|
Мектеп: |
« №44 жалпы орта білім беретін мектебі» КММ |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 3 «А» |
Қатысушылар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: 4 |
|
Тәрбие тақырыбы: |
Қауіпсіздік сабағы. «Қауіпсіздік әліппесі» |
|
|
Құндылық: |
Заң және тәртіп |
|
|
Мақсаты: |
Айналадағы қауіп – қатер туралы біледі. Қауіпті жағдайда дұрыс әрекет жасай алады. Өз қауіпсіздігі үшін жауапкершілікті сезіне алады. Қауіп – қатерден сақтану жолдары бойынша мысал келтіреді. Қауіпсіздік ережелерін қарастырады, қажетті жағдайда құтқару жолдарын орындайды. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Кіріспе
Сабақтың басы
1 мин
4 мин
|
Кітапханада қауіпсіздік ережелерін бұзған оқушылар басқа әлемге тап болады. Ол әлемде қауіпсіздік ережелерін сақтамаған оқушыларды көреді. Кенеттен жасанды интеллект Робот келіп оқушылармен сөйлеседі. Өзінің әлемінде қауіпсіздік ережелерін сақтамайтын, тәртіпсіз оқушылардың болатынын айтады. Робот бір жолға кешіріп, түсіндірме жұмысын жүргізіп, оқушылардың қауіпсіздік ережелерін қаншалықты білетіндіктерін тексеру мақсатында өзінің достарын жіберетіндігін ескертіп, босатады.
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал Ережелер еліне, Саяхатқа барайық. Қауіп – қатер төнсе егер, Сақтық жолын табайық. Топқа бөлу. «Фонарик» әдісі. Жасырылған суреттерді фонарик арқылы тауып, топқа бөліну. 1топ – «103» тобы 2топ – «104» тобы
Топ ережесін еске түсіру. |
- Терезеге шығып алған оқушыны көреді. -Шырпымен ойнап отырған оқушыларды көреді. -Сол әлемге тап болған оқушылар өздерінің тәртіпті, ақылды, қауіпсіздік ережелерін сақтап жүретіндіктерін айтып, сабаққа жіберулерін роботтан сұрайды.
Психологиялық ахуал орнатады
Жедел жәрдем мен төтенше жағдайлардың суреттері арқылы топқа бөліну. Топтарға бөлінеді, топтық ережені сақтайды. |
|
|
Сабақтың ортасы
10 мин
10 мин
Сергіту сәті 4 мин
10 мин |
Қауіпсіздік ережелері туралы мәлімет беру. Сұрақ – жауап: - Адамдарға қандай жағдайлар қауіпті? - Бұл жол қауіпсізідігі деп аталады. - Біз денсаулық қауіпсіздігін сақтауымыз қажет. - Жарайсыңдар, бұл өрт қауіпсіздігіне жатады.
Тақтадағы көрнекіліктермен жұмыс. -Суретте қандай белгі көрсетілген?
-Бағдаршамның неше түсі бар? Әр түсі қандай қызмет атқарады?
-Жолда жүру ережесін ата.
Роботтың досы өртсөндіруші келеді.
-Оқушылар , бізге қонаққа кім келді?
«Су бұрқақ» әдісі. Оттың суретінің ішіндегі сұрақтарға жауап беру. Жауабын су бұрқақпен суды шашу арқылы тексеру. -Өрт болған жағдайда қандай байланыс номеріне хабарласасың? -Дабылға тез жететін, Жалынға сүңгіп кететін. Қақалса да түтінге, Тайсалмайтын батыл кім, Жасқанбайтын батыр кім? -Бір ұяда топтасқан, түртіп қалсаң от шашқан.
«Биші робот»
Қонаққа жол полиция қызметкерлері келеді. -Оқушылар, бізге қонаққа тағы кімдер келді? Полиция қызметкерлері жол қауіпсіздік ережелерін сұрайды. ТЖ. «Жасырынған суреттер» әдісі Кубиктарда берілген суреттің бөлшектерін құрастыру арқылы қауіпсіздік ережелеріне сай суреттерді табу. |
-Жолдан абайлап өту.
-Адамдар таза жүруі қажет. -Сіріңкемен ойнауға болмайды.
-Жаяу жүргіншілер жолы. -3 түсі бар. Қызыл-тоқта, сары-дайындал,жасыл-жүр. -Алдымен солға, содан кейін оңға қарап жолдан өту.
Балалалар амандасады.
-Өртсөндіруші.
-101 номеріне хабарласамын.
-Өртсөндіруші.
-Сіріңке
Қимылды қайталайды
Оқушылар амандасады. -Полиция қызметкерлері.
1топ: -Жол полиция көлігі, жолда жүру ережесі, жол полициясы. 2 топ: -Өрт сөндіру көлігі, қауіпті заттар, дәрі-дәрмектер. |
https://youtu.be/oCPp_7Rbrao?feature=shared
https://youtu.be/2V_Coh-PamE?feature=shared
|
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Жол қауіпсіздік ережелеріне байланысты көрініс.
|
Жолда жүрудің түрлі жағдайларында болатын қауіпсіздік сақтау ережелерін біледі. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қауіпсіздік сабағы. Қауіпсіздік әліппесі
Қауіпсіздік сабағы. Қауіпсіздік әліппесі
|
Мектеп: |
« №44 жалпы орта білім беретін мектебі» КММ |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 3 «А» |
Қатысушылар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: 4 |
|
Тәрбие тақырыбы: |
Қауіпсіздік сабағы. «Қауіпсіздік әліппесі» |
|
|
Құндылық: |
Заң және тәртіп |
|
|
Мақсаты: |
Айналадағы қауіп – қатер туралы біледі. Қауіпті жағдайда дұрыс әрекет жасай алады. Өз қауіпсіздігі үшін жауапкершілікті сезіне алады. Қауіп – қатерден сақтану жолдары бойынша мысал келтіреді. Қауіпсіздік ережелерін қарастырады, қажетті жағдайда құтқару жолдарын орындайды. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Кіріспе
Сабақтың басы
1 мин
4 мин
|
Кітапханада қауіпсіздік ережелерін бұзған оқушылар басқа әлемге тап болады. Ол әлемде қауіпсіздік ережелерін сақтамаған оқушыларды көреді. Кенеттен жасанды интеллект Робот келіп оқушылармен сөйлеседі. Өзінің әлемінде қауіпсіздік ережелерін сақтамайтын, тәртіпсіз оқушылардың болатынын айтады. Робот бір жолға кешіріп, түсіндірме жұмысын жүргізіп, оқушылардың қауіпсіздік ережелерін қаншалықты білетіндіктерін тексеру мақсатында өзінің достарын жіберетіндігін ескертіп, босатады.
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал Ережелер еліне, Саяхатқа барайық. Қауіп – қатер төнсе егер, Сақтық жолын табайық. Топқа бөлу. «Фонарик» әдісі. Жасырылған суреттерді фонарик арқылы тауып, топқа бөліну. 1топ – «103» тобы 2топ – «104» тобы
Топ ережесін еске түсіру. |
- Терезеге шығып алған оқушыны көреді. -Шырпымен ойнап отырған оқушыларды көреді. -Сол әлемге тап болған оқушылар өздерінің тәртіпті, ақылды, қауіпсіздік ережелерін сақтап жүретіндіктерін айтып, сабаққа жіберулерін роботтан сұрайды.
Психологиялық ахуал орнатады
Жедел жәрдем мен төтенше жағдайлардың суреттері арқылы топқа бөліну. Топтарға бөлінеді, топтық ережені сақтайды. |
|
|
Сабақтың ортасы
10 мин
10 мин
Сергіту сәті 4 мин
10 мин |
Қауіпсіздік ережелері туралы мәлімет беру. Сұрақ – жауап: - Адамдарға қандай жағдайлар қауіпті? - Бұл жол қауіпсізідігі деп аталады. - Біз денсаулық қауіпсіздігін сақтауымыз қажет. - Жарайсыңдар, бұл өрт қауіпсіздігіне жатады.
Тақтадағы көрнекіліктермен жұмыс. -Суретте қандай белгі көрсетілген?
-Бағдаршамның неше түсі бар? Әр түсі қандай қызмет атқарады?
-Жолда жүру ережесін ата.
Роботтың досы өртсөндіруші келеді.
-Оқушылар , бізге қонаққа кім келді?
«Су бұрқақ» әдісі. Оттың суретінің ішіндегі сұрақтарға жауап беру. Жауабын су бұрқақпен суды шашу арқылы тексеру. -Өрт болған жағдайда қандай байланыс номеріне хабарласасың? -Дабылға тез жететін, Жалынға сүңгіп кететін. Қақалса да түтінге, Тайсалмайтын батыл кім, Жасқанбайтын батыр кім? -Бір ұяда топтасқан, түртіп қалсаң от шашқан.
«Биші робот»
Қонаққа жол полиция қызметкерлері келеді. -Оқушылар, бізге қонаққа тағы кімдер келді? Полиция қызметкерлері жол қауіпсіздік ережелерін сұрайды. ТЖ. «Жасырынған суреттер» әдісі Кубиктарда берілген суреттің бөлшектерін құрастыру арқылы қауіпсіздік ережелеріне сай суреттерді табу. |
-Жолдан абайлап өту.
-Адамдар таза жүруі қажет. -Сіріңкемен ойнауға болмайды.
-Жаяу жүргіншілер жолы. -3 түсі бар. Қызыл-тоқта, сары-дайындал,жасыл-жүр. -Алдымен солға, содан кейін оңға қарап жолдан өту.
Балалалар амандасады.
-Өртсөндіруші.
-101 номеріне хабарласамын.
-Өртсөндіруші.
-Сіріңке
Қимылды қайталайды
Оқушылар амандасады. -Полиция қызметкерлері.
1топ: -Жол полиция көлігі, жолда жүру ережесі, жол полициясы. 2 топ: -Өрт сөндіру көлігі, қауіпті заттар, дәрі-дәрмектер. |
https://youtu.be/oCPp_7Rbrao?feature=shared
https://youtu.be/2V_Coh-PamE?feature=shared
|
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Жол қауіпсіздік ережелеріне байланысты көрініс.
|
Жолда жүрудің түрлі жағдайларында болатын қауіпсіздік сақтау ережелерін біледі. |
|
шағым қалдыра аласыз




















