|
Бөлім: |
Жұмыс және энергия |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
15.01.2026 |
|
Сыныбы: 7ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қатты денелердегі қысым |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.3 – есептер шығаруда қатты дененің қысымының формуласын қолдану |
|
Сабақтың мақсаты |
Қатты денелердегі қысымның формуласын қолданып, есептер шығарады; |
|
Құндылығы: |
Бірлік және ынтымақ –командамен топтық тапсырмаларды орындап ,басқалармен біолескен жұмыстың нәтижесін қорғай алады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлеметсіздер ме,
балалар! және құрметті ұстаздар! Мұғалім айтады: «Егер бүгін өзіңді энергиясы жоғары сезінсең — қолыңды көтер» «Егер бүгін жаңа нәрсе үйренуге дайын болсаң — көршіңе күлімде» «Егер физиканы жақсы көрсең — алақаныңды соқ» «Шаңырақ» әдісімен топқа бірігеміз
|
Ұйымдастыру кезеңі. - Мұғаліммен және сыныптастарымен амандасады; - күлімсірейді -Позитивті көңіл күй қалыптастырады; - Сабаққа назарын аударады, тыңдауға және белсенді қатысуға дайындалады; Оқушылар ұлттық нақышта жасалынған уықтарды таңдап 1-2 топтарға бірігеді |
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері
ППТХ слайд
|
||||||||||||||||
|
Алдыңғы білімді қайталау 5 минут |
— Ал, балалар бір сәт өткен
тақырыпты еске түсіріп алайық. — Естеріңде болса, біз өткен молекульалық физика бөлімін өткен болатынбыз.. |
Спинер әдісі. Мұғалім экраннан сандар (1–10) көрсетілген дарт ойынын көрсетеді |
Экраннан сандардың бірін таңдайды. Сұрақтарға жауап береді |
ППТХ слайд
|
||||||||||||||||
|
3 минут
Жаңа сабақ 5 минут
|
Ой толғау кезеңінде Қ.Мырзалиевтің «Күлтегін» әңгімесінен үзінді: Найзаларын ұштаған, Екеуіде ұстаған. Бассыз жатқан түркіні Басын қосып ұстаған.
ЖИ видео
ЖИ көмегімен жаңа сабақ туралы ақпарат береді және мұғалім түсіндіреді. |
Өлеңді оқып, өз ойларын айтып, сабақтың тақырыбын болжайды. Оқушылар видеоны зейін қойып қарайды. . |
|
Heygen ai Pixverse ai ЖИ ВИДЛАР НРАЦИЯСЫ |
||||||||||||||||
|
5 минут |
Теорияны талдайды. Оқулықтан жаңа сабаққа байланысты тапсырмалар беріледі. |
Оқушылар оқулықтан қысым туралы мағлұмат алып тақтада 1 минуттық әдіс арқылы өз ойларын айтады. |
Дескриптор: 1.Топта белсенді болу 2.топ мүшелері түгел қатысу 3.Нақты дәлел келтіру 4.Табиғатпен байланыстыру 5.Формулаларын жазу 10-балл |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Топтық тапсырма 7-минут |
1.Салмағы 200 Н болатын қорап еденге 0,5 м² ауданымен тіреліп тұр. Қораптың еденге түсіретін қысымын тап.
2-есеп
Массасы
60 кг адам екі аяқпен тұрғанда тірек
ауданы 0,03
м². Адамның жерге түсіретін
қысымын тап.
3-есеп
Кірпіштің
салмағы 120
Н. Егер ол үлкен қырымен тұрса, тірек
ауданы 0,04
м², ал кіші қырымен тұрса
— 0,02
м².
|
Берілгені: Шешуі: p=F/S=200/0,5=400 Па Жауабы: 400 Па
Берілгені: Шешуі: F=mg=60⋅10=600 Н
p=FS=600/0,03=20000 Па Жауабы: 20 000 Па Шешуі: Үлкен қырымен: p1=120/0,04=3000 Па Кіші қырымен: p2=120/0,02=6000 Па Жауабы:
Берілгені: Шешуі: p= F/ S =800/0,4 =2000 Па Жауабы: 2000 Па |
Дискриптор: -Есептің берілгенін толық жазады. -керекті формуласын жазады -Шешуін есептеп табады -3 балл |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК |
||||||||||||||||
|
Жеке тапсырма 3 минут |
«Физминутка» Формуланы қайталау
|
Дискриптор: -Физикалық шамалардың белгіленуін, формуласын, бірліктерін жазады. 2 балл |
|
|||||||||||||||||
|
Сергіту сәті 3 мин |
Қандай нәрсе жүрген сайын азая
береді?
Өзің көрмейсің, бірақ ол сені әрдайым қуып
жүреді. Ол не?
Қандай санды екіге бөлсең де, тағы да сол сан
шығады?
Қай айда 28 күн
бар?
Қандай затты қолыңа алғанда жеңіл, ал жерге
қойғанда ауыр дейміз? |
Сұрақтарға жауап береді |
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақты бекіту 3 мин
|
«Қалқан» әдісімен бүгінгі сабақты қорытындылау |
Сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор: Қатты денелердегі қысымның анықтамасын айтады; - Қысымның формуласын дұрыс жазады (p = F / S). 2 балл |
Оқулық |
||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 2 минут |
Қатты дендегі қысым тақырыбын оқып келу. Қысымға қатысты он тест тапсырмасын дайындап келу
|
|
Дескриптор: -Қысым тақырыбын оқиды -тест тапсырмасын жасайды |
Оқулық
|
||||||||||||||||
|
Сабақ соңындағы рефлексия 2 мин |
Рефлексия.
|
Өз жетістігін және сабақтағы әсерін сипаттай алады.
|
Қай бөлім ұнағанын және нені үйренгенін бөліседі. |
Рефлексия ППТХ слай
|
||||||||||||||||
Тексерілді: _____________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қатты денелердегі қысым
|
Бөлім: |
Жұмыс және энергия |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
15.01.2026 |
|
Сыныбы: 7ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қатты денелердегі қысым |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.3 – есептер шығаруда қатты дененің қысымының формуласын қолдану |
|
Сабақтың мақсаты |
Қатты денелердегі қысымның формуласын қолданып, есептер шығарады; |
|
Құндылығы: |
Бірлік және ынтымақ –командамен топтық тапсырмаларды орындап ,басқалармен біолескен жұмыстың нәтижесін қорғай алады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлеметсіздер ме,
балалар! және құрметті ұстаздар! Мұғалім айтады: «Егер бүгін өзіңді энергиясы жоғары сезінсең — қолыңды көтер» «Егер бүгін жаңа нәрсе үйренуге дайын болсаң — көршіңе күлімде» «Егер физиканы жақсы көрсең — алақаныңды соқ» «Шаңырақ» әдісімен топқа бірігеміз
|
Ұйымдастыру кезеңі. - Мұғаліммен және сыныптастарымен амандасады; - күлімсірейді -Позитивті көңіл күй қалыптастырады; - Сабаққа назарын аударады, тыңдауға және белсенді қатысуға дайындалады; Оқушылар ұлттық нақышта жасалынған уықтарды таңдап 1-2 топтарға бірігеді |
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері
ППТХ слайд
|
||||||||||||||||
|
Алдыңғы білімді қайталау 5 минут |
— Ал, балалар бір сәт өткен
тақырыпты еске түсіріп алайық. — Естеріңде болса, біз өткен молекульалық физика бөлімін өткен болатынбыз.. |
Спинер әдісі. Мұғалім экраннан сандар (1–10) көрсетілген дарт ойынын көрсетеді |
Экраннан сандардың бірін таңдайды. Сұрақтарға жауап береді |
ППТХ слайд
|
||||||||||||||||
|
3 минут
Жаңа сабақ 5 минут
|
Ой толғау кезеңінде Қ.Мырзалиевтің «Күлтегін» әңгімесінен үзінді: Найзаларын ұштаған, Екеуіде ұстаған. Бассыз жатқан түркіні Басын қосып ұстаған.
ЖИ видео
ЖИ көмегімен жаңа сабақ туралы ақпарат береді және мұғалім түсіндіреді. |
Өлеңді оқып, өз ойларын айтып, сабақтың тақырыбын болжайды. Оқушылар видеоны зейін қойып қарайды. . |
|
Heygen ai Pixverse ai ЖИ ВИДЛАР НРАЦИЯСЫ |
||||||||||||||||
|
5 минут |
Теорияны талдайды. Оқулықтан жаңа сабаққа байланысты тапсырмалар беріледі. |
Оқушылар оқулықтан қысым туралы мағлұмат алып тақтада 1 минуттық әдіс арқылы өз ойларын айтады. |
Дескриптор: 1.Топта белсенді болу 2.топ мүшелері түгел қатысу 3.Нақты дәлел келтіру 4.Табиғатпен байланыстыру 5.Формулаларын жазу 10-балл |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Топтық тапсырма 7-минут |
1.Салмағы 200 Н болатын қорап еденге 0,5 м² ауданымен тіреліп тұр. Қораптың еденге түсіретін қысымын тап.
2-есеп
Массасы
60 кг адам екі аяқпен тұрғанда тірек
ауданы 0,03
м². Адамның жерге түсіретін
қысымын тап.
3-есеп
Кірпіштің
салмағы 120
Н. Егер ол үлкен қырымен тұрса, тірек
ауданы 0,04
м², ал кіші қырымен тұрса
— 0,02
м².
|
Берілгені: Шешуі: p=F/S=200/0,5=400 Па Жауабы: 400 Па
Берілгені: Шешуі: F=mg=60⋅10=600 Н
p=FS=600/0,03=20000 Па Жауабы: 20 000 Па Шешуі: Үлкен қырымен: p1=120/0,04=3000 Па Кіші қырымен: p2=120/0,02=6000 Па Жауабы:
Берілгені: Шешуі: p= F/ S =800/0,4 =2000 Па Жауабы: 2000 Па |
Дискриптор: -Есептің берілгенін толық жазады. -керекті формуласын жазады -Шешуін есептеп табады -3 балл |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК |
||||||||||||||||
|
Жеке тапсырма 3 минут |
«Физминутка» Формуланы қайталау
|
Дискриптор: -Физикалық шамалардың белгіленуін, формуласын, бірліктерін жазады. 2 балл |
|
|||||||||||||||||
|
Сергіту сәті 3 мин |
Қандай нәрсе жүрген сайын азая
береді?
Өзің көрмейсің, бірақ ол сені әрдайым қуып
жүреді. Ол не?
Қандай санды екіге бөлсең де, тағы да сол сан
шығады?
Қай айда 28 күн
бар?
Қандай затты қолыңа алғанда жеңіл, ал жерге
қойғанда ауыр дейміз? |
Сұрақтарға жауап береді |
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақты бекіту 3 мин
|
«Қалқан» әдісімен бүгінгі сабақты қорытындылау |
Сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор: Қатты денелердегі қысымның анықтамасын айтады; - Қысымның формуласын дұрыс жазады (p = F / S). 2 балл |
Оқулық |
||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 2 минут |
Қатты дендегі қысым тақырыбын оқып келу. Қысымға қатысты он тест тапсырмасын дайындап келу
|
|
Дескриптор: -Қысым тақырыбын оқиды -тест тапсырмасын жасайды |
Оқулық
|
||||||||||||||||
|
Сабақ соңындағы рефлексия 2 мин |
Рефлексия.
|
Өз жетістігін және сабақтағы әсерін сипаттай алады.
|
Қай бөлім ұнағанын және нені үйренгенін бөліседі. |
Рефлексия ППТХ слай
|
||||||||||||||||
Тексерілді: _____________
шағым қалдыра аласыз












