|
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: 7.3.Қысым |
|
|||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Конысбай Гульпара Кайрбаевна |
|||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қатынас ыдыстар. |
|
|
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
|
|||||||||
|
Сабақмақсаттары |
|
|||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Қатынас ыдыстардың не екенін білу; Қатынас ыдыстарға құйылған бір түрлі сұйықтың деңгейі не үшін бірдей боламтынын түсіну; Қатынас ыдыстарға құйылған әртүрлі сұйықтың деңгейі не үшін әртүрлі болатынын түсіну; Су құбырының жұмыс істеу принципін түсіну. |
|||||||||
|
Бағалау критерийлері -Білім деңгейін зерделеу; -Тақырыптың басты идеясын табу; - Іс-тәжірибеде үйлестіре алу; - Жағдаяттан шыға білу құзіреті. |
Дескриптор: -тапсырма толық жасалды -3
-тапсырма жартылай жасалды -2
-тапсырма толық жасалмады -1 |
|||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Түсініктерін ауызша айтып бере алады. Термин сөздерді меңгереді. |
|||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік Ел» идеясының «Инновация негізіндегі тұрақты экономикалық өсім » құндылығы бойынша су бұрқақтарын кез келген елді мекендерде орналастырып, инновациялық дамуға үлестерін қосуға тәрбиелеу. Сұйықтарды тиімді жолмен пайдалана отырып, өмір қажеттілігіне жарату. |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, психология |
|||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация АКТ көмегімен ұсыну |
|||||||||
|
Бастапқы білім |
Сұйықтар мен газдардағы қысым. Паскаль заңы. |
|||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтыңбасы 10мин
«Суреттер сөйлейді» |
Мұғалім: 1.0.Ұйымдастыру кезеңі. 1.1.Оқушылармен амандасу 1.2. «Көңіл- күй күнделігі» арқылы психологиялық сабаққа дайындық,көңіл- күйін анықтаймын
1.3.Топқа бөлу: «Су бұрқақтар мозайкасын» құрастыру арқылы топқп бөлінеді, артына жасырылған сұрақтарға жауап беру арқылы үй тапсырмасы тексеріледі
Үй тапсырмасын тексеру: Тапсырмалар: 1.Еденге ауа 100 кПа қысым түсірген болса, бөлме қабырғасы мен төбесіне түсірілген қысым неге тең? 2.Сұйыққа сұйыққа түсірілген қысым қандай шамаларға тәуелді? 3.Паскаль заңы... Дескриптор: 1.ойын дәлелдейді 2.формуласын жазады Мадақтау , қол шапалақтау
Не себепті бұл ыдыстардағы сұйықтың деңгейі барлық бөліктерінде бірдей? Оқушылар: Үй тұрмысындағы ыдыстар.Мұнда шәйнек пен оның шүмегіндегі су бірдей деңгейде тұрады ,өйткені қысым барлық ауданға түседі. Мұғалім: Олай болса, бұл тұрмыста тұтынатын ыдыстар қатынас ыдыстар деп аталады
|
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы 28 минут
Мәтінмен жұмыс (топтық жұмыс)
"Ойлан.Жұптас. Бөліс" жұптық жұмыс
«Ойлар ағыны» (Жеке оқушымен жұмыс"Ой қозғау"
|
Қатынас ыдыстар деп екі ұшы ашық орталары жалғасқан ыдыстарды айтады.
Үш топ берілген бөлімге байланысты тақырыпты топ болып қорғау ( постер қорғау) Дескриптор: 1.Мысалдар келтіре алады 2.Ойын толық жеткізеді 3.Шамалардың тәуелділіктерін ашады 4.Топпен жұмыс жасап, қорытындылайды
Үш түрлі суреттерді топтарға бере отырып оқушылардың тақырып бойынша түсінігін тексеру.
1 2
. 3 Дескриптор : 1.Әртүрлі сұйықтардың еркін беттерінің деңгейінің бірдей болмау себептерін анықтайды 2.Тығыздықтарын салыстыра алады. 3.Сұйық бағандарыныңбиіктігі мен тығыздықтарының тәуелділіктерін ажырата алады
Диалогтік әдіс :Марат , Самат, Қанат үшеуіне бірдей құман берілді.Шүмегі қақпақ деңгейінен ұзын болғандықтан Самат шүмекті кесуге бел буды.Марат келіспеді.Ал, Қанат ұстауға ыңғайлы болу үшін қысқа етіп кесуге кеңес берді.Сіздің ойыңыз? Дескриптор: 1.Дұрыс жауап 2.Себебі 3.Тілдік мақсат Сергіту сәті «Өрмекшінің өрмегі»
1.Шлюздің ені 10 м .Шлюз суға толтырылды, оның тереңдігі 5 м.Су шлюздің қақпағын қандай күшпен қысады? 2. Су құбыры(фонтанның) жұмыс істеу принципін түсіндір 3)Шашылған әріптер : F; p; S; h; g ; h1; h2 ; рәріптерден формула құрастырыңдар Дескриптор: 1.Есептің нәтижесінің дұрыстығы 2.Озық ой,Нақты жауап 3.Құрстырылған формулалардың саны |
су, күнбағыс майы,киросин, қатынас ыдыстар |
||||||||
|
Сабақтыңсоңы 7минут |
Рефлексия: «Жақсылық тамшылары» су тамшысымен «Бәйтерек» субұрқағының деңгейлеріне қарай өздерін бағалайды.
|
|
||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
||||||||
|
Барлықоқушылар: Бүгінгі игерген материалдар келесі сабақтардың негізі болатындықтан, тақырып бойынша теориялық білімдерін барлық оқушыда қалыптастыру. Оқушылардың басым бөлігі: қатынас ыдыстардың заңдылықтарын пайдалана отырып, тұрмыстар қолдана алады |
(1) Алдағы тақырыптың түсінуін. (2) Үй жұмысының орындалуын. (3) Жаңа тақырыпты меңгеруде пікірталастарға қатысып отыруын. (5) Сыни ойлау дағдыларын дамытуға бағыттал,ан есептерде ойлау операцияларын қолдануы.
|
Оқушы құрал-жабдықтар мен жұмыс жасағанда өздерінің және басқалардың денсаулығына, мектеп мүлкіне жауапкершілікпен қарау. Алынған нәтижені талқылау барысында креативті, сыни тұрғыдан талқылау. Оқушылардың жұппен, топпен жұмыс жасауы, мұғаліммен біріге отырып жаңа білім алуға әрекет етуі олардың өзара , және мұғаліммен қарым қатынасын нығайтады,Олар өз пікірін айтуға дағдыланады.Тілдік дағдылары қалыптасады. |
||||||||
Бағалау парақшасы:
|
№ |
Ф.И.О |
Үй тапсырмасы |
Мәтінмен жұмыс |
Оқушылар шолуы |
Ойлар ағыны-диалог әдісі |
Ой қозғау |
Жалпы баға |
Баға |
||||||||||
|
1 |
Мурат С |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
45 |
5 |
|
2 |
Болат Д |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Тарас Ы |
2 |
3 |
1 |
2 |
3 |
2 |
1 |
3 |
2 |
3 |
2 |
3 |
2 |
2 |
3 |
34 |
4 |
|
4 |
Жарас Ж |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
СаматН |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
ҚанатА |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
1 |
2 |
2 |
2 |
3 |
3 |
3 |
2 |
3 |
3 |
31 |
3 |
-тапсырма толық жасалды -3
-тапсырма жартылай жасалды -2
-тапсырма толық жасалмады -1
Әр толық жауапқа «3» ұпайдан есептеледі.
«40-45» -«5»;
«34-39» -«4»;
«22-33»- «3»;
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қатынас ыдыстар.
Қатынас ыдыстар.
|
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: 7.3.Қысым |
|
|||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Конысбай Гульпара Кайрбаевна |
|||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қатынас ыдыстар. |
|
|
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
|
|||||||||
|
Сабақмақсаттары |
|
|||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Қатынас ыдыстардың не екенін білу; Қатынас ыдыстарға құйылған бір түрлі сұйықтың деңгейі не үшін бірдей боламтынын түсіну; Қатынас ыдыстарға құйылған әртүрлі сұйықтың деңгейі не үшін әртүрлі болатынын түсіну; Су құбырының жұмыс істеу принципін түсіну. |
|||||||||
|
Бағалау критерийлері -Білім деңгейін зерделеу; -Тақырыптың басты идеясын табу; - Іс-тәжірибеде үйлестіре алу; - Жағдаяттан шыға білу құзіреті. |
Дескриптор: -тапсырма толық жасалды -3
-тапсырма жартылай жасалды -2
-тапсырма толық жасалмады -1 |
|||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Түсініктерін ауызша айтып бере алады. Термин сөздерді меңгереді. |
|||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік Ел» идеясының «Инновация негізіндегі тұрақты экономикалық өсім » құндылығы бойынша су бұрқақтарын кез келген елді мекендерде орналастырып, инновациялық дамуға үлестерін қосуға тәрбиелеу. Сұйықтарды тиімді жолмен пайдалана отырып, өмір қажеттілігіне жарату. |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, психология |
|||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация АКТ көмегімен ұсыну |
|||||||||
|
Бастапқы білім |
Сұйықтар мен газдардағы қысым. Паскаль заңы. |
|||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтыңбасы 10мин
«Суреттер сөйлейді» |
Мұғалім: 1.0.Ұйымдастыру кезеңі. 1.1.Оқушылармен амандасу 1.2. «Көңіл- күй күнделігі» арқылы психологиялық сабаққа дайындық,көңіл- күйін анықтаймын
1.3.Топқа бөлу: «Су бұрқақтар мозайкасын» құрастыру арқылы топқп бөлінеді, артына жасырылған сұрақтарға жауап беру арқылы үй тапсырмасы тексеріледі
Үй тапсырмасын тексеру: Тапсырмалар: 1.Еденге ауа 100 кПа қысым түсірген болса, бөлме қабырғасы мен төбесіне түсірілген қысым неге тең? 2.Сұйыққа сұйыққа түсірілген қысым қандай шамаларға тәуелді? 3.Паскаль заңы... Дескриптор: 1.ойын дәлелдейді 2.формуласын жазады Мадақтау , қол шапалақтау
Не себепті бұл ыдыстардағы сұйықтың деңгейі барлық бөліктерінде бірдей? Оқушылар: Үй тұрмысындағы ыдыстар.Мұнда шәйнек пен оның шүмегіндегі су бірдей деңгейде тұрады ,өйткені қысым барлық ауданға түседі. Мұғалім: Олай болса, бұл тұрмыста тұтынатын ыдыстар қатынас ыдыстар деп аталады
|
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы 28 минут
Мәтінмен жұмыс (топтық жұмыс)
"Ойлан.Жұптас. Бөліс" жұптық жұмыс
«Ойлар ағыны» (Жеке оқушымен жұмыс"Ой қозғау"
|
Қатынас ыдыстар деп екі ұшы ашық орталары жалғасқан ыдыстарды айтады.
Үш топ берілген бөлімге байланысты тақырыпты топ болып қорғау ( постер қорғау) Дескриптор: 1.Мысалдар келтіре алады 2.Ойын толық жеткізеді 3.Шамалардың тәуелділіктерін ашады 4.Топпен жұмыс жасап, қорытындылайды
Үш түрлі суреттерді топтарға бере отырып оқушылардың тақырып бойынша түсінігін тексеру.
1 2
. 3 Дескриптор : 1.Әртүрлі сұйықтардың еркін беттерінің деңгейінің бірдей болмау себептерін анықтайды 2.Тығыздықтарын салыстыра алады. 3.Сұйық бағандарыныңбиіктігі мен тығыздықтарының тәуелділіктерін ажырата алады
Диалогтік әдіс :Марат , Самат, Қанат үшеуіне бірдей құман берілді.Шүмегі қақпақ деңгейінен ұзын болғандықтан Самат шүмекті кесуге бел буды.Марат келіспеді.Ал, Қанат ұстауға ыңғайлы болу үшін қысқа етіп кесуге кеңес берді.Сіздің ойыңыз? Дескриптор: 1.Дұрыс жауап 2.Себебі 3.Тілдік мақсат Сергіту сәті «Өрмекшінің өрмегі»
1.Шлюздің ені 10 м .Шлюз суға толтырылды, оның тереңдігі 5 м.Су шлюздің қақпағын қандай күшпен қысады? 2. Су құбыры(фонтанның) жұмыс істеу принципін түсіндір 3)Шашылған әріптер : F; p; S; h; g ; h1; h2 ; рәріптерден формула құрастырыңдар Дескриптор: 1.Есептің нәтижесінің дұрыстығы 2.Озық ой,Нақты жауап 3.Құрстырылған формулалардың саны |
су, күнбағыс майы,киросин, қатынас ыдыстар |
||||||||
|
Сабақтыңсоңы 7минут |
Рефлексия: «Жақсылық тамшылары» су тамшысымен «Бәйтерек» субұрқағының деңгейлеріне қарай өздерін бағалайды.
|
|
||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
||||||||
|
Барлықоқушылар: Бүгінгі игерген материалдар келесі сабақтардың негізі болатындықтан, тақырып бойынша теориялық білімдерін барлық оқушыда қалыптастыру. Оқушылардың басым бөлігі: қатынас ыдыстардың заңдылықтарын пайдалана отырып, тұрмыстар қолдана алады |
(1) Алдағы тақырыптың түсінуін. (2) Үй жұмысының орындалуын. (3) Жаңа тақырыпты меңгеруде пікірталастарға қатысып отыруын. (5) Сыни ойлау дағдыларын дамытуға бағыттал,ан есептерде ойлау операцияларын қолдануы.
|
Оқушы құрал-жабдықтар мен жұмыс жасағанда өздерінің және басқалардың денсаулығына, мектеп мүлкіне жауапкершілікпен қарау. Алынған нәтижені талқылау барысында креативті, сыни тұрғыдан талқылау. Оқушылардың жұппен, топпен жұмыс жасауы, мұғаліммен біріге отырып жаңа білім алуға әрекет етуі олардың өзара , және мұғаліммен қарым қатынасын нығайтады,Олар өз пікірін айтуға дағдыланады.Тілдік дағдылары қалыптасады. |
||||||||
Бағалау парақшасы:
|
№ |
Ф.И.О |
Үй тапсырмасы |
Мәтінмен жұмыс |
Оқушылар шолуы |
Ойлар ағыны-диалог әдісі |
Ой қозғау |
Жалпы баға |
Баға |
||||||||||
|
1 |
Мурат С |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
45 |
5 |
|
2 |
Болат Д |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Тарас Ы |
2 |
3 |
1 |
2 |
3 |
2 |
1 |
3 |
2 |
3 |
2 |
3 |
2 |
2 |
3 |
34 |
4 |
|
4 |
Жарас Ж |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
СаматН |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
ҚанатА |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
1 |
2 |
2 |
2 |
3 |
3 |
3 |
2 |
3 |
3 |
31 |
3 |
-тапсырма толық жасалды -3
-тапсырма жартылай жасалды -2
-тапсырма толық жасалмады -1
Әр толық жауапқа «3» ұпайдан есептеледі.
«40-45» -«5»;
«34-39» -«4»;
«22-33»- «3»;
шағым қалдыра аласыз




















