Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
XIV ғасыр- XVI ғасырдың бірінші жартысындағы ортағасырлық еуропалық қоғам |
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Сәрсенбаева Ұ.Ұ. |
|
Күні: |
04.12.2025 |
|
Сынып: 6 «Е» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Қара індет» не себепті жылдам таралды ? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.2.4.1 адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты |
Орта ғасырларда қоршаған орта туралы білімінің қажет екенін түсіндіреді Оқушылар адамның өмір сүруіне қоршаған ортаның әсерін түсіндіреді; Қоршаған орта туралы білімнің адам денсаулығы мен қауіпсіздігі үшін маңызды екенін дәлелдейді. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
Сәлемдесу.Түгендеу. Психологиялық ахуал: «Ізгі тілек» әдісі Дүниежүзі картасы арқылы 4 топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын сұрау Топқа бөлгенде картаның артында «QR код» сұрағы тұрады соны сканерлеп сұраққа жауап беру. Сұрақ- жауап арқылы сұрау. Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру Сабақ барысында Сабақтың тақырыбы ашылып, мақсатқа жету |
ЖИ әдісімен жасалған дүниежүзі картасының артында тұрған QR кодты сканерлейді берілген сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ Жарайсың, өте керемет. 1 балл |
Оқулық Презентация QR код
|
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 30 минут Т .1 Т.2 Т.3 |
«Қара індет» ауруы туралы тарихи мәлімет Жаңа тақырыпты түсіндіру .Бейнетаспа арқылы көрсету .«Түртіп алу» әдісі сілтемесі https://youtu.be/IFBoq7pxF6s?si=byocfIKW4a3Q6US- Визуальды әдіс:АКТ-дан бейне сюжет көрсетіледі Аурудың себебін адамдар сол кезде түсіне алды ма? Бағалау парағын тарату Құндылық : апта дәйек сөзі «Бірлік және ынтымақ» Топтық жұмыс 1 -топ: Картамен жұмыс : «Қара індеттің таралу жолдары» 2-топ: «Орта ғасыр қалаларының экологиялық жағдайы» тақырыбында постер құрату
3-топ: «Егер қара індет
кезінде адамдар қоршаған ортаның тазалығы туралы, білімге ие
болғанда, қандай әрекеттер жасар
еді?»
|
Бейнетаспадан көру арқылы түсінгенін, қандай мәліметтермен таныс болғанын айттады, өз ойларын ортаға салады.
Картамен жұмысты орындайды
Постер құрады, топ алдында қорғайды
ПОПС фурмуласы қолданып тапсырманы орындайды
Жұптық жұмысты кесте арқылы орындайды
Оқушылар жеке жұмыс тапсырмасын орындап, сыныппен талқылайды
|
Оқушылар бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалайды 1-10 баллдық жүйе арқылы бағаланады
ҚБ Жарайсың, өте керемет. Дескрипторлар 1.Картаны пайдаланып, «Қара індеттің» таралу аймақтарын анықтайды.1 балл 2. Індеттің негізгі таралу бағыттарын картадан көрсетеді 1балл 3.Саудагерлердің тауарлары арқылы келгендігін айтады1 б Дескрипторлар 1. Дайын суреттерді плакатқа жабыстады1 б 2.Берілген мәтін негізінде себептерді анықтайды.1 б 3. экологиялық жағдайын айтады.1балл Дескриптор: 1.Қоршаған ортаның тазалығы мен індеттің таралуын анықтайды1 б 2. 3 нақты дәлел келтіреді.1 б 3.Әр дәлелді негізбен түсіндіреді 1б Кері байланыс арқылы әр топ бірін-бірі бағалайды Жарайсың, өте керемет. Дескриптор: 1.Кестеге 3 себеп толтырады 1 б 2.3 салдарды толтырады 1 б 3. жұп болып талдайды 1 б Дескриптор: 1 . ақиқат немесе жалған екенін анықтайды.1 б 2. Оқушы таңдаған жауабының негізін түсінеді 1 балл 3.Кестедегі тапсырманы орындайды 1 б |
https://youtu.be/IFBoq7pxF6s?si=byocfIKW4a3Q6US-
Дүниежүзінің саяси картасы
Мәтін
Оқулық 6 -сынып дүниежүзі тарихы
Дайын плакаттағы ПОПС формуласы бойынша жұмыс
|
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Рефлексия QR код әдісі мен рефлексия ватсап арқылы әр бала өз ойын жазу
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
|
Үй тапсырмасы |
«Орта ғасырдағы індеттер мен
қазіргі індеттердің ұқсастығы мен
айырмашылығы» |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Қара індет» не себепті жылдам таралды ?
«Қара індет» не себепті жылдам таралды ?
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
XIV ғасыр- XVI ғасырдың бірінші жартысындағы ортағасырлық еуропалық қоғам |
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Сәрсенбаева Ұ.Ұ. |
|
Күні: |
04.12.2025 |
|
Сынып: 6 «Е» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Қара індет» не себепті жылдам таралды ? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.2.4.1 адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты |
Орта ғасырларда қоршаған орта туралы білімінің қажет екенін түсіндіреді Оқушылар адамның өмір сүруіне қоршаған ортаның әсерін түсіндіреді; Қоршаған орта туралы білімнің адам денсаулығы мен қауіпсіздігі үшін маңызды екенін дәлелдейді. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
Сәлемдесу.Түгендеу. Психологиялық ахуал: «Ізгі тілек» әдісі Дүниежүзі картасы арқылы 4 топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын сұрау Топқа бөлгенде картаның артында «QR код» сұрағы тұрады соны сканерлеп сұраққа жауап беру. Сұрақ- жауап арқылы сұрау. Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру Сабақ барысында Сабақтың тақырыбы ашылып, мақсатқа жету |
ЖИ әдісімен жасалған дүниежүзі картасының артында тұрған QR кодты сканерлейді берілген сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ Жарайсың, өте керемет. 1 балл |
Оқулық Презентация QR код
|
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 30 минут Т .1 Т.2 Т.3 |
«Қара індет» ауруы туралы тарихи мәлімет Жаңа тақырыпты түсіндіру .Бейнетаспа арқылы көрсету .«Түртіп алу» әдісі сілтемесі https://youtu.be/IFBoq7pxF6s?si=byocfIKW4a3Q6US- Визуальды әдіс:АКТ-дан бейне сюжет көрсетіледі Аурудың себебін адамдар сол кезде түсіне алды ма? Бағалау парағын тарату Құндылық : апта дәйек сөзі «Бірлік және ынтымақ» Топтық жұмыс 1 -топ: Картамен жұмыс : «Қара індеттің таралу жолдары» 2-топ: «Орта ғасыр қалаларының экологиялық жағдайы» тақырыбында постер құрату
3-топ: «Егер қара індет
кезінде адамдар қоршаған ортаның тазалығы туралы, білімге ие
болғанда, қандай әрекеттер жасар
еді?»
|
Бейнетаспадан көру арқылы түсінгенін, қандай мәліметтермен таныс болғанын айттады, өз ойларын ортаға салады.
Картамен жұмысты орындайды
Постер құрады, топ алдында қорғайды
ПОПС фурмуласы қолданып тапсырманы орындайды
Жұптық жұмысты кесте арқылы орындайды
Оқушылар жеке жұмыс тапсырмасын орындап, сыныппен талқылайды
|
Оқушылар бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалайды 1-10 баллдық жүйе арқылы бағаланады
ҚБ Жарайсың, өте керемет. Дескрипторлар 1.Картаны пайдаланып, «Қара індеттің» таралу аймақтарын анықтайды.1 балл 2. Індеттің негізгі таралу бағыттарын картадан көрсетеді 1балл 3.Саудагерлердің тауарлары арқылы келгендігін айтады1 б Дескрипторлар 1. Дайын суреттерді плакатқа жабыстады1 б 2.Берілген мәтін негізінде себептерді анықтайды.1 б 3. экологиялық жағдайын айтады.1балл Дескриптор: 1.Қоршаған ортаның тазалығы мен індеттің таралуын анықтайды1 б 2. 3 нақты дәлел келтіреді.1 б 3.Әр дәлелді негізбен түсіндіреді 1б Кері байланыс арқылы әр топ бірін-бірі бағалайды Жарайсың, өте керемет. Дескриптор: 1.Кестеге 3 себеп толтырады 1 б 2.3 салдарды толтырады 1 б 3. жұп болып талдайды 1 б Дескриптор: 1 . ақиқат немесе жалған екенін анықтайды.1 б 2. Оқушы таңдаған жауабының негізін түсінеді 1 балл 3.Кестедегі тапсырманы орындайды 1 б |
https://youtu.be/IFBoq7pxF6s?si=byocfIKW4a3Q6US-
Дүниежүзінің саяси картасы
Мәтін
Оқулық 6 -сынып дүниежүзі тарихы
Дайын плакаттағы ПОПС формуласы бойынша жұмыс
|
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Рефлексия QR код әдісі мен рефлексия ватсап арқылы әр бала өз ойын жазу
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
|
Үй тапсырмасы |
«Орта ғасырдағы індеттер мен
қазіргі індеттердің ұқсастығы мен
айырмашылығы» |
|||
шағым қалдыра аласыз















