|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
Бөлімі: |
Қысым |
|
Педагогтің аты-жөні: |
А.Ж.Т. |
|
Күні: |
__/___/_____ж. |
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қатты денелердегі қысым №2 |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.2 қысымның физикалық
мағынасын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 15 мин |
|
Оқушылар берілген суреттердің ішінен қатесін анықтайды. Тест тапсырмасын орындайды
Оқушылар негізгі анықтамаларды дәптерлеріне жазып алады. |
Дескриптор: -барлық сұраққа дұрыс жауап жазған жағдайда – 1 балл.
Жалпы: 1 балл |
Презентация
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Тапсырма-1 Оқыту түрі: Топтық жұмыс https://flippity.net/rp.php?c бағдарламасы арқылы оқушыларды топтастырады Қатты дененің қысымы Қатты дененің қысымы күнделікті өмірде маңызды рөл атқарады. Адамдар әртүрлі құралдарды қолданғанда қысымды тиімді пайдалануға тырысады. Мысалы, пышақтың жүзі өткір болса, оның ауданы кішірейіп, қысым артады, сондықтан тамақ немесе заттарды кесу оңай болады. Шеге мен біз сияқты құралдардың ұшы жіңішке болғандықтан, олар материалға оңай кіреді. Шаңғылар қар бетіне аз қысым түсіру арқылы адамның қарға батпауына көмектеседі. Адамдар қарлы немесе батпақты жерлерде жүргенде үлкен ауданды аяқ киімдер пайдаланады. Автокөліктің үлкен дөңгелектері жол бетіне аз қысым түсіру арқылы жүруді жеңілдетеді. Жүк көтеретін арбалар доңғалақтарының ауданы кең болғандықтан, ауыр салмақты тасымалдау оңайырақ болады. Осылайша, қысым ұғымы тұрмыста адамның өмірін жеңілдететін маңызды фактор болып табылады. Тест тапсырмалары 1. Қысымның жоғары болуына не әсер етеді? a) Заттың массасының азаюы b) Ауданының кішіреюі c) Ауданының үлкеюі d) Күштің азаюы 2. Шаңғылардың қар бетіне аз қысым түсіретін себебі қандай? a) Ауданы үлкен болғандықтан b) Күш аз болғандықтан c) Қардың тығыздығы жоғары болғандықтан d) Қардың қаттылығы төмен болғандықтан 3. Пышақтың жүзі өткір болса, қысым қалай өзгереді? a) Қысым артады b) Қысым азаяды c) Қысым өзгермейді d) Қысым жойылады 4. Арбаның үлкен доңғалақтары қысымға қалай әсер етеді? a) Қысымды арттырады b) Қысымды азайтады c) Қысымды тұрақты етеді d) Қысымды жояды 5. Қарлы жерде жүруге арналған аяқ киімдердің ауданы неге үлкен болады? a) Қысымды азайту үшін b) Күшті көбейту үшін c) Жердің тартылысын арттыру үшін d) Жылдам қозғалу үшін |
Топтар берілген мәтінді оқып мәтін бойынша тест тапсырмасын орындайды
|
Дескриптор: -қысымның анықтамасын қолданып, барлық сұраққа дұрыс жауап береді
-1 балл
Жалпы: 1 балл
|
Презентация
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Тапсырма-2 Оқыту түрі: Жұптық жұмыс https://flippity.net/rp.php?c бағдарламасы арқылы оқушыларды жұптастырамыз Есептер шығару 1. Кітап массасы 3 кг, ал оның табанының ауданы 0,02 м². Ол үстелге қандай қысым түсіреді? (g = 10 Н/кг) 2. Темір кубтың массасы 20 кг. Оның бір қырының ауданы 0,1 м² болса, жерге түсіретін қысымы қандай? (g = 10 Н/кг) 3. Баланың массасы 50 кг, ол ауданы 0,25 м² шаңғымен тұр. Шаңғылардың қарға түсіретін қысымын есептеңіз. 4. Үстел үстіне массасы 15 кг шар қойылды. Шардың жерге тиетін ауданы 0,05 м² болса, қысым қандай болады? 5. Егер дене ауданы 0,1 м² бетке 200 Па қысым түсірсе, дененің массасын табыңыз. (g = 10 Н/кг) 6. Етік киген адамның массасы 60 кг. Егер етіктің әр табанының ауданы 0,03 м² болса, оның жерге түсіретін қысымын есептеңіз. 7. Бір таяқтың ұшының ауданы 0,0001 м². Егер таяқ 10 Н күшпен басылса, оның түсіретін қысымы қандай? 8. Қорап массасы 12 кг және оның табанының ауданы 0,4 м². Қорап жерге қандай қысым түсіреді? 9. Ауданы 2 м² шаңғы қар бетіне 400 Па қысым түсіреді. Осы шаңғыдағы адамның массасын табыңыз. 10. Массасы 8 кг және ауданы 0,02 м² ауыр тас үстелге қойылған. Оның түсіретін қысымын есептеңіз. |
Оқушылар жұптаса отырып есептерді шығарады |
Дескриптор: -есептің берілгенін жазып, шамаларды ХБЖ көрсетеді-1балл. -қажет формуланы түрлендіреді-1балл. -есептеулер жүргізеді-1балл. -жауабын жазады-1балл.
Жалпы: 4 балл |
Презентация карточкалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 5 мин |
Тапсырма-3 Оқыту түрі: Жеке жұмыс Сәйкестендіру тапсырмасы
|
Оқушылар сәйкестендіру тапсырмасын орындайды.
|
Дескриптор: -1-5 сұраққа ғана жауап дұрыс берсе -1 балл. -6-10 сұраұ аралығында дұрыс жауап берсе -2 балл.
Жалпы: 2 балл
|
Презентация немесе Таратпа қағаздар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Тапсырма-4 Оқыту түрі: Жеке жұмыс Learningapps бағдарламасы бойынша тапсырма
https://learningapps.org/view28535935
|
Оқушылар learningapps бағдарламасы бойынша тапсырма орындайды.
|
Дескриптор: -қысымды азайту бағанын дұрыс сәйкестендіреді- 1 балл. -қысымды арттыру бағанын дұрыс сәйкестендіреді -1 балл Жалпы балл: 2
Жалпы: 10 балл
|
Таратпа қағаздар және Zip Grade қосымшасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 5 мин |
Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын төмендегі сұрақтарға жауап беру арқылы білдіреді. - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет https://www.mentimeter.com сайты арқылы жүзеге асады. |
Кері баланыс береді https://www.mentimeter.com сайты арқылы |
Бағалау: Өзін өзі дескрипторлар арқылы бағалап отырады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
Тапсырмаға критерий бойынша құрастырылған дескрипторларды қолдану арқылы, ал критерий оқу мақсатына тікелей негізделген болуы қажет |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Сергіту ретінде «Атомдар мен молекулалар» жаттығуы жүргізілді Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қатты_дененің_қысымы №2
Қатты_дененің_қысымы №2
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
Бөлімі: |
Қысым |
|
Педагогтің аты-жөні: |
А.Ж.Т. |
|
Күні: |
__/___/_____ж. |
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қатты денелердегі қысым №2 |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.2 қысымның физикалық
мағынасын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 15 мин |
|
Оқушылар берілген суреттердің ішінен қатесін анықтайды. Тест тапсырмасын орындайды
Оқушылар негізгі анықтамаларды дәптерлеріне жазып алады. |
Дескриптор: -барлық сұраққа дұрыс жауап жазған жағдайда – 1 балл.
Жалпы: 1 балл |
Презентация
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Тапсырма-1 Оқыту түрі: Топтық жұмыс https://flippity.net/rp.php?c бағдарламасы арқылы оқушыларды топтастырады Қатты дененің қысымы Қатты дененің қысымы күнделікті өмірде маңызды рөл атқарады. Адамдар әртүрлі құралдарды қолданғанда қысымды тиімді пайдалануға тырысады. Мысалы, пышақтың жүзі өткір болса, оның ауданы кішірейіп, қысым артады, сондықтан тамақ немесе заттарды кесу оңай болады. Шеге мен біз сияқты құралдардың ұшы жіңішке болғандықтан, олар материалға оңай кіреді. Шаңғылар қар бетіне аз қысым түсіру арқылы адамның қарға батпауына көмектеседі. Адамдар қарлы немесе батпақты жерлерде жүргенде үлкен ауданды аяқ киімдер пайдаланады. Автокөліктің үлкен дөңгелектері жол бетіне аз қысым түсіру арқылы жүруді жеңілдетеді. Жүк көтеретін арбалар доңғалақтарының ауданы кең болғандықтан, ауыр салмақты тасымалдау оңайырақ болады. Осылайша, қысым ұғымы тұрмыста адамның өмірін жеңілдететін маңызды фактор болып табылады. Тест тапсырмалары 1. Қысымның жоғары болуына не әсер етеді? a) Заттың массасының азаюы b) Ауданының кішіреюі c) Ауданының үлкеюі d) Күштің азаюы 2. Шаңғылардың қар бетіне аз қысым түсіретін себебі қандай? a) Ауданы үлкен болғандықтан b) Күш аз болғандықтан c) Қардың тығыздығы жоғары болғандықтан d) Қардың қаттылығы төмен болғандықтан 3. Пышақтың жүзі өткір болса, қысым қалай өзгереді? a) Қысым артады b) Қысым азаяды c) Қысым өзгермейді d) Қысым жойылады 4. Арбаның үлкен доңғалақтары қысымға қалай әсер етеді? a) Қысымды арттырады b) Қысымды азайтады c) Қысымды тұрақты етеді d) Қысымды жояды 5. Қарлы жерде жүруге арналған аяқ киімдердің ауданы неге үлкен болады? a) Қысымды азайту үшін b) Күшті көбейту үшін c) Жердің тартылысын арттыру үшін d) Жылдам қозғалу үшін |
Топтар берілген мәтінді оқып мәтін бойынша тест тапсырмасын орындайды
|
Дескриптор: -қысымның анықтамасын қолданып, барлық сұраққа дұрыс жауап береді
-1 балл
Жалпы: 1 балл
|
Презентация
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Тапсырма-2 Оқыту түрі: Жұптық жұмыс https://flippity.net/rp.php?c бағдарламасы арқылы оқушыларды жұптастырамыз Есептер шығару 1. Кітап массасы 3 кг, ал оның табанының ауданы 0,02 м². Ол үстелге қандай қысым түсіреді? (g = 10 Н/кг) 2. Темір кубтың массасы 20 кг. Оның бір қырының ауданы 0,1 м² болса, жерге түсіретін қысымы қандай? (g = 10 Н/кг) 3. Баланың массасы 50 кг, ол ауданы 0,25 м² шаңғымен тұр. Шаңғылардың қарға түсіретін қысымын есептеңіз. 4. Үстел үстіне массасы 15 кг шар қойылды. Шардың жерге тиетін ауданы 0,05 м² болса, қысым қандай болады? 5. Егер дене ауданы 0,1 м² бетке 200 Па қысым түсірсе, дененің массасын табыңыз. (g = 10 Н/кг) 6. Етік киген адамның массасы 60 кг. Егер етіктің әр табанының ауданы 0,03 м² болса, оның жерге түсіретін қысымын есептеңіз. 7. Бір таяқтың ұшының ауданы 0,0001 м². Егер таяқ 10 Н күшпен басылса, оның түсіретін қысымы қандай? 8. Қорап массасы 12 кг және оның табанының ауданы 0,4 м². Қорап жерге қандай қысым түсіреді? 9. Ауданы 2 м² шаңғы қар бетіне 400 Па қысым түсіреді. Осы шаңғыдағы адамның массасын табыңыз. 10. Массасы 8 кг және ауданы 0,02 м² ауыр тас үстелге қойылған. Оның түсіретін қысымын есептеңіз. |
Оқушылар жұптаса отырып есептерді шығарады |
Дескриптор: -есептің берілгенін жазып, шамаларды ХБЖ көрсетеді-1балл. -қажет формуланы түрлендіреді-1балл. -есептеулер жүргізеді-1балл. -жауабын жазады-1балл.
Жалпы: 4 балл |
Презентация карточкалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 5 мин |
Тапсырма-3 Оқыту түрі: Жеке жұмыс Сәйкестендіру тапсырмасы
|
Оқушылар сәйкестендіру тапсырмасын орындайды.
|
Дескриптор: -1-5 сұраққа ғана жауап дұрыс берсе -1 балл. -6-10 сұраұ аралығында дұрыс жауап берсе -2 балл.
Жалпы: 2 балл
|
Презентация немесе Таратпа қағаздар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Тапсырма-4 Оқыту түрі: Жеке жұмыс Learningapps бағдарламасы бойынша тапсырма
https://learningapps.org/view28535935
|
Оқушылар learningapps бағдарламасы бойынша тапсырма орындайды.
|
Дескриптор: -қысымды азайту бағанын дұрыс сәйкестендіреді- 1 балл. -қысымды арттыру бағанын дұрыс сәйкестендіреді -1 балл Жалпы балл: 2
Жалпы: 10 балл
|
Таратпа қағаздар және Zip Grade қосымшасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 5 мин |
Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын төмендегі сұрақтарға жауап беру арқылы білдіреді. - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет https://www.mentimeter.com сайты арқылы жүзеге асады. |
Кері баланыс береді https://www.mentimeter.com сайты арқылы |
Бағалау: Өзін өзі дескрипторлар арқылы бағалап отырады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
Тапсырмаға критерий бойынша құрастырылған дескрипторларды қолдану арқылы, ал критерий оқу мақсатына тікелей негізделген болуы қажет |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Сергіту ретінде «Атомдар мен молекулалар» жаттығуы жүргізілді Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||
шағым қалдыра аласыз
















