|
Бөлімі: Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы. |
Мектеп: «Оралхан Бөкей атындағы №44 лицейі КММ |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Альханова Ж.Р. |
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Сынып: |
5 А |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жаңартылған салт дәстүр әндері |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.1 – музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
– музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтайды, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдайды. – түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізеді; -қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи интерпретациямен салыстырады.
|
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы |
Жаңа сабақты бастамас бұрын жаңа сабаққа қатысты бейнеролик көрсетемін. 1-тапсырма.«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға бейнероликтен не көргендерін, не байқағандарын сұрақтар қойып, жаңа сабақтың тақырыбын білім алушылармен бірге анықтаймыз. Жаңа тақырып бойынша қысқаша мәтінмен кіріспе жасаймын. Үйлену салты – адам өміріндегі ең маңызды сәт. Мысалы: қыз ұзату тойында сыңсу, қоштасу әндері, ал үйлену тойында беташар, жар-жар айтылған.Ежелден келе жатқан салт-дәстүрлері жаңғырып, жаңа заманға сай лайықталып өзгерді. Сондықтан орындалатын салт әндердің сөздері жаңарып, әуені мен ырғағы заманауи (эстрадалық және компьютерлік) музыкамен өңделеді. 2-тапсырма.Ән үйрету: «Қазағымның дәстерлері - ай», «Жар - жар» Білім алушылардан ән мәтінінен қазақ халқының дәстүріне байланысты не байқағандарын сұрау. Оқулықтан тыс жаңа тақырыпқа байланысты мәтіндерді үш топқа таратып беремін. 3 минут білім алушылар сол мәтінмен танысып, «Ойлан – жұптас - бөліс» әдісі бойынша жұппен, топпен талқылайды. 3-тапсырма. Талқылау Жаңа тақырып бойынша білімдерін анықтау үшін «Сәйкестендіру» әдісі бойынша тапсырма орындайды Бекіту. «Ақиқат – Жалған» әдісі бойынша жаңа тақырыпқа қатысты мәліметтердің ақиқат – жалғандығын анықтап, бекіту.
Өз жұмысын таныстыру және бағалау. Сабақтың аяғында оқушылар халқымыздың салт әндерінің осы кезіңге дейін сақталып жаңа заманға сәйкес қайта жаңғырғаны жөнінде пікірлермен бөліседі. «жар-жар» әндерінің өзіне ұнаған нұсқасын ұсынады Рефлексия: Мен не білдім? Бүгін мен не үйрендім? Мен үшін қандай тапсырма қиындау болды? Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар бейнематериалды көрген соң пікірталасқа арналған сұрақтарға жауап береді
Оқулықта көрсетілген «Қазағымның дәстүрлері ай»әнін біргелікте орындайды.
Сабаққа кері байланыс жасайды
|
Оқушылар бір бірін «Шапалақ» ұру әдісімен бағалайды
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Бір бірін «Басбармақ» әдісімен бағалады.
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Кері байланыс
Ауа райы әдісі бойынша |
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
Бейнежазба сілтемесі
Оқулық
Смайлик
Бейнежазба,оқулық
Сұрақтарға жауап береді
Ән орындау, аудиожазбалар,бейнежазбалар
Кері байланыс тақтайшасы
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ халқның тұрмыс -салт жырлары
Қазақ халқның тұрмыс -салт жырлары
|
Бөлімі: Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы. |
Мектеп: «Оралхан Бөкей атындағы №44 лицейі КММ |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Альханова Ж.Р. |
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Сынып: |
5 А |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жаңартылған салт дәстүр әндері |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.1 – музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдау |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
– музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтайды, тыңдалған шығарманы (туған өлкедегі музыкалық өнердің ерекшеліктері туралы түсінігінің болуын) талдайды. – түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізеді; -қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи интерпретациямен салыстырады.
|
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы |
Жаңа сабақты бастамас бұрын жаңа сабаққа қатысты бейнеролик көрсетемін. 1-тапсырма.«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға бейнероликтен не көргендерін, не байқағандарын сұрақтар қойып, жаңа сабақтың тақырыбын білім алушылармен бірге анықтаймыз. Жаңа тақырып бойынша қысқаша мәтінмен кіріспе жасаймын. Үйлену салты – адам өміріндегі ең маңызды сәт. Мысалы: қыз ұзату тойында сыңсу, қоштасу әндері, ал үйлену тойында беташар, жар-жар айтылған.Ежелден келе жатқан салт-дәстүрлері жаңғырып, жаңа заманға сай лайықталып өзгерді. Сондықтан орындалатын салт әндердің сөздері жаңарып, әуені мен ырғағы заманауи (эстрадалық және компьютерлік) музыкамен өңделеді. 2-тапсырма.Ән үйрету: «Қазағымның дәстерлері - ай», «Жар - жар» Білім алушылардан ән мәтінінен қазақ халқының дәстүріне байланысты не байқағандарын сұрау. Оқулықтан тыс жаңа тақырыпқа байланысты мәтіндерді үш топқа таратып беремін. 3 минут білім алушылар сол мәтінмен танысып, «Ойлан – жұптас - бөліс» әдісі бойынша жұппен, топпен талқылайды. 3-тапсырма. Талқылау Жаңа тақырып бойынша білімдерін анықтау үшін «Сәйкестендіру» әдісі бойынша тапсырма орындайды Бекіту. «Ақиқат – Жалған» әдісі бойынша жаңа тақырыпқа қатысты мәліметтердің ақиқат – жалғандығын анықтап, бекіту.
Өз жұмысын таныстыру және бағалау. Сабақтың аяғында оқушылар халқымыздың салт әндерінің осы кезіңге дейін сақталып жаңа заманға сәйкес қайта жаңғырғаны жөнінде пікірлермен бөліседі. «жар-жар» әндерінің өзіне ұнаған нұсқасын ұсынады Рефлексия: Мен не білдім? Бүгін мен не үйрендім? Мен үшін қандай тапсырма қиындау болды? Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар бейнематериалды көрген соң пікірталасқа арналған сұрақтарға жауап береді
Оқулықта көрсетілген «Қазағымның дәстүрлері ай»әнін біргелікте орындайды.
Сабаққа кері байланыс жасайды
|
Оқушылар бір бірін «Шапалақ» ұру әдісімен бағалайды
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Бір бірін «Басбармақ» әдісімен бағалады.
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі Кері байланыс
Ауа райы әдісі бойынша |
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
Бейнежазба сілтемесі
Оқулық
Смайлик
Бейнежазба,оқулық
Сұрақтарға жауап береді
Ән орындау, аудиожазбалар,бейнежазбалар
Кері байланыс тақтайшасы
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















