Материалдар / "Қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шешу" ҚМЖ 10 сынып ҚГБ
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

"Қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шешу" ҚМЖ 10 сынып ҚГБ

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың тақырыбы: Қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шешу Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: 10.1.3.9 - қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алу Сабақтың мақсаты: қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алады Бағалау критерийлері Білім алушы - тригонометриялық теңсіздіктердің геометриялық интерпретациясын біледі; -қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алады; Құндылықтарға баулу Тақырып бойынша меңгерген білімдерін өмірдегі қолдану аймағын, қайда қолданылатындығы және дамытатындығы туралы түсіндіру арқылы өмір бойы білім алу құндылығы қалыптасады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Қаңтар 2023
577
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: Алгебра және АБ

Сынып: 10 сынып ҚГБ

2 тоқсан

ҚМЖ Сабақ №9

Бөлімі:

Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер

Мектеп: «Достық орта мектебі мждшо бар» КММ

Педагогтің аты-жөні:

Куатова Г.Р.

Күні:

23.11.2022

Сыныбы:10А

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шешу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.1.3.9 - қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алу

Сабақтың мақсаты:

қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алады

Бағалау критерийлері

Білім алушы

- тригонометриялық теңсіздіктердің геометриялық интерпретациясын біледі;

-қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алады;

Құндылықтарға баулу


Тақырып бойынша меңгерген білімдерін өмірдегі қолдану аймағын, қайда қолданылатындығы және дамытатындығы туралы түсіндіру арқылы өмір бойы білім алу құндылығы қалыптасады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.




Ұйымдастыру кезеңі

Сыныпта жағымды атмосфера қалыптастыру мақсатында оқушылармен «Сәлем» бес саусақ арқылы амандасу (оқушылар Сәлем сөзінен алақандарын беттестіруден бастап, әр саусаққа Мен бүгін саған сәттілік тілеймін деп бір – біріне тілек тілейді. Өткен сабақтың сұрақтары беріледі.

Сабақтың тақырыбы айтылады, сабақтың мақсаты қойылады.










Оқушылар бұрынғы білімдерін жаңғыртып еске түсіреді .


ДЭ

Презентация

1 слайд


«Жақсартуға арналған уақыт»-әдісі

5 мин


Тригонометриялық теңсіздіктердің геометриялық интерпретациясын сәйкестендіріңіз тапсырмасын беремін.

Презентация 2-3 слайдпен жұмыс

Оқушы жауаптарын қадағалап, дұрыс жолға бағыттап отырамын


Оқушы тригонометриялық теңсіздіктердің геометриялық интерпретациясын түсініп алады, сәйкестендіреді

R=1- тригонометриялық шеңбер,

sin

cos = x анықтамалары қолданылады


ҚБ

Дескриптор:

1-2 тригонометриялық теңсіздіктердің геометриялық интерпретациясын сәйкестендіреді

3-4

тригонометриялық теңсіздіктердің геометриялық интерпретациясын сәйкестендіріңіз

Жалпы балл - 2

ДЭ

2-3 слайд

Сабақтың ортасы. Ой қозғау

10 мин


Жаңа тақырып ты меңгеру кезеңі



Топтық жұмыс, жеке жұмыс

sinx

cosx

tgx

ctgx

Picture 3

Picture 4

Picture 2 Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу дегеніміз-теңсіздікті қанағаттандыратын және оған кіретін белгісіздердің мәндер жиынын табу

Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу үшін қолданылатын алгоритм:

тригонометриялық теңсіздікті қарапайым тригонометриялық теңсіздікке келтіру;

бір координаталық жазықтыққа теңсіздіктің құрамында берілген тригонометриялық функцияның графигін салу және у=а түзуін жүргізу;

функциялар графиктерінің қиылысу нүктелерін табу;

берілген теңсіздікті қанағаттандыратын қисықтың бөлігі мен бас аралықты анықтау;

сәйкес кері тригонометриялық функцияның мәнін ескеріп, бас аралықтың шеткі нүктелерінің абсциссаларының мәнін табу;

тригонометриялық функцияның периодтылық қасиетін пайдаланып, теңсіздіктің жалпы шешімін жазу.

Оқушылар берілген теңсіздіктерді шешімдерін график арқылы табады, периодтылығын қолданады.

Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу үшін қолданылатын алгоритммен танысады

ҚБ

Дескриптор:

-Синустар мен косинустар үшін қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шешеді;

-Тангенстар мен котангенстар үшін қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шешеді;

Жалпы балл -2

ДЭ

10-сынып оқулығы

4-7 слайд



Есептер шығару

7 мин

Жұптық жұмыс





















10 мин

Оқулықтан есептер шығару

Жалпы сыныптық жұмыс

Жеке жұмыс

1 – тапсырма

Қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шешімдерімен сәйкестендіріңіз:

1)???? > 1/2 A) ? ( ?/3 + 2??; ?/3 + 2??) ? ?

2)???? > √3/2 B) ? ( ?/3 + 2??; 5?/3 + 2??) ? ?

3)???? > − 1/2 C) ? ( 3?/4 + 2??; 5?/4 + 2??) ? ?

4)???? < 1/2 D) ? ( 2?/3 + 2??; 2?/3 + 2??) ? ?

5)???? > 1/2 E) ? ( ?/6 + 2??; 5?/6 + 2??), ? ?

6)???? > − 1/2 F) ? ( 7?/6 + 2??; ?/6 + 2??) ? ?

7)???? < 1/2 G) ? ( ?/3 + 2??; 2?/3 + 2??) , ? ?

8)???? < − √2/2 H) ? ( ?/6 + 2??; 7?/6 + 2??) , ? ?

cosx>√3/2

cosx >

-arccos +2

- +2

3ctg(π/6+x)>√3

3ctg ( +x) >

ctg ( +x) >



Қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шешімдерімен сәйкестендіреді, бірін-бірі тексереді, бағалайды



















Есептердің шығару жолдары талданады, түсініктеме беріледі





ҚБ

Дескриптор:

-­ Синустар мен косинустар үшін қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шешеді; ­

-Жауаптарымен сәйкестендіреді.

Жалпы балл-2
















Дескриптор:

Синустар мен косинустар үшін қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шешеді;

Жалпы балл -3

ДЭ

8-9 слайд

10-сынып оқулығы.

Сабақтың соңы.


«Білгеніңмен бөліс»әдісі

Жеке жұмыс

5 мин



Рефлексия

3 мин



Бағалау



Үйге тапсырма беру

Білім дағдысы: Түсіну

Кестені толтырыңыз.

Еркін

Еріксіз

Гармониялық

Ішкі күштердің әсерінен пайда болады

Сыртқы күштердің әсерінен пайда болады

Физикалық өлшемі косинус немесе синус заңымен өлшенеді.


«Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс. Бүгінгі сабақта қандай жаңа, қызықты нәрселер білдіңдер? Сабақ кезіндегі белсенділігіне қарай бағдаршам түстерін таңдаймыз.

Әр тапсырманың бағалау дескрипторлары бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау


Оқушылар берілген кестені толтырады.













Жалпы тапсырмалар бойынша баллдарын есептейді

Дискриптор: - толымсыз квадрат теңдеулерді көрсетеді.

Жалпы балл -1

ДЭ экраны













Бағалау парағы















Қосымша 1













Қосымша 2

Қосымша 3

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!