Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Қысым |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қатты денелердегі қысым. Практикалық сабақ №6 |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.3 – есептер шығаруда қатты дененің қысымының формуласын қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
– қатты дененің қысымының формуласын есептер шығаруда қолданады; |
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: -қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту Ар-ұят құндылығы: -Достарына, сыныптастарына, отбасы мүшелеріне қамқор болу, мейірімділік таныту; Талап құндылығы: |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 минут
Өткенге шолу 5 минут Жаңа сабаққа дайындық 3 минут 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. Сынып оқушыларын 3 топқа бөлу. «Серпілген сауал» әдісі Өткен тақырыптың түсіну деңгейін арттыру және талқылау үшін оқушыларға сұрақтар тасталады. 1.Қысым деген не? 2.Қысым күші деген не? 3.Қысымның өлшем бірлігі 4.Қысымды қалай азайтуға немесе арттыруға болады? 5.1 Па дегеніміз не? 6.Қатты денелер қысымды қалай жеткізеді? «Ой қозғау» әдісі 1.Суға түсіп кеткен адамды құтқарушы балалардың қайсысының әрекеті дұрыс. Себебін түсіндіріңіз. 2.Суреттегідей қойылған кірпіштер жерге бірдей қысым түсіреді ме? Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау Мұғалім түсіндірмесі (3-4 минут) |
Санау арқылы 3 топқа бөлінеді 1,2,3 Оқушылар үй тапсырмасы бойынша берілген сұрақтарға жауап береді. О |
Бағалау парақтарын тарату ҚБ: Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау Қ |
7 сыныпқа арналған оқулық, презентация
|
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ Топтық жұмыс 10 минут Жұптық жұмыс 5 минут |
«Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы
1-топ. 200см 2 ауданға түсірілген күш 100 Н-мен әсер ететін болса, қысым қандай болар еді?
2-топ. Неліктен орындықта қатты да, киіз үйде көрпешеге отырған жұмсақ болып сезіледі?
3-топ. Үстел үстіне ағаш білеушенің үш түрлі қалыпта қойып көріңдер. Ағаш білеушенің қай жағдайда үстелге көп немесе аз қысым түсіретінін дәлелдеңдер.
«Ойлан тап» әдісі (қосымша 1) |
Топ мүшелері мәтінмен танысады, содан соң жұппен талдайды, топ ішінде талқылайды. Топ спикерлері топтық жұмысты қорғайды. Тапсырманы өзара жұптаса отырып бір- бірінің көмегі арқылы орындайды. Дайын жауаптар үлгісі арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды. |
ҚБ: мен жұлдызымды ... беремін
ҚБ: Жұптар арасында өзара бағалау. (Дайын жауаптар үлгісі арқылы) 3 балл |
Постерлер, маркерлер Тапсырма бар парақша |
|
Жеке жұмыс 13 минут |
«Ұшқыр ой» әдісі. (сараланған тапсырма) (қосымша 2) |
Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. Тақтадағы дайын жауаптар үлгісі арқылы өзін-өзі бағалайды. |
ҚБ: дайын жауаптар арқылы 7 балл |
Тапсырма бар парақша |
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Рефлексия. «Білім теңізі» Бағалау. 10 балдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу Үйге тапсырма .Тақырыпты оқу. 2,3-тапсырма |
Тақырыпты жақсы меңгердім деген оқушылар кемелерін теңізге орналастырады, өзіне сенімсіздер жағаның шетінде қалады.
|
1-10 балл |
|
Жұптық жұмыс. «Ойлан тап» әдісі
(қосымша 1)
Қысым бірліктері арасындағы байланысты жазыңдар:
1кПа =__________Па 1гПа =____________Па
1мПа =__________Па 0,01Н/см2 =____________Па
1МПа =__________Па 15000Па =____________Па
0,1кПа = __________Па 1Н/мм2 =____________Па
0,001Па =__________Па 15Н/см2 = ___________Па
Жеке жұмыс. «АҰшқвр ой» әдісі арқылы (сараланған тапсырма)
Тапсырма 1
Қысым бірліктері арасындағы байланысты жазыңдар:
4кПа =__________Па
2гПа Жүктеу
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қатты денелердегі қысым
Қатты денелердегі қысым
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Қысым |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қатты денелердегі қысым. Практикалық сабақ №6 |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.3 – есептер шығаруда қатты дененің қысымының формуласын қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
– қатты дененің қысымының формуласын есептер шығаруда қолданады; |
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: -қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту Ар-ұят құндылығы: -Достарына, сыныптастарына, отбасы мүшелеріне қамқор болу, мейірімділік таныту; Талап құндылығы: |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 минут
Өткенге шолу 5 минут Жаңа сабаққа дайындық 3 минут 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. Сынып оқушыларын 3 топқа бөлу. «Серпілген сауал» әдісі Өткен тақырыптың түсіну деңгейін арттыру және талқылау үшін оқушыларға сұрақтар тасталады. 1.Қысым деген не? 2.Қысым күші деген не? 3.Қысымның өлшем бірлігі 4.Қысымды қалай азайтуға немесе арттыруға болады? 5.1 Па дегеніміз не? 6.Қатты денелер қысымды қалай жеткізеді? «Ой қозғау» әдісі 1.Суға түсіп кеткен адамды құтқарушы балалардың қайсысының әрекеті дұрыс. Себебін түсіндіріңіз. 2.Суреттегідей қойылған кірпіштер жерге бірдей қысым түсіреді ме? Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау Мұғалім түсіндірмесі (3-4 минут) |
Санау арқылы 3 топқа бөлінеді 1,2,3 Оқушылар үй тапсырмасы бойынша берілген сұрақтарға жауап береді. О |
Бағалау парақтарын тарату ҚБ: Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау Қ |
7 сыныпқа арналған оқулық, презентация
|
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ Топтық жұмыс 10 минут Жұптық жұмыс 5 минут |
«Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы
1-топ. 200см 2 ауданға түсірілген күш 100 Н-мен әсер ететін болса, қысым қандай болар еді?
2-топ. Неліктен орындықта қатты да, киіз үйде көрпешеге отырған жұмсақ болып сезіледі?
3-топ. Үстел үстіне ағаш білеушенің үш түрлі қалыпта қойып көріңдер. Ағаш білеушенің қай жағдайда үстелге көп немесе аз қысым түсіретінін дәлелдеңдер.
«Ойлан тап» әдісі (қосымша 1) |
Топ мүшелері мәтінмен танысады, содан соң жұппен талдайды, топ ішінде талқылайды. Топ спикерлері топтық жұмысты қорғайды. Тапсырманы өзара жұптаса отырып бір- бірінің көмегі арқылы орындайды. Дайын жауаптар үлгісі арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды. |
ҚБ: мен жұлдызымды ... беремін
ҚБ: Жұптар арасында өзара бағалау. (Дайын жауаптар үлгісі арқылы) 3 балл |
Постерлер, маркерлер Тапсырма бар парақша |
|
Жеке жұмыс 13 минут |
«Ұшқыр ой» әдісі. (сараланған тапсырма) (қосымша 2) |
Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. Тақтадағы дайын жауаптар үлгісі арқылы өзін-өзі бағалайды. |
ҚБ: дайын жауаптар арқылы 7 балл |
Тапсырма бар парақша |
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Рефлексия. «Білім теңізі» Бағалау. 10 балдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу Үйге тапсырма .Тақырыпты оқу. 2,3-тапсырма |
Тақырыпты жақсы меңгердім деген оқушылар кемелерін теңізге орналастырады, өзіне сенімсіздер жағаның шетінде қалады.
|
1-10 балл |
|
Жұптық жұмыс. «Ойлан тап» әдісі
(қосымша 1)
Қысым бірліктері арасындағы байланысты жазыңдар:
1кПа =__________Па 1гПа =____________Па
1мПа =__________Па 0,01Н/см2 =____________Па
1МПа =__________Па 15000Па =____________Па
0,1кПа = __________Па 1Н/мм2 =____________Па
0,001Па =__________Па 15Н/см2 = ___________Па
Жеке жұмыс. «АҰшқвр ой» әдісі арқылы (сараланған тапсырма)
Тапсырма 1
Қысым бірліктері арасындағы байланысты жазыңдар:
4кПа =__________Па
2гПа
шағым қалдыра аласыз


қушылар сұрақтарға жауап
береді. Бүгінгі сабақтың тақырыбын
ашады.
Б:










