|
Білім беру ұйымының |
Еңбекке баулу Алматыкітап |
|
||||
|
Пәні: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|
||||
|
Бөлім: |
|
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
||||
|
Күні: |
|
|
||||
|
Сынып |
4 сынып |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
№ 22 сабақ Қасиетті Жер-Ана. Макет жасау. |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.3 түрлі материал қасиеттерінің сипатына қарай қолданылу саласын жіктеп көрсету; 4.2.2.4 шығармашылық жұмысты аяқтау, дәстүрлі емес материалдармен безендіру; 4.3.2.1 мүмкіндігіне қарай орындалған жұмысты талқылау және бағалау, шығармашылық жұмысқа түсініктеме беру және оны жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу, өзінің ұсыныстарын негіздеу. |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жердің макетін жасайды. Шығармашылық жұмысты дәстүрлі емес материалдармен безендіреді. |
|
||||
|
Құндылықтар : (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Сабақ құндылығы:Жасампаздық және жаңашылдық айы. Апта дәйексөзі: Шығармашыл бала ойлы бала. |
|
||||
|
|
Сабақтың барысы |
|
||||
|
Сабақ-тың жоспаланған кезең- |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
|
Сабақтың басы 2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі
Гүл өсірсең терлеп, Бұның аты – еңбек. Кесте тіксең зерлеп, Бұның аты – еңбек. Қиындықтың бәрін Еңбек қана жеңбек. Сaбaқтың тaқырыбы мен мaқсaтын aнықтaу. – Иә, адамның жеке тұлға ретінде дамуына себепкер болатын қызмет – еңбек. Еңбектенген адам ғана өнер түрлерін орындай алады. Жұмыс ережесін келісу. Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке, жұпта, |
Оқушылар сабаққа назар аударады. Сыныптa ынтымaқтaстық орнaйды. Сұрақтарға жауап беру арқылы ой- өрістері кеңейеді. Сaбaқтың тaқырыбы мен мaқсaтын мұғалімдерімен бірге aнықтaйды. Суретпен жұмыс жасайды. |
Жарайсыңдар!
Сабақ барысында оқушыларды ауызша, смайл арқылы мадақтап отыру. Кері байланыс Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
Оқулық суреттер |
|
|
|
Сабақтың ортасы 2мин Білу. 2 мин 5мин 5мин 2мин 2мин 2мин 5мин 4мин |
топта, ұжымда). (ЖС) Зейінді шоғырлaндыру «Ой қозғау» әдісі Мұғалім өзі дайындаған қоршаған орта туралы суреттерді көрсетіп, сұрақтар қояды. 1.Қоршаған орта туралы не білесің? 2.Адамзат қоршаған ортаны қалай қорғауы тиіс? 3.Сен тұратын өлкеде қандай көгалдандыру жұмыстары жүргізіледі? 4.Жердің макетін жасап көрдің бе? Сaбaқтың тaқырыбы мен мaқсaтын aнықтaу. Мұғалім әртүрлі Жер шары макетінің үлгілерін көрсетуіне болады немесе оқулықтағы макеттердің суретін пайдаланады. 1.Суреттерге қара. Қандай материалдардың қолданылғанын жіктеп айт. 2.Материалдардың сапасына, қасиеттеріне талдау жаса. 3.Бұл материалдарды тағы қандай заттар жасау үшін қолданады? – Балалар, бүгін «Қоршаған ортаны қорғау» бөлімімен танысамыз. Сендер бөлімде «Қасиетті Жер-Ана. Макет жасау», «Құстар – біздің досымыз. Ұя жасау», «Жануарларға қамқорлық. Құдық жасау», «Бау-бақшаны баптаймыз. Жемістер мен көгөністер жасау», «Таза орта – денсаулық кепілі. Табиғат көрінісі» тақырыптары бойынша әртүрлі технологияны пайдаланып, көлемді бұйымдар жасайсыңдар. Құстарға, жануарларға қамқорлық көрсетуді, муляж жасап, ермексазбен табиғат көрінісін бейнелеуді үйренесіңдер. – Балалар, бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбына байланысты сендерге бірнеше сұрақ қоямын. Тaлқылaу сұрaқтары:
Макет – нақты нысанның кішірейтілген көшірмесі. Көркем безендіру сапасының жоғары болуын алдын ала айқындайтын көрсеткіш. Пішім дайындау графикалық есептеу тәсілдерімен орындалады. Ол – шағын көлемді конструкциялық модель. Макетті көлемді фигура ретінде де қарастыруға болады. 1. Бұйымдарды жасау үшін қандай материалдар қолданылғанын жіктеп айт. Осы материалдарға сипаттама бер. Макет жасау Қажетті құрал-жабдықтар: ағаштың кішкентай бұтақтары, жеміс-жидектерге арналған торлар, қайшы, желім, бірреттік стақанның қақпағы, екіжақты жабысқақ таспа. – Балалар, практикалық жұмысты бастамас бұрын қауіпсіздік ережелерін еске түсіріп алайық! ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС Жұмыстың орындалу реті
Жердің макетіне ағаш бұтақтарын орналастыр.
Қорытындылау
«Табиғат бәйтерегі» әдісі Жасыл жапырақ – білемін Сары жапырақ – үйренудемін Қызыл жапырақ – қиын болды |
Оқушылар өздері көрген макеттердің қандай материалдардан жасалғанын анықтайды. Мысалы, пенаплекс шарик, жеміс-жидектерге арналған торлар, қағаз, кішкентай шарлар жинағы т.б. Оқушылар оқулықтың жаңа бөлімімен және бөлім тақырыптарымен танысады және нені үйреніп, нені меңгеретіндіктерін біледі. Сұрақтарға жауап береді. Балалар практикалық жұмысты бастамас бұрын қауіпсіздік ережелерін еске түсіріп алады. Мұғаліммен бірге қауіпсіздік ережелерін естеріне түсіріп, қайталайды. Үйден алып келген құрал- жабдықтарының атауларын айтады. Жұмыс нәтижелерін талқылайды, шығармашылық жұмысқа түсінік береді және жұмысты жақсарту бойынша ұсыныстар жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Жұмыс барысында қандай қиындықтардың кездескенін, бүгінгі сабақтан түйген, білгендерін айтады.
Оқушылар кері байланыс жасайды. |
Дескриптор. Жаңа тақырыпты меңгереді. Сұрақтарға жауап беру арқылы ой- өрістері кеңейеді. Жарайсыңдар!
Дескрипторы: Материал түрлерін айтады және оларға сипаттама береді. Жұмсақтығы, тығыздығы т.б. жағынан қандай екенін анықтайды.
Дескриптор: Оқушылар бүгінгі
сабақтың Ауызша кері байланыс жасау: Жарайсыңдар! Тамаша! Керемет! |
Оқулық
|
|
|
|
Сабақтың соңы 2 мин |
IV.Сабақты қорытындылау
Үй тапсырма : |
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қасиетті Жер-Ана. Макет жасау.
Қасиетті Жер-Ана. Макет жасау.
|
Білім беру ұйымының |
Еңбекке баулу Алматыкітап |
|
||||
|
Пәні: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|
||||
|
Бөлім: |
|
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
||||
|
Күні: |
|
|
||||
|
Сынып |
4 сынып |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
№ 22 сабақ Қасиетті Жер-Ана. Макет жасау. |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.3 түрлі материал қасиеттерінің сипатына қарай қолданылу саласын жіктеп көрсету; 4.2.2.4 шығармашылық жұмысты аяқтау, дәстүрлі емес материалдармен безендіру; 4.3.2.1 мүмкіндігіне қарай орындалған жұмысты талқылау және бағалау, шығармашылық жұмысқа түсініктеме беру және оны жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу, өзінің ұсыныстарын негіздеу. |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жердің макетін жасайды. Шығармашылық жұмысты дәстүрлі емес материалдармен безендіреді. |
|
||||
|
Құндылықтар : (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Сабақ құндылығы:Жасампаздық және жаңашылдық айы. Апта дәйексөзі: Шығармашыл бала ойлы бала. |
|
||||
|
|
Сабақтың барысы |
|
||||
|
Сабақ-тың жоспаланған кезең- |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
|
Сабақтың басы 2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі
Гүл өсірсең терлеп, Бұның аты – еңбек. Кесте тіксең зерлеп, Бұның аты – еңбек. Қиындықтың бәрін Еңбек қана жеңбек. Сaбaқтың тaқырыбы мен мaқсaтын aнықтaу. – Иә, адамның жеке тұлға ретінде дамуына себепкер болатын қызмет – еңбек. Еңбектенген адам ғана өнер түрлерін орындай алады. Жұмыс ережесін келісу. Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке, жұпта, |
Оқушылар сабаққа назар аударады. Сыныптa ынтымaқтaстық орнaйды. Сұрақтарға жауап беру арқылы ой- өрістері кеңейеді. Сaбaқтың тaқырыбы мен мaқсaтын мұғалімдерімен бірге aнықтaйды. Суретпен жұмыс жасайды. |
Жарайсыңдар!
Сабақ барысында оқушыларды ауызша, смайл арқылы мадақтап отыру. Кері байланыс Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
Оқулық суреттер |
|
|
|
Сабақтың ортасы 2мин Білу. 2 мин 5мин 5мин 2мин 2мин 2мин 5мин 4мин |
топта, ұжымда). (ЖС) Зейінді шоғырлaндыру «Ой қозғау» әдісі Мұғалім өзі дайындаған қоршаған орта туралы суреттерді көрсетіп, сұрақтар қояды. 1.Қоршаған орта туралы не білесің? 2.Адамзат қоршаған ортаны қалай қорғауы тиіс? 3.Сен тұратын өлкеде қандай көгалдандыру жұмыстары жүргізіледі? 4.Жердің макетін жасап көрдің бе? Сaбaқтың тaқырыбы мен мaқсaтын aнықтaу. Мұғалім әртүрлі Жер шары макетінің үлгілерін көрсетуіне болады немесе оқулықтағы макеттердің суретін пайдаланады. 1.Суреттерге қара. Қандай материалдардың қолданылғанын жіктеп айт. 2.Материалдардың сапасына, қасиеттеріне талдау жаса. 3.Бұл материалдарды тағы қандай заттар жасау үшін қолданады? – Балалар, бүгін «Қоршаған ортаны қорғау» бөлімімен танысамыз. Сендер бөлімде «Қасиетті Жер-Ана. Макет жасау», «Құстар – біздің досымыз. Ұя жасау», «Жануарларға қамқорлық. Құдық жасау», «Бау-бақшаны баптаймыз. Жемістер мен көгөністер жасау», «Таза орта – денсаулық кепілі. Табиғат көрінісі» тақырыптары бойынша әртүрлі технологияны пайдаланып, көлемді бұйымдар жасайсыңдар. Құстарға, жануарларға қамқорлық көрсетуді, муляж жасап, ермексазбен табиғат көрінісін бейнелеуді үйренесіңдер. – Балалар, бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбына байланысты сендерге бірнеше сұрақ қоямын. Тaлқылaу сұрaқтары:
Макет – нақты нысанның кішірейтілген көшірмесі. Көркем безендіру сапасының жоғары болуын алдын ала айқындайтын көрсеткіш. Пішім дайындау графикалық есептеу тәсілдерімен орындалады. Ол – шағын көлемді конструкциялық модель. Макетті көлемді фигура ретінде де қарастыруға болады. 1. Бұйымдарды жасау үшін қандай материалдар қолданылғанын жіктеп айт. Осы материалдарға сипаттама бер. Макет жасау Қажетті құрал-жабдықтар: ағаштың кішкентай бұтақтары, жеміс-жидектерге арналған торлар, қайшы, желім, бірреттік стақанның қақпағы, екіжақты жабысқақ таспа. – Балалар, практикалық жұмысты бастамас бұрын қауіпсіздік ережелерін еске түсіріп алайық! ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС Жұмыстың орындалу реті
Жердің макетіне ағаш бұтақтарын орналастыр.
Қорытындылау
«Табиғат бәйтерегі» әдісі Жасыл жапырақ – білемін Сары жапырақ – үйренудемін Қызыл жапырақ – қиын болды |
Оқушылар өздері көрген макеттердің қандай материалдардан жасалғанын анықтайды. Мысалы, пенаплекс шарик, жеміс-жидектерге арналған торлар, қағаз, кішкентай шарлар жинағы т.б. Оқушылар оқулықтың жаңа бөлімімен және бөлім тақырыптарымен танысады және нені үйреніп, нені меңгеретіндіктерін біледі. Сұрақтарға жауап береді. Балалар практикалық жұмысты бастамас бұрын қауіпсіздік ережелерін еске түсіріп алады. Мұғаліммен бірге қауіпсіздік ережелерін естеріне түсіріп, қайталайды. Үйден алып келген құрал- жабдықтарының атауларын айтады. Жұмыс нәтижелерін талқылайды, шығармашылық жұмысқа түсінік береді және жұмысты жақсарту бойынша ұсыныстар жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Жұмыс барысында қандай қиындықтардың кездескенін, бүгінгі сабақтан түйген, білгендерін айтады.
Оқушылар кері байланыс жасайды. |
Дескриптор. Жаңа тақырыпты меңгереді. Сұрақтарға жауап беру арқылы ой- өрістері кеңейеді. Жарайсыңдар!
Дескрипторы: Материал түрлерін айтады және оларға сипаттама береді. Жұмсақтығы, тығыздығы т.б. жағынан қандай екенін анықтайды.
Дескриптор: Оқушылар бүгінгі
сабақтың Ауызша кері байланыс жасау: Жарайсыңдар! Тамаша! Керемет! |
Оқулық
|
|
|
|
Сабақтың соңы 2 мин |
IV.Сабақты қорытындылау
Үй тапсырма : |
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
|
|
шағым қалдыра аласыз
















