|
Бекітемін |
||||||||||||
|
Пәні: Қазақстан тарихы |
Мектеп: Айнабұлақ ЖББНМ |
|||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні: Н.Х. Габбасова |
|||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||
|
Сабақ тақырыбы Зерттеу сұрағы |
Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының күшеюі. Не себепті Қадырғали Жалайыр: «Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым хан еді...» деп жазды? |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты |
7.3.1.10 – қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау; 7.3.2.6 – қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау |
|||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну, талдау, қолдану |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы орындай алады: Қасым ханның билік еткен жылдарынындағы мемлекетті нығайтудағы рөлін біледі. Көпшілігі орындай алады: Қасым ханның ішкі-сыртқы саясатының бағытын анықтайды Кейбірі орындай алады: Қасым ханның ішкі-сыртқы саясатының бағытын талдай отырып өз көзқарастарын білдіреді. |
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
-Кино метафора тыңдау арқылы(тыңдалым дағдысы); -Тақырып бойынша мәтінмен жұмыстану (оқылым дағдысы); - Оқушылар бір-біріне түсіндіру (айтылым дағдысы). - жүргізген саясатын кестеге салу, тарихи деректерді толтыру (жазылым дағдысы) |
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Азаматтық жауапкершілік, адамгершілік, отансүйгіштік , көшбасшылық,патриоттық сезімдерін дарыту; |
|||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
«Дүние жүзі тарихы» пәнінен алған білімдерін жаңа білімді бекітуде қолданады. |
|||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Қазақ хандығының құрылуының алғышарттары мен себептерін біледі. |
|||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу) М:Тақтаға Қасым ханның суретін көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашу үшін оқушыларға миға шабуыл әдісі арқылы ауызша ой салу. 1.Тақтадағы суретте кім бейнеленген? 2.Ол кімнің ұрпағы? 3.Басқа хандардан ерекшелігі қандай? Сұрақтарға жауап ала отырып жаңа сабықтың тақырыбына көшеміз. Топқа бөлу (Оқушылар 1,2,3 сандар арқылы топқа бөлінеді) І- топ ІІ- топ ІІІ – топ БЫМ: Тыңдалым тапсырмасы. «Кинометофора әдісі» (Қасым хан тұсындағы қазақ хандығы) Бейнематериалды көру арқылы оқушылар Қасым хан тұсындағы маңызды оқиғаларды , даталарды «түртіп алу әдісі» арқылы мынадай сұрақтарға жауап аламын.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау; ТЖ Тыңдалымнан кейінгі тапсырма: «Спиральді»әдісі Спираль әдісі бойынша тақырыпты талдау үшін арнайы тасырмалар беру. Оқушыларға мәтінді топ ішінде әр қайсысына оқытқызып топпен талқылату. Топ ішінен бір сарапшыны тағайындап басқа топтарға түсіндіреді, қайтадан өз топтарына барып түсінгендерін түсіндіреді. 1-ші топ: Қасым ханның жүргізген ішкі саясатының ерекшеліктерін анықтайды. 2–ші топ: Қасым ханның сыртқы саясатының нәтижелерін тұжырымдайды. 3- ші топ: «Қасым ханның қасқа жолы» заңдарын талдап, саяси, экономикалық және мәдени саладағы ықпалын анықтайды.
ҚБ «Екі жұлдыз бір ұсыныс арқылы топтар бірін-бірі бағалайды» Қалыптастырушы бағалау: Өзін –өзі бағалау. «Түймедақ» әдісі. Сабақта орындай алған тапсырмаларыңа сәйкес түймедағының күлтешелерін боя. Сары –орташа Жасыл – жартысынан көбі Қызыл - барлығын
-Мен бүгін білгенім....... -Мен бүгін үйренгенім........... -Менің байқағаным............... -Мен көбірек мәселелер бойынша көбірек білгім келеді....... Кері байланыс жасау арқылы оқушыларды мұғалім бағалайды. Үйге тапсырма:Эссе «Қасым ханның заңдар жинағы» тақырыбына 50-60 сөз жазу.
|
1,2,3 сандары жазылған карточкалар арқылы
Бейнематериал Қазақстан тарихы. Қасым хан тұсындағы қазақ хандығы https://www.youtube.com/watch?v=EnTcgJszvAw
http://e-history.kz/kz/scorm/course/149
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Рефлексия
Сабақтың аяғы
|
Оқушыларға үлестірме мәтін беріледі «Атамұра»2018 ж оқулық
|
|||||||||||
|
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қасым ханның қасқа жолы
|
Бекітемін |
||||||||||||
|
Пәні: Қазақстан тарихы |
Мектеп: Айнабұлақ ЖББНМ |
|||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні: Н.Х. Габбасова |
|||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||
|
Сабақ тақырыбы Зерттеу сұрағы |
Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының күшеюі. Не себепті Қадырғали Жалайыр: «Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым хан еді...» деп жазды? |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты |
7.3.1.10 – қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау; 7.3.2.6 – қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау |
|||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну, талдау, қолдану |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы орындай алады: Қасым ханның билік еткен жылдарынындағы мемлекетті нығайтудағы рөлін біледі. Көпшілігі орындай алады: Қасым ханның ішкі-сыртқы саясатының бағытын анықтайды Кейбірі орындай алады: Қасым ханның ішкі-сыртқы саясатының бағытын талдай отырып өз көзқарастарын білдіреді. |
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
-Кино метафора тыңдау арқылы(тыңдалым дағдысы); -Тақырып бойынша мәтінмен жұмыстану (оқылым дағдысы); - Оқушылар бір-біріне түсіндіру (айтылым дағдысы). - жүргізген саясатын кестеге салу, тарихи деректерді толтыру (жазылым дағдысы) |
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Азаматтық жауапкершілік, адамгершілік, отансүйгіштік , көшбасшылық,патриоттық сезімдерін дарыту; |
|||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
«Дүние жүзі тарихы» пәнінен алған білімдерін жаңа білімді бекітуде қолданады. |
|||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Қазақ хандығының құрылуының алғышарттары мен себептерін біледі. |
|||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу) М:Тақтаға Қасым ханның суретін көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашу үшін оқушыларға миға шабуыл әдісі арқылы ауызша ой салу. 1.Тақтадағы суретте кім бейнеленген? 2.Ол кімнің ұрпағы? 3.Басқа хандардан ерекшелігі қандай? Сұрақтарға жауап ала отырып жаңа сабықтың тақырыбына көшеміз. Топқа бөлу (Оқушылар 1,2,3 сандар арқылы топқа бөлінеді) І- топ ІІ- топ ІІІ – топ БЫМ: Тыңдалым тапсырмасы. «Кинометофора әдісі» (Қасым хан тұсындағы қазақ хандығы) Бейнематериалды көру арқылы оқушылар Қасым хан тұсындағы маңызды оқиғаларды , даталарды «түртіп алу әдісі» арқылы мынадай сұрақтарға жауап аламын.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау; ТЖ Тыңдалымнан кейінгі тапсырма: «Спиральді»әдісі Спираль әдісі бойынша тақырыпты талдау үшін арнайы тасырмалар беру. Оқушыларға мәтінді топ ішінде әр қайсысына оқытқызып топпен талқылату. Топ ішінен бір сарапшыны тағайындап басқа топтарға түсіндіреді, қайтадан өз топтарына барып түсінгендерін түсіндіреді. 1-ші топ: Қасым ханның жүргізген ішкі саясатының ерекшеліктерін анықтайды. 2–ші топ: Қасым ханның сыртқы саясатының нәтижелерін тұжырымдайды. 3- ші топ: «Қасым ханның қасқа жолы» заңдарын талдап, саяси, экономикалық және мәдени саладағы ықпалын анықтайды.
ҚБ «Екі жұлдыз бір ұсыныс арқылы топтар бірін-бірі бағалайды» Қалыптастырушы бағалау: Өзін –өзі бағалау. «Түймедақ» әдісі. Сабақта орындай алған тапсырмаларыңа сәйкес түймедағының күлтешелерін боя. Сары –орташа Жасыл – жартысынан көбі Қызыл - барлығын
-Мен бүгін білгенім....... -Мен бүгін үйренгенім........... -Менің байқағаным............... -Мен көбірек мәселелер бойынша көбірек білгім келеді....... Кері байланыс жасау арқылы оқушыларды мұғалім бағалайды. Үйге тапсырма:Эссе «Қасым ханның заңдар жинағы» тақырыбына 50-60 сөз жазу.
|
1,2,3 сандары жазылған карточкалар арқылы
Бейнематериал Қазақстан тарихы. Қасым хан тұсындағы қазақ хандығы https://www.youtube.com/watch?v=EnTcgJszvAw
http://e-history.kz/kz/scorm/course/149
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Рефлексия
Сабақтың аяғы
|
Оқушыларға үлестірме мәтін беріледі «Атамұра»2018 ж оқулық
|
|||||||||||
|
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




