Қарама-қарсы сандар

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қарама-қарсы сандар

Материал туралы қысқаша түсінік
Қарама-қарсы сандар
Материалдың қысқаша нұсқасы


Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.1В

Мектеп: «Ақтоғай ауданының жалпы білім беретін Мүткенов атындағы орта мектебі» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Алимжанова Әсем Оразбайқызы

Сынып: 6 «а»

Қатысқандар: 8

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қарама-қарсы сандар



Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

6.1.1.7 Қарама – қарсы сандар ұғымын меңгеру.

Сабақтың мақсаты

- рационал сан ұғымын меңгеру

- координаталық түзудің анықтамасын білу және салу

- қарама-қарсы сандар ұғымын меңгеру,

-қарама-қарсы сандарды координаталық түзуде белгілеу,

-таңбалар ережесін білу.

Бағалау критерийі

- Қарама – қарсы сандарды ажырата біледі.

- Теріс сандар ұғымын біледі.

- Оң сандар ұғымын біледі.

- Координаталық түзуде қарама-қарсы сандарды салады.

Тілдік мақсаттар


Координаталық түзу,оң және теріс сандар,қарама-қарсы сандар,бірлік кесінді,санақ басы,оң және теріс бағыт

Құндылықтарға баулу




«Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» құндылығы

Павлодар облысының 80 жылдығы және 2018 жылы Павлодар өңірінің экология жылы

- туған жердің тарихын білу, құрметтеу

- табиғатты қорғау, елін, жерін сүюге, мейірімділікке, ізгілікке тәрбиелеу, экологиялық тәрбие беру.


Пәнаралық байланыс

География, физика ,информатика, тарих

Алдыңғы білім


Натурал сандар,координаталық сәуле,санақ басы,бірлік кесінді,нүктенің координатасын табу,оң және теріс сандар,координаталық түзу





Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


3 мин






5 мин

















5 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал туғызу. Тренинг: «Шаттық шеңбері»

- Оқушылар сынып ортасына тұрып,шеңбер жасайды. Ұстаз шеңбер ортасына шығып, допты бір оқушыға лақтырып, тілек айтады. Әр қарай оқушылар осы іс – әрекетті жалғастырып, жақсы көңіл күйлерін білдіреді.

Топқа бөлу. «Пазл» әдісі арқылы. Оқушылар пазл бөліктерін алып, Павлодар облысының 80 жылдық эмблемасын мен Павлодар облысының эмблемасын құрастырады. Сол арқылы екі топқа бөлінеді.























Жаңа тақырып туралы оқушыларға бағыт беру үшін «Бағыттау сұрақ» әдісін пайдаланып әр топқа сұрақтар қойылады.

  1. Натурал сандар дегеніміз не?

  2. Координаталық сәуле дегеніміз не?

  3. Бірлік кесіндін ұғымын қалай түсінесіз?

  4. Жай және ондық бөлшектерді координаталық сәуледе қалай табамыз?

  5. Нүктенің координатасын қалай белгілейміз?

  6. Рационал сандар жиынына қандай сандар жатады?

  7. Координаталық түзу дегеніміз не?

Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі арқылы: дұрыс жауап – жасыл түс, толықтыруды қажет ететін жауап – сары түс, қате жауап – қызыл түс.










https://www.proball.ru/upload/images/10038713/dc7dd2ab0ada316784b72fe80ff532c5_1000_1000.jpg

































https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/1206/00028305-fe28651a/img16.jpg
















Сабақтың ортасы



10 мин









10 мин


Жаңаи материалмен жұмыс: ДЖИГСО стратегиясы бойынша

  1. Өздігімен оқу, іздену.

Екі топқа да жаңа тақырыптың материалы беріледі. Әр топ өзіне берілген тапсырманы топта талқылап, флипчарт бетіне түсіреді. Әр бір топ, бір – бірінің жасаған флипчартымен алмасып, бірін – бірі тексереді. Тексеріп болғаннан соң, топ басшылары ортаға шығып «Микрафон» әдісі арқылы қорғайды.

  1. Практикалық жұмыс: Топтарға үлестірме қағаздар арқылы тапсырма беріледі.



1 тапсырма:

1 топ: - ; 3; 0; -4,2; -5,8; -3; 4,2; 5,8; сандарының ішінен өзара қарама – қарсы сандар жұптарын теріп жазыңдар.

2 топ: -30; 5; - ; 9; -1; 13; -0,2; 0 сандарынан натурал сандарды бір жолға, бүтін сандарды екінші жолға теріп жазыңдар.

Дескриптор:

  • натурал сандармен бүтін сандарды ажырата біледі.

  • қарама – қарсы сандарды жазады.

2 тапсырма:

Таңбалар ережесін пайдаланып, кесте арқылы бос орынды толтыр.

+


+


+

-

+


-


-

-

Дескриптор:

  • таңбаларды ажыратады

  • жақшаларды ашу арқылы таңбаны өзгерте алады.

  • Кестемен жұмыс істейалады.

Кері байланыс:

Интербелсенді тақтадан кестенің дұрыс жауаптары беріледі.

«Ойлан! Жұптас! Бөліс!» Әр топтың оқушыларына 3 нұсқада құралған қайталанатын тапсырма беріледі. Бұл тапсырманы әр оқушы жеке ойлану керек, кейін бірдей тапсырманы тауып жұптасу керек, барлық үш нұсқадағы тапсырманы талдап, ортаға салып, есептейді.

Өрнектің мәнін табыңдар:

1 нұсқа: m, мұндағы –m=33; -9,2; - ; 19

2 нұсқа: -n, мұндағы n=-18; 0; -2,25; -

3 нұсқа: -k, мұндағы k= 55; -1 : -14,2

Дескриптор:

  • таңбалар ережесін қолданады

  • өрнектің мәнін табады.

Кері байланыс: «Плюс - Минус» әдісі

Берілген тапсырмаларды тексеру барысында «плюс - минус» әдісі арқылы 1-ші топ 2-ші топтың тапсырмаларын, 2-ші топ 1-ші топтың тапсырмаларын тексереді.

Сергіту сәті:



































6 сынып Алдамұратова Т.А., Байшоланов Т.С. Алматы Атамұра, 2011 77 ,80 бет















6 сынып Алдамұратова Т.А., Байшоланов Т.С. Алматы Атамұра, 2011 77 ,80 бет













































https://youtu.be/FDQYK3QDhks

Сабақтың соңы


Математикалық диктант:

  1. 25 метр тереңдікте

  2. 3 секунд алда

  3. 6 ұпаймен ұтты

  4. Ауа райы 5 градусқа төмендеді.

Кері байланыс: Топқа диктанттың жауаптары беріледі, әр топ сол жауаптар арқылы тексереді.

«Жекеленген оқыту»

Өзіндік деңгейлік тапсырмалар:

А

Кестедегі бос орындарды толтырыңдар:

а

12


-3,5


-3


3


-2,58


0,9


-4


0


6


Дескриптор:

  • қарама-қарсы сандарды табады

  • кестені толтырады

В

Таңбалар ережесін пайдаланып, жақшаны ашып жазыңдар:

х=+(-1,9)

х=-(+0,75)

х=-(-2)

х=+(-1)

Дескриптор:

  • таңбалар ережесін қолданады.

  • жақшаларды ашады.

С

Бос орындарды ( ) тиісті санмен толықтырып, рационал санды алымы бүтін сан, бөлімі натурал сан болатын бөлшек түрінде жазыңдар:



-3 =



=



Дескриптор:

- аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдырады.

- таңбалар ережесін қолданады.

Кері байланыс:

Әр топтың басшысы топ мүшелерінің жұмыс дәптерлерін жинап, тексеріледі.

Рефлексия:

«Алма ағашы» тәсілі. Оқушыларға алма пішіндес стикер таратылады. Әр оқушы қолындағы стикерді «Алма ағашына» жабыстырып, сабақтан алған әсерін білдіреді.































6 сынып Алдамұратова Т.А., Байшоланов Т.С. Алматы Атамұра, 2011 №329 77 бет















6 сынып Алдамұратова Т.А., Байшоланов Т.С. Алматы Атамұра, 2011 №342 79бет













6 сынып Алдамұратова Т.А., Байшоланов Т.С. Алматы Атамұра, 2011 №352 81 бет







































https://arhivurokov.ru/intolimp/html/2017/06/01/i_59304b6e76cfa/php6vfz40_ashy-saba_8.jpeg

Саралау – Сізқандайтәсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларғақандайтапсырмалар бересіз?

Бағалау Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау



Саралаутапсырмалардыіріктеуді, белгілібіроқушыданкүтілетіннәтижені, оқушығажекеқолдаукөрсетуде, оқуматериалыменресурстардыоқушылардыңжекеқабілеттерінескереотырыпәзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднербойыншакөптікзияттеориясы).

Уақыттытиімдіпайдаланаотырып, саралауды сабақтыңкезкелгенкезеңіндеқолдануғаболады.

Бұл бөлімдеоқушылардыңсабақкезіндененіүйренгендерінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдердіжазыңыз.



Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Сабақтасергітужаттығуларыменбелсендіжұмыстүрлерінқолдану.

Осысабақтақолданылатын

Қауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары



Сабақбойыншарефлексия


Сабақмақсаттары немесе оқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма?

Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
19.01.2019
657
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі