Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Екібастұз қаласы білім беру бөлімінің «Бозшакөл жалпы білім беретін негізгі мектебі»КММ |
|
|
Бөлім: |
2. Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Жабаева Алтын |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қартаю.Қартаю үдерісі туралы теориялар. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.2.4 - қартаю үдерісін түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
-қартаю құбылысының негізгі заңдылықтарын анықтайды; -қартаюдың теорияларын сипаттайды; -физиологиялық және ерте қартаюдың айырмашылықтарын ажыратады; ЕБҚО: |
|
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Қолдану |
|
|
Бағалау критерийі |
-қартаю құбылысының негізгі заңдылықтарын анықтау. -қартаюдың теорияларын сипаттау. -физиологиялық және ерте қартаюдың айырмашылықтарын ажырату. ЕБҚО: -қартаюдың заңдылықтарын анықтап,теорияларын сипаттау.(саңырау есту қабілеті нашар оқушы) |
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту. Басы 7 мин/ |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу,түгендеу. 2.Ұйымшылдыққа,бауырмашылыққа баулу. (Ұ) «ДОП» әдісі оқушылар сұрақтарды допқа стикерге жазып,допқа жабыстыру арқылы сұрайды. |
Амандасады, өткен тақырыпқа сай сұрақтарға жауап береді. ЕБҚ:бірге орындайды. |
«Шапалақ» арқылы мадақтау |
Оқулық Стикерлер |
||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5мин |
1 тапсырма «Кездейсоқ таңдау» әдісі.
1.Суретте нені байқадың? 2.Адам неге қартаймайды? |
Оқушылар суретті салыстыру
арқылы сұрақтарға жауап береді. |
Өз ойын толық жеткізген оқушы«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
||||||||||||||
|
Ортасы/23мин
5мин
5мин
3мин 10 мин |
«Нақты мәліметтерге назар
аудару» әдісі.
|
Оқушы тақырыпты түсініп оқып шығады. Жаңа терминдермен танысып, дәптерге түртіп
алады. |
2 слайд |
|||||||||||||||
|
2 тапсырма.
«2 жақты журнал» әдісі.
1____
2____ 3____ 4____ 4.Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма:
3.Бұл ауру- хромосомалық па, әлде гендік ауру ма? 4.Қазақстанда «осындай» белгілері бар адамдар бар ма?
5. «Ерте
қартаюға» алып келетін қандай факторларды білесің? Оның алдын-алу
мүмкін бе? |
ЕБҚО:
ЕБҚ:барлық оқушылармен бірге орындайды.
Бейнебаяннан керек мәліметтерді алып,өз ойларын толықтырып
сұрақтарға жауап береді.
ЕБҚ:
|
Дескриптор:
Жалпы - 4
ұпай
Дескриптор:
ЕБҚ:
|
үйлестірмелі материал.
|
|||||||||||||||
|
Соңы 5мин |
5
тапсырма |
|
Дескриптор:
Жалпы-2
ұпай |
|
||||||||||||||
|
3мин 2мин |
Рефлексия. •... туралы не айтқың келеді?
•Неліктен.. ?
Үй
тапсырмасы: қосымша ақпарат әкелу. |
Оқушылар алған білімдерімен бөліседі.
Ұсынысын
айтады. Ізденеді,қосымша ақпарат әкеледі. |
|
|
||||||||||||||
1 тапсырма
«Кездейсоқ таңдау» әдісі.
Суретке назар аударып,сұрақтарға жауап беріңіз:
1.Суретте нені байқадың?
2.Адам неге қартаймайды?
2 тапсырма
«2 жақты журнал» әдісі.
Берілген термин мен анықтаманы сәйкестендіріңіз:
|
Термин |
анықтама |
|
|
1.Гетерохрондық |
а)жасқа байланысты өзгерістердің әр бағытта бірін-бірі жоғалту, нәтижесінде организмде өмір сүру белсенділігінің артуы. |
|
|
2.Гетеротоптық |
b)жасқа байланысты өзгерістердің әр түрлі жылдамдықта дамуы. |
|
|
3.Гетерокинетикалық |
c)қартаю процессінің әр түрлі органда және оның құрылысында бірыңғай көрінуі. |
|
|
4.Гетерокатефтік |
d)ұлпада,мүшеде әр уақыттағы ерекшелігі |
|
1____
2____ 3____ 4____
3 тапсырма ХИНДЖ-ПОЙНТ»сұрақтар әдісі
Берілген тесттерден 1 дұрыс жауапты
белгілеңіз:
1. «
Гериатрия» терминін енгізген:
а) А.Богомолец
b) И.Мечников
c) И.Павлов
d) Л.Нашер
2. Қуаттық қартаю теориясы:
а) А.Богомолец
b) И.Мечников
c) И.Павлов
d) М.Рубнер
3. Интоксикалық (улану) теориясы:
а) А.Богомолец
b) И.Мечников
c) И.Павлов
d) М.Рубнер
4. Гендердің белсенді күйінен енжар күйіне көшу тәжірибесі:
а) А.Богомолец, И.Мечников
b) А.Оловников, Л.Хейфлик
c) Д.Бердышев, Н.Никитин
d) И.Павлов, М.Рубнер
5. Қартаю құбылысының деңгейлері:
a) молекулалық,емдеу,әлеуметтік.
b)жасушалық, химиялық,даму ерекшеліктері.
c)молекулалық,жасушалық,тұтас организм.
d)молекулалық,тұтас организм.
4.Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма:
«Сұрақ-жауап» әдісі
Бейнебаянды мұқият қарап,
төмендегі сұрақтарға жауап беріңіздер:
1.Нұржан Өркешбаев кім? Және ол не себепті ерте қартайды?
2.Ерте қартаюдың алғашқы белгілері қандай болды?
3.Бұл ауру- хромосомалық па, әлде гендік ауру ма?
4.Қазақстанда «осындай» белгілері бар адамдар бар ма?
ЕБҚО
арналған тапсырма:
1.Адам физиологиялық тұрғыдан
ерте қартаймау үшін қандай іс-әрекеттер жасауы
керек?

5
тапсырма
1. Физиологиялық және ерте қартаюды
ажыратыңыз:

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қартаю.Қартаю үдерісі туралы теориялар
Қартаю.Қартаю үдерісі туралы теориялар
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Екібастұз қаласы білім беру бөлімінің «Бозшакөл жалпы білім беретін негізгі мектебі»КММ |
|
|
Бөлім: |
2. Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Жабаева Алтын |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қартаю.Қартаю үдерісі туралы теориялар. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.2.4 - қартаю үдерісін түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
-қартаю құбылысының негізгі заңдылықтарын анықтайды; -қартаюдың теорияларын сипаттайды; -физиологиялық және ерте қартаюдың айырмашылықтарын ажыратады; ЕБҚО: |
|
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Қолдану |
|
|
Бағалау критерийі |
-қартаю құбылысының негізгі заңдылықтарын анықтау. -қартаюдың теорияларын сипаттау. -физиологиялық және ерте қартаюдың айырмашылықтарын ажырату. ЕБҚО: -қартаюдың заңдылықтарын анықтап,теорияларын сипаттау.(саңырау есту қабілеті нашар оқушы) |
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту. Басы 7 мин/ |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу,түгендеу. 2.Ұйымшылдыққа,бауырмашылыққа баулу. (Ұ) «ДОП» әдісі оқушылар сұрақтарды допқа стикерге жазып,допқа жабыстыру арқылы сұрайды. |
Амандасады, өткен тақырыпқа сай сұрақтарға жауап береді. ЕБҚ:бірге орындайды. |
«Шапалақ» арқылы мадақтау |
Оқулық Стикерлер |
||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5мин |
1 тапсырма «Кездейсоқ таңдау» әдісі.
1.Суретте нені байқадың? 2.Адам неге қартаймайды? |
Оқушылар суретті салыстыру
арқылы сұрақтарға жауап береді. |
Өз ойын толық жеткізген оқушы«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
||||||||||||||
|
Ортасы/23мин
5мин
5мин
3мин 10 мин |
«Нақты мәліметтерге назар
аудару» әдісі.
|
Оқушы тақырыпты түсініп оқып шығады. Жаңа терминдермен танысып, дәптерге түртіп
алады. |
2 слайд |
|||||||||||||||
|
2 тапсырма.
«2 жақты журнал» әдісі.
1____
2____ 3____ 4____ 4.Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма:
3.Бұл ауру- хромосомалық па, әлде гендік ауру ма? 4.Қазақстанда «осындай» белгілері бар адамдар бар ма?
5. «Ерте
қартаюға» алып келетін қандай факторларды білесің? Оның алдын-алу
мүмкін бе? |
ЕБҚО:
ЕБҚ:барлық оқушылармен бірге орындайды.
Бейнебаяннан керек мәліметтерді алып,өз ойларын толықтырып
сұрақтарға жауап береді.
ЕБҚ:
|
Дескриптор:
Жалпы - 4
ұпай
Дескриптор:
ЕБҚ:
|
үйлестірмелі материал.
|
|||||||||||||||
|
Соңы 5мин |
5
тапсырма |
|
Дескриптор:
Жалпы-2
ұпай |
|
||||||||||||||
|
3мин 2мин |
Рефлексия. •... туралы не айтқың келеді?
•Неліктен.. ?
Үй
тапсырмасы: қосымша ақпарат әкелу. |
Оқушылар алған білімдерімен бөліседі.
Ұсынысын
айтады. Ізденеді,қосымша ақпарат әкеледі. |
|
|
||||||||||||||
1 тапсырма
«Кездейсоқ таңдау» әдісі.
Суретке назар аударып,сұрақтарға жауап беріңіз:
1.Суретте нені байқадың?
2.Адам неге қартаймайды?
2 тапсырма
«2 жақты журнал» әдісі.
Берілген термин мен анықтаманы сәйкестендіріңіз:
|
Термин |
анықтама |
|
|
1.Гетерохрондық |
а)жасқа байланысты өзгерістердің әр бағытта бірін-бірі жоғалту, нәтижесінде организмде өмір сүру белсенділігінің артуы. |
|
|
2.Гетеротоптық |
b)жасқа байланысты өзгерістердің әр түрлі жылдамдықта дамуы. |
|
|
3.Гетерокинетикалық |
c)қартаю процессінің әр түрлі органда және оның құрылысында бірыңғай көрінуі. |
|
|
4.Гетерокатефтік |
d)ұлпада,мүшеде әр уақыттағы ерекшелігі |
|
1____
2____ 3____ 4____
3 тапсырма ХИНДЖ-ПОЙНТ»сұрақтар әдісі
Берілген тесттерден 1 дұрыс жауапты
белгілеңіз:
1. «
Гериатрия» терминін енгізген:
а) А.Богомолец
b) И.Мечников
c) И.Павлов
d) Л.Нашер
2. Қуаттық қартаю теориясы:
а) А.Богомолец
b) И.Мечников
c) И.Павлов
d) М.Рубнер
3. Интоксикалық (улану) теориясы:
а) А.Богомолец
b) И.Мечников
c) И.Павлов
d) М.Рубнер
4. Гендердің белсенді күйінен енжар күйіне көшу тәжірибесі:
а) А.Богомолец, И.Мечников
b) А.Оловников, Л.Хейфлик
c) Д.Бердышев, Н.Никитин
d) И.Павлов, М.Рубнер
5. Қартаю құбылысының деңгейлері:
a) молекулалық,емдеу,әлеуметтік.
b)жасушалық, химиялық,даму ерекшеліктері.
c)молекулалық,жасушалық,тұтас организм.
d)молекулалық,тұтас организм.
4.Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма:
«Сұрақ-жауап» әдісі
Бейнебаянды мұқият қарап,
төмендегі сұрақтарға жауап беріңіздер:
1.Нұржан Өркешбаев кім? Және ол не себепті ерте қартайды?
2.Ерте қартаюдың алғашқы белгілері қандай болды?
3.Бұл ауру- хромосомалық па, әлде гендік ауру ма?
4.Қазақстанда «осындай» белгілері бар адамдар бар ма?
ЕБҚО
арналған тапсырма:
1.Адам физиологиялық тұрғыдан
ерте қартаймау үшін қандай іс-әрекеттер жасауы
керек?

5
тапсырма
1. Физиологиялық және ерте қартаюды
ажыратыңыз:

шағым қалдыра аласыз














