Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Заттың агрегаттық күйлерінің өзгеруі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Төлеген Дана Пулатқызы |
|
Күні: |
11.10.2022ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қатты денелердің балқуы мен қатаюы. Балқу температурасы, меншікті балқу жылуы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.1.4- молекул- кинетикалық теория негізінде қатты күйден сұйыққа және кері айналуды сипаттау; 8.3.2.10- балқу/кристалдану кезіндегі жұтылатын/ бөлінетін жылу мөлшерінің формуласын есептеп шығаруда қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қатты дененің балқуы мен қатаюуын біледі; Тәжірибе барысында дененің қалай балқып, қатаюын түсінеді; Берілген тақырып бойынша есептер шығара алады; |
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану, бағалау |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Сәлемдесу. Түгелдеу. Психологиялық керемет көңіл күй орнату. |
«Жүректен жүрекке» әдісі бойынша бір біріне жылы лебіздерін білдіреді. |
|
«Жүректен жүрекке» |
|
3 минут |
Үй тапсырмасы. «Kahoot» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексереді. |
Ұялы телефонның көмегімен тест сұрақтарының дұрыс жауаптарын белгілейді. |
Жеңіске жеткен оқушыға SNIKERS шоколады беріледі |
Ұялы телефон, интерберселді тақта, тест сауалдары |
|
Ортасы 8 минут |
Ой қозғау. Балқу, қатаюы дегендерді қалай түсінесіңдер? Күнделікті өмірде көріп жүргеніміз бар ма? Мысал келтір, Жаңа тақырып түсіндіріледі. Бейнеролик. Практикалық жұмыс. Шамның еруі, мұздың еруі. Шоколадтың қатаюы |
Жаңа ақпаратпен танысады. |
|
Слайд, суреттер, бейнеролик, практикалық тәжірибе |
|
5 минут |
«Иә-жоқ» әдісі. Бүгінгі тақырып бойынша сабақтан түсінгенін сұрақтарға жауап беру арқылы дәлелдейді |
Белгілі бір сұрақтарға иә немесе жоқ деп табличканың көмегімен жауап береді |
Әрбір дұрыс жауапқа 5 ұпайдан беріледі |
Иә, жоқ сөзі жазылған табличка |
|
6 минут |
«Есептер әлемі» Әр топқа екі есептен беріледі. |
Топ мүшелері берілген есепті ретімен дұрыс шығарып, формуланы дұры с қолдана біліп, оны түрлендіріп, есептің жауабын бірлігімен қоса анықтайды. |
Толық есепке 10 ұпай Жартылай есепке 5 ұпай беріледі. |
Есептер жазылған парақша |
|
5 минут |
«Аспалы шамдар» әдісі. Аспалы шамда әртүрлі суреттермен сұрақтар беріледі. |
Ілініп тұрған сұрақтардың біреуін таңдап, сұрақтарға жауап береді. |
Әрбір дұрыс жауапқа ұпайдан |
Аспалы шам |
|
ЕББҚО Ф.С |
Физикалық шамалардың өлшем бірлігі мен белгіленуін айтады
Физикалық шамалардың өлшем бірліктерін білу арқылы есеп шығаруда қолдана алады |
Температура t (K. C) Масса m (кг) Уақыт t (с) |
Қалыптастырушы бағалак |
Таратпа материал |
|
4 минут |
Сергіту сәті. |
Екі топ арасында жарыс ұйымдастырылады. Бірінші ыдыстан екінші ыдысқа қасықтың көмегімен су тасиды. Жылдам әрі көп су жинаған топ жеңіске жетеді |
|
Су, ыдыс, қасық |
|
5 минут |
«Адасқан формулалар» Физикалық шамалардың формуласы конверт ішінде беріледі. |
Берілген конверттің ішінде адасқан әріптердің көмегімен формуланы дұрыс орналастырады. |
Әр дұрыс формула үшін 10 ұпай |
Конверт, плакат, түсті қағаздар, желім |
|
5 минут |
Кері байланыс. Үй тапсырмасы. 8-жаттығу |
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерімізді, сабақтан түсінгенімізді стикер көмегімен алма ағашына ілеміз. |
|
Алма ағашы, стикерлер |
|
Тексерілді |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қатты дененің балқуы және қатаюы
Қатты дененің балқуы және қатаюы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Заттың агрегаттық күйлерінің өзгеруі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Төлеген Дана Пулатқызы |
|
Күні: |
11.10.2022ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қатты денелердің балқуы мен қатаюы. Балқу температурасы, меншікті балқу жылуы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.1.4- молекул- кинетикалық теория негізінде қатты күйден сұйыққа және кері айналуды сипаттау; 8.3.2.10- балқу/кристалдану кезіндегі жұтылатын/ бөлінетін жылу мөлшерінің формуласын есептеп шығаруда қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қатты дененің балқуы мен қатаюуын біледі; Тәжірибе барысында дененің қалай балқып, қатаюын түсінеді; Берілген тақырып бойынша есептер шығара алады; |
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану, бағалау |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Сәлемдесу. Түгелдеу. Психологиялық керемет көңіл күй орнату. |
«Жүректен жүрекке» әдісі бойынша бір біріне жылы лебіздерін білдіреді. |
|
«Жүректен жүрекке» |
|
3 минут |
Үй тапсырмасы. «Kahoot» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексереді. |
Ұялы телефонның көмегімен тест сұрақтарының дұрыс жауаптарын белгілейді. |
Жеңіске жеткен оқушыға SNIKERS шоколады беріледі |
Ұялы телефон, интерберселді тақта, тест сауалдары |
|
Ортасы 8 минут |
Ой қозғау. Балқу, қатаюы дегендерді қалай түсінесіңдер? Күнделікті өмірде көріп жүргеніміз бар ма? Мысал келтір, Жаңа тақырып түсіндіріледі. Бейнеролик. Практикалық жұмыс. Шамның еруі, мұздың еруі. Шоколадтың қатаюы |
Жаңа ақпаратпен танысады. |
|
Слайд, суреттер, бейнеролик, практикалық тәжірибе |
|
5 минут |
«Иә-жоқ» әдісі. Бүгінгі тақырып бойынша сабақтан түсінгенін сұрақтарға жауап беру арқылы дәлелдейді |
Белгілі бір сұрақтарға иә немесе жоқ деп табличканың көмегімен жауап береді |
Әрбір дұрыс жауапқа 5 ұпайдан беріледі |
Иә, жоқ сөзі жазылған табличка |
|
6 минут |
«Есептер әлемі» Әр топқа екі есептен беріледі. |
Топ мүшелері берілген есепті ретімен дұрыс шығарып, формуланы дұры с қолдана біліп, оны түрлендіріп, есептің жауабын бірлігімен қоса анықтайды. |
Толық есепке 10 ұпай Жартылай есепке 5 ұпай беріледі. |
Есептер жазылған парақша |
|
5 минут |
«Аспалы шамдар» әдісі. Аспалы шамда әртүрлі суреттермен сұрақтар беріледі. |
Ілініп тұрған сұрақтардың біреуін таңдап, сұрақтарға жауап береді. |
Әрбір дұрыс жауапқа ұпайдан |
Аспалы шам |
|
ЕББҚО Ф.С |
Физикалық шамалардың өлшем бірлігі мен белгіленуін айтады
Физикалық шамалардың өлшем бірліктерін білу арқылы есеп шығаруда қолдана алады |
Температура t (K. C) Масса m (кг) Уақыт t (с) |
Қалыптастырушы бағалак |
Таратпа материал |
|
4 минут |
Сергіту сәті. |
Екі топ арасында жарыс ұйымдастырылады. Бірінші ыдыстан екінші ыдысқа қасықтың көмегімен су тасиды. Жылдам әрі көп су жинаған топ жеңіске жетеді |
|
Су, ыдыс, қасық |
|
5 минут |
«Адасқан формулалар» Физикалық шамалардың формуласы конверт ішінде беріледі. |
Берілген конверттің ішінде адасқан әріптердің көмегімен формуланы дұрыс орналастырады. |
Әр дұрыс формула үшін 10 ұпай |
Конверт, плакат, түсті қағаздар, желім |
|
5 минут |
Кері байланыс. Үй тапсырмасы. 8-жаттығу |
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерімізді, сабақтан түсінгенімізді стикер көмегімен алма ағашына ілеміз. |
|
Алма ағашы, стикерлер |
|
Тексерілді |
||||
шағым қалдыра аласыз













