Қатты денелердегі қысым

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Қатты денелердегі қысым

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

Қысым.

Педагогтің аты-жөні

Әлниязова Г.Б

Күні:

17.01.2025

Сынып: 7 В

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қатты денелердегі қысым. Практикалық жұмыс №5

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.3.1.2 - қысымның физикалық мағынасын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау;

Сабақтың мақсаты:

Қысымның өмірдегі маңызын түсініп, формуласын есеп шығаруда қолданады.

Құндылықтар

Заң және тәртіп айы: құқықтық жүйе мен адам құқықтарының негіздерін білу;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут


1. Сәлемдесу, оқушыларға түгелдеу.

«Wordwall»платформасыі арқылы

«Сұрақты ұстап алу» әдісі арқылы үй тапсырмасын бекіту

  1. Заттарды құрайтын бөлшектер қалай аталады?

  2. Қатты денелердің, сұйықтардың және газдардың молекулалық құрылымын сипатта?

  3. Қатты дененің молекулаларының орналасуы

  4. Пішіні мен көлемін сақтау – қатты денелерге тән қасиет.

  1. Сұйықтың молекулаларының орналасуы

Сәлемдеседі


Мұғалімнің кері байланысы

Интерактивті тақта, АКТ, презентация


20 минут





Ой қозғау арқылы жаңа сабақты ашу

Теориялық материал: Мүғалім түсіндірмесі:

Бетке перпендикуляр бағытта əрекет ететін F күштің əрекет етілетін S ауданға қатынасы қысым деп аталады

Объект 3

Бекіту сүрағы:

Тапсырма№1 Жаттығу 4.1 103-бет



Жаңа сабақ мазмұнымен танысады










Оқушылар жеке-жеке берілген тапсырмаларды орындайды

Дескриптор:

-Қысымның формуласын есеп шығаруда қолданады.

-Қысым формуласын түлендіре алады.

-Алған теориялық білімдерін практикада яғни есептер шығаруда қолданады


Дескриптор:

-ХБЖ келтіреді

-Формуланы дүрыс анықтайды

-формуланы түрлендіре алады


ҚБ: өзара бағалау

Жалпы бал -6



Оқулық

слайд

Таратпа материал





Сабақтың

ортасы

15 минут
















Тапсырма№2 . Зерттеушілік тапсырма . Жұптық жұмыс.

Таразы, линейканың көмегімен физика кітабының үстел үстіне түсіріп тұрған қысымын анықтаңдар. Еркін түсу үдеуі g=10 м/с²

Алған мәліметтер бойынша мына кестемен жұмыс жасаңыз:

Зат атауы

m (кг)

S(м²)

g (м/с²)

P (Па)

Кітап







ЕБҚ: қысымның физикалық мағынасын түсінеді және өзгерту әдістерін сипаттайды;






Тапсырма№3

Топтық жұмыс

«Зерттеушілік» әдісі арқылы құрылымдалған тапсырманы орындайды


Оқушылар жұптасып заңдылықтарды түсіндіреді

Сызғыш арқылы кітаптың ауданын табады. Таразының көмегімен массасын анықтап , кг-ға айналдырады. Қысымды анықтайды.




Дескриптор:

  1. Кітаптың массасын анықтап, хбж келтіреді;

  2. Ауданын сызғыш арқылы өлшейді;

  3. Үстел бетіне түсіретін қысымын анықтайды.

  4. Қысымның физикалық шамаларға тәуелділігін түсіндіреді.


ҚБ: Мұғалімнің кері байланысы

Жалпы бал -4


Кітап, таразы, сызғыш, слайд











Сабақтың соңы:

5 мин


Кері байланыс

«Жетістік сатысы» әдісі арқылы кері байланыс береді

Үй тапсырмасы

Практикалық тапсырма 103-бет.

Ауызша кері байланыс береді



Оқулық















А деңгейі

Берілген шамаларды есептеңіз, айналдырыңыз

7,2 гПа = Па

85,3кПА = Па

10,07МПа = Па

210гПа = Па


В деңгейі

Кестені толтыр

Атауы

Қысым

Күш

Аудан

Формуласы




Өлшем

бірлігі





С деңгейі

Есептер шығару

1.200см 2 ауданға түсірілген күш 100Н – мен әсер ететін болса, қысым қандай болар еді?

2.Асфальт төсеуде қолданылатын машина каток тірегінің ауданы 1500 см2, түсіретін қысымы 300кПа екені белгілі. Катоктың салмағы қандай?

3.Бетке 45 кН күш түсіріп 2 кПа қысым алсақ, ауданы қандай болған?

4.Қар үстінде тұрған шаңғышының салмағы 78Н. Оның әр шаңғысының ұзындығы 1, 95м, ал ені 6 см. Шаңғышының қар бетіне түсірген қысымын табыңдар.


Қосымша №2

Тапсырма №2

Суреттерге қарап құбылыстарды түсіндіріңіз. Суреттердегі құбылыстардың айырмашылықтарына тұжырымда жасаңыз.

  1. Суреттегідей қойылған кірпіштер жерге бірдей қысым түсіреді ме? 

  2. Суға түсіп кеткен адамды құтқарушы балалардың қайсысының әрекеті дұрыс. Себебін түсіндіріңіз.  






А деңгейі

Берілген шамаларды есептеңіз, айналдырыңыз

7,2 гПа = Па

85,3кПА = Па

10,07МПа = Па

210гПа = Па


В деңгейі

Кестені толтыр

Атауы

Қысым

Күш

Аудан

Формуласы




Өлшем

бірлігі





С деңгейі

Есептер шығару

1.200см 2 ауданға түсірілген күш 100Н – мен әсер ететін болса, қысым қандай болар еді?

2.Асфальт төсеуде қолданылатын машина каток тірегінің ауданы 1500 см2, түсіретін қысымы 300кПа екені белгілі. Катоктың салмағы қандай?

3.Бетке 45 кН күш түсіріп 2 кПа қысым алсақ, ауданы қандай болған?

4.Қар үстінде тұрған шаңғышының салмағы 78Н. Оның әр шаңғысының ұзындығы 1, 95м, ал ені 6 см. Шаңғышының қар бетіне түсірген қысымын табыңдар.


Қосымша №2

Тапсырма №2

Суреттерге қарап құбылыстарды түсіндіріңіз. Суреттердегі құбылыстардың айырмашылықтарына тұжырымда жасаңыз.

  1. Суреттегідей қойылған кірпіштер жерге бірдей қысым түсіреді ме? 

  2. Суға түсіп кеткен адамды құтқарушы балалардың қайсысының әрекеті дұрыс. Себебін түсіндіріңіз.  







Қосымша №3

Тапсырма №3

Электропойыз

Өмірінде кем дегенде бірнеше рет теміржол вокзалдары мен платформаларына барған әрбір адам жол бойында тұрған әртүрлі жылжымалы құрамдардың (қалыс пойыздар, жүк вагондары, электропоездар, локомотивтер) әлі де бір-бірінен ерекшеленетінін байқағаны сөзсіз.

Электропойыз – вагондардың төбесінде пантограф (пантограф) бар жылжымалы құрам. Айта кетерлігі, электровоздарда да бар. Ток жинағыштың көмегімен жылжымалы құрам қабылдайдыэлектр энергиясы. Ол не үшін керек? Біріншіден, пойыздағы барлық құрылғылар мен жүйелер жұмыс істей бастайды; екіншіден, жүргізушінің әрекетінен вагондардың дөңгелек жұптары қозғалысқа келтіріледі. Бірақ олардың айнала бастауы үшін автокөліктердің доңғалақ жұптарында орналасқан тартқыш қозғалтқыштарға электр қуатын беру қажет. Тарихта алғаш рет пайда болған электровоз әлемге әйгілі неміс өнертапқышы және кәсіпкері Вернер Сименске қарыздар. Бұл үлгі 1879 жылы 31 мамырда Берлинде өткен өнеркәсіп және ғылым жетістіктері көрмесінде бүкіл әлемге ұсынылды. Электровоздың мүмкіндіктерін көрсету үшін арнайы байланыс желісі бар электрленген темір жол салынды. Бұл эксперименталды жолдың ұзындығы 300 метрден сәл астам болды. 

  1. Электропойыз тарихы жайлы не білесің?

  2. Рельске түсіретін қысымды азайту үшін шамаларды қалай өзгертеміз?

  3. Вагонның барлық доңғалақтарының рельспен жанасқан ауданы 0, 001м 2. Бұл вагонның массасы 30т болса, ол жерге қандай қысым түсіреді?

  4. Вагонның доңғалақтарының ресльспен жанасқан ауданын 2 есе арттырсақ, қысым қалай өзгереді?

  5. Пойыз жол ережесін білесің бе? Пойыз жолда сақтанатын қауіпсіздік ережесі жайлы бөлісіңіз.












Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
22.01.2025
112
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі