіздік техникасы ережелері мен тазалық-гигиеналық талаптарды сақтайды
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Қара індет» не себепті жылдам таралды?
«Қара індет» не себепті жылдам таралды?
|
Пәні: Дүниежүзі тарихы Күні? Сынып:6 сынып |
Мектеп: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы |
6-бөлім.XIV–XV ғасырдың бірінші жартысындағы ортағасырлық Еуропалық қоғам |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қара індет» не себепті жылдам таралды? |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары |
6.2.4.1.-Адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Адам өміріндегі қоршаған ортаның ролін түсінеді Көптеген оқушылар: «Қара індеттің» не себепті жылдам таралғанын біледі Кейбір оқушылар: «Қара індеттің»себеп-салдарын анықтайды |
||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
||||||||
|
Бағалау критерииі |
Адам өміріндегі қоршаған ортаның ролін түсінеді «Қара індеттің» не себепті жылдам таралғанын біледі «Қара індеттің»себеп-салдарын анықтайды «Қара індеттің» таралу себебін түсіндіреді |
||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: -Тақырып бойынша мәтінмен жұмыс жасайды -Өз білімін кестеге түсіре алады Мәтіннен «Қара індеттің »таралу себептерін,оның Еуразия аймақтарына әсері және салдарын көрсететін негізгі мәліметтерді жазып алады. Пәнге қатысты лексика мен терминдер:Пандемия,қара өлім,қысқа мерзімді әсер,орта мерзімді,ұзақ мерзімді Диалогқа /жазылымға қажетті тіркестер: Қара індеттің салдары.............. Қара індеттің әсері.............. |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және руханият |
|
|||||||
|
Пән аралық байланыс |
Биология- оба ауруы туралы ақпарат |
|
|||||||
|
Алдыңғы білім |
Орталық Қытайда обыр шегірткелерінің қаптап кетуін біледі |
|
|||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 2минут 3минут 4 минут 1 минут |
I.Ұйымдастыру сәті II.Оқушылар қоржындағы 3 түске боялған асықтарды алады.Түсіне байланысты топқа бірігеді. I-топ «Зерттеуші» II-топ «Алғырлар» III-топ «Білімділер» Б 1-тапсырма«Допты лақтыру» әдісі 1.Ильхандар мемлекеті деп аталған ел (Иран) 2.XIV-ғасырдың ортасында Шағатай мемлекетінің орнына құрылған мемлекет (Моғолстан) 3.1312- жылы қай хан Ислам дінін Алтын Орданың мемлекеттік діні етіп жариялады (Өзбек хан) 4.Шыңғысханның заңдар жинағы (Яса) 5.Қытайдағы Юань әулетінің негізін салушы (Құбылай хан) Қ.Өзара бағалау |
асықтар |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 10 минут |
Мұғалімнің түсіндірмесі:Еуропада XIV ғасырдан бастап климат нашарлады,ауа райы суытып,қуаңшылық орын алды.Жиі-жиі ашаршылық болып тұрды.1347 жылы қауіпті індет басталды.Үш жыл ішінде осы аурудан Еуропа халхының үштен бірі қаза тапты.XIV ғасырдың ортасындағы қорқынышты бұл ауру «Қара өлім» деп аталды. Жаңа сабақ: «Қара індет» не себепті жылдам таралды? Мақсаты:Адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің ролін түсінеді Б/Т.2-тапсырма «Ақпаратты сүзу» әдісі Мәтінмен жұмыс Саралау түрі: дереккөздер Ж/Т.3-тапсырма.Кестені толтыру
Дескриптор
Cаралаудың түрі:Тапсырма Б/Т.Бағалау Критерииі: 1.Тапсырманың нақты орындалуы 2.Уақытты ұтымды пайдалануы 3.Дәлелдерді жүйелі қолдана алуы Қ. «Бағалау ағашы»
|
Карта
|
|||||||
|
Сабақтың соңы 5минут
|
«Бес саусақ» әдісі (кері байланыс) 1.Бас бармақ-мен үшін ............маңызды және қызықты болды 2.Балан үйрек-Мен бүгін.............. түсіндім 3.Ортан терек-Мен үшін.......... қиын болды 4.Шылдыр шүмек-Менің бағам, өйткені.......... 5.Кішкене бөбек-Мен .........білгім келеді Қ.Топтық бағалау Үйге тапсырма: «Қара індеттің» экологиялық факторына байланысты мәліметтер жинап келу
|
|
|||||||
|
|
|
|
|||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Барлық оқушылар:Адам өміріндегі қоршаған ортаның рөлін түсінеді. Көптеген оқушылар: «Қара індеттің»не себепті жылдам таралғанын біледі. Кейбір оқушылар: «Қара індетттің»себеп-салдарын анықтайды Саралау түрі: дереккөздер Cаралаудың түрі:Тапсырма
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Ауызша кері байланыс «Бес саусақ»әдісі «Бағалау ағашы»
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Сабақ кезінде қауіпсіздік техникасы ережелері мен тазалық-гигиеналық талаптарды сақтайды
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз














