|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
Бөлімі: |
Қысым |
|
Педагогтің аты-жөні: |
А.Ж.Т. |
|
Күні: |
__/___/_____ж. |
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қатты денелердегі қысым |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.2 қысымның физикалық
мағынасын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Басы 15 мин |
|
Оқушылар берілген суреттердің ішінен қатесін анықтайды. Тест тапсырмасын орындайды
Оқушылар негізгі анықтамаларды дәптерлеріне жазып алады. |
Дескриптор: -барлық сұраққа дұрыс жауап жазған жағдайда – 1 балл.
Жалпы: 1 балл |
Презентация
|
||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Тапсырма-1 Оқыту түрі: Топтық жұмыс https://flippity.net/rp.php?c бағдарламасы арқылы оқушыларды топтастырады Төменде берілген сұрақтарға жауап бер 1-топ.Бізге бірінші құмның үстіне жіңішке төрт аяғы бар үстелше төңкеріліп үстіне, 5кг гір таспен бастырылған, батпады, себебі неде? Екінші, құмның үстіне үстелшені жоғары қаратып, үстіне сондай гір тас қойған, батып кетті, себебі неде? 2-топ. Адамның қармен жүруі қиын, себебі ол қадам басқан сайын қарға омбылайды. Ал аяғына шаңғы байлаған адам қар үстімен жеңіл жүре алады. Мұның себебі не?
3-топ. Суға түсіп кеткен адамды құтқарушы балалардың қайсысының әрекеті дұрыс.
|
Топтар қысымның анықтамасын қолдана отырып, берілген сұраққа ақылдаса жауап береді.
|
Дескриптор: -қысымның анықтамасын қолданып, сұраққа дұрыс жауап береді -1 балл
Жалпы: 1 балл
|
Презентация
|
||||||||||||||||||||||||
|
10 мин
|
Тапсырма-2 Оқыту түрі: Жұптық жұмыс https://flippity.net/rp.php?c бағдарламасы арқылы оқушыларды жұптастырамыз Есептер шығару
|
Оқушылар жұптаса отырып есептерді шығарады
|
Дескриптор: -есептің берілгенін жазып, шамаларды ХБЖ көрсетеді-1балл. -қажет формуланы түрлендіреді-1балл. -есептеулер жүргізеді-1балл. -жауабын жазады-1балл.
Жалпы: 4 балл
|
Презентация карточкалар
|
||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 5 мин |
Тапсырма-3 Оқыту түрі: Жеке жұмыс Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды
|
Оқушылар сәйкестендіру тапсырмасын орындайды.
|
Дескриптор: -1-4 сұраққа ғана жауап дұрыс берсе -1 балл. -5-7 сұраұ аралығында дұрыс жауап берсе -2 балл.
Жалпы: 2 балл
|
Презентация немесе Таратпа қағаздар
|
||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Тапсырма-4 Оқыту түрі: Жеке жұмыс Тест тапсырмасы: 1. Қысымның өлшем бірлігі қандай? a) Ньютон (Н) b) Паскаль (Па) c) Джоуль (Дж) d) Ватт (Вт) 2. Қысымды анықтайтын формула қандай? a) p=F/S b) p=SF c) p=Sm d) p=mS 3. Егер дененің массасы 20 кг, ал табанының ауданы 0,5 м² болса, оның түсіретін қысымын табыңыз. (g = 10 Н/кг) a) 40 Па b) 100 Па c) 400 Па d) 500 Па 4. Қатты дененің қысымы неге тәуелді? a) Ауданның тек өлшеміне b) Күштің шамасына c) Күштің шамасына және ауданының өлшеміне d) Массаның өлшеміне 5. Массасы 15 кг дене табанының ауданы 0,3 м² болса, оның түсіретін қысымын есептеңіз. (g = 10 Н/кг) a) 50 Па b) 500 Па c) 1500 Па d) 3000 Па 6. Қысымның әсерінен дене не істейді? a) Дененің ауданы өзгереді b) Дененің көлемі өзгереді c) Дененің бетіне күш түседі d) Дененің температурасы өзгереді 7. Егер күш 200 Н және аудан 0,5 м² болса, қысымның шамасын табыңыз. a) 100 Па b) 400 Па c) 2000 Па d) 500 Па 8. Массасы 10 кг дененің табанының ауданы 0,1 м² болса, оның түсіретін қысымы қандай? (g = 10 Н/кг) a) 100 Па b) 1000 Па c) 2000 Па d) 10000 Па 9. Қысымның әсері қандай жағдайда көп болады? a) Аудан үлкен болғанда b) Күш аз болғанда c) Аудан аз болғанда d) Күш көп болғанда 10. Бір дененің ауданы 0,25 м², қысымы 200 Па болса, оның түсіретін күшін табыңыз. a) 25 Н b) 50 Н c) 75 Н d) 500 Н |
Оқушылар тест тапсырмасын орындайды. Тест тапсырмасының дұрыстығын Zip Grade қосымшасы арқылы тексереді.
|
Дескриптор: -дұрыс жауап саны 3-6 болса- 1 балл. - дұрыс жауап саны 7-10 болса-2 балл Жалпы балл: 2
Жалпы: 10 балл
|
Таратпа қағаздар және Zip Grade қосымшасы |
||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 5 мин |
Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын төмендегі сұрақтарға жауап беру арқылы білдіреді. - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет https://www.mentimeter.com сайты арқылы жүзеге асады. |
Кері баланыс береді https://www.mentimeter.com сайты арқылы |
Бағалау: Өзін өзі дескрипторлар арқылы бағалап отырады.
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
Тапсырмаға критерий бойынша құрастырылған дескрипторларды қолдану арқылы, ал критерий оқу мақсатына тікелей негізделген болуы қажет |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Сергіту ретінде «Атомдар мен молекулалар» жаттығуы жүргізілді Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қатты дененің қысымы
Қатты дененің қысымы
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
Бөлімі: |
Қысым |
|
Педагогтің аты-жөні: |
А.Ж.Т. |
|
Күні: |
__/___/_____ж. |
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қатты денелердегі қысым |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.2 қысымның физикалық
мағынасын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Басы 15 мин |
|
Оқушылар берілген суреттердің ішінен қатесін анықтайды. Тест тапсырмасын орындайды
Оқушылар негізгі анықтамаларды дәптерлеріне жазып алады. |
Дескриптор: -барлық сұраққа дұрыс жауап жазған жағдайда – 1 балл.
Жалпы: 1 балл |
Презентация
|
||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Тапсырма-1 Оқыту түрі: Топтық жұмыс https://flippity.net/rp.php?c бағдарламасы арқылы оқушыларды топтастырады Төменде берілген сұрақтарға жауап бер 1-топ.Бізге бірінші құмның үстіне жіңішке төрт аяғы бар үстелше төңкеріліп үстіне, 5кг гір таспен бастырылған, батпады, себебі неде? Екінші, құмның үстіне үстелшені жоғары қаратып, үстіне сондай гір тас қойған, батып кетті, себебі неде? 2-топ. Адамның қармен жүруі қиын, себебі ол қадам басқан сайын қарға омбылайды. Ал аяғына шаңғы байлаған адам қар үстімен жеңіл жүре алады. Мұның себебі не?
3-топ. Суға түсіп кеткен адамды құтқарушы балалардың қайсысының әрекеті дұрыс.
|
Топтар қысымның анықтамасын қолдана отырып, берілген сұраққа ақылдаса жауап береді.
|
Дескриптор: -қысымның анықтамасын қолданып, сұраққа дұрыс жауап береді -1 балл
Жалпы: 1 балл
|
Презентация
|
||||||||||||||||||||||||
|
10 мин
|
Тапсырма-2 Оқыту түрі: Жұптық жұмыс https://flippity.net/rp.php?c бағдарламасы арқылы оқушыларды жұптастырамыз Есептер шығару
|
Оқушылар жұптаса отырып есептерді шығарады
|
Дескриптор: -есептің берілгенін жазып, шамаларды ХБЖ көрсетеді-1балл. -қажет формуланы түрлендіреді-1балл. -есептеулер жүргізеді-1балл. -жауабын жазады-1балл.
Жалпы: 4 балл
|
Презентация карточкалар
|
||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 5 мин |
Тапсырма-3 Оқыту түрі: Жеке жұмыс Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды
|
Оқушылар сәйкестендіру тапсырмасын орындайды.
|
Дескриптор: -1-4 сұраққа ғана жауап дұрыс берсе -1 балл. -5-7 сұраұ аралығында дұрыс жауап берсе -2 балл.
Жалпы: 2 балл
|
Презентация немесе Таратпа қағаздар
|
||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Тапсырма-4 Оқыту түрі: Жеке жұмыс Тест тапсырмасы: 1. Қысымның өлшем бірлігі қандай? a) Ньютон (Н) b) Паскаль (Па) c) Джоуль (Дж) d) Ватт (Вт) 2. Қысымды анықтайтын формула қандай? a) p=F/S b) p=SF c) p=Sm d) p=mS 3. Егер дененің массасы 20 кг, ал табанының ауданы 0,5 м² болса, оның түсіретін қысымын табыңыз. (g = 10 Н/кг) a) 40 Па b) 100 Па c) 400 Па d) 500 Па 4. Қатты дененің қысымы неге тәуелді? a) Ауданның тек өлшеміне b) Күштің шамасына c) Күштің шамасына және ауданының өлшеміне d) Массаның өлшеміне 5. Массасы 15 кг дене табанының ауданы 0,3 м² болса, оның түсіретін қысымын есептеңіз. (g = 10 Н/кг) a) 50 Па b) 500 Па c) 1500 Па d) 3000 Па 6. Қысымның әсерінен дене не істейді? a) Дененің ауданы өзгереді b) Дененің көлемі өзгереді c) Дененің бетіне күш түседі d) Дененің температурасы өзгереді 7. Егер күш 200 Н және аудан 0,5 м² болса, қысымның шамасын табыңыз. a) 100 Па b) 400 Па c) 2000 Па d) 500 Па 8. Массасы 10 кг дененің табанының ауданы 0,1 м² болса, оның түсіретін қысымы қандай? (g = 10 Н/кг) a) 100 Па b) 1000 Па c) 2000 Па d) 10000 Па 9. Қысымның әсері қандай жағдайда көп болады? a) Аудан үлкен болғанда b) Күш аз болғанда c) Аудан аз болғанда d) Күш көп болғанда 10. Бір дененің ауданы 0,25 м², қысымы 200 Па болса, оның түсіретін күшін табыңыз. a) 25 Н b) 50 Н c) 75 Н d) 500 Н |
Оқушылар тест тапсырмасын орындайды. Тест тапсырмасының дұрыстығын Zip Grade қосымшасы арқылы тексереді.
|
Дескриптор: -дұрыс жауап саны 3-6 болса- 1 балл. - дұрыс жауап саны 7-10 болса-2 балл Жалпы балл: 2
Жалпы: 10 балл
|
Таратпа қағаздар және Zip Grade қосымшасы |
||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 5 мин |
Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын төмендегі сұрақтарға жауап беру арқылы білдіреді. - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет https://www.mentimeter.com сайты арқылы жүзеге асады. |
Кері баланыс береді https://www.mentimeter.com сайты арқылы |
Бағалау: Өзін өзі дескрипторлар арқылы бағалап отырады.
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
Тапсырмаға критерий бойынша құрастырылған дескрипторларды қолдану арқылы, ал критерий оқу мақсатына тікелей негізделген болуы қажет |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Сергіту ретінде «Атомдар мен молекулалар» жаттығуы жүргізілді Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||
шағым қалдыра аласыз
















