|
Мектеп: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақ тақырыбы: |
«Қарты бар үйдің қазынасы бар» |
|
|
Құндылығы: |
Үлкенге құрмет, кішіге ізет. |
|
|
Құзыреттілігі: |
Инновациялық ойлау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Қариялық — даналық пен өмір тәжірибесінің қайнар көзі екендігін ұғындыру |
|
|
Апталық дәйексөз |
«Ел- жұртымның бақыты аталатын, Сөнбесін мәңгі сенің, Отан атың!» |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сергіту сәті Сабақтың соңы Қауіпсіздік сабағы Кері байланыс |
Сәлемдесу. Шаттық шеңбері. - Ал, балалар, бүгінгі сабағымызды бастамас бұрын барлығымыз шаттық шеңберін құрайық.
Армысың, Әлем! Армысың, жарқын күн! Армысың, Абзал адам! Армысың, менің досым! Тез тұра ғой, өтінем Кім болады есімің?
«Хабарлама» әдісі. Мұғалім қарттар күні қашан, не мақсатта белгіленгендігі туралы мәлімет береді.
Халықаралық Қарттар күні 1990 жылы 14 желтоқсанда БҰҰ Бас Ассамблеясымен жарияланған. Қарттар күнін атап өтудің мақсаты – қарттардың проблемаларына қоғамның назарын аудару; қоғамның демографиялық қартаю проблемасы, қарт адамдардың жеке және әлеуметтік қажеттіліктері, олардың қоғамның дамуына қосқан үлесі, қарт адамдарға деген қарым-қатынасты өзгерту мәселелерінен халықтың хабардарлығын арттыру, қарт адамдардың тәуелсіздігін қамтамасыз ету, қоғам өміріне қатысуын, қажетті күтім, олардың ішкі әлеуеті мен абыройын қорғау үшін жағдайлар жасау.
«Қариялар азайып бара жатыр» Бейнероликті тамашалайды «Қариясы бар ел – қазынасы бар ел» деген қанатты сөз бар. Осы сөздің мағынасын қалай түсінеміз. Әр оқушы өз ойын айтады.
Поэзия минуты. Тыңдалым. Жастық шақ –
даналықты
меңгеруге арналған, оны қолдануға арналған уақыт. -демекші мұғалім оқушыларға ата, әже туралы өлең шумақтарын мәнерлеп оқып береді. Оқушылар зейін қойып тыңдайды.
Әжем ұйықтар алдында
Әжем өрнек тереді,
Әжем менің асыл жан
Атам менің аманда
Атам менің
әманда
Жоғалған сөзді тап. Қарт адамдар жайлы нақыл сөздердің түсіп қалған сөзін тауып айту керек.
Алтыға дейін
бала ерке,
Жас жүрген жер
— мереке.
Қарты бар үйдің ..... бар. \құты\
Сергіту сәті. «Жыланша» әдісі Қатысушылар айнала отырады. Сосын бірі бастап, келесі баланың кезектеп қолын алып, тілегін айтады. Оның соңынан келесі бала ереді. Ойын осылайша қашан барлығы бір- біріне тілек айтып болғанша жалғасады.
Шығармашылық жұмыс Топтық жұмыс
1 топ: Қариялар мақал-мәтел айтып, мағынасын түсіндіру. 2-топ: Қолыңда үлкен заттары бар қария кездессе не істейсіңдер? 3-топ: Жалғыз өзі тұратын көрші әжеге қалай көмектесесің?
Қорытынды: Оқушылар үйлеріндегі өз ата әжелері туралы жақсы пікірлері мен тілектерін айтады
Қауіпсіздік уақыты «Егер бейтаныс адам көшеде көмек сұраса не істеу керек?» Мұғалім балалардың өмір, жол қауіпсіздігін туралы түсінік, бағыт- бағдар береді
Тілек жазу |
Білім алушылар мұғаліммен сәлемдеседі, бірге шеңбер құрып, өлең шумақтарын қайталайды және есімдерін атап, оның мағынасын айтады
Оқушылар мұғалімнің түсіндіргенін мұхият тыңдайды.
Бейнероликті тамашалайды. Қанатты сөзге мән беріп, ой бөліседі.
Оқушылар мұғалімнің оқып берген өлең шумақтарын зейін қойып тыңдайды.
Өлең шумақтарын мән беріп тыңдайды
Оқушылар қарт адамдар жайлы нақыл сөздердің түсіп қалған сөзін тауып айтады.
Оқушылар айнала тұрып бір біріне тілектерін айтады
Топтарға берілген тапсырмалар бойынша балалар өз ойларын айтады.
Ата әжелері туралы жақсы сөздер айтады.
Өмір қауіпсіздігі туралы білетін болады.
Өзі көрген, куә болған нәрселер туралы пікір білдіреді. |
Кері байланыс жасайды. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қарттарымыз қазынымыз!!!
Қарттарымыз қазынымыз!!!
|
Мектеп: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақ тақырыбы: |
«Қарты бар үйдің қазынасы бар» |
|
|
Құндылығы: |
Үлкенге құрмет, кішіге ізет. |
|
|
Құзыреттілігі: |
Инновациялық ойлау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Қариялық — даналық пен өмір тәжірибесінің қайнар көзі екендігін ұғындыру |
|
|
Апталық дәйексөз |
«Ел- жұртымның бақыты аталатын, Сөнбесін мәңгі сенің, Отан атың!» |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сергіту сәті Сабақтың соңы Қауіпсіздік сабағы Кері байланыс |
Сәлемдесу. Шаттық шеңбері. - Ал, балалар, бүгінгі сабағымызды бастамас бұрын барлығымыз шаттық шеңберін құрайық.
Армысың, Әлем! Армысың, жарқын күн! Армысың, Абзал адам! Армысың, менің досым! Тез тұра ғой, өтінем Кім болады есімің?
«Хабарлама» әдісі. Мұғалім қарттар күні қашан, не мақсатта белгіленгендігі туралы мәлімет береді.
Халықаралық Қарттар күні 1990 жылы 14 желтоқсанда БҰҰ Бас Ассамблеясымен жарияланған. Қарттар күнін атап өтудің мақсаты – қарттардың проблемаларына қоғамның назарын аудару; қоғамның демографиялық қартаю проблемасы, қарт адамдардың жеке және әлеуметтік қажеттіліктері, олардың қоғамның дамуына қосқан үлесі, қарт адамдарға деген қарым-қатынасты өзгерту мәселелерінен халықтың хабардарлығын арттыру, қарт адамдардың тәуелсіздігін қамтамасыз ету, қоғам өміріне қатысуын, қажетті күтім, олардың ішкі әлеуеті мен абыройын қорғау үшін жағдайлар жасау.
«Қариялар азайып бара жатыр» Бейнероликті тамашалайды «Қариясы бар ел – қазынасы бар ел» деген қанатты сөз бар. Осы сөздің мағынасын қалай түсінеміз. Әр оқушы өз ойын айтады.
Поэзия минуты. Тыңдалым. Жастық шақ –
даналықты
меңгеруге арналған, оны қолдануға арналған уақыт. -демекші мұғалім оқушыларға ата, әже туралы өлең шумақтарын мәнерлеп оқып береді. Оқушылар зейін қойып тыңдайды.
Әжем ұйықтар алдында
Әжем өрнек тереді,
Әжем менің асыл жан
Атам менің аманда
Атам менің
әманда
Жоғалған сөзді тап. Қарт адамдар жайлы нақыл сөздердің түсіп қалған сөзін тауып айту керек.
Алтыға дейін
бала ерке,
Жас жүрген жер
— мереке.
Қарты бар үйдің ..... бар. \құты\
Сергіту сәті. «Жыланша» әдісі Қатысушылар айнала отырады. Сосын бірі бастап, келесі баланың кезектеп қолын алып, тілегін айтады. Оның соңынан келесі бала ереді. Ойын осылайша қашан барлығы бір- біріне тілек айтып болғанша жалғасады.
Шығармашылық жұмыс Топтық жұмыс
1 топ: Қариялар мақал-мәтел айтып, мағынасын түсіндіру. 2-топ: Қолыңда үлкен заттары бар қария кездессе не істейсіңдер? 3-топ: Жалғыз өзі тұратын көрші әжеге қалай көмектесесің?
Қорытынды: Оқушылар үйлеріндегі өз ата әжелері туралы жақсы пікірлері мен тілектерін айтады
Қауіпсіздік уақыты «Егер бейтаныс адам көшеде көмек сұраса не істеу керек?» Мұғалім балалардың өмір, жол қауіпсіздігін туралы түсінік, бағыт- бағдар береді
Тілек жазу |
Білім алушылар мұғаліммен сәлемдеседі, бірге шеңбер құрып, өлең шумақтарын қайталайды және есімдерін атап, оның мағынасын айтады
Оқушылар мұғалімнің түсіндіргенін мұхият тыңдайды.
Бейнероликті тамашалайды. Қанатты сөзге мән беріп, ой бөліседі.
Оқушылар мұғалімнің оқып берген өлең шумақтарын зейін қойып тыңдайды.
Өлең шумақтарын мән беріп тыңдайды
Оқушылар қарт адамдар жайлы нақыл сөздердің түсіп қалған сөзін тауып айтады.
Оқушылар айнала тұрып бір біріне тілектерін айтады
Топтарға берілген тапсырмалар бойынша балалар өз ойларын айтады.
Ата әжелері туралы жақсы сөздер айтады.
Өмір қауіпсіздігі туралы білетін болады.
Өзі көрген, куә болған нәрселер туралы пікір білдіреді. |
Кері байланыс жасайды. |
шағым қалдыра аласыз

























