Тақырып бойынша 31 материал табылды

Қатты денелердегі қысым

Материал туралы қысқаша түсінік
қысымның физикалық мағына-сын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау;
Материалдың қысқаша нұсқасы


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Қатты денелердегі қысым


Бөлімі:

7.3А Қысым

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қатты денелердегі қысым

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.3.1.2 қысымның физикалық мағына-сын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау;

7.3.1.3 есептер шығаруда қатты дененің қысымының формуласын қолдану

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Белгілі бір бетке түсетін қысым жайлы мағлұмат алады;

Көптеген оқушылар істей алады: Алған білімдерін есеп шығаруда қолдана біледі;

Кейбір оқушылар істей алады: Белгілі бір бетке түсетін қысымды күнделіктіөмірде қолдана білугеүйренеді;

Бағалау критерийлері


- Қысымның қандай шамаларға тәуелді екенін анықтайды.

- Қатты денелер түсіретін қысымды есептейді.

- Белгілі бір бетке түсетін қысым жайлы мағлұмат алып,алған білімдерін есеп шығаруда және күнделікті өмірде қолдана біледі.

Құндылықтарға баулу


Тәжірибелік жұмыс арқылы еңбек және шығармашылыққа өмір бойы білім алуға баулу.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут







Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Алдыңғы білім (Үй тапсырмасы) Миға шабуыл әдісі арқылы (Ой қозғау)

Ойланып сұрақтарға жауап беріңіз?

1. Заттарды құрайтын бөлшектер қалай аталады?

2. Қатты денелердің, сұйықтардың және газдардың молекулалық құрылымын сипатта?

3.Қатты дененің молекулаларының орналасуы

4.Пішіні мен көлемін сақтау – қатты денелерге тән қасиет.

5.Сұйықтың молекулаларының орналасуы

6.Аққыштық, көлемін сақтау және пішінін оңай өзгерту – сұйыққа тән қасиет.

7. Газдардың молекулаларының орналасуы

8. Газдың тұрақты көлемі мен пішіні болмайды. Олар берілген көлемді түгелдей алады.

Оқушылар жаңа сабақ тақырыбы бойынша негізгі шамаларды естеріне түсіреді



Алдыңғы тақырып сұрақтарына жылдам жауап береді









Дескриптор:

 - Заттың молекулалық құрылымы негізінде сұйық пен қатты зат және газ құрылысын сипаттайды.

Жалпы балл-2


ДК экран слайд



























Сабақтың ортасы

20 минут




























    Жаңа сабақ. Дөңгелек үстел әдісі

Күш әрекетінің тіреу ауданына тәуелді екендігін дәлелдейтін тәжірибелер көрсету. Мұғалім тәжірибе көрсетеді. (Д) Демонстрациялық (көрсету) әдісі

Белгілі бір бетке түсетін күш әрекетінің нәтижесін сипаттайтын шаманы қысым деп атайды.Қысым бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін күштің осы беттің ауданына қатынасымен анықталады:

 

р-қысым,

Ғ-бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін күш немесе қысым күші;

S-күш түсетін беттің ауданы.

   

    ХБЖ-да қысым паскальмен өлшенеді.


Тапсырма-1

Оқушыларға тапсырма беріледі. Оқушылар берілген суреттер бойынша қысымның дене ауданына тәуелділігін, түсірілген қысым шамасының себептерін түсіндіреді. (G)













Тапсырма-2

Есептер шығару «Деңгейлік тапсырма» (G)

Оқушылар мұғалім жасаған тәжірибені көріп, қысым ұғымын және оның қандай шамаларға тәуелділігін үйренеді.






















Оқушылар өздеріне берілген сурет бойынша қысымның пайда болу себептерін талдап, бір-біріне түсіндіреді.








Алған теориялық білімдерін практикада яғни есептер шығаруда қолданады.
































Дескриптор:

-Қысымның анықтамасын қолданып, қорытынды жасайды.

-Қысымның физикалық шамаларға тәуелділігін түсіндіреді.

-Қысымның анықтамасын қолданып, қорытынды жасайды

Жалпы балл-2


Дескриптор:

-Қысымның формуласын есеп шығаруда қолданады.

-Қысым формуласын түлендіре алады.

Жалпы балл-4


плакаттар, суреттер, құм салынған ыдыс, шеге




























Қосымша-1

















Қосымша-2

Сабақтың соңы.

10минут










Рефлекция





Бағалау




Үй тапсырмасы

Сабақты қорытындылау

Шығу парағы әдісі. Сабақ аяғында оқушылар бірнеше сұраққа жазбаша жауап береді. (I)

Бір-бірінің пікірлерін тыңдау.Өзіңіздің және жолдастарыңыздың  жұмысын бағалаңыз.






«Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы сабақтар алған білімдерін білу мақсатында үлестірме қағаздарға өз ойларын жазады.


Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау


Оқулықтағы тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазу

Сабақ соңында оқушылар шығу парағында берілген кестені жеке-жеке өздері толтырып, сабақты қорытындылайды.

Дескриптор:

-Қысымның күнделікті тұрмыста маңыздылығын түсінеді.

Жалпы балл-2












Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл



Қосымша-3

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Бүгін не үйрендіңіздер?

- Сабақ бойынша қандай сұрақтарыңыз бар?

- Келесі сабақта қандай мәселелерге аса назар аудару керек?

- Сабақ қызық  өттіме?

- Сіз үшін сабақтың құнды жәйттері қандай болды?

- Бүгінгі үйренгеніңіз сіз үшін болашақта қажет болады деп ойлайсыз ба?

- Осы тақырып бойынша тағы да не білгіңіз келеді?


Бағалау-сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

1. Қағаз қиындылары әдісі

2. Миға шабуыл әдісі

3.Демонстрациялық (көрсету) әдісі

4. Дөңгелек үстел әдісі

5. Шығу парағы әдісі

6. Рефлексия

Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:
















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
16.02.2025
127
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11