
Бекітемін__________
мектеп директорының оқу
ісі жөніндегі орынбасары
|
Бөлім: |
Жасушалық цикл |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бакитжанова Л.К. |
|
|
Күн: 30.01.2026ж |
Сыныбы : 10 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Қартаю. Қартаю үдерісі туралы теория |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.2.2.3 – қартаю үдерісін түсіндіру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
Қартаю үдерісін түсіндіреді |
|
|
Құндылықтарды дамыту |
Заң және тәртіп Тәртіп пен әділдік, нормалар мен ережелерді сақтау қажеттілігін түсіну; Қоғамды қорғау мен қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі заң мен тәртіптің маңыздылығын білу. |
|
|
Апта дәйексөзі |
«Ел тәртіпке сүйеніп дамиды» |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу. в) Оқушыларды түгендеу. «Біртұтас тәрбие» бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап, сабақтың әр кезеңінде жүргізу. Заң және тәртіп айы. Аптаның дәйек сөзі: «Ел тәртіпке сүйеніп дамиды». «Жұлдыз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады.
Жұлдыздың бес бұрышы нені білдіреді? Қазақ танымында бес саны киелі сан болып есептеледі. Сондықтан жұлдыздың бес бұрышы адам тәрбиесінің, білім мен мінездің бес тірегін білдіреді. 1-бұрыш - АДАМГЕРШІЛІК Мейірім ,сыйластық, инабат «Адамның күні - адаммен» 2-бұрыш - БІЛІМ Ізденіс, ғылымға құрмет, оқу Абай : «Ғылым таппай мақтанба» 3-бұрыш – ЕҢБЕК Төзім, жауапкершілік, адал еңбек «Еңбек түбі - береке» 4-бұрыш – БІРЛІК Татулық ұйымшылдық, ынтымақ «Бірлік бар жерде – тірлік бар» 5-бұрыш – ОТАНСҮЙГІШТІК Елін, жерін сүю, ұлттық рух «Туған жерге туың тік» Оқушылар «Кездейсоқ» әдісімен оқушылар топқа бөлінеді. 1 топ 2 топ 3 топ Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі. |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды. Аптаның дәйек сөзімен танысады. «Жұлдыз» әдісі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады .
Мұғалім «Кездейсоқ» әдісімен биология кабинетінің есігінде топтардың тізімі арқылы оқушылар топтарға біріктіріледі. Оқушылар бағалау парақтарын алады. |
Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.
Тиімділігі: оқушыға анти жалқаулық беріп көңіл күйін көтереді.
«Нейро» әдісі арқылы өз өздерін бағалап отырады. |
Презентация
|
|||||||||||||||
|
Өткенді қайталау 4 мин 3 мин |
ІІ. Үй тапсырмасы. «Сұрақ - жауап» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. 1. Канцерогенез дегеніміз не? 2. Организмдегі қандай ақауларды обыралды жағдай деп атауға болады? 3. Қатерлі және қатерсіз ісіктерге сипаттама беріңдер? 4. Канцерогендердің түрлерін сипаттаңдар? 5. Химиялық, физикалық канцерогендер ағзаға қандай зиян келтіреді? 6. Биологиялық канцерогендер туралы не айтасың? 7. Метастаз дегеніміз не? 8. Канцерогендерге әсер ететін жағымсыз факторлар? 9. Адам өзін обыр алдынан қорғай алады ма? 10.Онкологияның пайда болуына әсер ететін теорияларды атаңдар? «Сәйкестендіру» әдісі арқылы сабақты бекіту мақсатында сәйкестігін табады.
|
Оқушылар алдыңғы білімді еске түсіру үшін ЖИ арқылы жасалған платформадағы тапсырмаларды орындайды. Оқушылар тақырыпқа сәйкес сәйкестендіре алады. |
Дескрпитор: - сұраққа жауап бере алады.
ҚБ: Белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру,бағалау -тұжырымды сәйкестендіре алады. ҚБ: Белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
Интербелсенді тақта
Тапсырма жазылған қағаз |
|||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 2мин |
«Пазл» әдісі ой қозғау. Оқушыларға суреттің қималары беріледі, соларды құрастыра отырып жаңа сабақты ашады.
1. Суретте не көріп отырсыздар? 2. Қандай ерекшелік байқадыңыздар? Бүгінгі тақырыбымыз қандай деп ойлайсыздар? Қадам :
|
Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген сурет бойынша ой қозғау арқылы жаңа сабақты байланыстырады. |
ҚБ: Белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру
|
презентация |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 20 мин мин 1 мин |
Жаңа сабақ тақырыбы: Қартаю. Қартаю үдерісі туралы теория Мақстаты: 10.2.2.3 – қартаю үдерісін түсіндіру Бейнежазба көрсету. Оқулықпен жұмыс. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді.
Топтық жұмыс. І топ: «SWOT» талдау әдісі арқылы қартаю процесі талдандар.
ІІ топ: «Модельдеу» әдісі арқылы қартаюдың түрлерін түсіндіреді.
ІІІ топ: «Кинолента» әдісі арқылы қартаю теорияларын талдандар.
Пікірталас: «Қартаюды тоқтата тұруға бола ма?» |
Дәптерге күннің реті мен тақырыпты жазу. Бейнежазба көреді. Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады Топпен жұмыс жасайды. Топта мәтінді талқылайды. І топ: Оқушылар қартаю процесін талдай отырып, олардың ерекшелігін атап көрсетеді. ІІ топ: Оқушылар ерте қартаю түрлерін презентация арқылы түсіндіреді. ІІІ топ: Оқушылар қартаю теорияларын талдайды.
Оқушылар өз ойын айтады. |
Дескриптор: - қартаю процесін анықтайды; - қартаю процесінің түрлерін анықтайды, атап көрсетеді; - қартаю процесінің теорияларын анықтайды.
ҚБ : Белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
А4 парағы
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, А3 форматты қағаздар, маркер, стикерлер.
постер Үлестірме тапсырма |
|||||||||||||||
|
5 мин 3 мин |
Жеке тапсырма Деңгейлік тапсырмалар Білімді тиянақтау мақсатында мұғалім оқушыларға тапсырмалар жазылған материалдармен жұмыс жасауды ұсынады. Тапсырмалар саралап оқытуға бағытталған, функционалдық сауаттылық тапсырмалары қосылған. Жеке тапсырма QR
Мұғалім оқушыларға тапсырманы орындау жолын түсіндіреді, қолдау көрсетеді, бақылайды.
Бекіту «QUIZIZZ» платформасы арқылы тест тапсырмасын орындатады.
|
Оқушылар тапсырманы орындайды. Деңгейлік тапсырмаы орындап болғаннан кейін жұмыстарын өздері жауап парағына қарап академиялық адалдықты сақтай отырып тексереді. Ұпайларын бағалау парақтарына қояды.
Оқушылар ұялы телефондары арқылы тест тапсырмасын орындайды. |
Дескриптор: -Деңгейіне қарай тапсырманы орындай алады.
Тапсырма жазылған парақтар. Бағалау парағы
ҚБ : Белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: - Тест тапсырмасына жауап береді. |
резентация, оқулық, оқушының жұмыс дәптері. Тапсырманың дұрыс жауабы жазылған парақтар. https://wayground.com/admin/quiz/67c67d90fb14e7f48e14097f |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Бағалау Кері байланыс «Жұлдыз» әдісі арқылы. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Үйге тапсырма: 29 оқу.
|
(Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы өз өзің бағалап, сабаққа қорытынды жасайды) |
Мұғалім оқушыларды «Жұлдыз» әдісіндегі алған бағаларын қорытыныдылау |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қартаю. Қартаю үдерісі туралы теориялар

Бекітемін__________
мектеп директорының оқу
ісі жөніндегі орынбасары
|
Бөлім: |
Жасушалық цикл |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бакитжанова Л.К. |
|
|
Күн: 30.01.2026ж |
Сыныбы : 10 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Қартаю. Қартаю үдерісі туралы теория |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.2.2.3 – қартаю үдерісін түсіндіру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
Қартаю үдерісін түсіндіреді |
|
|
Құндылықтарды дамыту |
Заң және тәртіп Тәртіп пен әділдік, нормалар мен ережелерді сақтау қажеттілігін түсіну; Қоғамды қорғау мен қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі заң мен тәртіптің маңыздылығын білу. |
|
|
Апта дәйексөзі |
«Ел тәртіпке сүйеніп дамиды» |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу. в) Оқушыларды түгендеу. «Біртұтас тәрбие» бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап, сабақтың әр кезеңінде жүргізу. Заң және тәртіп айы. Аптаның дәйек сөзі: «Ел тәртіпке сүйеніп дамиды». «Жұлдыз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады.
Жұлдыздың бес бұрышы нені білдіреді? Қазақ танымында бес саны киелі сан болып есептеледі. Сондықтан жұлдыздың бес бұрышы адам тәрбиесінің, білім мен мінездің бес тірегін білдіреді. 1-бұрыш - АДАМГЕРШІЛІК Мейірім ,сыйластық, инабат «Адамның күні - адаммен» 2-бұрыш - БІЛІМ Ізденіс, ғылымға құрмет, оқу Абай : «Ғылым таппай мақтанба» 3-бұрыш – ЕҢБЕК Төзім, жауапкершілік, адал еңбек «Еңбек түбі - береке» 4-бұрыш – БІРЛІК Татулық ұйымшылдық, ынтымақ «Бірлік бар жерде – тірлік бар» 5-бұрыш – ОТАНСҮЙГІШТІК Елін, жерін сүю, ұлттық рух «Туған жерге туың тік» Оқушылар «Кездейсоқ» әдісімен оқушылар топқа бөлінеді. 1 топ 2 топ 3 топ Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі. |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды. Аптаның дәйек сөзімен танысады. «Жұлдыз» әдісі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады .
Мұғалім «Кездейсоқ» әдісімен биология кабинетінің есігінде топтардың тізімі арқылы оқушылар топтарға біріктіріледі. Оқушылар бағалау парақтарын алады. |
Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.
Тиімділігі: оқушыға анти жалқаулық беріп көңіл күйін көтереді.
«Нейро» әдісі арқылы өз өздерін бағалап отырады. |
Презентация
|
|||||||||||||||
|
Өткенді қайталау 4 мин 3 мин |
ІІ. Үй тапсырмасы. «Сұрақ - жауап» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. 1. Канцерогенез дегеніміз не? 2. Организмдегі қандай ақауларды обыралды жағдай деп атауға болады? 3. Қатерлі және қатерсіз ісіктерге сипаттама беріңдер? 4. Канцерогендердің түрлерін сипаттаңдар? 5. Химиялық, физикалық канцерогендер ағзаға қандай зиян келтіреді? 6. Биологиялық канцерогендер туралы не айтасың? 7. Метастаз дегеніміз не? 8. Канцерогендерге әсер ететін жағымсыз факторлар? 9. Адам өзін обыр алдынан қорғай алады ма? 10.Онкологияның пайда болуына әсер ететін теорияларды атаңдар? «Сәйкестендіру» әдісі арқылы сабақты бекіту мақсатында сәйкестігін табады.
|
Оқушылар алдыңғы білімді еске түсіру үшін ЖИ арқылы жасалған платформадағы тапсырмаларды орындайды. Оқушылар тақырыпқа сәйкес сәйкестендіре алады. |
Дескрпитор: - сұраққа жауап бере алады.
ҚБ: Белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру,бағалау -тұжырымды сәйкестендіре алады. ҚБ: Белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
Интербелсенді тақта
Тапсырма жазылған қағаз |
|||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 2мин |
«Пазл» әдісі ой қозғау. Оқушыларға суреттің қималары беріледі, соларды құрастыра отырып жаңа сабақты ашады.
1. Суретте не көріп отырсыздар? 2. Қандай ерекшелік байқадыңыздар? Бүгінгі тақырыбымыз қандай деп ойлайсыздар? Қадам :
|
Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген сурет бойынша ой қозғау арқылы жаңа сабақты байланыстырады. |
ҚБ: Белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру
|
презентация |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 20 мин мин 1 мин |
Жаңа сабақ тақырыбы: Қартаю. Қартаю үдерісі туралы теория Мақстаты: 10.2.2.3 – қартаю үдерісін түсіндіру Бейнежазба көрсету. Оқулықпен жұмыс. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді.
Топтық жұмыс. І топ: «SWOT» талдау әдісі арқылы қартаю процесі талдандар.
ІІ топ: «Модельдеу» әдісі арқылы қартаюдың түрлерін түсіндіреді.
ІІІ топ: «Кинолента» әдісі арқылы қартаю теорияларын талдандар.
Пікірталас: «Қартаюды тоқтата тұруға бола ма?» |
Дәптерге күннің реті мен тақырыпты жазу. Бейнежазба көреді. Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады Топпен жұмыс жасайды. Топта мәтінді талқылайды. І топ: Оқушылар қартаю процесін талдай отырып, олардың ерекшелігін атап көрсетеді. ІІ топ: Оқушылар ерте қартаю түрлерін презентация арқылы түсіндіреді. ІІІ топ: Оқушылар қартаю теорияларын талдайды.
Оқушылар өз ойын айтады. |
Дескриптор: - қартаю процесін анықтайды; - қартаю процесінің түрлерін анықтайды, атап көрсетеді; - қартаю процесінің теорияларын анықтайды.
ҚБ : Белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
А4 парағы
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, А3 форматты қағаздар, маркер, стикерлер.
постер Үлестірме тапсырма |
|||||||||||||||
|
5 мин 3 мин |
Жеке тапсырма Деңгейлік тапсырмалар Білімді тиянақтау мақсатында мұғалім оқушыларға тапсырмалар жазылған материалдармен жұмыс жасауды ұсынады. Тапсырмалар саралап оқытуға бағытталған, функционалдық сауаттылық тапсырмалары қосылған. Жеке тапсырма QR
Мұғалім оқушыларға тапсырманы орындау жолын түсіндіреді, қолдау көрсетеді, бақылайды.
Бекіту «QUIZIZZ» платформасы арқылы тест тапсырмасын орындатады.
|
Оқушылар тапсырманы орындайды. Деңгейлік тапсырмаы орындап болғаннан кейін жұмыстарын өздері жауап парағына қарап академиялық адалдықты сақтай отырып тексереді. Ұпайларын бағалау парақтарына қояды.
Оқушылар ұялы телефондары арқылы тест тапсырмасын орындайды. |
Дескриптор: -Деңгейіне қарай тапсырманы орындай алады.
Тапсырма жазылған парақтар. Бағалау парағы
ҚБ : Белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: - Тест тапсырмасына жауап береді. |
резентация, оқулық, оқушының жұмыс дәптері. Тапсырманың дұрыс жауабы жазылған парақтар. https://wayground.com/admin/quiz/67c67d90fb14e7f48e14097f |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Бағалау Кері байланыс «Жұлдыз» әдісі арқылы. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Үйге тапсырма: 29 оқу.
|
(Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы өз өзің бағалап, сабаққа қорытынды жасайды) |
Мұғалім оқушыларды «Жұлдыз» әдісіндегі алған бағаларын қорытыныдылау |
|
шағым қалдыра аласыз









