БЕКІТІЛДІ:
Бөлім: |
6.4 Қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Сегизбаева А.Б |
|
Күні: |
31.03.26 ж |
|
Сынып: 6 б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
43-т.Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының күшеюі. Зерттеу сұрағы: Не себепті Қадырғали Жалайыр: «Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым хан еді...» деп жазды? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау; 6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау |
|
Сабақтың мақсаты |
Дереккөздерге сүйене отырып,Қасым ханның Қазақ хандығының аумағын қалыптастырудағы және дипломатиялық қатынастар орнатудағы Қасым ханның ролін талдайды |
|
Құндылықтарды дарыту |
Тәуелсіздік және Отаншылдық: Отанға адалдықтың маңызын бағалау, елінің тарихы мен мәдениетін құрметтеу |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Сабақтың басы 2 минут
3 минут
|
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды тақырыптың мазмұны бойынша (хандар,сұлтандар,төрелер) үш топқа бөлу «Серпілген сауалдар» әдісі арқылы арқылы өткен тақырыпқа пысықтау жүргізеді. -Қазақ хандығының негізін қалаған хандарды ата. -Неліктен Қазақ хандығы Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет деп саналады? ЕББҚ: оқушы тақырып бойынша ұсынылған суреттердегі хандар туралы жазбаша орындайды «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылардың назарына Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығы туралы бейнематериал ұсынылады. Келесі сұрақтар төңірегінде сұрақтарға жауап береді: -Балалар бұл бейне баянда нені көре аламыз? -Балалар бүгінгі сабақтын тақырыбы қандай болуы мүмкін? Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу. Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді
ЕББҚ:оқушы барлық оқушылармен бірге фронтальді жұмыс істейді Бейнебаяннан тақырыбы Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығы бойынша деректерді көреді. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. ЕББҚ:оқушы барлық оқушылармен бірге жұмыс істейді. |
Дескриптор: 1.Қазақ хандығы құрылуының саяси алғышарттарын анықтайды 2.Қазақ хандығы құрылуының тарихи маңызын анықтау
ЕББҚ: оқушы қазақ хандығының негізін қалаған хандар туралы жазбаша түрде орындайды
Дескриптор Бейне материалдан тақырыпты анықтайды |
Алғашқы қазақ хандарын сипаттайтын суреттер слайдтар Қосымша №1 https://yandex.kz/images/search?pos=0&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fstorage.yvision.kz% сілтемедегі Қасым хан суреті Тақырыптық бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=AsKY4UxLgdo&t=11s . |
||||||||
Сабақтың ортасы
15 минут
10 минут
7 минут |
Тапсырма №1 Зерттеу мен талдау «Анықта»-дерекпен жұмыс ұсынылған шағын леректің мазмұнына қарай сюжеттік кестені толтыру үшін тапсырманы орындауға нұсқаулық береді. https://e-history.kz/kz/prominent-figures/show/12516/ Деректі талдауға нұсқаулық: 1. Қасымның хан сайлану себебін түсіндіру; 2. Қасымның хан болу үшін қандай қасиеттерге ие екенін анықтау; 3. Қасымның хан болып сайланғаннан кейінгі мақсатын сипаттау
ЕББҚ: оқушы бәрімен бірге Қасым ханның Қазақ хандығының аумағын қалыптастырудағы ерекшелігімен танысады Тапсырма №2 Ашық тест-жеке жұмыс Тақырып бойынша ұсынылған ақпараттар негізінде ашық тест толтыру 1. Қасым хан тұсында Қазақ ханының қол астына ______ бойындағы бiрқатар қалалар өттi. 2.Қасым хан тұсында қазақ жерінің аумағы батысында _______ арғы жағына дейiн жетті. 3. Тарихшы Мұхаммед Хайдар Қасым ханның қол астындағы халық саны _____астам адам және әскері ____ мыңға дейін жауынгер болғандығын жазды. ЕББҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы жазбаша орындайды . ЕББҚ: оқушыға ұсынылған нұсқаулар арқылы картадан белгідейді Тапсырма №3 «Түсін,талда,жеткіз» -мәтінмен жұмыс Мәтінмен жұмыс барысында тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасау керектігі ескеріледі. Хандар тобы: Қасым ханның жүргізген ішкі саясатының ерекшеліктерін анықтайды. Сұлтандар тобы Қасым ханның сыртқы саясатының нәтижелерін тұжырымдайды. Төрелер тобы: «Қасым ханның қасқа жолы» заңдарын талдап, саяси, экономикалық және мәдени саладағы ықпалын анықтайды «Түсін,талда,жеткіз» әдісі арқылы түсінік қалыптастырады
|
Оқушылар дерекпен танысады,дерек бойынша берілген сұрақтарға жауап береді, оқушылар бір-бірінің жауаптарын тыңдап, толықтыра ды.
оқушы барлық оқушылармен бірге фронтальді жұмыс істейді Оқушылар ашық тест тапсырмасын орындайды ЕББҚ: оқушыға тапсырма шығарылып беріледі. Оқушылар Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының аумағын картадан анықтайды Топтар мәтінмен жұмыста қамтылатын сұрақтар: -Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының ішкі және сыртқы саясаты туралы, қаншалықты жеткілікті ақпарат бере аласыңдар? -Бұл ақпараттар тарихта қаншалықты маңызды? -Бұл оқиғалардың тарихи құндылығы бар ма? Бар болса, нақты мысалдар келтіріңдер.
|
.Дескриптор: 1.Қасым сұлтанның хан сайлану себебін түсіндіре алады; 2.Қасым ханның жеке қасиеттеріне сипаттама береді; 3.Қасым ханның мемлекетті нығайтудағы мақсатын анықтайды. ЕББҚ: оқушы Қасым ханның Қазақ хандығының аумағын қалыптастырудағы ерекшелігімен танысады,дұрыс жауаптарды кестеге жазып отырады ҚБ( қалыптастырушы бағалау) Дескриптор: 1.Қасым ханның мемлекетті нығайтудағы басты қадамдарын сипаттайды; 2.Қасым хан билігі тұсындағы Қазақ хандығының ішкі, сыртқы саясатын талдайды; ЕББҚ: Сөйлеу кемістігі бар оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды. Мұғалімнің кері байланысы Дарынды оқушы Қасым ханның Қазақ хандығының аумағын қалыптастырудағы және дипломатиялық қатынастар орнатудағы ерекше ролі туралы өз ойын айтады. Дескриптор: - Қасым ханның қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтайды; -Қасым ханның сыртқы саясатынп талдау жасайды; |
Қосымша 1 https://e-history.kz/kz/prominent-figures/show/12516/ Жалпы бiлiм беретiн мектептiң 6-сыныбына арналған оқулық Н.С. Бакина, Н.Т. Жанақова, Қ.Қ. Сүлейменова 171-175 беттер
Суреттер, слайдтар
тақырыптық кесте
Таратпа материалдар Стикерлер; Елді басқарған хандар суреттері; Карта; А3 пішініндегі қағаз; Әр түрлі түсті маркерлер. Қосымша 2
|
||||||||
Сабақтың аяғы
|
«Ойлан» әдісі бойынша «Не себепті Қадырғали Жалайыр: «Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым хан еді...» деп жазды?» деп аталатын зерттеу сұрағына қайта оралып, оқушыларға: 1 сөзбен... қорытынды түйін жасауды ұсыну Кері байланыс ««Бағдаршам» әдісі -Мен барлығын түсіндім-жасыл -Мен орташа түсіндім-сары -Ешнәрсе түсінбедім-қызыл |
Оқушы тақырып бойынша не ұнағанын, не қиын болғанын, не түсініксіз болғанын жазады.
|
Оқушылар бағалау жүйесі арқылы өз бағаларымен танысады.
ЕББҚ: оқушыға бағалау парағы шығарылып беріледі.
|
Презентация |
||||||||
Үй тапсырмасы |
«Қасым хан – бекзат адам» тақырыбына ауызша хабарлама жасау. (ЕББҚ: оқушыға жазбаша деректер дайындап келу тапсырылады) |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
.Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының күшеюі.
БЕКІТІЛДІ:
Бөлім: |
6.4 Қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Сегизбаева А.Б |
|
Күні: |
31.03.26 ж |
|
Сынып: 6 б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
43-т.Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының күшеюі. Зерттеу сұрағы: Не себепті Қадырғали Жалайыр: «Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым хан еді...» деп жазды? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау; 6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау |
|
Сабақтың мақсаты |
Дереккөздерге сүйене отырып,Қасым ханның Қазақ хандығының аумағын қалыптастырудағы және дипломатиялық қатынастар орнатудағы Қасым ханның ролін талдайды |
|
Құндылықтарды дарыту |
Тәуелсіздік және Отаншылдық: Отанға адалдықтың маңызын бағалау, елінің тарихы мен мәдениетін құрметтеу |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Сабақтың басы 2 минут
3 минут
|
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды тақырыптың мазмұны бойынша (хандар,сұлтандар,төрелер) үш топқа бөлу «Серпілген сауалдар» әдісі арқылы арқылы өткен тақырыпқа пысықтау жүргізеді. -Қазақ хандығының негізін қалаған хандарды ата. -Неліктен Қазақ хандығы Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет деп саналады? ЕББҚ: оқушы тақырып бойынша ұсынылған суреттердегі хандар туралы жазбаша орындайды «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылардың назарына Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығы туралы бейнематериал ұсынылады. Келесі сұрақтар төңірегінде сұрақтарға жауап береді: -Балалар бұл бейне баянда нені көре аламыз? -Балалар бүгінгі сабақтын тақырыбы қандай болуы мүмкін? Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу. Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді
ЕББҚ:оқушы барлық оқушылармен бірге фронтальді жұмыс істейді Бейнебаяннан тақырыбы Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығы бойынша деректерді көреді. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. ЕББҚ:оқушы барлық оқушылармен бірге жұмыс істейді. |
Дескриптор: 1.Қазақ хандығы құрылуының саяси алғышарттарын анықтайды 2.Қазақ хандығы құрылуының тарихи маңызын анықтау
ЕББҚ: оқушы қазақ хандығының негізін қалаған хандар туралы жазбаша түрде орындайды
Дескриптор Бейне материалдан тақырыпты анықтайды |
Алғашқы қазақ хандарын сипаттайтын суреттер слайдтар Қосымша №1 https://yandex.kz/images/search?pos=0&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fstorage.yvision.kz% сілтемедегі Қасым хан суреті Тақырыптық бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=AsKY4UxLgdo&t=11s . |
||||||||
Сабақтың ортасы
15 минут
10 минут
7 минут |
Тапсырма №1 Зерттеу мен талдау «Анықта»-дерекпен жұмыс ұсынылған шағын леректің мазмұнына қарай сюжеттік кестені толтыру үшін тапсырманы орындауға нұсқаулық береді. https://e-history.kz/kz/prominent-figures/show/12516/ Деректі талдауға нұсқаулық: 1. Қасымның хан сайлану себебін түсіндіру; 2. Қасымның хан болу үшін қандай қасиеттерге ие екенін анықтау; 3. Қасымның хан болып сайланғаннан кейінгі мақсатын сипаттау
ЕББҚ: оқушы бәрімен бірге Қасым ханның Қазақ хандығының аумағын қалыптастырудағы ерекшелігімен танысады Тапсырма №2 Ашық тест-жеке жұмыс Тақырып бойынша ұсынылған ақпараттар негізінде ашық тест толтыру 1. Қасым хан тұсында Қазақ ханының қол астына ______ бойындағы бiрқатар қалалар өттi. 2.Қасым хан тұсында қазақ жерінің аумағы батысында _______ арғы жағына дейiн жетті. 3. Тарихшы Мұхаммед Хайдар Қасым ханның қол астындағы халық саны _____астам адам және әскері ____ мыңға дейін жауынгер болғандығын жазды. ЕББҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы жазбаша орындайды . ЕББҚ: оқушыға ұсынылған нұсқаулар арқылы картадан белгідейді Тапсырма №3 «Түсін,талда,жеткіз» -мәтінмен жұмыс Мәтінмен жұмыс барысында тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасау керектігі ескеріледі. Хандар тобы: Қасым ханның жүргізген ішкі саясатының ерекшеліктерін анықтайды. Сұлтандар тобы Қасым ханның сыртқы саясатының нәтижелерін тұжырымдайды. Төрелер тобы: «Қасым ханның қасқа жолы» заңдарын талдап, саяси, экономикалық және мәдени саладағы ықпалын анықтайды «Түсін,талда,жеткіз» әдісі арқылы түсінік қалыптастырады
|
Оқушылар дерекпен танысады,дерек бойынша берілген сұрақтарға жауап береді, оқушылар бір-бірінің жауаптарын тыңдап, толықтыра ды.
оқушы барлық оқушылармен бірге фронтальді жұмыс істейді Оқушылар ашық тест тапсырмасын орындайды ЕББҚ: оқушыға тапсырма шығарылып беріледі. Оқушылар Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының аумағын картадан анықтайды Топтар мәтінмен жұмыста қамтылатын сұрақтар: -Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының ішкі және сыртқы саясаты туралы, қаншалықты жеткілікті ақпарат бере аласыңдар? -Бұл ақпараттар тарихта қаншалықты маңызды? -Бұл оқиғалардың тарихи құндылығы бар ма? Бар болса, нақты мысалдар келтіріңдер.
|
.Дескриптор: 1.Қасым сұлтанның хан сайлану себебін түсіндіре алады; 2.Қасым ханның жеке қасиеттеріне сипаттама береді; 3.Қасым ханның мемлекетті нығайтудағы мақсатын анықтайды. ЕББҚ: оқушы Қасым ханның Қазақ хандығының аумағын қалыптастырудағы ерекшелігімен танысады,дұрыс жауаптарды кестеге жазып отырады ҚБ( қалыптастырушы бағалау) Дескриптор: 1.Қасым ханның мемлекетті нығайтудағы басты қадамдарын сипаттайды; 2.Қасым хан билігі тұсындағы Қазақ хандығының ішкі, сыртқы саясатын талдайды; ЕББҚ: Сөйлеу кемістігі бар оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды. Мұғалімнің кері байланысы Дарынды оқушы Қасым ханның Қазақ хандығының аумағын қалыптастырудағы және дипломатиялық қатынастар орнатудағы ерекше ролі туралы өз ойын айтады. Дескриптор: - Қасым ханның қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтайды; -Қасым ханның сыртқы саясатынп талдау жасайды; |
Қосымша 1 https://e-history.kz/kz/prominent-figures/show/12516/ Жалпы бiлiм беретiн мектептiң 6-сыныбына арналған оқулық Н.С. Бакина, Н.Т. Жанақова, Қ.Қ. Сүлейменова 171-175 беттер
Суреттер, слайдтар
тақырыптық кесте
Таратпа материалдар Стикерлер; Елді басқарған хандар суреттері; Карта; А3 пішініндегі қағаз; Әр түрлі түсті маркерлер. Қосымша 2
|
||||||||
Сабақтың аяғы
|
«Ойлан» әдісі бойынша «Не себепті Қадырғали Жалайыр: «Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым хан еді...» деп жазды?» деп аталатын зерттеу сұрағына қайта оралып, оқушыларға: 1 сөзбен... қорытынды түйін жасауды ұсыну Кері байланыс ««Бағдаршам» әдісі -Мен барлығын түсіндім-жасыл -Мен орташа түсіндім-сары -Ешнәрсе түсінбедім-қызыл |
Оқушы тақырып бойынша не ұнағанын, не қиын болғанын, не түсініксіз болғанын жазады.
|
Оқушылар бағалау жүйесі арқылы өз бағаларымен танысады.
ЕББҚ: оқушыға бағалау парағы шығарылып беріледі.
|
Презентация |
||||||||
Үй тапсырмасы |
«Қасым хан – бекзат адам» тақырыбына ауызша хабарлама жасау. (ЕББҚ: оқушыға жазбаша деректер дайындап келу тапсырылады) |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


