|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Еңбегі адал жас өрен» жобасы Ұлттық мереке 25 қазан – «Республика күні» «Қазақ елі менің - Отаным» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 7-САБАҚ 7- сыныптар: «Судағы қауіпті жағдайларды қалай тануға және судағы жазатайым оқиғларадың қалай алдын алуға болады?» |
|
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және Отаншылдық |
|
|
Аптаның дәйексөзі |
Отанды сүю – отбасынан басталады! |
|
|
Мақсаттары |
|
|
|
Қауіпсіздік сабағының мақсаты мен міндеттері |
Мақсаты: судағы қауіпті жағдайларды тануға және жазатайым оқиғалардың алдын алуға үйрету. Негізгі міндеттер:
|
|
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Cабақтың басы |
Сәлемдесу. “Амандасу” тренингі. Ұйымдастыру кезеңі
«Миға шабуыл» әдісі
Сөзжұмбақтың шешуі: Қазақстан. |
Тренингке қатысады.
Барлығы хормен айтады.
Сұрақтарға жауап береді 1. Қазақстанның
жергілікті халқы қай тілде сөйлейді (қазақ,
казахский, Kazakh) |
Қима қағаздар
Көрнекіліктер
|
|
Сабақтың ортасы
|
Негізгі кезең. «Ойлан, тап!» ойыны, топпен жұмыс: – Балалар, «Ойлан, тап!» ойынына назар аударайық, бұл ойында «Авторлар», «Жұмбақтар», «Ұлттық ойындар» деп аталатын үш категория берілген. Әр категорияның сол жағында 10, 20, 30,40 деген ұпай сандары көрсетілген ұяшықтар орналасқан. Әрбір ұяшықта сол категорияға байланысты сұрақтар жасырылған. Әр топтан бір оқушы ұяшықты таңдайды. «Авторлар» категориясының
сұрақтары: https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/tema-klassnogo-chasa/lesson/memlekettik-ramizder «Ұлттық ойындар» категориясының сұрақтары: 1. Қазақтың ұлттық ойындарының логикалық ойлау мен математикалық ойлануды дамытуға негізделген (Тоғызқұмалақ) 2. Бұл ойынды қыз-жігіттер екі топқа бөлініп, бір-бірінің қолынан ұстап, адамның атын атап шақырады, шақырған адам топтың тізбегін үзіп кетуге тырысады (Айгөлек) 3. Бұл ойынды жазда көгалды алаңда, спорт залында өткізуге болады. Ойыншылар қос қолдап ұстап тартады. Тартысқа түскен екі топ бірін-бірі тартып, жердегі орталық сызықтан бұрын сүйретіп өткізіп әкету керек (Арқан тартыс) 4. Қазақ халқының дәстүрлі ұлттық ойыны. Иірген кезде төрт түрлі қалыпта түседі: алшы, тәйке, бүк, шік (Асық ойыны) «Жұмбақтар» категориясының сұрақтары: 1-оқушы. Даусы бар, жаны жоқ Шертсең күйі, әні көп. Құлаңын он бұра. Ол не?... (Домбыра) 2-оқушы. Ұқсайтын шеңберге Қабырғасы жиылып, керіледі. Жиқазы мол кең бөлме, Төбесінен жұлдыздар көрінеді. (Киіз үй) 3-оқушы. Әшекейлі күбіні, Үюлі тұрған шөмеле, Кигіздім биік төбеге. Деп бағалар жұрттың бәрі. (Сәукеле) 4-оқушы. Әрі сусын, әрі дәрі, Емге ішеді жас пен кәрі. (Қымыз) 5-оқушы: Таулары заңғар, Өзені ырыс, Қазақстан – республикам менің! |
Слайдтар |
|
|
Жеке қауіпсіздік сабағы 10 минут |
№ 7-САБАҚ 7- сыныптар: «Судағы қауіпті жағдайларды қалай тануға және судағы жазатайым оқиғларадың қалай алдын алуға болады?» Кіріспе - Судағы қауіпсіздік ережелерін сақтау неліктен маңызды екенін талқылау. - Судағы қауіпті жағдайлардың мысалдары (ағыны, тереңдігі, құтқару құралдарының болмауы). Негізгі бөлім Судағы қауіпті жағдайлардың мысалдарымен презентацияны көрсету. Су жүзе алатындар үшін қорқынышты емес. Жақсы жүзе алатын адам суда өзін тыныш, сенімді сезінеді және қажет болған жағдайда қиындыққа тап болған адамға көмектесе алады. Жақсы жүзе білу – судағы қауіпсіздіктің маңызды кепілдіктерінің бірі, бірақ тіпті жақсы жүзуші де үнемі сақтық, тәртіпті сақтап, судағы мінез-құлық ережелерін қатаң сақтауы керек екенін есте ұстаған жөн. Арнайы жабдықталған жерлерде: жағажайларда, бассейндерде, міндетті түрде медициналық куәландырудан өтіп, шомылатын орынның ішкі тәртіп ережелерімен танысқан соң ғана шомылу ұсынылады. Жаяу серуендеу кезінде таза су, тегіс құм немесе қиыршық тас түбі, таяз тереңдігі (2 метрге дейін), күшті ағын мен құйындар жоқ жерде шомылатын орынды таңдау керек. Шомылу кезінде жол берілмейді: Суда ойнау кезінде бір-бірінің қолдары мен аяқтарын ұстау. Тереңдігі 1-2 метрден аспайтын арнайы жабдықталған жерлерде ғана жүзу! Ескерту: су объектілерінде шомылуға қатаң тыйым салынады «ШОМЫЛУҒА ТЫЙЫМ САЛЫНАДЫ» деген жерге бармау керек!!! Есіңізде болсын! Судағы қауіпсіз мінез-құлық шараларын қатаң сақтау керек. Суда тыйым салынады!!! 1) тыйым салу белгілері мен жазулары бар қалқандар (аншлагтар) қойылған жерлерде шомылуға; 2) жүзу шегарасын белгілейтін жүзу; 3) кез келген жүзу құралдарына жүзуге, осы мақсаттарға бейімделмеген құрылыстардан суға секіруге; 4) су айдындары мен жағалауларды ластауға және бітеуге; 5) мас күйінде шомылуға; 6) тақталарда, бөренелерде, күн төсектерінде, автомобиль камераларында және шомылуға қауіп төндіретін басқа да заттарда жүзуге жол берілмейді. Қорытынды. - Сабақты қорытындылау. - бейтаныс жерлерде шомылмаңыз; - әрқашан ересектермен бірге шомылыңыз;
- құтқару құралдарын (кеудешелер, шеңберлер) пайдаланыңыз. |
Назар аударып, тыңдайды
Өз ойларымен бөліседі
қысқаша пікірлерін білдіреді |
https://youtu.be/VGA4vZjQQVY?si=2-Xw3HhEk6xkI-tS https://youtu.be/VcAeJc2rsec?si=WgZerODszz1IuUcJ |
|
Сабақтың соңы
|
Қорытынды бөлім. Оқушылардың сабақтан алған әсерлері туралы ой-пікірлерін тыңдау.
|
Сұрақтарға жауап бере отырып, сабақтан ой пікірлерімен бөліседі.
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Еңбегі адал жас өрен» жобасы Ұлттық мереке 25 қазан – «Республика күні» «Қазақ елі менің - Отаным» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 7-САБАҚ 7- сыныптар: «Судағы қауіпті жағдайларды қалай тануға және судағы жазатайым оқиғларадың қалай алдын алуға болады?»
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Еңбегі адал жас өрен» жобасы Ұлттық мереке 25 қазан – «Республика күні» «Қазақ елі менің - Отаным» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 7-САБАҚ 7- сыныптар: «Судағы қауіпті жағдайларды қалай тануға және судағы жазатайым оқиғларадың қалай алдын алуға болады?» |
|
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және Отаншылдық |
|
|
Аптаның дәйексөзі |
Отанды сүю – отбасынан басталады! |
|
|
Мақсаттары |
|
|
|
Қауіпсіздік сабағының мақсаты мен міндеттері |
Мақсаты: судағы қауіпті жағдайларды тануға және жазатайым оқиғалардың алдын алуға үйрету. Негізгі міндеттер:
|
|
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Cабақтың басы |
Сәлемдесу. “Амандасу” тренингі. Ұйымдастыру кезеңі
«Миға шабуыл» әдісі
Сөзжұмбақтың шешуі: Қазақстан. |
Тренингке қатысады.
Барлығы хормен айтады.
Сұрақтарға жауап береді 1. Қазақстанның
жергілікті халқы қай тілде сөйлейді (қазақ,
казахский, Kazakh) |
Қима қағаздар
Көрнекіліктер
|
|
Сабақтың ортасы
|
Негізгі кезең. «Ойлан, тап!» ойыны, топпен жұмыс: – Балалар, «Ойлан, тап!» ойынына назар аударайық, бұл ойында «Авторлар», «Жұмбақтар», «Ұлттық ойындар» деп аталатын үш категория берілген. Әр категорияның сол жағында 10, 20, 30,40 деген ұпай сандары көрсетілген ұяшықтар орналасқан. Әрбір ұяшықта сол категорияға байланысты сұрақтар жасырылған. Әр топтан бір оқушы ұяшықты таңдайды. «Авторлар» категориясының
сұрақтары: https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/tema-klassnogo-chasa/lesson/memlekettik-ramizder «Ұлттық ойындар» категориясының сұрақтары: 1. Қазақтың ұлттық ойындарының логикалық ойлау мен математикалық ойлануды дамытуға негізделген (Тоғызқұмалақ) 2. Бұл ойынды қыз-жігіттер екі топқа бөлініп, бір-бірінің қолынан ұстап, адамның атын атап шақырады, шақырған адам топтың тізбегін үзіп кетуге тырысады (Айгөлек) 3. Бұл ойынды жазда көгалды алаңда, спорт залында өткізуге болады. Ойыншылар қос қолдап ұстап тартады. Тартысқа түскен екі топ бірін-бірі тартып, жердегі орталық сызықтан бұрын сүйретіп өткізіп әкету керек (Арқан тартыс) 4. Қазақ халқының дәстүрлі ұлттық ойыны. Иірген кезде төрт түрлі қалыпта түседі: алшы, тәйке, бүк, шік (Асық ойыны) «Жұмбақтар» категориясының сұрақтары: 1-оқушы. Даусы бар, жаны жоқ Шертсең күйі, әні көп. Құлаңын он бұра. Ол не?... (Домбыра) 2-оқушы. Ұқсайтын шеңберге Қабырғасы жиылып, керіледі. Жиқазы мол кең бөлме, Төбесінен жұлдыздар көрінеді. (Киіз үй) 3-оқушы. Әшекейлі күбіні, Үюлі тұрған шөмеле, Кигіздім биік төбеге. Деп бағалар жұрттың бәрі. (Сәукеле) 4-оқушы. Әрі сусын, әрі дәрі, Емге ішеді жас пен кәрі. (Қымыз) 5-оқушы: Таулары заңғар, Өзені ырыс, Қазақстан – республикам менің! |
Слайдтар |
|
|
Жеке қауіпсіздік сабағы 10 минут |
№ 7-САБАҚ 7- сыныптар: «Судағы қауіпті жағдайларды қалай тануға және судағы жазатайым оқиғларадың қалай алдын алуға болады?» Кіріспе - Судағы қауіпсіздік ережелерін сақтау неліктен маңызды екенін талқылау. - Судағы қауіпті жағдайлардың мысалдары (ағыны, тереңдігі, құтқару құралдарының болмауы). Негізгі бөлім Судағы қауіпті жағдайлардың мысалдарымен презентацияны көрсету. Су жүзе алатындар үшін қорқынышты емес. Жақсы жүзе алатын адам суда өзін тыныш, сенімді сезінеді және қажет болған жағдайда қиындыққа тап болған адамға көмектесе алады. Жақсы жүзе білу – судағы қауіпсіздіктің маңызды кепілдіктерінің бірі, бірақ тіпті жақсы жүзуші де үнемі сақтық, тәртіпті сақтап, судағы мінез-құлық ережелерін қатаң сақтауы керек екенін есте ұстаған жөн. Арнайы жабдықталған жерлерде: жағажайларда, бассейндерде, міндетті түрде медициналық куәландырудан өтіп, шомылатын орынның ішкі тәртіп ережелерімен танысқан соң ғана шомылу ұсынылады. Жаяу серуендеу кезінде таза су, тегіс құм немесе қиыршық тас түбі, таяз тереңдігі (2 метрге дейін), күшті ағын мен құйындар жоқ жерде шомылатын орынды таңдау керек. Шомылу кезінде жол берілмейді: Суда ойнау кезінде бір-бірінің қолдары мен аяқтарын ұстау. Тереңдігі 1-2 метрден аспайтын арнайы жабдықталған жерлерде ғана жүзу! Ескерту: су объектілерінде шомылуға қатаң тыйым салынады «ШОМЫЛУҒА ТЫЙЫМ САЛЫНАДЫ» деген жерге бармау керек!!! Есіңізде болсын! Судағы қауіпсіз мінез-құлық шараларын қатаң сақтау керек. Суда тыйым салынады!!! 1) тыйым салу белгілері мен жазулары бар қалқандар (аншлагтар) қойылған жерлерде шомылуға; 2) жүзу шегарасын белгілейтін жүзу; 3) кез келген жүзу құралдарына жүзуге, осы мақсаттарға бейімделмеген құрылыстардан суға секіруге; 4) су айдындары мен жағалауларды ластауға және бітеуге; 5) мас күйінде шомылуға; 6) тақталарда, бөренелерде, күн төсектерінде, автомобиль камераларында және шомылуға қауіп төндіретін басқа да заттарда жүзуге жол берілмейді. Қорытынды. - Сабақты қорытындылау. - бейтаныс жерлерде шомылмаңыз; - әрқашан ересектермен бірге шомылыңыз;
- құтқару құралдарын (кеудешелер, шеңберлер) пайдаланыңыз. |
Назар аударып, тыңдайды
Өз ойларымен бөліседі
қысқаша пікірлерін білдіреді |
https://youtu.be/VGA4vZjQQVY?si=2-Xw3HhEk6xkI-tS https://youtu.be/VcAeJc2rsec?si=WgZerODszz1IuUcJ |
|
Сабақтың соңы
|
Қорытынды бөлім. Оқушылардың сабақтан алған әсерлері туралы ой-пікірлерін тыңдау.
|
Сұрақтарға жауап бере отырып, сабақтан ой пікірлерімен бөліседі.
|
|
шағым қалдыра аласыз




