|
Білім беру ұйымының атауы |
|||||
|
Пәні: |
Дүние жүзі тарихы |
||||
|
Бөлім: |
1917 жылғы Ресейдегі революция |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Карабалина А.А. |
||||
|
Күні: 14.11 |
|
||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1917-1924 жылдарда Ресей қаншалықты өзгерді? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.1.1 тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісінің әсерін сипаттау; 8.2.1.1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазан төңкерісінің әлеуметтік құрылымға әсерін талдау, мемлекеттің тарихи кезеңдердегі жүйесін сипаттау. |
||||
|
Құндылық |
Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Өткен тоқсан сұрақтары қойылады |
Оқушылар бір-бірімен амандасып, сәлемдеседі. Сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау |
Интерактивті тақта |
|
|
Жаңа білім |
Бейнебаян көрсетіледі Жаңа сабақтың тақырыбы көрсетіліп, оқу мақсаты таныстырылады.
Жұмысшы, солдат және шарua депутаттарының Кеңестері параллель билік орталығы ретінде халық массаларының мүддесін білдірді. 1917 жылғы Ақпан революциясы патша үкіметін құлатып, Уақытша үкіметті орнатты. Буржуазия мен помещиктердің өкілі болған үкімет либералды реформалар жүргізуге тырысты. Қазақстанда да қосөкімет қалыптасты. Әлихан Бөкейханов, Мұстафа Шоқай, Ахмет Байтұрсынов сияқты ұлттық интеллигенция өкілдері Алаш қозғалысын ұйымдастырып, қазақ халқының ұлттық мүдделерін қорғауға тырысты.
Топтық жұмыс SWOT талдау Әміршіл-әкімшіл жүйе
Жұптық жұмыс Мағынасын айқында Әскери коммунизм- Азық-түлік жасағы- Тауар-ақша қатынастары- «Кім жұмыс істемейді, сол ішіп-жемейді» қағидасы Азық-түлік салығы- Жаңа экономикалық саясат- Жеке жұмыс Сәйкестендіру
|
Жаңа сабақтың тақырыбымен танысады. Бейнебаян тамашалайды Бейнебаянды мұқият қарап, берілген сұрақтарға жауап береді Жаңа сабақты мұқият тыңдайды Топпен жұмыс жасап, бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей біледі,бірге мақсатқа жетеді Жұппен берілген тапсырманы орындайды. Жеке жұмыспен мақсатына жетеді |
Дескриптор: Әміршіл-әкімшіл жүйенің күшті, әлсіз, мүмкіндіктері, қауіп-қатерін айта алады-4 балл Дескриптор: Берілген сөз тіркестерінің мағынасын аша алады-2 балл
Дескриптор: Әскери коммунизм, жаға экон. Саясат туралы біледі-4 балл |
www.youtube.com/watch?v=vRv2oGVq21Y
Кесте |
|
|
Кері байланыс |
“3-2-1” тәсілі 3 нәрсе – бүгін не үйрендім 2 сұрақ – әлі түсініксіз нәрсе 1 ұсыныс – сабақты жақсарту үшін |
Тақырып бойынша жақсы тұстар жетілдіру қажет болуы мүмкін тұстар ұсыныстар жазады, айтады |
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
|
|
Бағалау |
|
Бағалау парақшасы толтырылады |
|
|
|
Тапсырмалар
Топтық жұмыс
SWOT талдау
Әміршіл-әкімшіл жүйе

Жұптық жұмыс
Мағынасын айқында
Әскери коммунизм-
Азық-түлік жасағы-
Тауар-ақша қатынастары-
«Кім жұмыс істемейді, сол ішіп-жемейді» қағидасы
Азық-түлік салығы-
Жаңа экономикалық саясат-
Жеке жұмыс
Сәйкестендіру

Жауаптары:
1.SWOT талдау
Әміршіл-әкімшіл жүйе
Күшті жағы- Бірнеше республиканың қосылып, бір орталыққа бағынуы жекелеген республиканың кемшілігін білдіртпеуі
Әлсіз жағы- Бюрократияның үстемдігі , жеке басқа табыну
Мүмкіндіктері- республикалардың қарамағында ішкі істер, егін шаруашылығы, білім беру, денсаулық сақтау салаларының қалуы
Қауіп-қатер- НКВД жазалаушы органдардың жүйесінің енгізілуі
2. Мағынасын айқында
Әскери коммунизм-1918-1921 жж. Азамат соғысы кезінде жүргізілген саясат
Азық-түлік жасағы-Әскери коммунизм саясаты кезінде зорлық-зомбылық әдістерімен жүзеге асырушы әскери жасақ
Тауар-ақша қатынастары- Азық-түлік , өндірістік тауарлардың сатылуы
«Кім жұмыс істемейді, сол ішіп-жемейді» қағидасы- 16 мен 50 жас аралығындағылар жұмыс жасауға міндетті
Азық-түлік салығы-шаруа отбасыларынан жиналатын заттай салық
Жаңа экономикалық саясат-экономикаға капиталистік мемлекет қолында әміршілдік билікті сақтай отырып, экономикаға капиталистік қатынастарды уақытша енгізу
3.Сәйкестендіру
|
|
Жаппай еңбек міндеткерлігі жойылды |
Өнеркәсіптердің мемлекет меншігіне өтуі |
Артық өнімдерді сату |
Игіліктерді бөлуді басқару |
Еңбек мобилизациясы жойлды |
Ақша айналымын тоқтату |
Еңбек милитаризациясы |
Ақша реформасы жүргізілді |
|
Әскери коммунизм |
|
+ |
|
+ |
|
+ |
+ |
|
|
Жаңа экономикалық саясат |
+ |
|
+ |
|
+ |
|
|
+ |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазан революциясы 8сынып
Қазан революциясы 8сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|||||
|
Пәні: |
Дүние жүзі тарихы |
||||
|
Бөлім: |
1917 жылғы Ресейдегі революция |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Карабалина А.А. |
||||
|
Күні: 14.11 |
|
||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1917-1924 жылдарда Ресей қаншалықты өзгерді? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.1.1 тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісінің әсерін сипаттау; 8.2.1.1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазан төңкерісінің әлеуметтік құрылымға әсерін талдау, мемлекеттің тарихи кезеңдердегі жүйесін сипаттау. |
||||
|
Құндылық |
Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Өткен тоқсан сұрақтары қойылады |
Оқушылар бір-бірімен амандасып, сәлемдеседі. Сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау |
Интерактивті тақта |
|
|
Жаңа білім |
Бейнебаян көрсетіледі Жаңа сабақтың тақырыбы көрсетіліп, оқу мақсаты таныстырылады.
Жұмысшы, солдат және шарua депутаттарының Кеңестері параллель билік орталығы ретінде халық массаларының мүддесін білдірді. 1917 жылғы Ақпан революциясы патша үкіметін құлатып, Уақытша үкіметті орнатты. Буржуазия мен помещиктердің өкілі болған үкімет либералды реформалар жүргізуге тырысты. Қазақстанда да қосөкімет қалыптасты. Әлихан Бөкейханов, Мұстафа Шоқай, Ахмет Байтұрсынов сияқты ұлттық интеллигенция өкілдері Алаш қозғалысын ұйымдастырып, қазақ халқының ұлттық мүдделерін қорғауға тырысты.
Топтық жұмыс SWOT талдау Әміршіл-әкімшіл жүйе
Жұптық жұмыс Мағынасын айқында Әскери коммунизм- Азық-түлік жасағы- Тауар-ақша қатынастары- «Кім жұмыс істемейді, сол ішіп-жемейді» қағидасы Азық-түлік салығы- Жаңа экономикалық саясат- Жеке жұмыс Сәйкестендіру
|
Жаңа сабақтың тақырыбымен танысады. Бейнебаян тамашалайды Бейнебаянды мұқият қарап, берілген сұрақтарға жауап береді Жаңа сабақты мұқият тыңдайды Топпен жұмыс жасап, бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей біледі,бірге мақсатқа жетеді Жұппен берілген тапсырманы орындайды. Жеке жұмыспен мақсатына жетеді |
Дескриптор: Әміршіл-әкімшіл жүйенің күшті, әлсіз, мүмкіндіктері, қауіп-қатерін айта алады-4 балл Дескриптор: Берілген сөз тіркестерінің мағынасын аша алады-2 балл
Дескриптор: Әскери коммунизм, жаға экон. Саясат туралы біледі-4 балл |
www.youtube.com/watch?v=vRv2oGVq21Y
Кесте |
|
|
Кері байланыс |
“3-2-1” тәсілі 3 нәрсе – бүгін не үйрендім 2 сұрақ – әлі түсініксіз нәрсе 1 ұсыныс – сабақты жақсарту үшін |
Тақырып бойынша жақсы тұстар жетілдіру қажет болуы мүмкін тұстар ұсыныстар жазады, айтады |
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
|
|
Бағалау |
|
Бағалау парақшасы толтырылады |
|
|
|
Тапсырмалар
Топтық жұмыс
SWOT талдау
Әміршіл-әкімшіл жүйе

Жұптық жұмыс
Мағынасын айқында
Әскери коммунизм-
Азық-түлік жасағы-
Тауар-ақша қатынастары-
«Кім жұмыс істемейді, сол ішіп-жемейді» қағидасы
Азық-түлік салығы-
Жаңа экономикалық саясат-
Жеке жұмыс
Сәйкестендіру

Жауаптары:
1.SWOT талдау
Әміршіл-әкімшіл жүйе
Күшті жағы- Бірнеше республиканың қосылып, бір орталыққа бағынуы жекелеген республиканың кемшілігін білдіртпеуі
Әлсіз жағы- Бюрократияның үстемдігі , жеке басқа табыну
Мүмкіндіктері- республикалардың қарамағында ішкі істер, егін шаруашылығы, білім беру, денсаулық сақтау салаларының қалуы
Қауіп-қатер- НКВД жазалаушы органдардың жүйесінің енгізілуі
2. Мағынасын айқында
Әскери коммунизм-1918-1921 жж. Азамат соғысы кезінде жүргізілген саясат
Азық-түлік жасағы-Әскери коммунизм саясаты кезінде зорлық-зомбылық әдістерімен жүзеге асырушы әскери жасақ
Тауар-ақша қатынастары- Азық-түлік , өндірістік тауарлардың сатылуы
«Кім жұмыс істемейді, сол ішіп-жемейді» қағидасы- 16 мен 50 жас аралығындағылар жұмыс жасауға міндетті
Азық-түлік салығы-шаруа отбасыларынан жиналатын заттай салық
Жаңа экономикалық саясат-экономикаға капиталистік мемлекет қолында әміршілдік билікті сақтай отырып, экономикаға капиталистік қатынастарды уақытша енгізу
3.Сәйкестендіру
|
|
Жаппай еңбек міндеткерлігі жойылды |
Өнеркәсіптердің мемлекет меншігіне өтуі |
Артық өнімдерді сату |
Игіліктерді бөлуді басқару |
Еңбек мобилизациясы жойлды |
Ақша айналымын тоқтату |
Еңбек милитаризациясы |
Ақша реформасы жүргізілді |
|
Әскери коммунизм |
|
+ |
|
+ |
|
+ |
+ |
|
|
Жаңа экономикалық саясат |
+ |
|
+ |
|
+ |
|
|
+ |
шағым қалдыра аласыз




















