Бекітілді
|
Мектеп: |
Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Дандыбаева Г.А |
|
|
Күні: |
10.02.2025 |
|
|
Сынып: 6«Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
Қауіпсіздік сабағы: Қақтығыс соңындағы жауапкершілік |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Әбу Насыр әл-Фараби өмірімен таныстыру; Әбу Насыр әл-Фарабидің ғылымға қосқан үлесін түсіндіру. |
|
|
Құдылықтарға баулу |
Жауапкершілік пен еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
Сілтеме арқылы көрсетілетін видеолар |
|
Ресімдеу |
Слайд, суреттер |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Гимн орындау Қауіпсіздік ережесі Қақтығыс соңындағы жауапкершілік Қақтығыс дегеніміз не? Қақтығыс – адамдар арасындағы түсініспеушіліктен, қарама-қайшы көзқарастардан немесе мүдделер қақтығысынан туындайтын жағдай. Ол отбасында, мектепте, достар арасында немесе қоғамда орын алуы мүмкін.
|
Тақырыпқа назар аударады |
ҚБ Мадақтау, қолдау |
Презентация |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Жасампаз тұлғалар кімдер? Жасампаздық әртүрлі салаларда көрініс табады. Қазақстан тарихында жаңашыл, еңбегімен елге үлгі болған тұлғалар өте көп. Олардың қатарына мыналар жатады: • Әл-Фараби – ғылым мен философияның дамуына үлкен үлес қосқан ғалым.
Ғалым, философ, ойшыл, әлеуметтанушы өмірбаянымен оқушыларды таныстыру. Әл-Фараби 870-950 жылдары Сырдария бойындағы Отырар қаласында туып-өскен. Шын есімі Мұхаммед Ибн Ұзлағ Тархани. Отырар қаласы сол кездері Фараб деп аталғандықтан, ғұлама ғалым өзінің Әбу Насыр Мұхаммед Ибн Мұхаммед Ұзлағ Ибн Тархан есімін туған жеріне байланыстырып, Әл Фараби деп атаған. Әл-Фараби 870 жылы Жібек жолының маңызды орталықтарының бірі болған Отырар қаласының маңында дүниеге келген. Трактат — нақты бір тақырыпты талқылайтын және шешу жолдарын көрсететін философиялық, теологиялық немесе ғылыми шығарма Отырар медресесінде, Шаш, Самарқан, Бұхара, кейін Харран, Мысыр, Халеб (Алеппо), Бағдат шаһарларында білім алған.
Оқушыларды Әбу Насыр әл-Фараби шығармаларымен таныстыру, талдау жасау. “Ғылымдар тізбегі”, “Бесінші трактат”, “Медицина каноны”, “Қайырымды қала”, “Адам ағзасындағы мүшелер”, “Жануарлар ағзасындағы мүшелердің құрылысы мен қызметі”, “Жануарлар ағзалары”, “Темперамент туралы”, “Риторика”, “Поэзия өнері туралы”, “Бақытқа жол сілтеу”, “Вакуум туралы”, “Теориялық арифметикаға қысқаша кіріспе” Әбу Насыр әл-Фараби нақыл сөздеріне оқу, мағынасына терең үңілу.
Білім қуған жанның ойы күнделікті күйбіңнен көп алыста жатады. |
Ақпараттар- мен танысады Оқушылар нақыл сөздерді дәптерге жазады. Оқушылар нақыл сөздердің мағыналарын түсіну, талдау жасау. |
ҚБ: «Комплименттер бұрқасыны» |
Фотосуреттер, слайд карточкалар |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
3 «Қ» Қызық Қиын Құнды |
Кері байланыс береді |
ҚБ. Мадақтау және қолдау көрсету. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қауіпсіздік сабағы: Қақтығыс соңындағы жауапкершілік
Қауіпсіздік сабағы: Қақтығыс соңындағы жауапкершілік
Бекітілді
|
Мектеп: |
Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Дандыбаева Г.А |
|
|
Күні: |
10.02.2025 |
|
|
Сынып: 6«Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
Қауіпсіздік сабағы: Қақтығыс соңындағы жауапкершілік |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Әбу Насыр әл-Фараби өмірімен таныстыру; Әбу Насыр әл-Фарабидің ғылымға қосқан үлесін түсіндіру. |
|
|
Құдылықтарға баулу |
Жауапкершілік пен еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
Сілтеме арқылы көрсетілетін видеолар |
|
Ресімдеу |
Слайд, суреттер |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Гимн орындау Қауіпсіздік ережесі Қақтығыс соңындағы жауапкершілік Қақтығыс дегеніміз не? Қақтығыс – адамдар арасындағы түсініспеушіліктен, қарама-қайшы көзқарастардан немесе мүдделер қақтығысынан туындайтын жағдай. Ол отбасында, мектепте, достар арасында немесе қоғамда орын алуы мүмкін.
|
Тақырыпқа назар аударады |
ҚБ Мадақтау, қолдау |
Презентация |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Жасампаз тұлғалар кімдер? Жасампаздық әртүрлі салаларда көрініс табады. Қазақстан тарихында жаңашыл, еңбегімен елге үлгі болған тұлғалар өте көп. Олардың қатарына мыналар жатады: • Әл-Фараби – ғылым мен философияның дамуына үлкен үлес қосқан ғалым.
Ғалым, философ, ойшыл, әлеуметтанушы өмірбаянымен оқушыларды таныстыру. Әл-Фараби 870-950 жылдары Сырдария бойындағы Отырар қаласында туып-өскен. Шын есімі Мұхаммед Ибн Ұзлағ Тархани. Отырар қаласы сол кездері Фараб деп аталғандықтан, ғұлама ғалым өзінің Әбу Насыр Мұхаммед Ибн Мұхаммед Ұзлағ Ибн Тархан есімін туған жеріне байланыстырып, Әл Фараби деп атаған. Әл-Фараби 870 жылы Жібек жолының маңызды орталықтарының бірі болған Отырар қаласының маңында дүниеге келген. Трактат — нақты бір тақырыпты талқылайтын және шешу жолдарын көрсететін философиялық, теологиялық немесе ғылыми шығарма Отырар медресесінде, Шаш, Самарқан, Бұхара, кейін Харран, Мысыр, Халеб (Алеппо), Бағдат шаһарларында білім алған.
Оқушыларды Әбу Насыр әл-Фараби шығармаларымен таныстыру, талдау жасау. “Ғылымдар тізбегі”, “Бесінші трактат”, “Медицина каноны”, “Қайырымды қала”, “Адам ағзасындағы мүшелер”, “Жануарлар ағзасындағы мүшелердің құрылысы мен қызметі”, “Жануарлар ағзалары”, “Темперамент туралы”, “Риторика”, “Поэзия өнері туралы”, “Бақытқа жол сілтеу”, “Вакуум туралы”, “Теориялық арифметикаға қысқаша кіріспе” Әбу Насыр әл-Фараби нақыл сөздеріне оқу, мағынасына терең үңілу.
Білім қуған жанның ойы күнделікті күйбіңнен көп алыста жатады. |
Ақпараттар- мен танысады Оқушылар нақыл сөздерді дәптерге жазады. Оқушылар нақыл сөздердің мағыналарын түсіну, талдау жасау. |
ҚБ: «Комплименттер бұрқасыны» |
Фотосуреттер, слайд карточкалар |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
3 «Қ» Қызық Қиын Құнды |
Кері байланыс береді |
ҚБ. Мадақтау және қолдау көрсету. |
|
шағым қалдыра аласыз


















