Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қатынастар және пропорциялар
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Абай облысы Үржар ауданы бойынша білім бөлімінің «Жансүгіров атындағы орта мектебі» КММ
білім бөлімінің атауы
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Бөлім: |
6.1.А. Қатынастар және пропорциялар. |
|||||
Педагогтың аты-жөні: |
Жагалбаева Гаухар Жексембаевна |
|||||
Күні: |
|
|||||
Пәні: |
Математика |
|||||
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Масштаб. 2 сабақ |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.5.1.3 картамен, сызбамен, жоспармен жұмыс барысында масштабты қолдану. |
|||||
Сабақтың мақсаты: / Бағалау критерийлері |
|
|||||
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Білу, түсіну, қолдану. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/ (уақыт) |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру кезеңі.
5 минут
Үй тапсырмасын тексеру |
Мұғалім масштаб тақырыбына бейнетаспа көрсету арқылы оқушылардың назарын шоғырландырады.
«Конфеттер» әдісі арқылы топқа бөледі. Конфеттерге «Сәттілік», «Бүгінгі сабағың қызықты өтсін», «Мен саған сенемін» деген жағымды әсер беретін сөздер жазып, қыстырып қояды. «Серпілген сауал» әдісі арқылы масштаб ұғымына бағытталған сұрақтар қойып тексереді. Мұғалім тақырыпты түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін оқушыларға сұрақтар береді:
|
Оқушы масштаб тақырыбына арналған бейнетаспа көреді.
Оқушылар конфет түрлеріне қарай топқа бөлінеді.
Оқушылар өз жауаптарын айтады. Басқа оқушылардың жауаптарын тыңдай отырып, толықтырады. |
«Ынталандыру сөзі әдісі» арқылы бағалайды. «жарайсың!», «өте жақсы», «жақсы» , «талпын» |
Интерактивтік тақта, https://youtu.be/n4heu1bmnr4
Төрт топқа төрт түрлі конфеттер |
||
Негізгі бөлім
Топтық жұмыс 5 минут
Ұжымдық жұмыс 5 минут
Жұптық жұмыс 5 минут
Топтық жұмыс 10 минут
Топтық жұмыс 5 минут Оқулықпен жұмыс 5 минут
ЕББҚ |
«Пазл» әдісі арқылы тапсырмалар береді, әр топтың жұмысын бақылайды. Қазақтың соңғы ханы Кененсарының туғанына 220жыл болуына байланысты Кененсарының суреті бейнеленген қағаздың артында төрт топқа қима қағаздары арқылы жеке –жеке тапсырмалар дайындайды. Тапсырманың жауаптары жазылған плакатқа қима қағаздарын жауаптары бойынша орналастырғанда, шыққан сурет бойынша оқушылардың пікірін тыңдайды. Тапсырма: Атлас картасын пайдаланып, қалалардың арасын қосатын кесінді ұзындығын өлшеңдер. Картаның масштабын пайдаланып, қалалардың жер бетіндегі нақты ара-қашықтығын анықтаңдар. 1-Топ. Өскемен- Павлодар 2-Топ. Өскемен- Семей 3-Топ. Өскемен- Алматы 4-Топ. Өскемен- Нұрсұлтан Атлас картасындағы масштаб: 1: 30000000
«Эксперттер кездесуі» әдісі арқылы әр топқа ұжымдық тапсырма береді. Әр топтан 1 оқушыны тақтаға шығарып, тапсырманың талқылануын бақылайды. Тапсырма: Берілген қатынасты масштаб түрінде көрсет: a) 1см : 30м ә) 1см : 10км б) 1см : 700м
«Ара ұясы» техникасы арқылы тапсырманы жұп бойынша таратады. Жұптағы оқушыларға не білетіндігі туралы пікір алмасуды тапсырады. Тапсырма: Ең кіші мaсштaбты табыңыз: а)1:10; 1:200; 1: 15000 б)1:40;1:60; 1:150000
Қолданбалы есеп: Метод Jigsaw-2 «Пила-2» әдісі арқылы барлық топтарға бірдей тапсырма береді. Әр топтың сарапшылары өз жұмыстарын қорғап шығатындығы туралы түсіндіреді. Тапсырма: Жанельдің ата-анасы Нұрсұлтан қаласынан бір бөлмелі пәтер сатып алды. Пәтердің жатын бөлмесінің ұзындығы 6м, ені 3м. Жанель бөлменің планын сызып, ата-анасына болашақта артитектор мамандығын таңдайтындығын айтқысы келді. Қанеки, Жанельге көмектесіп, 1:200 масштабымен бөлменің планын салайық.
«Постер» арқылы қорғауға ұсыныс береді. Тапсырма: Үржар ауылы мен Алакөл көлінің жер бетіндегі ара-қашықтығы 150 км. Осы екі елді мекеннің масштабы: 1:200000 Картадағы ара- қашықтығын табыңдар.
Оқушыларға оқулықпен жұмыс жасатады.
«Атмосфера» әдісі бойынша оқушыға тапсырма беру арқылы сабақта атмосфера орнатады. Тапсырма: Оқушының жұмыс үстелінің ұзындығы 2 метр. Ені 1 метр.Әр метрді 1 см-ге баламалап, жұмыс үстелінің масштабын сал. |
Оқушылыр атлас карта көмегімен қалалардың ара қашықтығын анықтайды. Әр топтан бір оқушы шығып, ара қашықтықты қалай анықтағандықтарын түсіндіреді.Қима қағаздарды біріктіргеннен шыққан сурет бойынша өз ойларын айтады.
Оқушыцлар берілген ұжымдық тапсырманы орындайды. Топтан 1 оқушы тақтаға шығып, тапсырманы талқылайды:
1 см: 3000 см 1 см:1000000 см 1 см: 70000 см
1 : 3000 1 :1000000 1 : 70000 Әр oқушы алдымен өзі oрындайды, көршісімен ақылдасады. Ең кіші масштаб: 1:150000
Оқушылар тапсырманы топпен ақылдасып, орындайды. Әр топтың сарапшысы өз жұмыстарын қорғайды. Топпен бірігіп шешіп, постер арқылы тақтада қорғайды. Оқушылар оқулықта берілген есепетерді шығарады, топпен талқылайды. Оқушы тапсырманы орындайды |
Дексриптор: 1.Атлас картасындағы қалалардың ара- қашықтығын анықтайды. 2)Жер бетіндегі қалалардың нақты ара- қашықтықтығын табады. (2 балл) Дескриптор: Өлшем бірліктерді теңестіріп, масштаб түрінде көрсетеді (1 балл) Дескриптр: ең кіші масштабты табады. (1 балл)
770 ₸ - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған
Осы аптаның ең үздік материалдары Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін тақырыптармен дайындаймыз Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады Толығырақ |