Сынып: 5
Өтікізу
күндері:
Сабақтың
тақырыбы: Қасқыр мен
тиін.
Оқу
мақсаты:Ж5- жазба жұмыстарында
жалғаулардың ерекшелігін ескеріп, үндестік заңына сәйкес
орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу; сөйлем соңында қойылатын
тыныс белгілерді орынды қолдану.
Білімділік: Қазақ тіліндегі танымдық
ақпараттардың негізінде оқушыларға жануарлар әлемі жайлы мағлұмат
беру.
Дамытушылық: Жаңа тақырып бойынша әртүрлі
диалогтық минимумдар арқылы сұхбат құру мәдениетін дамыту,
Сөйлесімге баулу.
Тәрбиелік: Қарапайым сөйлеу үлгілерін
қолдану арқылы оқушылардың бойында қоршаған ортаға деген
сүйіспеншілік сезімін қалыптастыру.
Сілтеме: Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі»
оқулығы.
Жетістік
критерийлері:
ОТЖ: қазақ тілінде қасқыр мен тиін
жайлы ақпарат береді, олардың қандай қасиеті барлығын айта
алады.қазақ тілі мен әдебиеті кабинеті жайлы айтады, қайда
орналасқан жөнінде ақпарат береді.
ООЖ: қазақша қарапайым сөйлеу
үлгілері арқылы қасқыр мен тиінді
сипаттайды.
ОЖЖ: тақырып аясында
сыныптастарымен тілдеседі, шағын мәтін құрай
алады.
Жаңа
сөздер: Тиін, өмір сүреді, бұтақтан
бұтаққа, қасқыр, арқа, құлайды, ашуланады, жалынады, жіберші,
қорқамын, қорқытасың, залымсың, жамандық жасамаймыз, сөз беремін,
тырысып жүр, ақыл сұрайды.
Сабақта қолданылатын
материалдар: Интерактивті тақта, слайдтар,
«Жануарлар» энциклопедиясы, смайликтер, тақырыпқа қатысты
буклеттер, өзара бағалау парағы.
Оқыту
әдістері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, «Кім
жылдам?» ойыны, «Көңіл-күйді анықтау» тренингі, жұптық жұмыс,
постер, жағдаяттық тапсырма.
Дереккөздері: әдістемелік құрал,
дидактикалық материалдар, сөздік.
Тапсырма
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының іс
-әрекеті
|
Психологиялық ахуал
туғызу
|
Мұғалім «Көңіл-күйді анықтау»
тренингінің негізінде сабақ басында оқушыларға А4 парағы мен
маркерлер таратады.
|
Оқушылар ақ параққа көңіл
күйлерін салады, смайлик
ретінде.
|
Өткен сабақты
тексеру
|
Өткен сабақтың тапсырмасын
тексереді. Кемшіліктерді анықтайды, түзетеді,
бағалайды.
|
Тапсырманы айтады, сұрақтарға
жауап береді.
|
І.Қызығушылықты
ояту
|
Оқушылардың жаңа сабаққа деген
қызығушылығын ояту мақсатында интерактивті тақтадан тақырыпқа
қатысты дайындалған слайдтарды көрсетеді, «қасқыр», «тиін»
сөздеріне ассоциаграмма
құрғызады.
|
Әр оқушы бір сөйлем арқылы
қазақ тілі мен әдебиеті кабинеті жайлы мінездеме береді және
кабинет жайлы ортақ портрет
құрылады.
|
ІІ. Мағынаны
тану
|
-
Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздерді
оқиды, қайталайды.
Тиін-белка
өмір сүреді-
живет
бұтақтан
бұтаққа- с
ветки на ветку
қасқыр-волк
арқа-
спина
құлайды-
падает
ашуланады- —
разозлился
жалынады-
умоляет
жіберші-отпусти
қорқамын-боюсь
қорқытасың- пугаешь
залымсың-злой
жамандық
жасамаймыз- не
будем вредить
сөз
беремін- даю
слово
тырысып
жүр- старается
ақыл сұрайды-просить
совета
Мәтіналды
жұмыс.
Оқылым. Сөйлесім. 1-тапсырма.
Сұрақтарға жауап беру.
-
Қасқыр
қайтеді?
-
Тиін
қайтеді?
-
Қоян
қайтеді?
2-тапсырма. Оқылым. Сөйлесім.
Жазылым. Диаграмманы толтыр.
Мейірімді сұлу
әдемі
Тиін
қандай?
жақсы
ақылды
сұр залым
жаман
Қасқыр
қандай?
Ашуланады
ақылсыз
3- тапсырма. Жазылым. Үш
нұсқаның ішінен дұрысын
жазу.
Мен ашуланамын,
жалынамын.
Сен ашуланасың,
жалынасың.
Сіз ашуланасыз,
жалынасыз.
Ол ашуланады,
жалынады.
4-тапсырма.
Айтылым.
-
Орманда қандай жануарлар
мекендейді?
-
Тиін, қасқыр, қоян, түлкі,
аю.
-
Үй жануарларына нелер
жатады.
-
Қой,
сиыр.
-
Ауа райы ыстық жақта, қай
жақта қандай жануарлар
мекендейді.
-
Піл, жолбарыс, сусиыр,
зебра.
|
Жаңа сөздерді тыңдайды,
қайталайды.
Сұрақтарға жауап
береді.
Диаграмманы толтырады.
Сөздердің мағынасын айтады. Бір-бірімен
салыстырады.
Жазылым. Сөздерді жекеше түрде
жіктейді.
Сурет бойынша сұрақтарға жауап
береді.
|
ІІІ.Ой
толғаныс
|
Жұптық жұмыс. 13- тапсырманы
орындау.
|
Тілдесім. Жағдаяттық
тапсырманың шартын орындайды
|
ІV.Бекіту.
|
|
Қасқырдың атынан қоянға хат
жазады.
|
V.Бағалау
|
Формативті бағалау. «Шағын
шолу» парақшаларға есінде қалған сөздерді параққа
жазады.
|
Тақырып аясында өзінің есінде
қалған сөздерін парақшаға
жазады.
|
VI.Үйге
тапсырма.
|
61 беттегі 12-тапсырманы
орындау.
|
|
VII.
Рефлексия
|
«Жағымды
сөздер»
-Балалар, сабақ барысында
қандай жағымды сөздер
естідіңдер?
|
Сабақ бойы айтылған жағымды
сөздерді желімқағазға жазып, тақтаға
жапсырады.
|