|
Тәрбие сағаты |
«Қарияларға құрмет-ұрпақ парызы» |
||||
|
Күні |
29.09.2025 |
||||
|
Класс жетекші: |
Сұлтанова Ж.Ө |
||||
|
Класс: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға қарттар күнінің маңызын ұғындыра отырып, қариялар алдындағы парызын ұғындыру. Жас жеткіншектердің бойына үлкенді сыйлап, тыңдай білуге, халқының салт – дәстүрінен нәр алуға, инабаттылық пен мейірімділікке тәрбиелеу. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылардың бойына халқымыздың қадір-қасиетін сіңіру,үлкенді сыйлай білуге, өз ата-бабасын ұмытпай есте сақтауға және аталы сөзден ғибрат алуға |
||||
|
Үлестірмелі материалдар |
нақыл сөздер ,мақал – мәтелдер жазылған плакаттар |
||||
|
Қауіпсіздік сабағы мақсаты |
оқушыларды жанжалсыз қарым-қатынас негіздерімен таныстыру. |
||||
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)
|
Шаттық шеңбер Оқушылар шеңбер құрып тұрады. Бір- бірімен мұғаліммен сәлемдеседі. Мұғалім сабақ тақырыбымен таныстырады
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. |
Компьютер
|
||
|
Сабақ басы (10 мин)
|
Негізгі бөлім
Ата
салты ардақты,
Жұмбақ шешу:
Аймалайды «Күнім»деп, |
Оқушыларға презентация арқылы түсіндіріп береді |
презентация
|
||
|
Ортасы (15 мин)
|
«Ата-әжем
мақтанышым» |
Мәтінмен жұмыс жасап постер қорғау
|
презентация |
||
|
Соңы 3 мин
Қауіпсіздік сабағы (15 мин) |
Қорытындылау
Негізгі бөлім Қақтығыс жағдайларындағы негізгі қадамдар: Әрқашанда сабырлы бол. Кез келген қақтығыс жағдайында тыныштықты сақтау маңызды. Біз ашуланғанда немесе үрейлене бастағанда жағдайды дұрыс бағалап, дұрыс шешім қабылдау қиынырақ. Практикалық тапсырма: қатты ашуланған жағдайды еске түсіру. Егер адам тыныштық пе сабырлық танытса, жағдай қалай өзгерер еді?
Шешімді ұсын. Егер сіз компромисске келуді ұсынсаң немесе екі тарапты қанағаттандыратын жол тапсаң, жанжал шешілуі мүмкін. Мәселені қалай әділ шешуге болатынын ойлаң. Мұғалімнің кеңесі: көмектесетін идея ұсынудан қорықпа және басқалардың идеяларын тыңда. Егер жанжал шешілмесе, көмек сұра. Кейде қақтығыс соншалықты күрделі, оны өзің шеше алмайсын. Мұндай жағдайларда ересектердің көмегіне уақытында жүгіну маңызды: мұғалім, ата-ана немесе басқа сенімді адамға. Мысалы: мұғалім уақытында алынған көмекті, қиын жағдайды шешуге қалай көмектескені туралы әңгіме айта алады. Кешіруді және кешірім сұрауды үйрен. Кешіру және кешірім сұрау — жанжалды шешудің маңызды бөлігі. Егер сен қателескеніңді түсінсең, кешірім сұрау өте маңызды. Егер олар сізден кешірім сұраса, кешірімді болу керек. Сыныппен талқылау: неге кейде кешірім сұрау соншалықты қиын? Бұған не көмектеседі? Қорытынды Сабақты қорытындылау. Жанжалдар - міндетті түрде жаман нәрсе болмауы тиіс. Жанжалды бейбіт шешумен қатар, достықты сақтауды үйрену өте маңызды.
|
«ЖҮРЕКТЕН ЖҮРЕККЕ» оқушылар ана тілі туралы білетін өлең жолдарын жалғастырып айтады
|
Қағаздан жасалған жүрек
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қарияларға құрмет-ұрпақ парызы
|
Тәрбие сағаты |
«Қарияларға құрмет-ұрпақ парызы» |
||||
|
Күні |
29.09.2025 |
||||
|
Класс жетекші: |
Сұлтанова Ж.Ө |
||||
|
Класс: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға қарттар күнінің маңызын ұғындыра отырып, қариялар алдындағы парызын ұғындыру. Жас жеткіншектердің бойына үлкенді сыйлап, тыңдай білуге, халқының салт – дәстүрінен нәр алуға, инабаттылық пен мейірімділікке тәрбиелеу. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылардың бойына халқымыздың қадір-қасиетін сіңіру,үлкенді сыйлай білуге, өз ата-бабасын ұмытпай есте сақтауға және аталы сөзден ғибрат алуға |
||||
|
Үлестірмелі материалдар |
нақыл сөздер ,мақал – мәтелдер жазылған плакаттар |
||||
|
Қауіпсіздік сабағы мақсаты |
оқушыларды жанжалсыз қарым-қатынас негіздерімен таныстыру. |
||||
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)
|
Шаттық шеңбер Оқушылар шеңбер құрып тұрады. Бір- бірімен мұғаліммен сәлемдеседі. Мұғалім сабақ тақырыбымен таныстырады
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. |
Компьютер
|
||
|
Сабақ басы (10 мин)
|
Негізгі бөлім
Ата
салты ардақты,
Жұмбақ шешу:
Аймалайды «Күнім»деп, |
Оқушыларға презентация арқылы түсіндіріп береді |
презентация
|
||
|
Ортасы (15 мин)
|
«Ата-әжем
мақтанышым» |
Мәтінмен жұмыс жасап постер қорғау
|
презентация |
||
|
Соңы 3 мин
Қауіпсіздік сабағы (15 мин) |
Қорытындылау
Негізгі бөлім Қақтығыс жағдайларындағы негізгі қадамдар: Әрқашанда сабырлы бол. Кез келген қақтығыс жағдайында тыныштықты сақтау маңызды. Біз ашуланғанда немесе үрейлене бастағанда жағдайды дұрыс бағалап, дұрыс шешім қабылдау қиынырақ. Практикалық тапсырма: қатты ашуланған жағдайды еске түсіру. Егер адам тыныштық пе сабырлық танытса, жағдай қалай өзгерер еді?
Шешімді ұсын. Егер сіз компромисске келуді ұсынсаң немесе екі тарапты қанағаттандыратын жол тапсаң, жанжал шешілуі мүмкін. Мәселені қалай әділ шешуге болатынын ойлаң. Мұғалімнің кеңесі: көмектесетін идея ұсынудан қорықпа және басқалардың идеяларын тыңда. Егер жанжал шешілмесе, көмек сұра. Кейде қақтығыс соншалықты күрделі, оны өзің шеше алмайсын. Мұндай жағдайларда ересектердің көмегіне уақытында жүгіну маңызды: мұғалім, ата-ана немесе басқа сенімді адамға. Мысалы: мұғалім уақытында алынған көмекті, қиын жағдайды шешуге қалай көмектескені туралы әңгіме айта алады. Кешіруді және кешірім сұрауды үйрен. Кешіру және кешірім сұрау — жанжалды шешудің маңызды бөлігі. Егер сен қателескеніңді түсінсең, кешірім сұрау өте маңызды. Егер олар сізден кешірім сұраса, кешірімді болу керек. Сыныппен талқылау: неге кейде кешірім сұрау соншалықты қиын? Бұған не көмектеседі? Қорытынды Сабақты қорытындылау. Жанжалдар - міндетті түрде жаман нәрсе болмауы тиіс. Жанжалды бейбіт шешумен қатар, достықты сақтауды үйрену өте маңызды.
|
«ЖҮРЕКТЕН ЖҮРЕККЕ» оқушылар ана тілі туралы білетін өлең жолдарын жалғастырып айтады
|
Қағаздан жасалған жүрек
|
||
шағым қалдыра аласыз



