Материалдар / Қатты денелердегі қысым. 7 сынып

Қатты денелердегі қысым. 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар: Күштің әрекеті тіреу ауданына тәуелді болатынын талқылайды және қысымға мысалдар келтіре алады. Оқушылардың көпшілігі: техникада және тұрмыста қысымды азайту және көбейту әдістерін қолданады Кейбір оқушылар: қатты дененің қысымының формуласын түрлендіріп, есептер шығаруда қолдана алады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Қараша 2018
794
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Қысым

мектеп: №2 мектеп-гимназия
Күні
қатысқандар қатыспағандар

Сынып
7

мұғалімнің аты- жөні:
Қуанова А

Сабақтың тақырыбы
Қатты денелердегі қысым

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары оқу бағдарламасына сілтеме
7.3.1.3- есептер шығаруда қатты дененің қысымының формуласын қолдану

Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: Күштің әрекеті тіреу ауданына тәуелді болатынын талқылайды және қысымға мысалдар келтіре алады.


Оқушылардың көпшілігі:
техникада және тұрмыста қысымды азайту және көбейту әдістерін қолданады


Кейбір оқушылар:
қатты дененің қысымының формуласын түрлендіріп, есептер шығаруда қолдана алады.

Бағалау критерийі
Күштің әрекеті тіреу ауданына тәуелді болатынын сипаттайды және қысымға мысалдар келтіреді.
техникада және тұрмыста қысымды азайту және көбейту әдістерін қолданады.
қатты дененің қысымының формуласын түрлендіріп, есептер шығаруда қолдана алады.

Тілдік мақсаттар:
Техникада және тұрмыста қысымды өзгерту әдістерін қолданады.
Терминдер: Күш, аудан , қысым

Құндылықтарға баулу:
Шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлау тапсырмаларын шағын топта орындау арқылы өзара қарым – қатынас жасау қабілетін дамыту, кен орындарында жұмыс жасау,техникалық және кәсіби мамандарды дайындау.

Пәнаралық байланыс:
Математика- есептеулер жүргізе алады
Информатика- ақпаратпен жұмыс жасау

Алдыңғы білім:
Сұйықтың, газдың және қатты дененің молекулалық құрылымын біледі және бір – бірінен ажырата алады.

Сабақ барысы





Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері
ресурстар













Топтық жұмыс
3 мин

Ұйымдастыру
Мозайка әдісі арқылы топқа бөлемін
Күш,аудан,көлем,қысым
Физикалық диктант арқылы ширату жаттығуын жасаймын
Қысым болмаса біз қалай өмір сүреміз проблемалық сұраққа сөйлемдерді толықтыр тапсырмасы беріледі

1.Жердің _____________ атмосфераны да тұрақты ұстап тұрады.(тартылыс күші)

2. Жерде _______________ болмаса тіршіліктің сақталуы мүмкін емес(гравитация)

3.Жердің тарту күші кемісе ауа райының___________тудырады.(өзгеруін)

4. Адам баласы дәл қазіргі гравитация арқасында _________ өмір сүріп келеді(тұрақты)











Жұптық жұмыс
2 мин






(топтық жұмыс)
5 мин






Топтық жұмыс
10 мин








Stop- кадр әдісі
Қысым туралы бейнесюжет көрсетіледі

Серпілген сауал әдісі арқылы оқушылар бейнесюжет туралы бір-бірлеріне сұрақтар қояды.

Тапсырма-1.

Қолмен іс тіккенде неліктен бармаққа оймақ кигізіледі?
Шаңғысыз жүргенде адам неліктен қарға омбылайды?
Жүк машиналарының артқы доңғалақтары қос-қостан болатыны неліктен?
Бас бармақ әдіс арқылы бағалайды
2 жұлдыз,1 тілек әдісі

Тапсырма -2.
Шығармашылық жұмыс.
Динамометр, сызғыш көмегімен ағаш білеушенің үстел бетіне әсер ететін қысымын анықтаңыз .
2) Цилиндрдің түсіретін қысымын тап (цилиндр, жіп, сызғыш, динамометр)
Қадамдап жүру әдісі арқылы кері байланыс жүргізіледі.
Мадақтау сэндвичі




сайты










Динамометр,сызғыш, ағаш білеуше,цилиндр,жіп











Топтық жұмыс
10 мин
Тапсырма-3.
Салмағы 150 Н, ауданы 3 м2 кілем еденге қандай қысым түсіреді?
Вагонның барлық доңғалақтарының рельспен жанасқан ауданы 0,001м2. Бұл вагонның массасы 30т болса, ол жерге қандай қысым түсіреді?
Массасы 10 кг кіртасы үстел үстінде тұр. Кіртасының табанының диаметрі 10 см болса, үстел бетіне қандай қысым түсіреді?




Кеспе қағаздар

Бағалау критерийі

Қатты дененің қысымының формуласын түрлендіріп, есептер шығаруда қолдана алады.
Дескриптор:
1.Есептің берілгенін дұрыс жаза алады.
2. Шамаларды ХБЖ- не келтіре алады.
3.Формуланы түрлендіріп,қолдана алады
4.Математикалық есептеулерді жүргізе алады




Кері байланыс
3 мин


Ми бөліктері



Үйге тапсырма:
Өз массаларыңды және бәтеңкелеріңнің ұлтандарының ауданын анықтап алып, еденге қандай қысым түсіретіндеріңді есептеп шығыңдар.





Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға жеке тапсырма беру арқылы және шешімі күрделі
Бағалау парағы
Өзін-өзі бағалау
Сабақ кезінде оқушылар қауіпсіздік ережесін, мектеп мүлкін бүлдірмей ережені сақтап отырады






















































































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ