Материалдар / Қатты денелердегі қысымы. 7-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қатты денелердегі қысымы. 7-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қатты денелердегі қысымы. 7-сынып қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Ақпан 2023
233
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады





Рсалиева Асем Айдаркызы,

физика пәні мұғалімі


Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту минстрлігі

Махатма Ганди атындағы №92 мамандандырылған лицейі

Қысқа мерзімді жоспары

Қатты денелердегі қысымы.

Бөлім:

Қысым

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты:

Рсалиева А.А.

Күні:


Сынып:7

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қатты денелердегі қысымы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

7.3.1.2 – қысымның физикалық мағынасын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау.

7.3.1.3 – есептер шығаруда қатты дененің қысымының формуласын қолдану.

Сабақтың мақсаты


  • Қысым ұғымының физикалық мағынасын түсіну;

  • Қысым формуласын есептер шығаруда қолдану;

  • Табиғаттағы қысымды арттыруға/кемітуге қажетті мысалдар келтіру;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/Уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

8 мин.

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Алфавит» әдісі арқылы оқушылар бүгінгі сабаққа бір-біріне сәттілік тілейді.

3. Үй жұмысын тексеру.

Үй жұмысын «Жұмбақ зат» әдісі арқылы тексеру. Оқушылардың алдына ыдысқа салынып бір зат әкелінеді. Сол затты мұғалім, жауабын айтпай сөзбен сипаттайды. Оқушылар шешімін табуы қажет.

Интерактивті тақтада әріптер көрсетіледі әр оқушы өзретіне келген әріп арқылы сыныптастарына сәттілік тілейді.

  1. Starter. Жұмбақты шешу

Острым носом все приколет:

Лист к доске, плакат к стене.

Очень нужная как в школе,

Так и даже дома, мне.

(концелярская кнопка)

Сабақты жұмбақтың шешуімен байланыстырыңыз.


Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, оқушылардың ойлау және сөйлеу қабілеттерін арттыру.

Қалыптастырушы бағалау «Өзара бағалау» арқылы

Кері байланыс: мұғалім оқушылардың бір-бірін тексеруін қадағалайды.

Оқулық, жұмыс дәптері

Интерактивті тақта арқылы слайд

Сабақтың ортасы

30 мин.

Жұппен жұмыс



Жаңа білім: Неліктен қалың қар бетінде адамның жүруі қиынырақ та, шаңғымен жүру оңайырақ.

Қысым деп бірлік ауданға перпендикуляр түсірілген күш әрекетін сипаттайтын физикалық скаляр шаманы айтамыз.

Өлшем бірлігі [Па]

Қысым күші – бетке перпендикуляр бағытта әсер ететін күш, көбіне ол дене салмағы болад ы.


Бекіту тапсырмалары:

Егер дененің бетке түсіретін күшін 4 есе арттырсақ, онда қысымы ....

Егер дене табанының ауданын 3 есе арттырсақ, онда бетке түсрілетін қысым ...

Егер дененің массасын 2 есе азайтсақ, оның бетке түсіретін қысымы ... , себебі ..

Егер дене массасын 2 есе азайтып, ал ауданын 2 есе арттырсақ, онда оның бетке түсіретін қысымы ....

Ойша эксперимент. Қай жағдайда көбірек қысым түсіріледі?


Оқушыларға өз жауабын түсіндіруді сұраңыз және олардың жауабын дұрыс жаққа бағыттаңыз.

Қорытынды:

Қысымды азайту үшін

  1. Күшті кеміту керек

  2. Күш әсер ететін беттің ауданның үлкейту керек.

Қысымды көбейту үшін

  1. Күшті көбейту керек

  2. Күш әсер ететін беттің ауданның кішірейту керек.

Дифференциация: оқушылар құралдармен жұмыс жасай отырып, қысымның бет ауданына тәуелділігін зерттейді.


Бағалау:

мұғалім оқушардың жұмысына баға беріп отырады; қажет жағдайда консультациялық көмек көрсетеді.














































Тапсырма берілген карточкалар


Бағалау:

  • Толық дұрыс - 2 балл

  • 1-2 қате – 1 балл

Дескриптор:

  • Қысымды өмірде қолданады;

  • Есептің шартын жазады;

  • Физикалық шамаларды ХБЖ-не келтіреді;

  • Қажетті формулаларды қолданады;

  • Математикалық түрлендірулер мен есептеулер жүргізеді;

  • Жауабын жазады.


Жұмыс дәптерлері.

Wordwall.net

Жұмыс дәптерлері








Топпен жұмыс

А) Ашық сұрақтарға жауап:

Қандай күрекпен жер қазу оңай ?

Тақтайша балаға қандай көмек беруі мүмкін?

Неліктен тракторлар мен вездеходтардың шынжыры үлкен?

В) Берілген фигуралардың қайсысы бетке ең көп қысым түсіреді? Қайсысы ең аз қысым түсіреді? Түсіндіріңіз


Есептер шығару Эксперименттік  есеп: 

Өз массаларыңды  және  бәтеңкелеріңнің  ұлтандарының ауданын  анықтап, еденге  қандай  қысым  түсіретіндеріңді   есептеп  шығарыңдар


Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.

Үй тапсырмасы №1.97, 1.98, 1.99

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


Мұғалім оқушыларды бағалайды.

А4 қағаздары

ДОТЖО: Бауыржанқызы Д.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!