2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Қатыныас ыдыс

Қатыныас ыдыс

Материал туралы қысқаша түсінік
қатынас ыдыстарды қолдануға мысалдар келтіру
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


Білім беру ұйымының атауы


Бөлім

қысым

Педагогтың аты-жөні:


Күні :


Сынып: 7



Сабақтың тақырыбы

Қатынас ыдыстар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.3.1.6 қатынас ыдыстарды қолдануға мысалдар келтіру

Сабақтың мақсаты

  • Қатынас ыдыстарды біледі;

  • Қатынас ыдыстарды қолдануға мысалдар келтіреді;

Құндылықтарға баулу

  • Бірлік және ынтымақ –командамен топтық тапсырмаларды орындап ,басқалармен біолескен жұмыстың нәтижесін қорғай алады;

  • Жасампаздық және жаңашылдық-қарапайым өлшеулер жүргізу,практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алады;

  • Білімнің жаратылыстану салаларындағы тәжірибиені бақылаудың ,жжүйелеудің ,түсінудің қарапайым дағдыларынығ болуы

  • Еңбекқорлық құндылығы:түрлі мамандықтарға қызығушшылық таныту,өзіне өзі қызмет көрсетуге дағдылану.



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут

Сәлемдесу

Оқушыларды түгелдеу.

Сабақты бекіту

https://wordwall.net/resource/64776460



Оқушылар сәлемдеседі .

Атмосфералық ахуал арқылы көңіл күйде жаңа тақырыпты ашып , үй тапсырмасына берілген тапсырманы орындайды .

Өзін-өзі бағалау

Дескриптор:


Сұықтар мен газдардағы қысымды анықтай алады;

2 балл


Презентация

Жұмыс парағы

Көрнекіліктер






Сабақтың ортасы

30 минут

Жаңа сабақ


« Физминутка» Формула мен теория

Есептер шығару


Эксперименттік тапсырма


Тапсырма: «Қатынас Ыдыстары: Су деңгейлері мен қысымды басқару»

Тапсырма шарттары:

1. Мақсат: Қатынас ыдыстары туралы білімді терең түсініп, оны өмірлік жағдайда қалай қолдануға болатынын көрсету.

2. Сипаттама:

Сіздерге екі ыдыс пен оларды қосатын түтік берілді. Әр ыдыстың су деңгейін және түтіктің жоғары және төменгі бөлігіндегі судың қысымын есептеу қажет.

Тапсырма екі кезеңнен тұрады:


1-ші кезең: Қатынас ыдысындағы су деңгейін есептеу.

- Ыдыс A және Ыдыс B — тең биіктіктегі екі ыдыс.

- Ыдыс A-да 2 литр су бар, ал Ыдыс B-да 5 литр су бар.

- Түтік арқылы екі ыдыс қосылған. Ыдыс A мен Ыдыс B арасындағы су деңгейі қандай болатынын есептеңіз. Су деңгейлері тең болатыны белгілі.

Сұрақтар:

- Қандай физикалық заң бойынша екі ыдыс арасындағы су деңгейлері бірдей болады?

- Бұл жағдайда қысым қалай өзгереді?

2-ші кезең: Қатынас ыдыстарының қолданылуы.

- Енді, екі ыдыстың біреуіне су мен түрлі тұздарды қосып, құрамында тұзы көп болатын су ыдысынан түсетін қысымның өзгеруін зерттеңіз.

Жаттығу 4.3

1.Cуреттегі қондырғының жұмысын түсіндіріңіз.Бу қазандығындағы сұйық деңгейін анықтаңдар.Мұндағы 1- бу қазаны 2- кран 3- су деңгейін өлшеуіш шыны.

2. Субұрқақты фонтан қалай жасауға болатынын ойлап көріңіздер.Оның сызбанұсқасын сызыңдар және мұндай қондарғының қалай жұмыс істейтінін түсіндіріңдер.


3.Төменде кемені шлюздеу бейнеленген.Осы суретке жақсылап назар аударыңыздар.Шлюздың қалай жұмыс істейтінін түсіндіріңіздер.Оның жұмыс істеуәнде қандай құбылыс байқалады.


Рисунок 1031803290


Оқушылар тапсырманы топтасы .жұппен және жеке орындайды.


Өзара пікір алмасып ,бір- біріне тапсырма орындауда көмектеседі.

Дескриптор:

Қатынас ыдыстарды біледі;

Қатынас ыдыстарды қолдануға мысалдар келтіре алады;

Жаңа сабақтың теориясын меңгереді;

Жұппен бірге жұмыс жасайды;


З балл

Дескриптор:

Есептің шартын түзе алады;

ХБЖ ға келтіре алады;

Негізгі

формуланы түрлендіріп ,белгісіз шаманы таба алад;


З балл

Жұмыс парағы

Тапсырмалар














Сабақтың соңы


8 минут



Рефексия


Бағалау


Үй тапсырмасы


Cұрақ жауап

https://wordwall.net/resource/38818936

Оқушылар сабақты қорытындылау тапсырмасын орындап ,бүгінгі сабақтан алыан білімдерін бекітеді.

Дескриптор:

Қатынас ыдыстарға берілген функционалдық сауатылық тапсырмасын дұрыс орындай алады;2 балл

Жұмыс парағы

Тапсырмалар


Рефексия

«Білім класс» әдісі бойынша

Өзін -өзі бағалау

«Білім клас» әдісі бойынша Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу .Жаттығу есептерін аяқтау

Сабаққа кері байланыс қалдырады.


Өзін өзі бағалау парағында бағалап сабақтың соңында хабарлайды.


Өзін-өзі бағалау парағы


Кері байланыс стиккерлері



Бағалау парағы


Жариялаған:
Нурланова А
27 Қаңтар 2025
162
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі